Wtorek, 21 stycznia 2020 r.   Imieniny: Agnieszki, Jarosława / Dzień Babci
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-06-24, 21:13 Tatiana Adonis

Lecznica nowoczesna z automatu. Szpitalne Oddziały Ratunkowe czekają zmiany

Dyrektorzy kujawsko-pomorskich szpitali, podpisali umowę na realizację programu TSOR./fot. Tatiana Adonis.
Dyrektorzy kujawsko-pomorskich szpitali, podpisali umowę na realizację programu TSOR./fot. Tatiana Adonis.
Chodzi o projekt TOPSOR, czyli Tryb Obsługi Pacjenta w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Ma usprawnić pracę na SOR-ach. Projekt Ministerstwa Zdrowia będzie realizowany w ponad 230 polskich szpitalach. W naszym regionie przystąpi do niego 9 placówek.
Dyrektorzy kujawsko-pomorskich szpitali, podpisali w poniedziałek (24.06.), w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy, umowę na realizację tego przedsięwzięcia. A program zakłada między innymi ujednolicenie zasad segregacji medycznej i określenie czasu oczekiwania w kolejce.

Średnio, rocznie, jeden Szpitalny Oddział Ratunkowy z regionu przyjmuje ponad 28 tys. pacjentów. Rekordzistą jest Szpital Biegańskiego w Grudziądzu z ponad 49 tysiącami przyjętych chorych. Jednak nie wszyscy powinni trafić na SOR. Program TOPSOR ma uporządkować szpitalna kolejkę.

- Nowe przepisy nakładają na SOR - y obowiązek segregacji medycznej - mówi Sławomir Gadomski, wiceminister w Ministerstwie Zdrowia. - Chodzi o kwalifikowanie pacjentów do określonej grupy i wskazywanie, po jakim czasie powinni uzyskać pomoc.

Do pierwszego października, TOPSOR ma zostać wdrożony w największych SOR - ach w regionie: w wojewódzkim szpitalu w Toruniu i we Włocławku oraz w dwóch w szpitalach uniwersyteckich w Bydgoszczy: w Bizielu i w Juraszu.

- My mamy system TRIAGE wprowadzony już od jakiegoś czasu - mówi Roger Hartwig, dyrektor do spraw finansowych Szpitala im. Jurasza. - Natomiast obsługiwany jest on, powiedziałbym, ręcznie. Nowy system umożliwi pewne zautomatyzowanie, będzie automat kolejkowych do pobierania biletów, będzie odnotowane, kiedy pacjent pojawił się, kiedy została mu udzielona pomoc...

W pozostałych placówkach regionu, projekt ma być wprowadzony do sierpnia 2020 roku.
Nowe przepisy nakładają na SOR - y obowiązek segregacji medycznej - mówi Sławomir Gadomski, wiceminister w Ministerstwie Zdrowia.

Wiadomości lokalne

2020-01-21, godz. 15:21 Tu 100 lat temu stało Wojsko Polskie. Chełmża też świętuje powrót do Macierzy - Powróciły twoje dzieci do domu - mówił w Chełmży marszałek województwa Piotr Całbecki, podczas uroczystości powrotu miasta do wolnej Polski. » więcej 2020-01-21, godz. 14:32 Wojskowa Akademia Techniczna szkoli uczniów. I pozyskuje studentów W toruńskim Zespole Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych zainaugurowano cykl wykładów z nauczycielami i doktorantami Wojskowej Akademii Techni ... » więcej 2020-01-21, godz. 13:31 Zderzyły się dwie ciężarówki. Policja: „Ciemno, ślisko, a kierowca nieostrożny" [zdjęcia] Nieostrożność kierowcy była przyczyną nocnego wypadku na drodze nr 10 w Lipnie. Zderzyły się tam dwie ciężarówki. » więcej 2020-01-21, godz. 12:54 Przez jego wyprzedzanie zginął inny kierowca. 27-latkowi grozi więzienie Sprawa śmiertelnego wypadku na DK nr 10 w Emilianowie trafi na wokandę bydgoskiego sądu. Prokuratura skierowała tam akt oskarżenia przeciwko 27-letniemu Hipol ... » więcej 2020-01-21, godz. 12:06 Była sekretarzem premiera, będzie wiceministrem. Awans Anny Gembickiej Posłanka z naszego regionu Anna Gembicka została wiceministrem. We wtorek została powołana na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki ... » więcej 2020-01-21, godz. 11:19 Senator Kobiak: Nie 20, a 22 stycznia to dzień przyłączenia Bydgoszczy do Polski - Powinniśmy świętować 22 stycznia, bo formalnie tego dnia Bydgoszcz stała się częścią Polski - uważa Andrzej Kobiak. Senator PO był gościem „Rozmowy dnia' w ... » więcej 2020-01-21, godz. 08:13 Bydgoszczanie Stulecia wybrani! Finał plebiscytu [lista wyróżnionych, zdjęcia, wideo] Gala Bydgoszczan Stulecia odbyła się w poniedziałek w Filharmonii Pomorskiej. Zorganizowana została w ramach obchodów 100-lecia powrotu Bydgoszczy w granice P ... » więcej 2020-01-21, godz. 07:00 Okrągły stół - operacyjny - dla ratowania grudziądzkiego szpitala przed bankructwem Kilka godzin trwały w Grudziądzu obrady „okrągłego stołu' ponad podziałami. Spotkanie dotyczyło bardzo trudnej sytuacji finansowej szpitala specjalistycznego. » więcej 2020-01-20, godz. 22:00 Wolność niejedno ma imię - i nazwisko! Wspominamy ojców bydgoskiej polskości Wiązanki kwiatów i znicze na grobach Bohaterów Bydgoskiej Niepodległości: Bernarda Śliwińskiego, Jana Biziela, Jana Maciaszka, w setną rocznicę powrotu miasta ... » więcej 2020-01-20, godz. 20:30 Jubileuszów jest wiele, a życzenie jedno: - Tworzyć Wąbrzeźno naszych marzeń! Radni Wąbrzeźna uczcili przypadającą 20 stycznia setną rocznicę powrotu ich miasta do Macierzy. Podczas uroczystej sesji przyjęli stanowisko, z którego dowiad ... » więcej
1234567