Czwartek, 06 sierpnia 2020 r.   Imieniny: Sławy, Jakuba, Oktawiana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Skorzystaj z oferty. Kliknij! (OGŁOSZENIE WŁASNE NADAWCY)
2019-07-25, 17:00 Andrzej Krystek/Redakcja

119 gmin kujawsko - pomorskich zagrożonych jest suszą. Schnie wszystko...

Kujawsko- pomorskie przegrywa z suszą.../fot. Pixabay
Kujawsko- pomorskie przegrywa z suszą.../fot. Pixabay
Mapa suszy Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach./fot. IUNG
Mapa suszy Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach./fot. IUNG
Na polach w regionie trwają przyśpieszone przez upały i suszę żniwa, a równocześnie ocenianie strat w rolnictwie. Rolnicy proszą ministerstwo o uproszczenie i przyśpieszenie „suszowych” procedur.
Niszczycielskie działanie suszy monitoruje na bieżąco IUNG, czyli Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Według raportu IUNG, w kujawsko - pomorskim, zagrożonych suszą jest 119 gmin (na 144 gminy) z tym, że jeśli chodzi o poszczególne rośliny uprawne, te liczby się różnią. Na przykład zasięg suszy na uprawach kukurydzy dotyczy 116 kujawsko - pomorskich gmin. Susza notowana jest zresztą we wszystkich monitorowanych uprawach.


- Pismo do ministra rolnictwa i rozwoju wsi zostało skierowane po obradach (16 lipca) Zespołu doradczego do spraw wsi i rolnictwa przy wojewodzie kujawsko-pomorskim - mówi Iwona Gilewicz, wicedyrektor Wydziału infrastruktury i rolnictwa Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy. - Wojewoda zaprezentował w tym piśmie stanowisko wspomnianego zespołu doradczego. Chodzi nam o uproszczenie procedur, o pominięcie komisji, o rezygnację z szacowania szkód przez komisję, żeby na podstawie raportu IUNG rolnicy mogli kierować wnioski bezpośrednio do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Z drugiej strony, były także skargi od rolników, którzy nie zgadzają się ze stanowiskiem przedstawionym w raporcie IUNG, i twierdzą, że susza występuje również na obszarach, na których tej suszy w raporcie nie odnotowano. Wszystkie uwagi od rolników przekazujemy ministrowi. Odpowiedzi na pismo złożone 22 lipca jeszcze nie mamy.


Szczegółowe dane na temat zasięgu suszy w regionie i jej działania na poszczególne gatunki roślin uprawnych, krzewów, drzew owocowych, znajduje się w tabelach IUNG na stronie:

http://www.iung.pulawy.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2361:msr7

Materiał Andrzeja Krystka (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2020-08-06, godz. 11:34 Zablokowana droga nr 56 w Koronowie. Wyznaczono objazd Zablokowana jest droga krajowa nr 56 w Koronowie, gdzie zderzyły się trzy samochody osobowe. Nikomu nic się nie stało - poinformował dyżurny oddziału GDDKiA w ... » więcej 2020-08-06, godz. 11:27 Kujawsko-Pomorskie: 12 nowych przypadków koronawirusa W województwie kujawsko-pomorskim odnotowano 12 nowych potwierdzonych laboratoryjnie przypadków zakażeń koronawirusem. Wśród nich są 2 osoby z Bydgoszczy, 2 z ... » więcej 2020-08-06, godz. 08:00 Atrakcje na wakacje? Sępólno Krajeńskie zaprasza na swoje święto! Koncerty w sieci, kameralne wystawy czy regaty - takie propozycje zapisały się w programie tegorocznych Dni Sępólna Krajeńskiego. » więcej 2020-08-06, godz. 06:00 Staruszek ze wstydliwymi zarzutami. Jaki usłyszy wyrok? 5 sierpnia w Sądzie Okręgowym w Toruniu rozpoczął się proces 81-letniego mężczyzny oskarżonego o seksualne wykorzystywanie dziewczynki. » więcej 2020-08-05, godz. 21:40 Popełniasz wykroczenia i myślisz, że nikt nie zauważył! SPEED widzi i karze! Mandaty i punkty karne dla kierowców, nałożyli policjanci z grudziądzkiej grupy SPEED, za wjazd na czerwonym świetle oraz rozmowę przez telefon komórkowy. Wsz ... » więcej 2020-08-05, godz. 15:09 Niebezpiecznie w pracy. Dużo wypadków w lipcu Rekordowa liczba 21 wypadków przy pracy miała miejsce w lipcu w naszym regionie. Dwa z nich to wypadki ze skutkiem śmiertelnym. Przyczyny bada Państwowa Inspe ... » więcej 2020-08-05, godz. 14:16 Kula armatnia, monety i dachówki. Trwają prace archeologów na zamku w Świeciu [zdjęcia, wideo] Na zamku krzyżackim w Świeciu pracują archeolodzy. Naukowcy z Bydgoszczy prowadzą tam badania i odkrywają kolejne tajemnice tej XIV-wiecznej twierdzy. Prace w ... » więcej 2020-08-05, godz. 13:12 W Toruniu od września inaczej kursować będą autobusy i tramwaje. Powód? Pandemia Od 1 września 2020 roku planuje się zmiany w rozkładzie jazdy autobusów i tramwajów MZK. Ze względu na aktualną sytuację epidemiczną trasa niektórych linii ma ... » więcej 2020-08-05, godz. 11:12 Polecaj miejsca w regionie i wygrywaj! Konkurs w Polskim Radiu PiK Pani Hanna z Torunia, to kolejna laureatka naszego wakacyjnego konkursu. Poleciła naszym Słuchaczom wakacje na Pojezierzu Brodnickim i wygrała voucher na base ... » więcej 2020-08-05, godz. 10:38 Wszystkie spotkania odwołane, pracownik bydgoskiego Urzędu Miasta z koronawirusem Koronawirus w bydgoskim Ratuszu. 5 sierpnia zakażenie potwierdzono u jednego z pracowników. » więcej
1234567