Czwartek, 22 sierpnia 2019 r.   Imieniny: Cezarego, Tymoteusza
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-07-10, 13:12 Jolanta Fischer/Redakcja

Sanatorium to nie wczasy, a NFZ to nie biuro podróży! Nowe zasady skierowań

Pacjenci z regionu preferują kuracje nad morzem. Na zdjęciu: sanatorium Argentyt w Dąbkach/fot. Archiwum
Pacjenci z regionu preferują kuracje nad morzem. Na zdjęciu: sanatorium Argentyt w Dąbkach/fot. Archiwum
Mają być krótsze kolejki i mniej wybrzydzania. Od 19 lipca wchodzą w życie nowe zasady skierowań do sanatoriów.
Z jakimi zmianami muszą się liczyć pacjenci? Zdaniem Elżbiety Wilczyńskiej - kierowniczki działu Lecznictwa Uzdrowiskowego w Bydgoszczy - ułatwią one życie pacjentom i pracownikom. - Pacjenci będą mogli składać skierowania dopiero po roku po powrocie - zapowiada. – Skierowania będą ważne tylko 30 dni, bo dotychczas pacjenci wyliczali sobie czas oczekiwania po to, żeby pobyt przypadł w lipcu albo w sierpniu i przetrzymywali je przysyłając po trzech miesiącach. Takie skierowania teraz będziemy odsyłać.

Będzie też nowy druk skierowania, lekarz nie będzie już mógł wskazać miejsca leczenia. Ponadto skierowania nie będą weryfikowane, czyli po 18 miesiącach nie będą wysyłane do przychodni, jak dotąd, dzięki czemu NFZ nie będzie ponosić kosztów przesyłek.

W naszym regionie na leczenie w uzdrowiskach czekają tysiące ludzi, a mimo to niektórzy traktują wyjazd jak darmowe wakacje: – Czasami nawet dzwonią i pytają, czy jest last minute, albo „w sprawie tych wczasów". Gdy coś takiego słyszę, to odpowiadam, że to nie biuro podróży - mówi kierowniczka. – No i niestety nasi pacjenci preferują Kołobrzeg i morze – dodaje.

Zdaniem niektórych właścicieli sanatoriów, na ocenę efektów wprowadzonych zmian będziemy jednak musieli poczekać jeszcze rok.

Mówi Elżbieta Wilczyńska - kierowniczka działu Lecznictwa Uzdrowiskowego w Bydgoszczy (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2019-08-22, godz. 08:15 Głębiej, szerzej, dalej! Noteć pogłębiona, oczyszczona z roślinności, znów na fali! Trwa awaryjne udrożnienie szlaku żeglugowego rzeki Noteci. Prace polegają przede wszystkim na wykopaniu koryta o szerokości 10 m i głębokości 0,5 m od istniej ... » więcej 2019-08-22, godz. 07:00 Policja jak błyskawica. Miesiąc i ponad 4 tysiące mandatów. Głównie za prędkość Policyjna grupa „SPEED” pracuje od miesiąca, a już skontrolowała prawie 5 tysięcy pojazdów na kujawsko - pomorskich drogach. Stan liczników śledzi 33 funkcjon ... » więcej 2019-08-21, godz. 19:25 Iwona Hartwich, Antoni Mężydło, Arkadiusz Myrcha na czele listy KO Toruń - Włocławek Poseł Tomasz Lenz zaprezentował kandydatów Koalicji Obywatelskiej do Sejmu i Senatu w okręgu toruńsko-włocławskim. » więcej 2019-08-21, godz. 18:03 Prawo i Sprawiedliwość wyjechało w teren swoim PiS - busem Spotkania z mieszkańcami Bydgoszczy, Tucholi, Inowrocławia, Barcina, Żnina. PiS-BUS z kandydatami z okręgu numer 4 tej partii do Sejmu, wyruszył w środę (21.0 ... » więcej 2019-08-21, godz. 17:13 PSL o listach wyborczych w regionie: - Ostoja racjonalności i odpowiedzialności W środę (21.08.) w Bydgoszczy, Polskie Stronnictwo Ludowe - Koalicja Polska przedstawiło kandydatów w wyborach parlamentarnych z okręgu bydgoskiego i toruńsko ... » więcej 2019-08-21, godz. 15:46 Pieniądze szpitala przelewały na swoje konta. Proces byłych księgowych ze Żnina Wieloletnie pracownice szpitala w Żninie zeznawały dziś w procesie o wyłudzenie 7 mln zł z konta lecznicy. Oskarżonymi o to są byłe księgowe: Renata G. i Elżb ... » więcej 2019-08-21, godz. 15:23 Na koncercie w Lubostroniu: miłość, nienawiść, przerażenie i spokój...tanga Pałac w Lubostroniu organizuje koncert na zakończenie wakacji. W najbliższą niedzielę (25 sierpnia) zabrzmią tanga Astora Piazzolli. Wykona je kwartet: Filip ... » więcej 2019-08-21, godz. 15:00 Wystartowała „Wyprawka dla Żaka”. Pierwszych 100 dzieci dostało swoje plecaki [wideo] To już 19. akcja „Wyprawka dla Żaka'. Plecaki z kompletnym wyposażeniem trafią do dzieci niepełnosprawnych i z rodzin wielodzietnych. » więcej 2019-08-21, godz. 13:22 Lewica prezentuje kandydatów na wybory. „Różnorodność naszą siłą” Znamy nazwiska pierwszych pięciu kandydatów Lewicy do Sejmu w okręgu bydgoskim. » więcej 2019-08-21, godz. 12:23 Spowodował wypadek po pijanemu, zostawił samochód i poszedł spać Do dwóch lat więzienia grozi mieszkańcowi gminy Kowal (powiat włocławski), który pijany spowodował kolizję i uciekł pieszo do domu. » więcej
1234567