Piątek, 24 stycznia 2020 r.   Imieniny: Felicji, Franciszka, Rafała
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-07-10, 12:25 Damian Klich/Redakcja

Robią wszystko, by zatrzymać wodę w Noteci. Za mało deszczu, nie ma żeglowania

Noteć pod Santokiem/fot. Staszek Pietkiewicz, Wikipedia
Noteć pod Santokiem/fot. Staszek Pietkiewicz, Wikipedia
– Sytuacja na Noteci i jej dopływach jest trudna –mówią eksperci z Wód Polskich. Ostatnie deszcze delikatnie zasiliły rzekę, ale w dalszym ciągu nie jest żeglowna.
Na całej szerokości rzeki są to stany wody niskie i średnie. - Najgorzej jest w Santoku w województwie lubuskim. – Santok, ujście Noteci do Warty, poziom aktualnie 6 cm, przy poziomie ostrzegawczym 250 cm i stanie alarmowym 330 cm - mówi Grzegorz Smytry, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej PGW Wody Polskie w Bydgoszczy. – Skąd to się bierze?Zarówno zlewnia Noteć, jak i wschodnia część Wielkopolski leżą w tej chwili w strefie opadów najmniejszych w kraju, poniżej 500 mm rocznie. Woda w rzekach bierze się z opadów - podkreśla.

Grzegorz Smytry dodaje, że obecnie najważniejszym zadaniem jest wybudowanie stopnia wodnego w Siarzewie. RZGW prowadzi też inne działania w celu zatrzymania wody.

– Mamy dwa główne zbiorniki wielozadaniowe – Gopło i Pakość. Gopło regulowane jest poprzez jaz w Pakości, oddalony o 23 km od jeziora, dlatego też sterowalność czasami bywa zaburzona i niekoniecznie zawsze reaguje tak, jak byśmy chcieli – mówi Anita Hermit, zastępca dyrektora. – RZGW w Bydgoszczy prowadzi bieżący monitoring sytuacji hydrologicznej w obrębie regionu wodnego Noteci. Wielkość wody, którą odprowadzamy jest regulowana w zależności od potrzeb i od możliwości. Na stopniach wodnych mamy jazy, za pomocą których również gospodarka wodna jest regulowana. Natomiast mamy obecnie taki deficyt wody, że sytuacja jest trudna – dodaje.

Wody Polskie pracują również nad programem „Stop Suszy", dzięki któremu ma powstać w całym kraju sieć zbiorników retencyjnych. Na ten cel Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej ma zamiar wydać 14 miliardów złotych.
Relacja Damiana Klicha (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2020-01-23, godz. 21:14 Dary trafią niebawem do Polaków na Białorusi Jedzenie, polskie książki i filmy zostaną zawiezione z Bydgoszczy na Białoruś. Spod biura Prawa i Sprawiedliwości z Bydgoszczy wyjedzie samochód z transportem ... » więcej 2020-01-23, godz. 20:15 Robert Biedroń: Miastom takim jak Włocławek potrzebne jest wsparcie rządu Kandydat Lewicy na prezydenta RP Robert Biedroń spotkał się z mieszkańcami Włocławka. Mówił między innymi o tym, że miastom średniej wielkości, które dużo str ... » więcej 2020-01-23, godz. 19:02 Protest przeciwko nowelizacji ustaw sądowych. Pod pomnikiem Kopernika w Toruniu Flagi narodowe, Unii Europejskiej oraz transparenty z napisami „Ręce precz od sędziów” - przynieśli uczestnicy manifestacji „Kneblowanie sądów - rozwód z Euro ... » więcej 2020-01-23, godz. 18:25 Ofiara księdza pedofila domaga się odszkodowania od toruńskiej kurii Miliona złotych odszkodowania od toruńskiej kurii domaga się Mariusz Milewski - ofiara księdza pedofila Jarosława P. Duchowny prawomocnym wyrokiem sądu został ... » więcej 2020-01-23, godz. 18:05 Grudziądz uczcił 100-lecie powrotu do wolnej Polski Błękitny marsz, rekonstrukcja historyczna i uroczystości patriotyczne na rynku - tak Grudziądz świętował 100. rocznicę powrotu do Macierzy. W głównych uroczys ... » więcej 2020-01-23, godz. 17:15 „Warto być bohaterem” zwłaszcza dla małych, chorych dzieci Choruje na rdzeniowy zanik mięśni. Do wyjazdu na leczenie brakuje jeszcze 2,5 mln zł. 6-miesięczna Julia Rówczyńska może liczyć na pomoc toruńskiej Caritas. » więcej 2020-01-23, godz. 17:12 Bartosz D. bez taryfy ulgowej. Sąd II instancji utrzymywał wyrok za pobicie psa Fijo Sąd Okręgowy utrzymał wyrok 1,5 roku bezwzględnego więzienia wymierzony w marcu 2019 r. Bartoszowi D. za pobicie ze szczególnym okrucieństwem psa Fijo. Orzecz ... » więcej 2020-01-23, godz. 16:45 Pacjenci nie chorują według planu, ale NFZ planować musi Rozpoczęcie budowy nowego modelu opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży, kontynuacja cyfryzacji oraz zapewnienie odpowiedniego finansowania - to cele K ... » więcej 2020-01-23, godz. 15:48 Przedszkole na Kapuściskach będzie przeniesione, a nie likwidowane Z ulicy Techników 4 na bydgoskich Kapuściskach wyprowadza się przedszkole, które pod tym adresem działało 60 lat. » więcej 2020-01-23, godz. 14:50 Spotkanie „Bydgoscy maturzyści 1920-1939”. Pod patronatem Polskiego Radia PiK W stulecie powrotu Bydgoszczy do Macierzy „Tygodnik Bydgoski”, Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Bydgoskiej, Polskie Radio PiK oraz Instytut Akcji Katolicki ... » więcej
1234567