Niedziela, 15 grudnia 2019 r.   Imieniny: Niny, Celiny, Waleriana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-09-04, 17:18 Damian Klich/Kamila Zroślak

Katedra odcięta od świata? Nowa organizacja ruchu wokół Starego Rynku w Bydgoszczy [mapki]

Zakaz wjazdu samochodów na Stary Rynek to znak walki z kościołem - twierdzi biskup bydgoski Jan Tyrawa. Fot. Pixabay
Zakaz wjazdu samochodów na Stary Rynek to znak walki z kościołem - twierdzi biskup bydgoski Jan Tyrawa. Fot. Pixabay
Organizacja ruchu godz. 6.00 - 10.00
Organizacja ruchu godz. 6.00 - 10.00
Organizacja ruchu godz. 10.00 - 6.00
Organizacja ruchu godz. 10.00 - 6.00
Zakaz wjazdu samochodów na Stary Rynek to znak walki z kościołem - twierdzi biskup bydgoski Jan Tyrawa.
Biskup w otwartym liście do prezydenta Bydgoszczy pisze o paraliżu komunikacyjnym jaki w ostatnim czasie dotknął Katedrę Bydgoską i kurię - mówi ks. Grzegorz Nowak, kanclerz Kurii Bydgoskiej.

- Nie mogą podjechać do Katedry samochody z ludźmi chorymi, niepełnosprawnymi, jest to poważne utrudnienie dla uroczystości typu śluby, msze święte pogrzebowe, ogólnodiecezjalne, gdzie są zaproszenie goście, nie tylko duchowni, ale świeccy. Obok jest też kuria, ale jest też tzw. dyżur spowiedniczy w Katedrze, dyżurny powinien mieć możliwość dojazdu i stąd ksiądz biskup zareagował pisząc wprost, że jest to taki znak walki z kościołem - dodał ks. Grzegorz Nowak.

Ratusz odpowiada, że nie jest to walka z kościołem, tylko zasady, które obowiązują wszystkich - mówi Marta Stachowiak, rzecznik Urzędu Miasta Bydgoszczy.

- Organizacja ruchu, która w tej chwili jest wprowadzana była szeroko konsultowana z mieszkańcami, ale też z przedsiębiorcami. Mieszkańcy w zdecydowanej większości wypowiedzieli się, żeby wyprowadzić ruch samochodowy ze Starego Rynku i z przyległych uliczek. To trend, który dziś w miastach jest dosyć powszechny. Natomiast jeśli chodzi o pracowników kurii - zasady dla wszystkich są jednakowe, czyli zarówno pracownicy kurii, urzędu miasta, biblioteki, lokali gastronomicznych czy sklepów w tym obszarze oni też nie wjadą - uzupełniła Marta Stachowiak.

Ratusz zapewnia jednocześnie, że wszelkie służby ratunkowe będą mogły swobodnie wjechać w okolice Starego Rynku. W katedrze Bydgoskiej rocznie odbywa się około 1500 uroczystości.

Wedle nowej organizacji ruchu można dojechać do Katedry ulicami: Długą, Przyrzecze i Farną, a wyjechać Farną, Malczewskiego i Grodzką, jednak nie można parkować i jeździć tuż przy samej Katedrze.
Mówi ks. Grzegorz Nowak, kanclerz Kurii Bydgoskiej
Mówi Marta Stachowiak, rzecznik Urzędu Miasta Bydgoszczy

Wiadomości lokalne

2019-12-15, godz. 08:05 „Wielki Jarmark Bożonarodzeniowy” w Strzelnie. Po raz pierwszy w mieście Wyroby artystów ludowych i rękodzielników, wigilijne potrawy i pyszne ciasta, a przede wszystkim świąteczną atmosferę można odnaleźć na zorganizowanym po raz ... » więcej 2019-12-14, godz. 20:00 Emocje i dobra energia w tańcu. Finał Grand Prix Polski w Ciechocinku Najlepsze krajowe pary taneczne rywalizują w Ciechocinku w turnieju finałowym Grand Prix Polski. Najmłodsi zawodnicy mają 12-13 lat. » więcej 2019-12-14, godz. 18:30 Cudne szopki i smakołyki na Jarmarku Adwentowym w Przysieku Szopki, na ogół tradycyjne w treści i kształtach, ale często wykonane z bardzo nietypowych, oryginalnych materiałów, nadesłano na 13. Konkurs Szopek Bożonarod ... » więcej 2019-12-14, godz. 18:18 Kto wie gdzie jest Mariusz Wruck? Policja i rodzina poszukuje 23-letniego Mariusza Wrucka. Mężczyzna zaginął 6 grudnia. Ostatni raz widziany był w Bydgoszczy, na ulicy Warszawskiej. Pochodzi z ... » więcej 2019-12-14, godz. 14:45 Terytorialsi z Inowrocławia złożyli przysięgę 100 nowych żołnierzy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło, po raz pierwszy w Inowrocławiu, przysięgę wojskową. » więcej 2019-12-14, godz. 13:06 Jarek potrzebuje szpiku. Akcja rejestracji potencjalnych dawców Rejestrację potencjalnych dawców szpiku zorganizowano w toruńskich centrach handlowych. Akcję z Fundacją DKMS zorganizowali koledzy 16-letniego Jarka Aleksand ... » więcej 2019-12-14, godz. 11:30 Na czerwonym świetle na rondo? Nie ryzykuj. Mogą to wyłapać kamery Ośmiu kierowców wjechało na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Zostali za to ukarani przez policjantów obserwujących bydgoskie rondo Toruńskie za pomocą Mobil ... » więcej 2019-12-14, godz. 10:00 „Sobota z paszportami” w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki zorganizował „Sobotę z paszportami”. Mieszkańcy mogą złożyć wnioski paszportowe w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku i Grudziąd ... » więcej 2019-12-14, godz. 09:11 Choinka z płyt CD? Dla UTP studentów to nic trudnego! Ma 3,5 metra wysokości i składa się z 1200 płyt CD. Choinka z recyklingu. Oryginalne drzewko stanęło w holu kampusu głównego Uniwersytetu Technologiczno-Przyr ... » więcej 2019-12-14, godz. 08:11 Nowatorskie operacje w Bydgoszczy, chodzi o profilaktyczną mastektomię W Centrum Onkologii w Bydgoszczy odbyły się dwie nowatorskie operacje mastektomii z równoczesną rekonstrukcją piersi z użyciem nowoczesnych implantów. » więcej
1234567