Niedziela, 12 lipca 2020 r.   Imieniny: Jana, Brunona, Bonifacego
Exit poll Ipsos: Andrzej Duda zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich z poparciem 50,4 proc. głosujących; Rafał Trzaskowski uzyskał 49,6 proc. głosów
Exit poll Ipsos: Andrzej Duda zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich z poparciem 50,4 proc. głosujących; Rafał Trzaskowski uzyskał 49,6 proc. głosów
Exit poll Ipsos: Andrzej Duda zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich z poparciem 50,4 proc. głosujących; Rafał Trzaskowski uzyskał 49,6 proc. głosów
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Kręgielnia
2019-08-27, 13:48 Polska Agencja Prasowa, Tatiana Adonis

Nauczyciele z regionu będą znowu strajkować? Wykaże to sondaż

Kwietniowy strajk nauczycieli w Bydgoszczy/fot. Archiwum
Kwietniowy strajk nauczycieli w Bydgoszczy/fot. Archiwum
Wśród pracowników placówek oświatowych będzie przeprowadzony sondaż, dotyczący ewentualnej akcji protestacyjnej. Czy nauczyciele z naszego regionu będą chcieli znowu strajkować?
Sondaż ma trwać od 1 do 15 września. 16 września Prezydium Zarządu Głównego ZNP podsumuje go i podejmie decyzję o wyznaczeniu formy protestu, określeniu jej kształtu i czasu. Sondaż nie jest referendum strajkowym, tylko je poprzedza. Referendum będzie wtedy, gdy z sondażu wyniknie, że nauczyciele są zdecydowani do podjęcia akcji strajkowej. - Spotykamy się 2 września i będziemy pytać nauczycieli - mówi mówi Mirosława Kaczyńska, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Bydgoszczy.

Nauczyciele czują niemoc
Jakie są nastroje w szkołach regionu? - Nauczyciele mają duży dystans do strajku i na pewno dokładnie przemyślą, zanim ewentualnie znowu go podejmą - mówi Marta Humienna, szefowa ZNP w Toruniu. - Nauczyciele ponieśli ogromne straty finansowe i moralne. Czujemy niemoc, właściwie niczego nie wywalczyliśmy - dodaje.

- Ludzie chcą strajkować, ale na pewno nie będą w takiej formie, jak w kwietniu - mówi Jolanta Stasinowska, wiceprezes włocławskiego ZNP. - Mogą rozważyć, by np. nie wykonywać dodatkowych czynności, za które nikt nam nie płaci - typu wychodzenie popołudniami czy w soboty z uczniami do kina itp. - dodaje.

Sytuacja sztucznie podgrzewana?
Sławomir Broniarz, szef ogólnopolskiego ZNP relacjonował, że w czasie poniedziałkowych obrad większość uczestników podkreślała, że nauczyciele „są zdecydowani do podjęcia różnorodnych działań protestacyjnych". - To, co dzieje się w sferze polityki edukacyjnej, to, co zostało nam zaproponowane przez nowego ministra edukacji absolutnie nie wyczerpuje naszych oczekiwań – powiedział Broniarz.

Tymczasem przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa twierdzi, że ”sytuacja w oświacie jest sztucznie podgrzewana". - Z naszej wiedzy wynika, że nie ma nastrojów strajkowych ani nawet protestacyjnych wśród nauczycieli. Określiłbym nastroje nauczycieli jako wyczekujące, co będzie dalej. Rok szkolny, moim zdaniem, przebiegnie normalnie. My, jako oświatowa Solidarność nie planujemy żadnej akcji protestacyjnej w tym roku - mówi.
Materiał Tatiany Adonis (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2020-07-12, godz. 16:00 Kierowcy, jak najdalej od tej mapy! Policyjne statystyki na żywo [link do MAPY] Policja kontynuuje prowadzenie interaktywnej Mapy Wypadków Drogowych. W zeszłym roku obserwatorów MWD było bardzo wielu, stąd decyzja o dalszym prowadzeniu st ... » więcej 2020-07-12, godz. 14:40 Wybory prezydenckie 2020 w regionie: frekwencja, nastroje, oczekiwania Zbieramy dla Państwa wyborcze dane z województwa. Od rana rozmawiamy z członkami komisji, z ich przewodniczącymi oraz z głosującymi mieszkańcami. To wszystko ... » więcej 2020-07-12, godz. 13:36 Niektóre głosy wyborcze musiały przemierzyć ponad 2 tys. kilometrów! W wyborach prezydenckich głosują nasi rodacy za granicą. Na Teneryfie jest Martyna Janas, absolwenta UMK. Po zakończeniu stażu została w Hiszpanii, ale już my ... » więcej 2020-07-12, godz. 09:00 Dawne rzemiosła mogą się jeszcze na coś przydać. Nauka nie pójdzie w las! W ramach projektu pod hasłem „Kowale i alchemicy powiatu brodnickiego”, 11 lipca odbyły się w Grodzie Foluszek na Pojezierzu Brodnickim warsztaty rzemiosła. » więcej 2020-07-12, godz. 06:00 Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa - regionalne obchody 77. rocznicy „krwawej niedzieli” na Wołyniu 77. rocznicę rzezi wołyńskiej uczcili w Bydgoszczy przedstawiciele środowisk narodowych. Zapalili znicze pod krzyżem w parafii Świętych Polskich Braci Męczenn ... » więcej 2020-07-11, godz. 17:44 Sześć przypadków naruszenia ciszy wyborczej w regionie Sześć zgłoszeń o naruszeniu wyborczej w sobotę otrzymali policjanci w województwie kujawsko-pomorskim - trzy w Bydgoszczy oraz po jednym w Aleksandrowie Kujaw ... » więcej 2020-07-11, godz. 15:57 Dziecko wypadło z okna, trawa zamortyzowała upadek! Do groźnego zdarzenia doszło 11 lipca w Chełmnie. Z okna na drugim piętrze budynku wypadł 3-letni chłopiec. » więcej 2020-07-11, godz. 13:08 Koronawirus - złe i dobre wieści z regionu i kraju Dwa nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Kujawsko-Pomorskiem. Stwierdzone je u mieszkańców powiatów: mogileńskiego i radziejowskiego. » więcej 2020-07-11, godz. 12:27 Do wozu i na interwencję! Strażacy nie mają wolnego! 118 razy interweniowali minionej doby strażacy w naszym regionie, z czego prawie połowa to wyjazdy związane z intensywnym deszczem i burzami, które przeszły 1 ... » więcej 2020-07-11, godz. 09:40 W sobotę było tłoczno! W niedzielę również do Chełmna na Jarmark Jaszczurczy! Po raz 21. Chełmno zaprasza na Jarmark Jaszczurczy. Na turystów czekają występy artystyczne, prezentacje rzemiosła średniowiecznego oraz wystawy. W związku z ... » więcej
1234567