Środa, 11 grudnia 2019 r.   Imieniny: Damazego, Waldemara, Daniela
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-07-25, 14:47 Jolanta Fischer

Na temat naklejek LGBT głos zabrała bydgoska organizacja lewicowa

Lewicowe Stowarzyszenie Inicjatywa wypowiedziało się na temat naklejek Gazety Polskiej./fot. Jolanta Fischer
Lewicowe Stowarzyszenie Inicjatywa wypowiedziało się na temat naklejek Gazety Polskiej./fot. Jolanta Fischer
Lewicowe Stowarzyszenie Inicjatywa Polska żąda, by Polski Totalizator Sportowy, Energa czy PKO Bank Polski ogłosiły bojkot Gazety Polskiej. Chodzi o naklejki z napisem „Strefa wolna od ideologii LGBT", które tygodnik dołączył do jednego ze swoich wydań.
Stowarzyszenie oczekuje, że spółki skarbu państwa zrezygnują z finansowania reklam na łamach tej gazety. Zdaniem Piotra Sieńki, vlepy z przekreśloną tęczą są obrzydliwe i wykluczające:

- Od zawsze dochodzi do aktów przemocy wobec sojuszników i sojuszniczek osób LGBT plus. Oni są narażeni na pogardę, na szykanowanie. Nie ma naszej zgody na szczucie jednej grupy, na drugą. Chcemy Polski otwartej, tolerancyjnej, Polski równych praw. Wspólnotowość, o której my, jako środowiska progresywne, tyle mówimy, wreszcie działa i jesteśmy na dobrej drodze, żebyśmy stworzyli i środowisko lokalne, ale także państwo, w którym żyje się dobrze i godnie każdej, każdemu. (...).

Marcin Lewandowski, radny PiS z Bydgoszczy komentuje kwestię wydania naklejek przez Gazetę Polską, jak i powyższy apel.

- Ostatnio zmieniono, doprecyzowano treść tej naklejki, i rzeczywiście, w obecnym kształcie, ta naklejka oddaje to, co być może część osób wyczuwała wcześniej, o jakie znaczenie tego przekazu chodziło w rzeczywistości. Po zmiana treść wygląda teraz tak: strefa wolna od ideologii LGBT. Wcześniejsze sformułowanie mogło budzić wątpliwość, że chodzi wprost, o osoby. Ostatecznie, każdy indywidualnie podejmuje decyzję o tym, czy chce prezentować te naklejki na swoim gruncie. Co do samego apelu stowarzyszenia: ci państwo mają prawo formułować apele, ale gazeta, podmiot gospodarczy, też ma prawo podejmować decyzje o swoich publikacjach. To, że ktoś swoją własność oznacza, że z czymś się nie zgadza, że czegoś na swoim terenie sobie nie życzy, to kwestia wolności i prawa własności.

Radny podkreśla, że należy próbować zrozumieć obie strony.

- Każda strona chce coś wyrazić, w mniej lub bardziej szczęśliwy osób. Widocznie jest to odpowiedź na jakąś potrzebę wypowiedzenia się w przestrzeni komunikacji, w której te osoby być może widzą pewną nierównowagę, niektórzy mówią wprost: cenzurę. Pewnych rzeczy nie można mówić, nawet takich rzeczy, które nie naruszają wprost wolności osobistych...
Materiał Jolanty Fischer (Popołudnie z nami)
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2019-12-11, godz. 11:40 O odwecie Mariana Banasia, prezesa NIK, mówił toruński politolog na antenie PR PiK Dr Patryk Tomaszewski, politolog z UMK w Toruniu, który był gościem środowej (11.12.) Rozmowy dnia Polskiego Radia PiK, uważa, że sytuacja w Najwyższej Izbie ... » więcej 2019-12-11, godz. 07:05 Orszak Trzech Króli zmierza do Bydgoszczy wielkimi krokami, ale zupełnie inną trasą 6 stycznia, w dniu Objawienia Pańskiego, po raz siódmy Orszak Trzech Króli wyruszy do bydgoskiej stajenki w poszukiwaniu Dzieciątka. Można być widzem tego uli ... » więcej 2019-12-11, godz. 06:07 Utrudnienia w Toruniu. Od czwartku zalecany objazd przez most gen. Zawackiej Utrudnienia w ruchu czekają na toruńskich kierowców w al. św. Jana Pawła II. W czwartek (12 grudnia) zamknięta zostanie jej jedna nitka (od strony Bydgoskiego ... » więcej 2019-12-10, godz. 20:25 Chcą pomóc Jarkowi. Koncert i akcja w toruńskich centrach handlowych „Trzy wymazy i do bazy” - to hasło akcji, która ma pomóc 16-letniemu Jarkowi Aleksandrowiczowi z Torunia wrócić do zdrowia. Uczeń I Liceum Ogólnokształcącego ... » więcej 2019-12-10, godz. 19:15 Pisali listy w obronie praw człowieka. Akcja Amnesty International Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Świeciu nad Wisłą stanęli w obronie osób, których prawa są łamane. Młodzież włączyła w Międzynarodowy Maraton Pis ... » więcej 2019-12-10, godz. 18:35 Spotkanie wigilijne toruńskiej Caritas. Nagrody Cor Bonum Było wspólne śpiewanie kolęd, dzielenie się opłatkiem, a na stołach świąteczne potrawy - podopieczni Caritas wzięli udział w tradycyjnym spotkaniu wigilijnym ... » więcej 2019-12-10, godz. 17:12 Młodzieżowa Rada Miasta chce zmieniać Inowrocław Na pierwszym posiedzeniu zebrała się nowo wybrana Młodzieżowa Rada Miasta Inowrocławia. 20 radnych, reprezentujących młodzież z 7 szkół średnich, chce zmienia ... » więcej 2019-12-10, godz. 16:05 Niepewny los mieszkańców dwóch bloków w Czernikowie Czy mieszkańcy dwóch bloków przy ul. Kwiatowej w Czernikowie stracą swoje mieszkania mimo, że regularnie opłacają czynsz? Tego na razie nie wiadomo. Wiadomo, ... » więcej 2019-12-10, godz. 14:39 „Przekleństwo cara Iwana” - spotkanie z Maciejem Jastrzębskim Maciej Jastrzębski - dziennikarz Polskiego Radia, autor książek o Rosji spotka się z czytelnikami w Centrum Kultury Browar B we Włocławku » więcej 2019-12-10, godz. 14:10 Młodzi występują dla chorych dzieci. „To dla nich festiwal obdarowania miłością i radością” Wolontariusze  z bydgoskiej  Bursy nr 1 przygotowali przedświąteczne spotkanie w Szpitalu Dziecięcym. Wystąpili dla chorych dzieci już po raz 20. » więcej
1234567