Wtorek, 14 lipca 2020 r.   Imieniny: Ulryka, Bonawentury, Kamila
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
jazda
2019-06-20, 19:46 Polska Agencja Prasowa

Ku przestrodze! Wakacyjny licznik wypadków. Już dwa w naszym regionie! [wideo]

W wakacje nad bezpieczeństwem na drogach czuwa ponad 4 tysiące policjantów. Fot. Policja
W wakacje nad bezpieczeństwem na drogach czuwa ponad 4 tysiące policjantów. Fot. Policja
Aktualna mapa na policja.pl
Aktualna mapa na policja.pl
Do 101 wypadków, w tym 8 śmiertelnych, doszło w środę na polskich drogach. Zginęło 9 osób, a 129 zostało rannych - wynika z policyjnych statystyk. Policjanci zatrzymali tego dnia 222 nietrzeźwych kierowców. Na mapie wypadków ze skutkiem śmiertelnym pojawiło się pierwszych osiem punktów.
Interaktywną mapę z wypadkami śmiertelnymi na drogach policja zaprezentowała we wtorek na konferencji prasowej. Narzędzie ma służyć do pokazania miejsc, w których doszło do wypadków śmiertelnych w czasie wakacji i uświadomić kierowcom, że do wypadków dochodzi wszędzie, również w pobliżu ich miejsca zamieszkania.

Migające na czerwono punkty naniesiono na obszar Mazowsza, Podlasia, Małopolski, Lubelskiego, Wielkopolski, Łódzkiego, a także Kujawsko-Pomorskiego, gdzie w środę doszło do dwóch wypadków śmiertelnych. Punkty te w piątek zmienią barwę z czerwonej na czarną i pozostaną na mapie do końca wakacji.

Mapę wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym opublikowana jest na stronie internetowej policja.pl . Funkcjonariusze zaznaczają, że gdyby taka mapa została stworzona przed ubiegłorocznymi wakacjami, pojawiłyby się na niej 592 punkty.

W wakacje nad bezpieczeństwem na drogach czuwa ponad 4 tysiące policjantów, a w weekendy i na czas wymiany turnusów patrole wzmacniane będą przez kolejny tysiąc funkcjonariuszy. Policjanci apelują o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, a także o dostosowanie prędkości zarówno do warunków atmosferycznych, jak i swoich umiejętności. Zwalniać należy szczególnie przed przejściami dla pieszych, przed przystankami i skrzyżowaniami. Ważne są też przerwy w czasie wielogodzinnych podróży.

Komenda Główna Policji obaliła też na swojej stronie internetowej pierwszy z mitów, które funkcjonują wśród kierowców. Kolejne ma publikować w każdy czwartek wakacji. Pierwszym z mitów dotyczy dobrej pogody, która miałaby rzekomo zwiększać bezpieczeństwo na drodze.

Policjanci podkreślają, że wśród wszystkich wypadków drogowych, do których doszło w wakacje 2018 roku, ponad 76 proc. miało miejsce podczas dobrych warunków atmosferycznych. Do 85 proc. zdarzeń doszło w ciągu dnia, a do 84 proc. - na suchej nawierzchni.

„Im lepiej w pogodzie, tym gorzej na drodze” - przestrzegają funkcjonariusze. "Dobra pogoda i nawierzchnia błędnie +sugeruje+ kierowcom możliwość jazdy z wyższą prędkością, podczas której niestety mamy mniej czasu na obserwację drogi (włącznie z jej poboczami i chodnikami) i tym samym na reakcję obronną" - wyjaśniają.

Na swojej stronie Komenda Główna Policji przygotowała też wykaz miejsc kontroli autokarów, które przewożą dzieci na wakacje. Policjanci będą sprawdzać trzeźwość kierowców, dokumenty i stan technicznych pojazdów. Konieczność kontroli autobusów każdy może zgłosić w jednostce policji lub telefonicznie. Najlepiej informować o wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem.(PAP)
Grafika gif ze strony policja.pl

Wiadomości lokalne

2020-07-14, godz. 15:07 Do gminy Sadki wraca posterunek policji. Mieszkańcy o to prosili Uroczyste otwarcie obiektu zaplanowano na popołudnie 14 lipca. To 10 posterunek, który udało się odtworzyć w regionie w ostatnich latach. » więcej 2020-07-14, godz. 14:05 Ta gmina w czasie wyborów pękła na pół. Na szczęście połówki bardzo się szanują 1854 wskazania na Andrzeja Dudę i dokładnie tyle samo na Rafała Trzaskowskiego. Tak w niedzielę 12 lipca głosowali mieszkańcy Łubianki. Podtoruńska gmina to j ... » więcej 2020-07-14, godz. 12:57 Jak słodko! Miodobranie na dachu Urzędu Marszałkowskiego! [zdjęcia, wideo] Nektar z pasieki w centrum Torunia zebrali Tadeusz Dusa, prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy oraz marszałek Piotr Całbecki. A na słodkie życie mieszkańców ... » więcej 2020-07-14, godz. 10:57 W bydgoskim Porcie Lotniczym rozbił się samolot! Zginęli szkoleniowiec i kursantka [zdjęcia] Na pasie startowym Portu Lotniczego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy rozbił się mały samolot. Po uderzeniu w ziemię awionetka stanęła w płomieniac ... » więcej 2020-07-14, godz. 10:26 Rozmowa Dnia o dwóch wizjach państwa i głębokim wewnętrznym sporze - Nasz konflikt polityczny jest głęboki i wielowymiarowy - ocenia poseł Zbigniew Girzyński (Prawo i Sprawiedliwość), który był dziś gościem Rozmowy Dnia Polsk ... » więcej 2020-07-14, godz. 08:05 Złap wodę, a dostaniesz dotacje. Dla tych, którzy chcą gromadzić deszczówkę W Toruniu rozpoczął się pilotażowy program, która ma zachęcić mieszkańców do gromadzenia deszczówki. Uchwałę w tej sprawie przyjęli niedawno toruńscy radni. » więcej 2020-07-13, godz. 20:58 Prezydent Włocławka podziękował mieszkańcom za udział w wyborach O wzajemny szacunek i merytoryczną dyskusję - wśród mieszkańców i polityków - zaapelował prezydent Włocławka Marek Wojtkowski. Podziękował też włocławianom za ... » więcej 2020-07-13, godz. 20:17 Fałszywe dokumenty, łapówki. Wszystko po to, by wyłudzić unijną dotację Do bydgoskiego sądu trafił akt oskarżenia dotyczący wyłudzeń dotacji unijnych, a także przyjmowania łapówek. Zarzuty przedstawiono sześciu osobom. » więcej 2020-07-13, godz. 19:22 1854 głosy dla każdego. W gminie Łubianka koło Torunia remis w drugiej turze Prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w drugiej turze wyborów uzyskali w gminie Łubianka tyle samo głosów. Obu kandydatów poparło p ... » więcej 2020-07-13, godz. 18:07 Ponad metrowy wąż w galerii handlowej. Klienci wezwali straż miejską Nietypowa interwencja strażników miejskich w Grudziądzu - łapali węża. Miał ponad metr długości i pełzał po holu galerii handlowej w Grudziądzu. » więcej
1234567