Sobota, 07 grudnia 2019 r.   Imieniny: Marcina, Ambrożego, Teodora
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-07-03, 11:37 Damian Klich

Nie ma, nie ma wody na pustyni! Rzeki schną, statki osiadają na mieliźnie...

Tratwa „Pielgrzym” utknęła na Wiśle, na mieliźnie./fot. Marek Ledwosiński
Tratwa „Pielgrzym” utknęła na Wiśle, na mieliźnie./fot. Marek Ledwosiński
Stan wielu rzek w regionie jest bardzo niski, a za chwilę może być katastrofalny. Winna jest dramatyczna susza. W środę na Noteci utknął statek szkoleniowy Łokietek. W czwartek tratwa „Pielgrzym” stanęła na mieliźnie na Wiśle koło Torunia.
- Głębokości tranzytowe utrzymują się w strefie niskiej i średniej - mówi Edyta Rynkiewicz rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy. - Jeśli nie spadnie deszcz, i to nie nawalny, ale deszcz miarowy, sytuacja w rzekach, nie tylko naszych, ale również w całej Polsce, będzie katastrofalna.

Rzecznik RZGW przypomina, że problemem są przede wszystkim zmiany klimatyczne, brak zimy, topniejącego śniegu.

- Mocno mnie dziwi, że mimo tak niskiego stanu wód, tak wiele jednostek decyduje się wypływać. Na naszej stronie internetowej codziennie umieszczane są komunikaty nawigacyjne, które mówią o głębokościach tranzytowych.

Załoga tratwy „Pielgrzym” przyznaje, że sprawdzała komunikaty. - Jednak zanurzenie jednostki jest tak małe, że nie spodziewaliśmy się kłopotów - mówi Elżbieta Kasińska - prezes Wyszkowskiego Oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej.

- Trafiliśmy przed mostem autostradowy na bardzo dużą mieliznę. Raz udało się nam zepchnąć tratwę, ale niestety wiatr był tak nieprzychylny, w stosunku do prądu, że rzuciło nas drugi raz, i już drugi raz nie udało się nam wydostać z mielizny. Dzięki życzliwości policji wodnej i woprowców będziemy mogli kontynuować rejs. W Toruniu były trzy, czy cztery jednostki, udało się ściągnąć naszą tratwę...
Relacja Damiana Klicha

Wiadomości lokalne

2019-12-06, godz. 21:30 Cel jest szczytny, gadżety świetne, a lista darczyńców - imponująca. Wszystko dla Kuby! Wojskowy Hercules - a dokładniej wierny model samolotu, remontowanego obecnie w bydgoskich WZL-ach - będzie można w niedzielę (08.12.) wylicytować podczas Mik ... » więcej 2019-12-06, godz. 20:21 Starszy pan zginął w wypadku drogowym w Żalnie. Podróżował sam Dwa samochody zderzyły się w piątek (06.12.) po godzinie 17:00 w okolicy Żalna, w powiecie tucholskim. 84-letni kierowca jednego z samochodów nie przeżył tego ... » więcej 2019-12-06, godz. 19:15 Najpiękniejsza choinka i świąteczny jarmark czekają na bydgoszczan! [galeria, wideo] 18 - metrowa choinka rozbłysła tysiącami światełek. Na Starym Rynku w Bydgoszczy odbyło się uroczyste uruchomienie oświetlenia na wielkim świątecznym świerku. ... » więcej 2019-12-06, godz. 18:12 Pracownicy bydgoskich domów pomocy społecznej wołają o pomoc...dla siebie Dziesięć minut na jednego podopiecznego, za mało podnośników i łóżek elektrycznych, dwie opiekunki na kilkudziesięciu chorych - tak według pracowników bydgosk ... » więcej 2019-12-06, godz. 17:18 Orszak świętego Mikołaja z prezentami dla chorych dzieci od Caritas i policji Ulicami Bydgoszczy przejechał w piatek (06.12.) konwój Świętego Mikołaja. Starszy jegomość z workiem prezentów w towarzystwie Polfinka i serca Caritas podjech ... » więcej 2019-12-06, godz. 15:04 Bydgoski „mechanik” ma trzy nowe pracownie. Nauczyciele i uczniowie zachwyceni Wyremontowane pomieszczenia i nowy sprzęty - w Zespole Szkół Mechanicznych nr 1 w Bydgoszczy uroczyście otwarto dziś trzy pracownie - mechatroniczną i informa ... » więcej 2019-12-06, godz. 13:28 Trzylatka potrzebuje pomocy! Mikołajkowy Koncert Charytatywny dla Karinki Ma cztery latka, zachorowała nagle, rodzice wierzą, że najgorsze już za nimi. Teraz potrzebuję pieniędzy na rehabilitację. W sobotę (7 grudnia) w Białych Błot ... » więcej 2019-12-06, godz. 12:39 Weekend cudów, czyli dary jadą do potrzebujących. Finał „Szlachetnej Paczki” W sobotę (7 grudnia) rozpoczyna się Weekend Cudów, czyli wyjątkowe dwa dni, w których „Szlachetna Paczka” dostarczy pomoc do kilkudziesięciu tysięcy potrzebuj ... » więcej 2019-12-06, godz. 12:13 Wygraj biżuterię YES na Gwiazdkę. Świąteczny konkurs w Polskim Radiu PiK Pięknie zastawiony stół, w tle lśniąca choinka, pod którą - masa prezentów. My też lubimy ten świąteczny obrazek. Chcesz podarować biżuterię na święta, a może ... » więcej 2019-12-06, godz. 10:19 Janusz Dzięcioł nie żyje. Zginął w wypadku na przejeździe kolejowym Tragedia wydarzyła się w piątek rano na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Białym Borze koło Grudziądza. W wypadku zginął Janusz Dzięcioł. » więcej
1234567