Środa, 08 lipca 2020 r.   Imieniny: Edgara, Elżbiety, Eugeniusza
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Na własne cztery kąty
2019-08-22, 09:30 Redakcja/UM Bydgoszcz

Fordon wprawdzie nadal Stary, ale już wygląda jak nowy!

Stary Fordon pięknieje. Koniec pierwszego etapu./fot. Tatiana Adonis/archiwum
Stary Fordon pięknieje. Koniec pierwszego etapu./fot. Tatiana Adonis/archiwum
Na ulicę Bydgoską w Starym Fordonie powróciły samochody i autobusy. To oznacza, że pierwszy etap rewitalizacji tej części Bydgoszczy został zakończony. Prace kosztowały ponad 6 mln złotych.
Na Bydgoskiej ułożono asfaltową nawierzchnię, co ograniczy hałas i drgania w pobliżu wiekowych budynków. Część z kamienic była równolegle z pracami drogowymi remontowana.

Na chodnikach położono duże płyty betonowe. Część trotuarów jest oddzielona od jezdni pasem zieleni. Dzięki przebudowie kanalizacji deszczowej, poprawiło się odwodnienie. Uporządkowany został plac przylegający do synagogi, gdzie znalazło się miejsce na ławki.

Co jeszcze? Na jezdniach stworzono wyspowe progi zwalniające z kamiennej kostki, powstało także, tzw. skrzyżowanie wyniesione z ulicami Mączną i Rakową (skrzyżowanie wyniesione - rodzaj skrzyżowania stosowany w strefach uspokojenia ruchu. Charakteryzuje się podniesieniem tarczy skrzyżowania do poziomu chodników przy jezdni. Celem takiego ukształtowania jest podkreślenie charakteru strefy uspokojonej, tj. brak pierwszeństwa pojazdów przed pieszymi oraz ograniczenie prędkości pojazdów).

Kostkę kamienną zastosowano też na parkingach oraz na odcinkach przyległych ulic, które również były rewitalizowane. Wzdłuż ulicy zamontowano stylowe oświetlenie w formie bydgoskich pastorałów.

Miasto przygotowuje kolejne projekty związane z rewitalizacją Starego Fordonu. Kompletowana jest m.in. dokumentacja i pozwolenia niezbędne do ogłoszenia przetargu na przebudowę ulic i terenów rekreacyjnych znajdujących się nad Wisłą oraz nabrzeża.

Warto wiedzieć:

W ostatnich latach, na terenie Starego Fordonu, w oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski zbudowano monitoring i place zabaw, natomiast miasto sfinansowało remont ulicy Wyzwolenia i Rynku. Z kolei za fundusze unijne realizowane są też projekty społeczne m.in. działalność kawiarni społecznej Cafe Rynek. Miasto wspiera też działania Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu, które inicjuje wiele wydarzeń kulturalnych, w tym coroczne Święto Starego Fordonu.

Rewitalizacja ul. Bydgoskiej w liczbach:

Koszt – 6,1 mln zł
Gwarancja - 5 lat
Długość - 350 metrów

Wiadomości lokalne

2020-07-08, godz. 11:30 Poseł Myrcha: Polska polityka potrzebuje zupełnie nowego otwarcia [rozmowa] - Rafał Trzaskowski nie boi się używać słów, że jest niesiony nową falą, także w polskim społeczeństwie, które oczekuje nowego rozdziału, nie odcinając się oc ... » więcej 2020-07-08, godz. 09:42 Zderzenie ciężarówki z cysterną, naczepa w poprzek jezdni. Wypadek na „dziesiątce" Dwa samochody ciężarowe zderzyły się w środę po godz. 7.00 w Przyłubiu na drodze krajowej na 10 (Bydgoszcz-Toruń). Cysterna wypadła z drogi, a zestaw z naczep ... » więcej 2020-07-08, godz. 08:39 Chcą odwołania dyrektorki szpitala. Lista zarzutów w piśmie do marszałka Związki zawodowe ze szpitala we Włocławku chcą odwołania dyrektorki. Na ręce marszałka Piotra Całbeckiego związkowcy złożyli wotum nieufności wobec Karoliny W ... » więcej 2020-07-08, godz. 07:53 Wyłysiała największa z atrakcji Ciechocinka. Nową tarninę przywiezie 180 tirów Trwa remont najdłuższych w Europie tężni. Rewitalizacja symbolu Ciechocinka pochłonie 22 mln zł, z czego 15 mln pochodzi z UE. » więcej 2020-07-07, godz. 21:33 Kandydat na prezydenta odwiedził Kujawy i Pomorze Rafał Trzaskowski, kandydat na prezydenta RP spotkał się dziś ze swoimi zwolennikami w jednym z gospodarstw w gminie Sadki. » więcej 2020-07-07, godz. 19:27 Dyskutowano i uchwalono! Włocławscy radni udają się na wakacje! Ostatni raz przed wakacyjną przerwą obradowali we Włocławku miejscy radni. Sesja okazała się krótka i spokojna. » więcej 2020-07-07, godz. 19:08 Czy Twoje nazwisko widnieje w spisie wyborców? Sprawdź! Dopisz się! Jeszcze tylko dziś, 7 lipca osoby, które chcą wziąć udział w II turze wyborów i zagłosować poza miejscem swojego zamieszkania, mogą dopisać się do spisu wybor ... » więcej 2020-07-07, godz. 18:17 Czy rolnikom będzie żyło się łatwiej? O podniesienie dopłat dla rolników oraz o utworzenie europejskiego unijnego funduszu klęskowego chce zabiegać kandydat na prezydenta Rafał Trzaskowski - zapow ... » więcej 2020-07-07, godz. 15:37 Bydgoscy działacze PiS piszą list do Donalda Tuska Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i kandydat na prezydenta Polski, nie odpowiedział na pytania bydgoskich działaczy Prawa i Sprawiedliwości dostarczone do ... » więcej 2020-07-07, godz. 15:33 „Chcemy, by nasza praca godna pozostała”. Protest pracowników oświaty Pracownicy administracji i obsługi w toruńskiej oświacie obawiają się obniżenia wynagrodzeń. Ubrani na czarno spotkali się przed Urzędem Miasta. » więcej
1234567