Czwartek, 01 października 2020 r.   Imieniny: Danuty, Remigiusza, Teresy
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2019-06-24, 21:13 Tatiana Adonis

Lecznica nowoczesna z automatu. Szpitalne Oddziały Ratunkowe czekają zmiany

Dyrektorzy kujawsko-pomorskich szpitali, podpisali umowę na realizację programu TSOR./fot. Tatiana Adonis.
Dyrektorzy kujawsko-pomorskich szpitali, podpisali umowę na realizację programu TSOR./fot. Tatiana Adonis.
Chodzi o projekt TOPSOR, czyli Tryb Obsługi Pacjenta w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Ma usprawnić pracę na SOR-ach. Projekt Ministerstwa Zdrowia będzie realizowany w ponad 230 polskich szpitalach. W naszym regionie przystąpi do niego 9 placówek.
Dyrektorzy kujawsko-pomorskich szpitali, podpisali w poniedziałek (24.06.), w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy, umowę na realizację tego przedsięwzięcia. A program zakłada między innymi ujednolicenie zasad segregacji medycznej i określenie czasu oczekiwania w kolejce.

Średnio, rocznie, jeden Szpitalny Oddział Ratunkowy z regionu przyjmuje ponad 28 tys. pacjentów. Rekordzistą jest Szpital Biegańskiego w Grudziądzu z ponad 49 tysiącami przyjętych chorych. Jednak nie wszyscy powinni trafić na SOR. Program TOPSOR ma uporządkować szpitalna kolejkę.

- Nowe przepisy nakładają na SOR - y obowiązek segregacji medycznej - mówi Sławomir Gadomski, wiceminister w Ministerstwie Zdrowia. - Chodzi o kwalifikowanie pacjentów do określonej grupy i wskazywanie, po jakim czasie powinni uzyskać pomoc.

Do pierwszego października, TOPSOR ma zostać wdrożony w największych SOR - ach w regionie: w wojewódzkim szpitalu w Toruniu i we Włocławku oraz w dwóch w szpitalach uniwersyteckich w Bydgoszczy: w Bizielu i w Juraszu.

- My mamy system TRIAGE wprowadzony już od jakiegoś czasu - mówi Roger Hartwig, dyrektor do spraw finansowych Szpitala im. Jurasza. - Natomiast obsługiwany jest on, powiedziałbym, ręcznie. Nowy system umożliwi pewne zautomatyzowanie, będzie automat kolejkowych do pobierania biletów, będzie odnotowane, kiedy pacjent pojawił się, kiedy została mu udzielona pomoc...

W pozostałych placówkach regionu, projekt ma być wprowadzony do sierpnia 2020 roku.
Nowe przepisy nakładają na SOR - y obowiązek segregacji medycznej - mówi Sławomir Gadomski, wiceminister w Ministerstwie Zdrowia.

Wiadomości lokalne

2020-10-01, godz. 08:05 Nowoczesny sąd powstaje we Włocławku. Wmurowano kamień węgielny We Włocławku podpisano akt erekcyjny i wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej siedziby Sądu Okręgowego. » więcej 2020-09-30, godz. 20:56 Bez lip jest lipa! Protest przeciwko wycince drzew w Toruniu Nie zgadzamy się na wycięcie lip przy ulicy Żwirki i Wigury w Toruniu - mówią członkowie Rady Osiedla Chełmińskie Przedmieście. » więcej 2020-09-30, godz. 18:56 Bydgoszcz muzycznie kreatywna? Postara się to udowodnić! Bydgoszcz będzie aplikować do listy „miast kreatywnych” UNESCO, w dziedzinie muzyki - poinformował prezydent miasta Rafał Bruski, w czasie konferencji prasowe ... » więcej 2020-09-30, godz. 17:51 Umowa podpisana. W Toruniu będą autobusy elektryczne Toruń wkracza w nową erę komunikacji miejskiej. 30 września 2020 r. miasto za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji podpisało umowy na zakup sześciu au ... » więcej 2020-09-30, godz. 16:57 Co uprawiasz, co hodujesz? Trwa Powszechny Spis Rolny. Jest obowiązkowy! Co generalnie uprawiają rolnicy, jakie zwierzęta hodują, jakie mają gospodarstwa i czego potrzebują, jakiego wsparcia, pomocy w polityce państwa oraz Unii Eur ... » więcej 2020-09-30, godz. 16:49 Siedem szkół z regionu zamkniętych, 40 ma lekcje zdalne. Przez epidemię Koronawirus w kujawsko- pomorskich szkołach: rośnie liczba placówek, którym pandemia reorganizuje plan zajęć. » więcej 2020-09-30, godz. 15:47 Nieoficjalnie: Jest decyzja ws. finansowania budowy Centrum Camerimage w Toruniu - Jestem spokojny o przyszłość tej inwestycji - przekazał Polskiemu Radiu PiK prezydent Torunia. » więcej 2020-09-30, godz. 14:47 Odznaczenie prezydenta RP dla prof. Polaka! Tymczasem UMK nie zmienia decyzji Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski prof. Wojciecha Polaka. Odznaczenie zostało przyznane toruńskiemu naukowcowi ... » więcej 2020-09-30, godz. 14:06 Tylko dwa wolne respiratory dla chorych na Covid-19 w szpitalu w Grudziądzu - W naszym szpitalu, który obecnie działa na II i III poziomie, czyli jako zakaźny i wielospecjalistyczny, mamy obecnie dwa wolne miejsce pod respiratorem dla ... » więcej 2020-09-30, godz. 13:11 Starosta sępoleński zakażony koronawirusem. 20 osób z urzędu na kwarantannie Jarosław Tadych dowiedział się w środę, że choruje na Covid-19. Starostwo Powiatowe w Sępólnie Krajeńskim jest czynne w ograniczonym zakresie, bo część pracow ... » więcej
1234567