Poniedziałek, 18 listopada 2019 r.   Imieniny: Romana, Klaudyny, Karoliny / Powołanie Radia PiK SA (1993)
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-09-05, 18:16 Polska Agencja Prasowa, Damian Klich

Uczestnicy "okrągłych stołów" chcą podniesienia prestiżu nauczycieli

Obrady ”okrągłego stołu" edukacyjnego w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy/fot. Damian Klich
Obrady ”okrągłego stołu" edukacyjnego w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy/fot. Damian Klich
Ponad 60 uczestników, 5 podstolików tematycznych i dziesiątki problemów. Zakończyły się obrady kujawsko-pomorskiego "okrągłego stołu" edukacyjnego.
Spotkanie odbyło się w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. Brali w nim udział m.in.: nauczyciele, dyrektorzy szkół, rodzice i pracodawcy. Mimo wielości omawianych spraw na pierwszy plan wybiły się dwie rzeczy - nauczycielskie pensum i szkolnictwo branżowe w regionie.

Jak podnieść poziom edukacji?

- Byłam na kilku obradach okrągłego stołu, wszędzie w czasie obrad często poruszano problem podniesienia prestiżu nauczycieli i powiązania ich pensji z efektywnością pracy oraz stażu, wskazywano też, że system awansu nauczycieli jest przestarzały - mówiła wiceminister edukacji Iwona Michałek, obecna na obradach kujawsko-pomorskiego ”okrągłego stołu". – Te zmiany są przed nami. Padają różne propozycje ze strony uczestników i my będziemy się nad nimi pochylać. Oczywiście zawsze mówi się o pieniądzach na edukację dla samorządów, o pieniądzach dla nauczycieli, chociaż to nie jest temat tych obrad. Chcemy rozmawiać, jak podnieść poziom edukacji - dodała.

Wiceminister podkreśliła, że reforma strukturalna dokonała się i jest wdrażana, podobnie jak reforma programowa. – O efekcie reformy programowej będziemy mogli mówić za jakiś czas, ponieważ dopiero weszła w życie, jest przez nauczycieli wdrażana. Natomiast przed nami stoi mnóstwo innych wyzwań edukacyjnych, ponieważ świat się zmienia szybciej niż kiedyś sobie wyobrażaliśmy, a edukacja musi nadążać - dodała.

”Okrągłe stoły" w całej Polsce
Michałek zaznaczyła, że jej stanowisko pełnomocnika rządu do spraw wychowawczej funkcji szkoły, to efekt rozmów ogólnopolskiego "okrągłego stołu", którego uczestnicy podkreślali wagę wychowawczej roli szkoły. Zaznaczyła też, że cykl wojewódzkich spotkań przy "okrągłych stołach" zakończy się w piątek w Tarnowie.

Wojewódzkie "okrągłe stoły" edukacyjne to kontynuacja zainaugurowanego w kwietniu przez premiera Mateusza Morawieckiego ogólnopolskiego "okrągłego stołu" edukacyjnego. Celem obrad jest – jak podaje Ministerstwo Edukacji Narodowej – wypracowanie założeń do zmian w systemie edukacji w ramach kolejnego etapu reformy i dyskusja nad przyszłością polskiej oświaty.
Relacja Damiana Klicha

Wiadomości lokalne

2019-11-18, godz. 14:31 Jak hodować gęsi? Kto się zdecyduje, może liczyć na szkolenia w Urzędzie Marszałkowskim Do zakładania niewielkich, przydomowych hodowli gęsi zachęca rolników z naszego regionu Urząd Marszałkowski. I organizuje szkolenia dla chętnych. » więcej 2019-11-18, godz. 13:32 Kurtki, bluzy, spodnie a zwłaszcza buty pilnie potrzebne. Zbiórka dla bezdomnych Zimowa odzież i buty potrzebne są dla bezdomnych trafiających na oddział ratunkowy Szpitala Wojskowego w Bydgoszczy. Na przeciw tym potrzebom wychodzi parafia ... » więcej 2019-11-18, godz. 12:46 Stypendia Ministra Nauki dla naukowców z bydgoskiego UTP. Ponad 5 tys. miesięcznie Dr inż. Weronika Kruszelnicka z wydziału inżynierii mechanicznej i dr Dariusz Kulus z wydziału rolnictwa i biotechnologii znaleźli się wśród 211 naukowców z c ... » więcej 2019-11-18, godz. 11:57 Szlam z resztkami zwierząt rozrzucony na łące we Wdeckim Parku Krajobrazowym Polskie Radio PiK, po apelach okolicznych mieszkańców, interweniuje w sprawie niebezpiecznego składowiska odpadów we Wdeckim Parku Krajobrazowym. Dochodzenie ... » więcej 2019-11-18, godz. 11:33 Przejmij stery samolotu i zobacz Bydgoszcz z lotu ptaka. Konkurs w Polskim Radiu PiK Słuchaj programu 'Zawsze Dzień Dobry' w Polskim Radiu PiK i wygraj lot Cessną. » więcej 2019-11-18, godz. 11:19 Zdecyduj, jakie obiekty i gdzie powstaną w Myślęcinku. Trwają konsultacje społeczne Bydgoszczanie mogą mieć wpływ na zagospodarowanie Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku. Trwają konsultacje społeczne, związane z przystąpieniem do ... » więcej 2019-11-18, godz. 10:23 Kosma Złotowski: Poseł Biedroń wymyślił rezolucję jak z dowcipu o radiu Erewań - Rezolucja Parlamentu Europejskiego z ubiegłego tygodnia w sprawie rzekomej penalizacji edukacji seksualnej w Polsce przypomina znany dowcip o radiu Erewań — ... » więcej 2019-11-18, godz. 09:37 Happeningi w Dniu Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. By na drogach było bezpieczniej Happeningi w związku z przypadającym w niedzielę Światowym Dniem Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych odbyły się w Bydgoszczy i w Toruniu. Koalicja 'Chodzi O Życi ... » więcej 2019-11-18, godz. 08:03 Notariusze udzielają porad za darmo. Dzień Otwarty Notariatu w regionie Z darmowych porad notariuszy będzie można skorzystać w Bydgoszczy i Toruniu. Akcja odbędzie się w ramach 10. Dnia Otwartego Notariatu. » więcej 2019-11-17, godz. 19:04 Bunt przeciwko wymieraniu. Protest klimatyczny w Toruniu „Wychodzimy na ulice, bo chcemy żyć” - mówią uczestnicy protestu, jaki miał miejsce w niedzielę w Toruniu. Przy pomniku Mikołaja Kopernika zgromadzili się czł ... » więcej
1234567