Czwartek, 28 maja 2020 r.   Imieniny: Jaromira, Justa, Justyny
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-05-29, 08:15 Sława Skibińska-Dmitruk/Redakcja

Opieka położnej także dla kobiety po operacji ginekologicznej

Misja położnej nie ogranicza się tylko do opieki nad kobietą w ciąży i w okresie połogu. Fot. Suzanne M. Day/Wikipedia
Misja położnej nie ogranicza się tylko do opieki nad kobietą w ciąży i w okresie połogu. Fot. Suzanne M. Day/Wikipedia
W Bydgoszczy odbyła się Ogólnopolska Konferencja Położnych „Quo vadis ginekologio? Quo vadis położno?”. Spotkanie dotyczyło opieki nad kobietą dojrzałą. Jego uczestniczki obaliły mit, że ich misja dotyczy tylko kobiet w ciąży, przyjmowania porodu i opieki nad matką oraz jej dzieckiem.
Kompetencje położnych są znacznie szersze - powiedziała w Bydgoszczy Ewa Janiuk - wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

– Położna jest przewodnikiem po świecie kobiecości. Towarzyszy kobiecie od najwcześniejszych dni jej życia aż do okresu starości. Dzisiaj akurat mówiliśmy o kobietach dojrzałych. Położna może być przydatna do całej serii działań profilaktycznych, opieki po operacjach ginekologicznych i ważne jest, żeby każda kobieta miała wybraną świadomie swoją położną podstawowej opieki zdrowotnej - podkreśla Ewa Janiuk.

– Po operacji ginekologicznej należy pamiętać, żeby lekarz wypisujący ze szpitala wypisał skierowanie do położnej podstawowej opieki w celu objęcia opieka pooperacyjną. Wtedy szukamy naszej położnej, sprawdzamy, gdzie mamy złożoną deklarację i tak jak po porodzie położna trafia na wizyty patronażowe do domu, dokładnie tak samo położna POZ trafia do kobiety po operacji ginekologicznej - tłumaczy wiceprezes NRPiP.

Konferencji patronowało Polskie Radio PiK.
Mówi Ewa Janiuk - wiceprezes NRPiP
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2020-05-27, godz. 21:32 „Jest dla nas życiowym przewodnikiem”. Bydgoszcz upamiętni 100. urodziny Jana Pawła II Bydgoska Rada Miasta przyjęła stanowisko w sprawie upamiętnienia 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. Wniosek w tej sprawie zgłosił Jarosław Wenderlich z klub ... » więcej 2020-05-27, godz. 20:19 Radni PiS: strategia rozwoju Bydgoszczy bez konkretów. PO: Wypracowali ją mieszkańcy Bydgoska Rada Miasta przyjęła strategię rozwoju miasta do 2030 roku. Radni PiS mieli do dokumentu wiele zastrzeżeń, jednak w ocenie radnych koalicji - choć do ... » więcej 2020-05-27, godz. 19:48 Personel przebadany, wszystkie testy ujemne. Uzdrowisko Ciechocinek zaprasza - Uzdrowisko Ciechocinek jest bezpieczne i gotowe na przyjęcie kuracjuszy - przekazał Polskiemu Radiu PiK prezes spółki Marcin Zajączkowski. Szefostwo spółki ... » więcej 2020-05-27, godz. 18:54 Przed maturami szkoła domaga się oświadczeń od uczniów, że są zdrowi Abiturienci V LO w Bydgoszczy mają składać specjalne oświadczenia, że nie są zakażeni koronawirusem. Kuratorium Oświaty jest zdziwione, a prawnicy mówią, że o ... » więcej 2020-05-27, godz. 18:09 Prezydent Bydgoszczy: Budujmy przyszłość z bezpośrednim otoczeniem, nie z Toruniem - Bydgoszcz i Toruń mają kilkaset lat tradycji i nigdy się do siebie nie zbliżyły - mówił na sesji bydgoskiej Rady Miasta prezydent Rafał Bruski. Wyjaśniał ra ... » więcej 2020-05-27, godz. 16:12 Będzie nadzorował pracę siedmiu wydziałów. Nowy wiceprezydent Torunia [wideo] Pomoc społeczna, zdrowie, ochrona zabytków i zieleń miejska - to między innymi dziedziny, którymi jako nowy zastępca prezydenta Torunia zajmować się będzie Pa ... » więcej 2020-05-27, godz. 13:17 Uwaga, łabędzie na drodze! Nietypowa interwencja inowrocławskiej policji [zdjęcia] To było niecodzienne 'doprowadzenie'. Policjanci zaopiekowali się rodziną łabędzi i przekierowali ją w rejon pobliskiej rzeki. Tam posłuszni rodzice i siedem ... » więcej 2020-05-27, godz. 11:08 Były oficer z Bydgoszczy podejrzany o ustawianie przetargów dla armii [wideo] Do zatrzymań doszło w Bydgoszczy, Gdańsku i Warszawie. W gronie osób podejrzanych o zamieszanie w ten proceder, poza byłym żołnierzem, jest także dwóch biznes ... » więcej 2020-05-27, godz. 10:30 Rozmowa Dnia z Tomaszem Latosem: - W co gra opozycja? W destabilizację i chaos Gość Rozmowy dnia Polskiego Radia PiK przypuszcza, że jedna z poprawek senackich ma spowodować przesunięcie wyborów prezydenckich na dni po 6 sierpnia. » więcej 2020-05-27, godz. 10:07 Kujawsko-pomorskie służby sanitarno-epidemiologiczne pomagają na Śląsku! Jedna z ekip specjalistów z Powiatowych Stacji Sanitarno - Epidemiologicznych w regionie właśnie wróciła do domu ze Śląska, gdzie wspierała tamtejsze służby w ... » więcej
1234567