Środa, 08 lipca 2020 r.   Imieniny: Edgara, Elżbiety, Eugeniusza
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Kręgielnia
2019-06-28, 14:40 Tatiana Adonis/Redakcja

Samorządowcy w Bydgoszczy dyskutowali o roli samorządów. Nie wolno ich niszczyć

Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich. Fot. Tatiana Adonis
Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich. Fot. Tatiana Adonis
Samorządowcy w Bydgoszczy dyskutowali o roli samorządów. Fot. Tatiana Adonis
Samorządowcy w Bydgoszczy dyskutowali o roli samorządów. Fot. Tatiana Adonis
Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Fot. Tatiana Adonis
Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Fot. Tatiana Adonis
Rola samorządów jest ograniczana - twierdzą samorządowcy z regionu, którzy spotkali się w Bydgoszczy. Przyjechali na zaproszenie prezydenta miasta Rafał Bruskiego. W Bydgoskim Centrum Targowo - Wystawienniczym rozmawiali o przyszłości samorządów.
W tle dyskusji 21 tez przyjętych w Gdańsku 4 czerwca w 30. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów. Wśród gdańskich postulatów samorządowców znajduje się m.in. pełna samodzielność prawna, organizacyjna i majątkowa przy realizacji własnych zadań, czy zniesienie kadencyjności dla wójtów, burmistrzów i prezydentów.

- Chcemy podzielić się przed własnymi przemyśleniami i doświadczeniami. Samorządowe tematy to bardzo ważna część życia, bo tak naprawdę mieszkańcy od nas - od prezydenta, wójta czy starosty oczekują działań na ich terenie. Za to się czujemy odpowiedzialni, chcemy to realizować, ale musimy mieć też narzędzia do tego, czyli pieniądze i partnera w postaci rząd - powiedział Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

- Nigdy nie ukrywałem, że najlepszą reformą, jaką wprowadzono po 89 roku była reforma samorządowa. W ostatnich latach różnie to wygląda, ale to, co się w tej chwili dzieje trochę mnie niepokoi, dlatego że są pewne próby - odczuwam już w tej chwili - żeby rola samorządów została nieco zniwelowana - dodał Wojciech Sypniewski, wójt gminy Osielsko.

- Aż sześć ważnych zadań, które dotąd realizowaliśmy, zostało nam odebrane. To chociażby nadzór nad Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska, gospodarowanie wodami... Mógłbym wymienić więcej tego typu zadań, które kiedyś były przypisane samorządom, a dziś niestety już nie - powiedział Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

- To jest ten moment i ten czas, żebyśmy wszyscy, niezależnie od partyjnych upodobań, zareagowali, że nie wolno niszczyć samorządu - powiedział Domicela Kopaczewska, zastępca prezydenta Włocławka.
Samorządowcy w Bydgoszczy dyskutowali o roli samorządów (Popołudnie z nami)
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2020-07-08, godz. 13:12 „Prezydent Warszawy pozbył się problemu”. Odpady z Czajki zagrożeniem dla regionu Co z bombą ekologiczną, którą zafundowała m.in. naszemu regionowi warszawska oczyszczalnia Czajka? Pytała dziś na polu koło Wójcina bydgoska poseł PiS Ewa Koz ... » więcej 2020-07-08, godz. 11:30 Poseł Myrcha: Polska polityka potrzebuje zupełnie nowego otwarcia [rozmowa] - Rafał Trzaskowski nie boi się używać słów, że jest niesiony nową falą, także w polskim społeczeństwie, które oczekuje nowego rozdziału, nie odcinając się oc ... » więcej 2020-07-08, godz. 09:42 Zderzenie ciężarówki z cysterną, naczepa w poprzek jezdni. Wypadek na „dziesiątce" Dwa samochody ciężarowe zderzyły się w środę po godz. 7.00 w Przyłubiu na drodze krajowej na 10 (Bydgoszcz-Toruń). Cysterna wypadła z drogi, a zestaw z naczep ... » więcej 2020-07-08, godz. 08:39 Chcą odwołania dyrektorki szpitala. Lista zarzutów w piśmie do marszałka Związki zawodowe ze szpitala we Włocławku chcą odwołania dyrektorki. Na ręce marszałka Piotra Całbeckiego związkowcy złożyli wotum nieufności wobec Karoliny W ... » więcej 2020-07-08, godz. 07:53 Wyłysiała największa z atrakcji Ciechocinka. Nową tarninę przywiezie 180 tirów Trwa remont najdłuższych w Europie tężni. Rewitalizacja symbolu Ciechocinka pochłonie 22 mln zł, z czego 15 mln pochodzi z UE. » więcej 2020-07-07, godz. 21:33 Kandydat na prezydenta odwiedził Kujawy i Pomorze Rafał Trzaskowski, kandydat na prezydenta RP spotkał się dziś ze swoimi zwolennikami w jednym z gospodarstw w gminie Sadki. » więcej 2020-07-07, godz. 19:27 Dyskutowano i uchwalono! Włocławscy radni udają się na wakacje! Ostatni raz przed wakacyjną przerwą obradowali we Włocławku miejscy radni. Sesja okazała się krótka i spokojna. » więcej 2020-07-07, godz. 19:08 Czy Twoje nazwisko widnieje w spisie wyborców? Sprawdź! Dopisz się! Jeszcze tylko dziś, 7 lipca osoby, które chcą wziąć udział w II turze wyborów i zagłosować poza miejscem swojego zamieszkania, mogą dopisać się do spisu wybor ... » więcej 2020-07-07, godz. 18:17 Czy rolnikom będzie żyło się łatwiej? O podniesienie dopłat dla rolników oraz o utworzenie europejskiego unijnego funduszu klęskowego chce zabiegać kandydat na prezydenta Rafał Trzaskowski - zapow ... » więcej 2020-07-07, godz. 15:37 Bydgoscy działacze PiS piszą list do Donalda Tuska Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i kandydat na prezydenta Polski, nie odpowiedział na pytania bydgoskich działaczy Prawa i Sprawiedliwości dostarczone do ... » więcej
1234567