Niedziela, 20 września 2020 r.   Imieniny: Filipiny, Eustachego, Euzebii
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2019-06-14, 18:15 Elżbieta Rupniewska/Redakcja

Niepokój w „Wiatraku". Tysiące podpisów pod petycją do biskupa, by ks. Buchholz został

Ks. Krzysztof Buchholz ma objąć obowiązki proboszcza w kościele na pl. Piastowskim już 22 czerwca/fot. materiały Fundacji
Ks. Krzysztof Buchholz ma objąć obowiązki proboszcza w kościele na pl. Piastowskim już 22 czerwca/fot. materiały Fundacji
Fundacja „Wiatrak" prowadzi szerokie i różnorodne działania dla ogromnej liczby osób. Na zdjęciu: Przedszkole „U Karolka"/fot. Grzegorz Kargól
Fundacja „Wiatrak" prowadzi szerokie i różnorodne działania dla ogromnej liczby osób. Na zdjęciu: Przedszkole „U Karolka"/fot. Grzegorz Kargól
Fundacja „Wiatrak" prowadzi szerokie i różnorodne działania dla ogromnej liczby osób. Na zdjęciu: Warsztat Terapii Zajęciowej „Wiatrak"/fot. Grzegorz Kargól
Fundacja „Wiatrak" prowadzi szerokie i różnorodne działania dla ogromnej liczby osób. Na zdjęciu: Warsztat Terapii Zajęciowej „Wiatrak"/fot. Grzegorz Kargól
Ponad dwa tysiące osób podpisało się pod internetową petycją do kurii bydgoskiej i proboszcza parafii pw. Matki Bożej Królowej Męczenników w bydgoskim Fordonie. Nie chcą przenosin ks. Krzysztofa Buchholza. Ciągle nie wiadomo, jak ma wyglądać dalsze funkcjonowanie Fundacji „Wiatrak".
Dekretem biskupa bydgoskiego Jana Tyrawy, ksiądz Buchholz ma objąć funkcję proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa na pl. Piastowskim, bo dotychczasowego - ks. Romana Kneblewskiego - biskup wysłał na emeryturę. To oznacza, że założyciel i wieloletni prezes „Wiatraka" przestaje być wikariuszem i duszpasterzem akademickim w Fordonie, a co najważniejsze - nie ma też dłużej kierować Fundacją.

Co ma Caritas do „Wiatraka"?
Reprezentacja zarządu i rady nadzorczej Fundacji była w poniedziałek na rozmowie u biskupa Tyrawy. – Potwierdził nam, że zmiana ma nastąpić i że prezesem Fundacji ma zostać ks. Wojciech Przybyła (dyrektor bydgoskiego Caritasu - przyp.red.) - mówi Anna Leszczyńska, wiceprezes zarządu „Wiatraka".

- Odczuwamy niepokój. Zadajemy sobie pytanie, czy będziemy mogli nadal prowadzić naszą misję, która jest inna, niż misja Caritasu. Główną linię działalności Fundacji naznacza przecież prezes, co bardzo poczuliśmy, gdy był z nami ks. Krzysztof - mówi Joanna Sujkowska, dyrektor Przedszkola „U Karolka" w „Wiatraku". - Oczywiście nie przesądzamy niczego. Nie znamy księdza Wojciecha i źle byłoby, gdybyśmy się zamknęli na współpracę z nim - dodaje.

- Dużym niepokojem napawa nas tempo, w jakim to wszystko się dzieje - mówi Mariola Ciesielska, pracownik „Wiatraka". - Do zmiany na stanowisku prezesa trzeba się dobrze przygotować - chodzi o przekazanie dokumentów, pewnej misji, tego, co robimy na co dzień i jak robimy, również - jakie mamy zobowiązania. To wszystko jest bardzo ważne i byłoby super, gdyby był na to czas - dodaje.

Misja musi być utrzymana, inaczej trzeba oddać 8 mln zł
Pracownicy „Wiatraka" podkreślają, że Fundacja po wybudowaniu Domu Jubileuszowego Jana Pawła II, musi zachować trwałość projektu, bo korzystała z dofinansowania unijnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. - Misja tego Domu, zadania mu przypisane muszą zostać utrzymane. Jeżeli tak nie będzie, trzeba będzie zwrócić pieniądze - ponad 8 mln zł plus odsetki - tłumaczy Anna Leszczyńska. – Poza tym - my wiemy, ile pracy trzeba włożyć w zarządzanie Fundacją i jej prowadzenie. „Wiatrak" to przecież bardzo szerokie działania dla ogromnej i zróżnicowanej grupy osób.

Fundacja prowadzi m.in. przedszkole, które jest niepubliczną placówką oświatową, dzieci i młodzież korzystają w „Wiatraku" z zajęć pozalekcyjnych, działa tu też Klub Seniora i Warsztat Terapii Zajęciowej dla niepełnosprawnych. - Prowadzimy współpracę międzynarodową - młodzi ludzie przyjeżdżają do nas na wolontariat i wyjeżdżają. Jest u nas jest świetlica socjoterapeutyczna, poradnia i Klub Integracji Społecznej. To wszystko są duże jednostki, którymi trzeba dobrze zarządzać - wymienia Anna Leszczyńska. - Dlatego wydaje nam się bardzo trudne połączenie dwóch tak dużych instytucji, jak Caritas i Fundacja „Wiatrak" w osobie jednego człowieka, który miałby być prezesem.

Albo proboszcz, albo prezes Fundacji

Ks. Krzysztof Buchholz ma objąć obowiązki proboszcza w kościele na pl. Piastowskim już 22 czerwca. - Trzeba być zawsze na taką okoliczność przygotowanym - mówi. - Zmiana pojawiła się po wielu latach, więc troszeczkę zostało przytłumiona moja gotowość na taką sytuację. Ale mam nadzieję, że udźwigniemy wszyscy to wyzwanie - dodaje.

Byłby ksiądz w stanie kierować jednocześnie parafią i Fundacją? - pytamy.
- Nie, zwłaszcza kiedy mnie poinformowano, jaki byłby zakres moich obowiązków i czego oczekuje ksiądz biskup ode mnie w tamtej parafii - odpowiada ks. Buchholz.

Z decyzją biskupa trudno pogodzić się ludziom, związanym i zaprzyjaźnionym z „Wiatrakiem". W czwartek (13 czerwca) zaczęli zbierać podpisy pod petycją w Internecie, skierowaną do biskupa Tyrawy i proboszcza parafii MBKM, któremu podlega „Wiatrak". W piątek do godz. 16.00 podpisały się pod nią 2 tys. ludzi. – Każdy, kto był choć raz w „Wiatraku” przy kościele MBKM i spotkał księdza Krzysztofa Buchholza wie że to osoba na właściwym miejscu. Tyle lat działa i dba, by „Wiatrak” się kręcił, nie zniszczmy tego - nie pozwólmy by nam księdza zabrali – napisali.

Z biskupem Tyrawą nie mogliśmy porozmawiać, bo do piątku był na wyjazdowej plenarnej Konferencji Episkopatu Polski w Wałbrzychu i Świdnicy. Z kolei rzecznik Kurii Bydgoskiej, ks. Sylwester Warzyński jest na urlopie zdrowotnym.

Fundacja „Wiatrak" istnieje w Bydgoszczy od 1995 roku . Co roku w jej zajęciach, spotkaniach, koncertach itp., które odbywają się w wybudowanym w Fordonie Domu Jubileuszowym Jana Pawła II, uczestniczy ponad 20 tysięcy osób. Fundacja ma wiele różnych propozycji dla dzieci, młodych, dorosłych, seniorów, niepełnosprawnych. Co roku współorganizuje m.in. ściągające z całej Polski tysiące pielgrzymów Misterium Męki Pańskiej i wiele innych wydarzeń.

Petycja, by ksiądz Buchholz został w „Wiatraku"
Relacja Elżbiety Rupniewskiej

Wiadomości lokalne

2020-09-20, godz. 21:30 Orka jak od linijki. By wygrać konkurs trzeba to robić perfekcyjnie Rolnicy - przedstawiciele wszystkich kujawsko-pomorskich powiatów spotkali się dzisiaj w Podgórzynie koło Żnina aby rywalizować w 7. Wojewódzkim Konkursie Ork ... » więcej 2020-09-20, godz. 20:33 Hałas na rykowisku czyli jesienne amory jeleni rozpoczęte W lasach Kujaw i Pomorza rozpoczęło się rykowisko, czyli okres godowy jeleni. Tu liczy się przede wszystkim głos byka i jego siła. » więcej 2020-09-20, godz. 13:13 Mają bzika na punkcie psów i kotów. Zorganizowali targi PupiLove To impreza skierowana do miłośników psów i kotów. W Bydgoszczy trwają PupiLove Targi. » więcej 2020-09-20, godz. 08:30 Rowerowym wandalom stanowcze: nie! Pomagają mieszkańcy Torunia W ostatnich dniach operator roweru miejskiego w Toruniu odnotował dużą liczbę zniszczeń jednośladów. Najczęściej łupem złodziei padają dzwonki i opony, wymien ... » więcej 2020-09-19, godz. 21:00 Toruńska Barbarka z okazji Dnia Bez Samochodu Jak każdy z nas może chronić środowisko? Tego można było się dowiedzieć na toruńskiej Barbarce z okazji zbliżającego się Dnia Bez Samochodu. Były gry, ekologi ... » więcej 2020-09-19, godz. 14:05 Powrót do dzieciństwa w wersji hard, czyli Terenowa Masakra w Bydgoszczy [wideo] W bydgoskim Myślęcinku trwa Terenowa Masakra, czyli bieg z przeszkodami w trudnym terenie. To dziesiąta edycja imprezy. » więcej 2020-09-19, godz. 12:26 Ekologiczny piknik w Toruniu. Na zakupy siatka, plastik zalewa świat Pokaz sprzętu oraz ekologiczne gry i zabawy. Tak wygląda piknik, zorganizowany na Rynku Nowomiejskim przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Toruniu. Z ... » więcej 2020-09-19, godz. 10:48 Kujawsko-Pomorskie: 35 nowych przypadków koronawirusa Służby wojewody poinformowały w sobotę o 35 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w województwie kujawsko-pomorskim. 2 osoby zmarły, 8 osób wyzdrowiało. » więcej 2020-09-19, godz. 07:35 Powiat aleksandrowski od soboty w żółtej strefie. Sprawdź, co to oznacza Zaostrzenie obostrzeń, w związku z większą liczbą przypadków koronawirusa, od soboty (18 września) obowiązuje w powiecie aleksandrowskim. » więcej 2020-09-18, godz. 21:30 Czy w gminie Jeżewo po latach znów będzie posterunek policji? Mieszkańcy i wójt Jeżewa (powiat świecki) chcą przywrócenia w gminie posterunku policji. Funkcjonariusze mieliby zająć budynek po byłym przedszkolu w Laskowic ... » więcej
1234567