Sobota, 26 września 2020 r.   Imieniny: Wawrzyńca, Kosmy, Damiana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2019-07-03, 11:37 Damian Klich

Nie ma, nie ma wody na pustyni! Rzeki schną, statki osiadają na mieliźnie...

Tratwa „Pielgrzym” utknęła na Wiśle, na mieliźnie./fot. Marek Ledwosiński
Tratwa „Pielgrzym” utknęła na Wiśle, na mieliźnie./fot. Marek Ledwosiński
Stan wielu rzek w regionie jest bardzo niski, a za chwilę może być katastrofalny. Winna jest dramatyczna susza. W środę na Noteci utknął statek szkoleniowy Łokietek. W czwartek tratwa „Pielgrzym” stanęła na mieliźnie na Wiśle koło Torunia.
- Głębokości tranzytowe utrzymują się w strefie niskiej i średniej - mówi Edyta Rynkiewicz rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy. - Jeśli nie spadnie deszcz, i to nie nawalny, ale deszcz miarowy, sytuacja w rzekach, nie tylko naszych, ale również w całej Polsce, będzie katastrofalna.

Rzecznik RZGW przypomina, że problemem są przede wszystkim zmiany klimatyczne, brak zimy, topniejącego śniegu.

- Mocno mnie dziwi, że mimo tak niskiego stanu wód, tak wiele jednostek decyduje się wypływać. Na naszej stronie internetowej codziennie umieszczane są komunikaty nawigacyjne, które mówią o głębokościach tranzytowych.

Załoga tratwy „Pielgrzym” przyznaje, że sprawdzała komunikaty. - Jednak zanurzenie jednostki jest tak małe, że nie spodziewaliśmy się kłopotów - mówi Elżbieta Kasińska - prezes Wyszkowskiego Oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej.

- Trafiliśmy przed mostem autostradowy na bardzo dużą mieliznę. Raz udało się nam zepchnąć tratwę, ale niestety wiatr był tak nieprzychylny, w stosunku do prądu, że rzuciło nas drugi raz, i już drugi raz nie udało się nam wydostać z mielizny. Dzięki życzliwości policji wodnej i woprowców będziemy mogli kontynuować rejs. W Toruniu były trzy, czy cztery jednostki, udało się ściągnąć naszą tratwę...
Relacja Damiana Klicha

Wiadomości lokalne

2020-09-26, godz. 15:02 Grzyby na poligonie to łatwy cel, ale tam równie łatwo można stracić życie Uwaga amatorzy grzybobrania na podtoruńskim poligonie. Policja przypomina o zakazie wstępu na obszar wojskowy i prowadzi w tym rejonie wzmożone kontrole. Spac ... » więcej 2020-09-26, godz. 12:15 Anielskie spotkanie na Wyspie Młyńskiej. Temat: ekologia na co dzień W sobotę, 26 września rozpoczyna się w Bydgoszczy pierwsza edycja plenerowego eko-wydarzenia zatytułowanego 'Szatka'. Wszystko, co się będzie działo na Wyspie ... » więcej 2020-09-26, godz. 08:01 Te warsztaty są cenne i dla ludzi, i dla owadów, bo budują relacje [foto] Niecodzienne warsztaty odbyły się w Białych Błotach pod Bydgoszczą. Osoby niepełnosprawne wraz z osobami bezdomnymi tworzyły domki dla owadów. Na miejscu byli ... » więcej 2020-09-25, godz. 20:45 Wojewoda: OSP jest fenomenem podziwianym przez cały świat Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz wręczył OSP promesy na zakup sprzętu i wyposażenia oraz termomodernizację budynków. » więcej 2020-09-25, godz. 20:30 W Inowrocławiu stypendia dla młodych, zdolnych i pracowitych Prezydent Ryszard Brejza, już po raz siedemnasty przyznał stypendia młodym inowrocławianom, którzy rozpoczynają studia dzienne i wyróżniają się osiągnięciami ... » więcej 2020-09-25, godz. 19:34 Klimat leży młodzieży na sercu, dlatego głośno protestują w Toruniu i Bydgoszczy [wideo] Młodzież zabiera głos w sprawie klimatu. Przy pomniku Mikołaja Kopernika w Toruniu kilkaset młodych osób głośno wyraziło swoją troskę o przyszłość planety. » więcej 2020-09-25, godz. 17:32 Gry, zagadki i dąb czyli 115. rocznica urodzin Mariana Rejewskiego Dąb Pamięci Mariana Rejewskiego, ozdobił plac przed Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Bydgoszczy. Był też tort, wykład i zwiedzanie sali pamięci, a w plana ... » więcej 2020-09-25, godz. 15:19 Rozmowa dnia: skąd kryzys w Zjednoczonej Prawicy, jak z niego wyjść? - Kryzysom w koalicji powinien zapobiec przede wszystkim zdrowy rozsądek — powiedział poseł Tomasz Latos, gość dzisiejszej Rozmowy Dnia. » więcej 2020-09-25, godz. 14:12 Podróżnicy po raz piąty czekają ze swoimi opowieściami. Posłuchajcie! W 2014 roku odbyli roczną podróż dookoła świata z dwójką dzieci. Od pięciu lat organizują w Toruniu Festiwal Podróżników Extreme Travel Festiwal. W tym roku w ... » więcej 2020-09-25, godz. 13:08 Codzienne towarzyszenie osobie chorej wyczerpuje. Warto prosić o pomoc Opiekunowie niepełnosprawnych z Torunia mają szansę nieco odpocząć. Rusza program „Opieka wytchnieniowa”, który daje szansę na krótką przerwę od codziennej pr ... » więcej
1234567