Sobota, 25 stycznia 2020 r.   Imieniny: Pawła, Miłosza, Elwiry
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-07-10, 13:12 Jolanta Fischer/Redakcja

Sanatorium to nie wczasy, a NFZ to nie biuro podróży! Nowe zasady skierowań

Pacjenci z regionu preferują kuracje nad morzem. Na zdjęciu: sanatorium Argentyt w Dąbkach/fot. Archiwum
Pacjenci z regionu preferują kuracje nad morzem. Na zdjęciu: sanatorium Argentyt w Dąbkach/fot. Archiwum
Mają być krótsze kolejki i mniej wybrzydzania. Od 19 lipca wchodzą w życie nowe zasady skierowań do sanatoriów.
Z jakimi zmianami muszą się liczyć pacjenci? Zdaniem Elżbiety Wilczyńskiej - kierowniczki działu Lecznictwa Uzdrowiskowego w Bydgoszczy - ułatwią one życie pacjentom i pracownikom. - Pacjenci będą mogli składać skierowania dopiero po roku po powrocie - zapowiada. – Skierowania będą ważne tylko 30 dni, bo dotychczas pacjenci wyliczali sobie czas oczekiwania po to, żeby pobyt przypadł w lipcu albo w sierpniu i przetrzymywali je przysyłając po trzech miesiącach. Takie skierowania teraz będziemy odsyłać.

Będzie też nowy druk skierowania, lekarz nie będzie już mógł wskazać miejsca leczenia. Ponadto skierowania nie będą weryfikowane, czyli po 18 miesiącach nie będą wysyłane do przychodni, jak dotąd, dzięki czemu NFZ nie będzie ponosić kosztów przesyłek.

W naszym regionie na leczenie w uzdrowiskach czekają tysiące ludzi, a mimo to niektórzy traktują wyjazd jak darmowe wakacje: – Czasami nawet dzwonią i pytają, czy jest last minute, albo „w sprawie tych wczasów". Gdy coś takiego słyszę, to odpowiadam, że to nie biuro podróży - mówi kierowniczka. – No i niestety nasi pacjenci preferują Kołobrzeg i morze – dodaje.

Zdaniem niektórych właścicieli sanatoriów, na ocenę efektów wprowadzonych zmian będziemy jednak musieli poczekać jeszcze rok.

Mówi Elżbieta Wilczyńska - kierowniczka działu Lecznictwa Uzdrowiskowego w Bydgoszczy (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2020-01-25, godz. 20:15 Masz prawo wiedzieć czym dziecko pojedzie na ferie. Zgłoś autokar do kontroli Policja oraz Inspekcja Transportu Drogowego rozpoczyna kontrole autokarów wiozących dzieci i młodzież na zimowy odpoczynek. » więcej 2020-01-25, godz. 18:30 Remondis zmodernizuje zakład przy ul. Inwalidów Bydgoszczy. Mieszkańcy odetchną Dobiegają końca prace projektowe dotyczące modernizacji instalacji do zagospodarowania odpadów w pobliżu osiedla Siernieczek w Bydgoszczy. Na przełomie styczn ... » więcej 2020-01-25, godz. 14:25 Były minister środowiska prof. Jan Szyszko upamiętniony na toruńskiej uczelni Tablica poświęcona pamięci byłego ministra środowiska, prof. Jana Szyszki (1944-2019) została odsłonięta i poświęcona w sobotę w Wyższej Szkole Kultury Społec ... » więcej 2020-01-25, godz. 12:00 Magazyn nielegalnego tytoniu zlikwidowany w Golubiu-Dobrzyniu Sprzedaż ponad 4 ton nielegalnego tytoniu uniemożliwiła kujawsko-pomorska Krajowa Administracja Skarbowa we współpracy z policją z gminy Golub-Dobrzyń. Gdyby ... » więcej 2020-01-25, godz. 09:25 Fotografie, przedwojenne gazety i mundury Błękitnej Armii na wystawie w Grudziądzu „Powrót Grudziądza do Macierzy” - to tytuł wystawy otwartej w grudziądzkim muzeum. Ekspozycja składa się prawie w całości z zachowanych pamiątek związanych z ... » więcej 2020-01-25, godz. 07:32 Nie bij mnie, kochaj mnie! Akcja przeciw przemocy wobec dzieci we Włocławku Włocławski sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy organizuje akcję przeciw przemocy wobec dzieci. W mieście pojawią się pluszowe misie z hasłem „Nie bij ... » więcej 2020-01-24, godz. 21:31 Biedroń w Bydgoszczy: Musimy iść drogą prezydenta Kwaśniewskiego - Bydgoszcz to miasto, w którym w 1995 roku swoją kampanię przed wyborami prezydenckimi rozpoczynał Aleksander Kwaśniewski - mówił dziś na bydgoskim spotkaniu ... » więcej 2020-01-24, godz. 20:23 Minister rolnictwa w Osięcinach o wpływie pogody na uprawy i zbiory - Jeśli pogoda się nie zmieni, w tym roku rolnicy muszą być przygotowani na znacznie szybsze zasiewy - mówił w piątek w Osięcinach (powiat radziejowski) szef ... » więcej 2020-01-24, godz. 18:46 Wszyscy specjaliści od leczenia otyłości odeszli. I przenieśli się do Grudziądza Ze szpitala wojskowego w Bydgoszczy odszedł cały Zespół ds. Leczenia Bariatrycznego, zajmujący się operacyjnym leczeniem otyłości. Ekipa przechodzi do szpital ... » więcej 2020-01-24, godz. 17:51 Podziękowanie dla poległych żołnierzy. „Dzięki nim żyjemy w wolnej Polsce" Samorządowcy, kombatanci, żołnierze, działacze społeczni i młodzież - wszyscy uczestniczyli dziś w uroczystościach związanych z 75. rocznicą wyzwolenia Bydgos ... » więcej
1234567