Piątek, 22 listopada 2019 r.   Imieniny: Cecylii, Wszemiły, Stefana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-07-25, 17:00 Andrzej Krystek/Redakcja

119 gmin kujawsko - pomorskich zagrożonych jest suszą. Schnie wszystko...

Kujawsko- pomorskie przegrywa z suszą.../fot. Pixabay
Kujawsko- pomorskie przegrywa z suszą.../fot. Pixabay
Mapa suszy Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach./fot. IUNG
Mapa suszy Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach./fot. IUNG
Na polach w regionie trwają przyśpieszone przez upały i suszę żniwa, a równocześnie ocenianie strat w rolnictwie. Rolnicy proszą ministerstwo o uproszczenie i przyśpieszenie „suszowych” procedur.
Niszczycielskie działanie suszy monitoruje na bieżąco IUNG, czyli Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Według raportu IUNG, w kujawsko - pomorskim, zagrożonych suszą jest 119 gmin (na 144 gminy) z tym, że jeśli chodzi o poszczególne rośliny uprawne, te liczby się różnią. Na przykład zasięg suszy na uprawach kukurydzy dotyczy 116 kujawsko - pomorskich gmin. Susza notowana jest zresztą we wszystkich monitorowanych uprawach.


- Pismo do ministra rolnictwa i rozwoju wsi zostało skierowane po obradach (16 lipca) Zespołu doradczego do spraw wsi i rolnictwa przy wojewodzie kujawsko-pomorskim - mówi Iwona Gilewicz, wicedyrektor Wydziału infrastruktury i rolnictwa Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy. - Wojewoda zaprezentował w tym piśmie stanowisko wspomnianego zespołu doradczego. Chodzi nam o uproszczenie procedur, o pominięcie komisji, o rezygnację z szacowania szkód przez komisję, żeby na podstawie raportu IUNG rolnicy mogli kierować wnioski bezpośrednio do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Z drugiej strony, były także skargi od rolników, którzy nie zgadzają się ze stanowiskiem przedstawionym w raporcie IUNG, i twierdzą, że susza występuje również na obszarach, na których tej suszy w raporcie nie odnotowano. Wszystkie uwagi od rolników przekazujemy ministrowi. Odpowiedzi na pismo złożone 22 lipca jeszcze nie mamy.


Szczegółowe dane na temat zasięgu suszy w regionie i jej działania na poszczególne gatunki roślin uprawnych, krzewów, drzew owocowych, znajduje się w tabelach IUNG na stronie:

http://www.iung.pulawy.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2361:msr7

Materiał Andrzeja Krystka (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2019-11-21, godz. 21:10 Transplantacje rodzinne - nie zawsze możliwe. Z jakiego powodu? Jak przygotować się do oddania krewnemu nerki? O tym mówili specjaliści na spotkaniu w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy. » więcej 2019-11-21, godz. 20:25 Tu zajdzie zmiana. We Włocławku powstanie centrum przesiadkowe W przyszłym roku we Włocławku ruszy budowa centrum przesiadkowego. Będzie kosztować 16 mln złotych. Blisko 8 mln złotych miasto otrzymało z Regionalnego Progr ... » więcej 2019-11-21, godz. 19:45 Rośnie siedziba IPN w Bydgoszczy. Jest już wiecha Budowa nowej siedziby Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy na półmetku. Na budynku powieszono wiechę. » więcej 2019-11-21, godz. 19:02 Dyskusja nad projektem budżetu Torunia i apel do rządu Toruńscy radni przyjęli apel do rządu o podjęcie działań rekompensujących samorządom ubytki dochodów. Toruń szacuje, że w 2020 roku wpływy z powodu wprowadzen ... » więcej 2019-11-21, godz. 18:15 Pali coraz mniej osób, ale palenie tytoniu to wciąż problem Coraz mniej Polaków sięga po papierosy. W 2011 roku paliło 31 proc. naszych rodaków, w tym roku 21 proc. - Mamy spadek, ale papierosy to nadal problem, także ... » więcej 2019-11-21, godz. 16:23 Gminie Sadki nie po drodze z Metropolią Bydgoską Gmina Sadki nie jest już częścią Metropolii Bydgoskiej. Zdaniem wójta Dariusza Gryniewicza, gmina nie odnosiła żadnych korzyści z przynależności do stowarzysz ... » więcej 2019-11-21, godz. 16:11 Gdzie leży „Piąty ocean”? W Świeciu! Rozpoczął się tam festiwal podróżników W Świeciu rozpoczął się Ogólnopolski Festiwal Podróżników „Piąty Ocean”. Przez trzy dni miłośnicy przygody będą opowiadać o swoich małych i większych podróżac ... » więcej 2019-11-21, godz. 15:08 Jak eksperci oceniają rynek nieruchomości w Bydgoszczy? Nie jest źle „Bydgoszcz da się lubić - uwarunkowania i perspektywy rynku nieruchomości” - to konferencja, która odbyła się dziś na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodnicz ... » więcej 2019-11-21, godz. 14:13 Dopalacze i pestycydy pod lupą w Bydgoszczy. Otwarto nowe laboratorium Dobrzy specjaliści i najlepszy w Polsce sprzęt - w Bydgoszczy otwarto Laboratorium Chemiczne, w którym badane będą dopalacze i pestycydy oraz Krajowe Laborato ... » więcej 2019-11-21, godz. 13:07 Łukasz Schreiber będzie kierował Komitetem Stałym Rady Ministrów, Michał Dworczyk szefem Kancelarii Premiera Premier Mateusz Morawiecki powołał w czwartek kierownictwo KPRM, szefem kancelarii został ponownie Michał Dworczyk, poseł PiS Krzysztof Kubów - szefem gabinet ... » więcej
1234567