Poniedziałek, 19 sierpnia 2019 r.   Imieniny: Bolesława, Juliana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-06-20, 19:46 Polska Agencja Prasowa

Ku przestrodze! Wakacyjny licznik wypadków. Już dwa w naszym regionie! [wideo]

W wakacje nad bezpieczeństwem na drogach czuwa ponad 4 tysiące policjantów. Fot. Policja
W wakacje nad bezpieczeństwem na drogach czuwa ponad 4 tysiące policjantów. Fot. Policja
Aktualna mapa na policja.pl
Aktualna mapa na policja.pl
Do 101 wypadków, w tym 8 śmiertelnych, doszło w środę na polskich drogach. Zginęło 9 osób, a 129 zostało rannych - wynika z policyjnych statystyk. Policjanci zatrzymali tego dnia 222 nietrzeźwych kierowców. Na mapie wypadków ze skutkiem śmiertelnym pojawiło się pierwszych osiem punktów.
Interaktywną mapę z wypadkami śmiertelnymi na drogach policja zaprezentowała we wtorek na konferencji prasowej. Narzędzie ma służyć do pokazania miejsc, w których doszło do wypadków śmiertelnych w czasie wakacji i uświadomić kierowcom, że do wypadków dochodzi wszędzie, również w pobliżu ich miejsca zamieszkania.

Migające na czerwono punkty naniesiono na obszar Mazowsza, Podlasia, Małopolski, Lubelskiego, Wielkopolski, Łódzkiego, a także Kujawsko-Pomorskiego, gdzie w środę doszło do dwóch wypadków śmiertelnych. Punkty te w piątek zmienią barwę z czerwonej na czarną i pozostaną na mapie do końca wakacji.

Mapę wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym opublikowana jest na stronie internetowej policja.pl . Funkcjonariusze zaznaczają, że gdyby taka mapa została stworzona przed ubiegłorocznymi wakacjami, pojawiłyby się na niej 592 punkty.

W wakacje nad bezpieczeństwem na drogach czuwa ponad 4 tysiące policjantów, a w weekendy i na czas wymiany turnusów patrole wzmacniane będą przez kolejny tysiąc funkcjonariuszy. Policjanci apelują o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, a także o dostosowanie prędkości zarówno do warunków atmosferycznych, jak i swoich umiejętności. Zwalniać należy szczególnie przed przejściami dla pieszych, przed przystankami i skrzyżowaniami. Ważne są też przerwy w czasie wielogodzinnych podróży.

Komenda Główna Policji obaliła też na swojej stronie internetowej pierwszy z mitów, które funkcjonują wśród kierowców. Kolejne ma publikować w każdy czwartek wakacji. Pierwszym z mitów dotyczy dobrej pogody, która miałaby rzekomo zwiększać bezpieczeństwo na drodze.

Policjanci podkreślają, że wśród wszystkich wypadków drogowych, do których doszło w wakacje 2018 roku, ponad 76 proc. miało miejsce podczas dobrych warunków atmosferycznych. Do 85 proc. zdarzeń doszło w ciągu dnia, a do 84 proc. - na suchej nawierzchni.

„Im lepiej w pogodzie, tym gorzej na drodze” - przestrzegają funkcjonariusze. "Dobra pogoda i nawierzchnia błędnie +sugeruje+ kierowcom możliwość jazdy z wyższą prędkością, podczas której niestety mamy mniej czasu na obserwację drogi (włącznie z jej poboczami i chodnikami) i tym samym na reakcję obronną" - wyjaśniają.

Na swojej stronie Komenda Główna Policji przygotowała też wykaz miejsc kontroli autokarów, które przewożą dzieci na wakacje. Policjanci będą sprawdzać trzeźwość kierowców, dokumenty i stan technicznych pojazdów. Konieczność kontroli autobusów każdy może zgłosić w jednostce policji lub telefonicznie. Najlepiej informować o wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem.(PAP)
Grafika gif ze strony policja.pl

Wiadomości lokalne

2019-08-19, godz. 13:54 Nie będzie jednorazowych kubków w bydgoskim Ratuszu? Były już butelki, teraz pora na rozprawę z kubeczkami przy dyspozytorach wody. Przedstawiciele partii Zieloni wraz z Joanną Czerską-Thomas złożyli interpelacj ... » więcej 2019-08-19, godz. 12:51 Kto ma być patronem wiaduktu nad Al. Jana Pawła II? Wiadukt nad Alejami Jana Pawła II, przy przedłużeniu Trasy Uniwersyteckiej w Bydgoszczy, powinien nosić imię Tadeusza Mazowieckiego - uważa Paweł Olszewski z ... » więcej 2019-08-19, godz. 11:49 39. rocznica katastrofy kolejowej pod Otłoczynem Mija 39 lat od katastrofy kolejowej pod Otłoczynem niedaleko Torunia. Zginęło wtedy 67 osób. » więcej 2019-08-19, godz. 10:36 Tragedia! Śmierć matki i dwójki dzieci na przejeździe kolejowym Wypadek w Walentowie pod Lubieniem Kujawskim. Na niestrzeżonym przejeździe kolejowym doszło do śmiertelnego potrącenia rowerzystki z dziećmi. » więcej 2019-08-19, godz. 07:12 Można zyskać dofinansowanie na zakup elektrycznego wózka Niepełnosprawni mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego mogą składać wnioski o dofinansowanie zakupu elektrycznego wózka inwalidzkiego. Na wsparcie mogą l ... » więcej 2019-08-19, godz. 06:12 Marek Jopp rezygnuje z kandydowania. W reakcji na ogłoszenie lidera listy Lewicy w Toruniu Marek Jopp, toruński działacz SLD, rezygnuje ze startu w wyborach do Sejmu po ogłoszeniu lidera listy Lewicy w okręgu toruńsko-włocławskim. Został nim były pr ... » więcej 2019-08-18, godz. 18:00 Pesto z pietruszki i inne specjały. Jarmark Śniadaniowy w Toruniu Lokalne produkty, naturalne, przetworzone w tradycyjny i domowy sposób można było kupić na Jarmarku Śniadaniowym na Rynku Nowowiejskim w Toruniu. » więcej 2019-08-18, godz. 16:49 Kwiatkowski w Toruniu, Gawkowski w Bydgoszczy. Liderzy list Lewicy Adrian Zandberg z Razem będzie „jedynką” w Warszawie, Włodzimierz Czarzasty z SLD w Sosnowcu, natomiast Robert Kwiatkowski otworzy listę toruńską-włocławską, ... » więcej 2019-08-18, godz. 14:38 Kierował pod wpływem amfetaminy i spowodował wypadek. Trafił do aresztu Trzy miesiące spędzi w areszcie 20-letni mieszkaniec powiatu żnińskiego za spowodowanie wypadku drogowego, w którym poważnie ucierpiała 16-letnia dziewczyna. » więcej 2019-08-18, godz. 13:00 Flisaczą łodzią z Torunia do Wielkiej Nieszawki Rodziny, przyjaciele i nowożeńcy - weszli na pokład łodzi flisaczej w Toruniu. Wybrali się na rejs do Olenderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce ... » więcej
1234567