Niedziela, 15 grudnia 2019 r.   Imieniny: Niny, Celiny, Waleriana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-08-14, 17:38 Sławomir Jezierski

Miejsca długotrwale bezrobotnych zajmują często pracownicy zza granicy

Do pracy rodacy? Puste miejsca po polskich pracownikach zajmują chętnie obcokrajowcy./fot. Pixabay
Do pracy rodacy? Puste miejsca po polskich pracownikach zajmują chętnie obcokrajowcy./fot. Pixabay
Pracodawcy w powiecie inowrocławskim coraz częściej ratują się przed brakami kadrowymi, zatrudniając cudzoziemców. Okazuje się, że dzięki nim mogą funkcjonować zakłady, sklepy, a nawet punkty pomocy.
W ubiegłym roku o zgodę na pracę w inowrocławskim powiecie zabiegali przyjezdni z Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Gruzji, Rosji i Armenii. Najwięcej było Ukraińców (2610) i 74 Białorusinów. Obcokrajowcy wypełniają lukę po pracownikach polskich, przeważnie tych długotrwale - z różnych powodów - bezrobotnych.

- Mamy bezrobocie na poziomie 11,5 procent - mówi Przemysław Stefański dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Inowrocławiu. - Niestety, bardzo powoli spada liczba długotrwale bezrobotnych. Chodzi o osoby, które widnieją w naszej ewidencji, mimo dużej liczby ofert pracy. Już nawet w ramach robót publicznych mamy problemy, aby bezrobotnych dopasować do potrzeb i oczekiwań pracodawców...

W ubiegłym roku, przez inowrocławski urząd, w procesie rejestracji i wykreślania przewinęło się 22 tys. osób. - Czyli cały czas ruch w bezrobociu jest - mówi dyrektor Stefański. - Dlaczego te osoby się rejestrują? Dlaczego dla nich zasiłek jest na tyle korzystny? Czy to kwestia zbyt niskiego wynagrodzenia? A może wsparcie socjalne jest konkurencją dla wynagrodzenia? Zachęcenie tych ludzi do pracy jest niezwykle trudne, ponieważ w grę wchodzi nie tyle ekonomi, ile socjologia.

W tym roku w urzędzie przyjęto już 1664 oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcom oraz wydano 324 zezwolenia na ich sezonową pracę. Gdyby w miejsce pracowników obcokrajowców stanęli polscy pracownicy (rekrutowani, np. z grupy długotrwale bezrobotnych, z różnych powodów), bezrobocie w powiecie byłoby jednocyfrowe.

Obcokrajowcy, zdaniem, dyrektora Stefańskiego, nie zaspokoją jednak wszystkich potrzeb tamtejszego rynku pracy.
Materiał Sławomira Jezierskiego (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2019-12-15, godz. 08:05 „Wielki Jarmark Bożonarodzeniowy” w Strzelnie. Po raz pierwszy w mieście Wyroby artystów ludowych i rękodzielników, wigilijne potrawy i pyszne ciasta, a przede wszystkim świąteczną atmosferę można odnaleźć na zorganizowanym po raz ... » więcej 2019-12-14, godz. 20:00 Emocje i dobra energia w tańcu. Finał Grand Prix Polski w Ciechocinku Najlepsze krajowe pary taneczne rywalizują w Ciechocinku w turnieju finałowym Grand Prix Polski. Najmłodsi zawodnicy mają 12-13 lat. » więcej 2019-12-14, godz. 18:30 Cudne szopki i smakołyki na Jarmarku Adwentowym w Przysieku Szopki, na ogół tradycyjne w treści i kształtach, ale często wykonane z bardzo nietypowych, oryginalnych materiałów, nadesłano na 13. Konkurs Szopek Bożonarod ... » więcej 2019-12-14, godz. 18:18 Kto wie gdzie jest Mariusz Wruck? Policja i rodzina poszukuje 23-letniego Mariusza Wrucka. Mężczyzna zaginął 6 grudnia. Ostatni raz widziany był w Bydgoszczy, na ulicy Warszawskiej. Pochodzi z ... » więcej 2019-12-14, godz. 14:45 Terytorialsi z Inowrocławia złożyli przysięgę 100 nowych żołnierzy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło, po raz pierwszy w Inowrocławiu, przysięgę wojskową. » więcej 2019-12-14, godz. 13:06 Jarek potrzebuje szpiku. Akcja rejestracji potencjalnych dawców Rejestrację potencjalnych dawców szpiku zorganizowano w toruńskich centrach handlowych. Akcję z Fundacją DKMS zorganizowali koledzy 16-letniego Jarka Aleksand ... » więcej 2019-12-14, godz. 11:30 Na czerwonym świetle na rondo? Nie ryzykuj. Mogą to wyłapać kamery Ośmiu kierowców wjechało na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Zostali za to ukarani przez policjantów obserwujących bydgoskie rondo Toruńskie za pomocą Mobil ... » więcej 2019-12-14, godz. 10:00 „Sobota z paszportami” w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki zorganizował „Sobotę z paszportami”. Mieszkańcy mogą złożyć wnioski paszportowe w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku i Grudziąd ... » więcej 2019-12-14, godz. 09:11 Choinka z płyt CD? Dla UTP studentów to nic trudnego! Ma 3,5 metra wysokości i składa się z 1200 płyt CD. Choinka z recyklingu. Oryginalne drzewko stanęło w holu kampusu głównego Uniwersytetu Technologiczno-Przyr ... » więcej 2019-12-14, godz. 08:11 Nowatorskie operacje w Bydgoszczy, chodzi o profilaktyczną mastektomię W Centrum Onkologii w Bydgoszczy odbyły się dwie nowatorskie operacje mastektomii z równoczesną rekonstrukcją piersi z użyciem nowoczesnych implantów. » więcej
1234567