Środa, 30 września 2020 r.   Imieniny: Wery, Honoriusza, Hieronim
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2019-09-05, 18:16 Polska Agencja Prasowa, Damian Klich

Uczestnicy "okrągłych stołów" chcą podniesienia prestiżu nauczycieli

Obrady ”okrągłego stołu" edukacyjnego w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy/fot. Damian Klich
Obrady ”okrągłego stołu" edukacyjnego w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy/fot. Damian Klich
Ponad 60 uczestników, 5 podstolików tematycznych i dziesiątki problemów. Zakończyły się obrady kujawsko-pomorskiego "okrągłego stołu" edukacyjnego.
Spotkanie odbyło się w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. Brali w nim udział m.in.: nauczyciele, dyrektorzy szkół, rodzice i pracodawcy. Mimo wielości omawianych spraw na pierwszy plan wybiły się dwie rzeczy - nauczycielskie pensum i szkolnictwo branżowe w regionie.

Jak podnieść poziom edukacji?

- Byłam na kilku obradach okrągłego stołu, wszędzie w czasie obrad często poruszano problem podniesienia prestiżu nauczycieli i powiązania ich pensji z efektywnością pracy oraz stażu, wskazywano też, że system awansu nauczycieli jest przestarzały - mówiła wiceminister edukacji Iwona Michałek, obecna na obradach kujawsko-pomorskiego ”okrągłego stołu". – Te zmiany są przed nami. Padają różne propozycje ze strony uczestników i my będziemy się nad nimi pochylać. Oczywiście zawsze mówi się o pieniądzach na edukację dla samorządów, o pieniądzach dla nauczycieli, chociaż to nie jest temat tych obrad. Chcemy rozmawiać, jak podnieść poziom edukacji - dodała.

Wiceminister podkreśliła, że reforma strukturalna dokonała się i jest wdrażana, podobnie jak reforma programowa. – O efekcie reformy programowej będziemy mogli mówić za jakiś czas, ponieważ dopiero weszła w życie, jest przez nauczycieli wdrażana. Natomiast przed nami stoi mnóstwo innych wyzwań edukacyjnych, ponieważ świat się zmienia szybciej niż kiedyś sobie wyobrażaliśmy, a edukacja musi nadążać - dodała.

”Okrągłe stoły" w całej Polsce
Michałek zaznaczyła, że jej stanowisko pełnomocnika rządu do spraw wychowawczej funkcji szkoły, to efekt rozmów ogólnopolskiego "okrągłego stołu", którego uczestnicy podkreślali wagę wychowawczej roli szkoły. Zaznaczyła też, że cykl wojewódzkich spotkań przy "okrągłych stołach" zakończy się w piątek w Tarnowie.

Wojewódzkie "okrągłe stoły" edukacyjne to kontynuacja zainaugurowanego w kwietniu przez premiera Mateusza Morawieckiego ogólnopolskiego "okrągłego stołu" edukacyjnego. Celem obrad jest – jak podaje Ministerstwo Edukacji Narodowej – wypracowanie założeń do zmian w systemie edukacji w ramach kolejnego etapu reformy i dyskusja nad przyszłością polskiej oświaty.
Relacja Damiana Klicha

Wiadomości lokalne

2020-09-30, godz. 18:56 Bydgoszcz muzycznie kreatywna? Postara się to udowodnić! Bydgoszcz będzie aplikować do listy „miast kreatywnych” UNESCO, w dziedzinie muzyki - poinformował prezydent miasta Rafał Bruski, w czasie konferencji prasowe ... » więcej 2020-09-30, godz. 17:51 Umowa podpisana. W Toruniu będą autobusy elektryczne Toruń wkracza w nową erę komunikacji miejskiej. 30 września 2020 r. miasto za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji podpisało umowy na zakup sześciu au ... » więcej 2020-09-30, godz. 16:57 Co uprawiasz, co hodujesz? Trwa Powszechny Spis Rolny. Jest obowiązkowy! Co generalnie uprawiają rolnicy, jakie zwierzęta hodują, jakie mają gospodarstwa i czego potrzebują, jakiego wsparcia, pomocy w polityce państwa oraz Unii Eur ... » więcej 2020-09-30, godz. 16:49 Siedem szkół z regionu zamkniętych, 40 ma lekcje zdalne. Przez epidemię Koronawirus w kujawsko- pomorskich szkołach: rośnie liczba placówek, którym pandemia reorganizuje plan zajęć. » więcej 2020-09-30, godz. 15:47 Nieoficjalnie: Jest decyzja ws. finansowania budowy Centrum Camerimage w Toruniu - Jestem spokojny o przyszłość tej inwestycji - przekazał Polskiemu Radiu PiK prezydent Torunia. » więcej 2020-09-30, godz. 14:47 Odznaczenie prezydenta RP dla prof. Polaka! Tymczasem UMK nie zmienia decyzji Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski prof. Wojciecha Polaka. Odznaczenie zostało przyznane toruńskiemu naukowcowi ... » więcej 2020-09-30, godz. 14:06 Tylko dwa wolne respiratory dla chorych na Covid-19 w szpitalu w Grudziądzu - W naszym szpitalu, który obecnie działa na II i III poziomie, czyli jako zakaźny i wielospecjalistyczny, mamy obecnie dwa wolne miejsce pod respiratorem dla ... » więcej 2020-09-30, godz. 13:11 Starosta sępoleński zakażony koronawirusem. 20 osób z urzędu na kwarantannie Jarosław Tadych dowiedział się w środę, że choruje na Covid-19. Starostwo Powiatowe w Sępólnie Krajeńskim jest czynne w ograniczonym zakresie, bo część pracow ... » więcej 2020-09-30, godz. 12:23 Bydgoszcz zakorkowana! Drogowcy: „Inwestycje niezbędne, a aut coraz więcej” [film z drona] Kujawska, Wojska Polskiego, Królowej Jadwigi - i w wielu innych miejscach Bydgoszczy trwają remonty i tworzą się gigantyczne korki. Tymczasem drogowcy namawia ... » więcej 2020-09-30, godz. 11:41 70-latek z Covid-19 zmarł, bo nie było miejsca na OIOM-ie. NFZ domaga się wyjaśnień Kujawsko Pomorski NFZ wyjaśnia, jak doszło do śmierci pacjenta z Covid-19 w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu. W weekend na oddziale zakaźnym placówki ... » więcej
1234567