Środa, 23 października 2019 r.   Imieniny: Marleny, Seweryna, Igi
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-08-27, 13:48 Polska Agencja Prasowa, Tatiana Adonis

Nauczyciele z regionu będą znowu strajkować? Wykaże to sondaż

Kwietniowy strajk nauczycieli w Bydgoszczy/fot. Archiwum
Kwietniowy strajk nauczycieli w Bydgoszczy/fot. Archiwum
Wśród pracowników placówek oświatowych będzie przeprowadzony sondaż, dotyczący ewentualnej akcji protestacyjnej. Czy nauczyciele z naszego regionu będą chcieli znowu strajkować?
Sondaż ma trwać od 1 do 15 września. 16 września Prezydium Zarządu Głównego ZNP podsumuje go i podejmie decyzję o wyznaczeniu formy protestu, określeniu jej kształtu i czasu. Sondaż nie jest referendum strajkowym, tylko je poprzedza. Referendum będzie wtedy, gdy z sondażu wyniknie, że nauczyciele są zdecydowani do podjęcia akcji strajkowej. - Spotykamy się 2 września i będziemy pytać nauczycieli - mówi mówi Mirosława Kaczyńska, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Bydgoszczy.

Nauczyciele czują niemoc
Jakie są nastroje w szkołach regionu? - Nauczyciele mają duży dystans do strajku i na pewno dokładnie przemyślą, zanim ewentualnie znowu go podejmą - mówi Marta Humienna, szefowa ZNP w Toruniu. - Nauczyciele ponieśli ogromne straty finansowe i moralne. Czujemy niemoc, właściwie niczego nie wywalczyliśmy - dodaje.

- Ludzie chcą strajkować, ale na pewno nie będą w takiej formie, jak w kwietniu - mówi Jolanta Stasinowska, wiceprezes włocławskiego ZNP. - Mogą rozważyć, by np. nie wykonywać dodatkowych czynności, za które nikt nam nie płaci - typu wychodzenie popołudniami czy w soboty z uczniami do kina itp. - dodaje.

Sytuacja sztucznie podgrzewana?
Sławomir Broniarz, szef ogólnopolskiego ZNP relacjonował, że w czasie poniedziałkowych obrad większość uczestników podkreślała, że nauczyciele „są zdecydowani do podjęcia różnorodnych działań protestacyjnych". - To, co dzieje się w sferze polityki edukacyjnej, to, co zostało nam zaproponowane przez nowego ministra edukacji absolutnie nie wyczerpuje naszych oczekiwań – powiedział Broniarz.

Tymczasem przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa twierdzi, że ”sytuacja w oświacie jest sztucznie podgrzewana". - Z naszej wiedzy wynika, że nie ma nastrojów strajkowych ani nawet protestacyjnych wśród nauczycieli. Określiłbym nastroje nauczycieli jako wyczekujące, co będzie dalej. Rok szkolny, moim zdaniem, przebiegnie normalnie. My, jako oświatowa Solidarność nie planujemy żadnej akcji protestacyjnej w tym roku - mówi.
Materiał Tatiany Adonis (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2019-10-23, godz. 15:00 Wykład: patomorfolog z klinicystą na froncie walki z nowotworem piersi „Rak piersi - raport patomorfologiczny GPS-em klinicysty” to kolejny wykład w ramach cyklu ogólnodostępnych wykładów popularnonaukowych „Medyczna Środa”. Prel ... » więcej 2019-10-23, godz. 14:30 Utrudnienia, zwężenia i ograniczenia czekają kierowców na trasie Białe Błota - Szubin W środę (23.10.) rozpoczyna się cząstkowy remont nawierzchni drogi krajowej nr 5. Prace, które zaplanowano na godziny wieczorno - nocne, mają się zakończyć 29 ... » więcej 2019-10-23, godz. 14:15 Na terenach pozachemowskich wiercą i pobierają próbki wody i gleby Umowa podpisana. Wykonawca, na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, rozpoczął badania wstępne stanu środowiska gruntowo-wodnego na t ... » więcej 2019-10-23, godz. 13:30 Krytyczny stan wód w regionie. Polska wysycha, na Kujawach - dramat W Bydgoszczy odbywają się w środę (23.10.) konsultacje rządowego programu „Stop Suszy'. To kompleksowy plan przeciwdziałania skutkom suszy. Podjęcie kroków w ... » więcej 2019-10-23, godz. 12:59 Nie łam się, zrób badania! Osteoporoza niszczy kości po cichu - i nie boli! Za 15 lat, 30 procent kobiet i mężczyzn w Polsce będzie narażonych na osteoporozę - ostrzegają eksperci. W środę (23.10.), w bydgoskiej siedzibie NFZ odbyła s ... » więcej 2019-10-23, godz. 12:29 Aktor Edward Norton z laurem Festiwalu EnergaCamerimage! Artysta odwiedzi Toruń Norton został laureatem Nagrody im. Krzysztofa Kieślowskiego tegorocznego Festiwalu EnergaCAMERIMAGE. Skąd ta decyzja? Kieślowski kochał aktorów, zwłaszcza no ... » więcej 2019-10-23, godz. 11:27 Eksplozja w Toruniu. W powietrze wyleciał bankomat, a pieniądze się... ulotniły Nieznani sprawcy wysadzili bankomat na Zieleńcu, przy pasażu handlowym w Toruniu. Policja ustala okoliczności tego zdarzenia oraz ile pieniędzy skradziono. » więcej 2019-10-23, godz. 10:25 Kryzys w Grudziądzu: będą droższe bilety, parkowanie, wywóz śmieci, podatki... Grudziądzanie muszą przygotować się do zaciskania pasa, które wymusi wprowadzany przez samorząd program naprawczy. Dokument zakłada oszczędności i liczne podw ... » więcej 2019-10-23, godz. 09:12 30 lat minęło... W Bydgoszczy świętują nauczyciele nauczycieli Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy obchodzi 30-lecie swojego istnienia. Z tej okazji w Urzędzie Wojewódzkim odbyła się dziś (22 paźd ... » więcej 2019-10-23, godz. 08:07 Jak dzieci we mgle. Niektórzy kierowcy są zaskoczeni jesienną aurą! Coraz częściej na drogach panują trudne warunki do jazdy. Jesienią kierowcy i nie tylko oni - narzekają na mgłę. » więcej
1234567