Piątek, 27 listopada 2020 r.   Imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Maksyma
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2019-07-25, 14:47 Jolanta Fischer

Na temat naklejek LGBT głos zabrała bydgoska organizacja lewicowa

Lewicowe Stowarzyszenie Inicjatywa wypowiedziało się na temat naklejek Gazety Polskiej./fot. Jolanta Fischer
Lewicowe Stowarzyszenie Inicjatywa wypowiedziało się na temat naklejek Gazety Polskiej./fot. Jolanta Fischer
Lewicowe Stowarzyszenie Inicjatywa Polska żąda, by Polski Totalizator Sportowy, Energa czy PKO Bank Polski ogłosiły bojkot Gazety Polskiej. Chodzi o naklejki z napisem „Strefa wolna od ideologii LGBT", które tygodnik dołączył do jednego ze swoich wydań.
Stowarzyszenie oczekuje, że spółki skarbu państwa zrezygnują z finansowania reklam na łamach tej gazety. Zdaniem Piotra Sieńki, vlepy z przekreśloną tęczą są obrzydliwe i wykluczające:

- Od zawsze dochodzi do aktów przemocy wobec sojuszników i sojuszniczek osób LGBT plus. Oni są narażeni na pogardę, na szykanowanie. Nie ma naszej zgody na szczucie jednej grupy, na drugą. Chcemy Polski otwartej, tolerancyjnej, Polski równych praw. Wspólnotowość, o której my, jako środowiska progresywne, tyle mówimy, wreszcie działa i jesteśmy na dobrej drodze, żebyśmy stworzyli i środowisko lokalne, ale także państwo, w którym żyje się dobrze i godnie każdej, każdemu. (...).

Marcin Lewandowski, radny PiS z Bydgoszczy komentuje kwestię wydania naklejek przez Gazetę Polską, jak i powyższy apel.

- Ostatnio zmieniono, doprecyzowano treść tej naklejki, i rzeczywiście, w obecnym kształcie, ta naklejka oddaje to, co być może część osób wyczuwała wcześniej, o jakie znaczenie tego przekazu chodziło w rzeczywistości. Po zmiana treść wygląda teraz tak: strefa wolna od ideologii LGBT. Wcześniejsze sformułowanie mogło budzić wątpliwość, że chodzi wprost, o osoby. Ostatecznie, każdy indywidualnie podejmuje decyzję o tym, czy chce prezentować te naklejki na swoim gruncie. Co do samego apelu stowarzyszenia: ci państwo mają prawo formułować apele, ale gazeta, podmiot gospodarczy, też ma prawo podejmować decyzje o swoich publikacjach. To, że ktoś swoją własność oznacza, że z czymś się nie zgadza, że czegoś na swoim terenie sobie nie życzy, to kwestia wolności i prawa własności.

Radny podkreśla, że należy próbować zrozumieć obie strony.

- Każda strona chce coś wyrazić, w mniej lub bardziej szczęśliwy osób. Widocznie jest to odpowiedź na jakąś potrzebę wypowiedzenia się w przestrzeni komunikacji, w której te osoby być może widzą pewną nierównowagę, niektórzy mówią wprost: cenzurę. Pewnych rzeczy nie można mówić, nawet takich rzeczy, które nie naruszają wprost wolności osobistych...
Materiał Jolanty Fischer (Popołudnie z nami)
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2020-11-27, godz. 13:05 Możliwość wykonywania szybkich testów antygenowych także w karetce - Testy antygenowe na obecność koronawirusa trafią do ratowników medycznych w najbliższych dniach - powiedział Polskiemu Radiu PiK Krzysztof Wiśniewski - rzec ... » więcej 2020-11-27, godz. 12:07 Inwestycja w Grudziądzu. Remont drogi oraz mostu na Trynce W ramach inwestycji wybudowano most przez rzekę Trynkę, ścieżkę rowerową i zatokę autobusową, droga zyskała również nowe oświetlenie. » więcej 2020-11-27, godz. 11:20 Narkotyki w domu i w samochodzie, a 30-latek już w areszcie Pół kilograma narkotyków przejęte przez kryminalnych z bydgoskiego Śródmieścia. » więcej 2020-11-27, godz. 09:54 Dwie osoby w areszcie w związku z pożarem pod Unisławiem Dwie osoby zostały zatrzymane w sprawie pożaru składowiska opon w Raciniewie koło Unisławia. » więcej 2020-11-27, godz. 08:43 Poseł Lewicy w obronie osiedlowych klubów w Inowrocławiu. Protestują też mieszkańcy Poseł Krzysztof Gawkowski uważa, że decyzja o zamknięciu trzech osiedlowych placówek w Inowrocławiu jest błędem. Parlamentarzysta zwrócił się o wsparcie do mi ... » więcej 2020-11-27, godz. 07:18 Wizyta w ZUS-ie bez wychodzenia z domu. To e-wizyta! E-wizyty w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych z każdym z dniem stają się coraz bardziej popularne. Z tej szybkiej i bezpiecznej formy kontaktu skorzystało blis ... » więcej 2020-11-27, godz. 06:15 Pół tysiąca ptasich mieszkań we Włocławku. Chcieli tego sami mieszkańcy We Włocławku zamontowano 500 budek lęgowych. W zamian za „mieszkania” ptaki mają pomóc w walce z meszkami i komarami. » więcej 2020-11-26, godz. 20:15 Toruń premiuje najlepszych absolwentów UMK. I to mieszkaniami! Pięcioro absolwentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odebrało klucze do mieszkań. To nagroda za dobre wyniki w nauce. To już 6. edycja miejskiego pr ... » więcej 2020-11-26, godz. 17:50 Finał Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych „Fart”. Gala w internecie „Wiara i rozum” - takie było hasło tegorocznego Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych „Fart”, zorganizowanego przez Fundację „Wiatrak” w ... » więcej 2020-11-26, godz. 16:38 Inowrocławski tramwaj odzyskał swój blask! Tramwajowy wagon, który od dekady stoi na ul. Św. Ducha w bliskim sąsiedztwie inowrocławskiego rynku znów wygląda jak nowy. W założeniu ma on stanowić atrakcj ... » więcej
1234567