Niedziela, 26 stycznia 2020 r.   Imieniny: Tymoteusza, Michała, Tytusa
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-05-28, 12:28 Polska Agencja Prasowa/Marek Ledwosiński

Sprawca ataku w szkole w Brześciu przyznał się do usiłowania zabójstwa wielu osób

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej we Włocławku, prokurator Wojciech Fabisiak podczas konferencji prasowej na temat wczorajszej strzelaniny w szkole w Brześciu Kujawskim. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej we Włocławku, prokurator Wojciech Fabisiak podczas konferencji prasowej na temat wczorajszej strzelaniny w szkole w Brześciu Kujawskim. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
18-letni sprawca poniedziałkowego ataku w szkole w Brześciu Kujawskim przyznał się do usiłowania zabójstwa wielu osób, bo taki usłyszał zarzut - poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej we Włocławku Wojciech Fabisiak. Dodał, że mężczyźnie grozi nawet dożywocie.
- Sprawca, były absolwent szkoły podstawowej w Brześciu Kujawskim, wtargnął do tej szkoły i przy użyciu starej, czarnoprochowej broni oraz materiałów wybuchowych ranił dwie osoby. Jedną z nich była pani zajmująca się obsługą i ona ma rany postrzałowe. Postrzelona została także 11-letnia uczennica - mówił podczas poniedziałkowego briefingu prasowego prokurator Fabisiak.

Poinformował, że wtargnięcie 18-letniego Marka N. na teren szkoły odbyło się w nieustalony do tej pory sposób. - Niezwłocznie po tym został obezwładniony i zatrzymany do dyspozycji prokuratury - wskazał rzecznik prokuratury. W zabezpieczaniu wszystkich śladów na miejscu zdarzenia brali udział funkcjonariusze włocławskiej policji, a także funkcjonariusze CBŚP.

Dodał, że mężczyźnie do protokołu zarzuty przedstawili policjanci.

- Sprawca został przesłuchany w trybie artykułu 308 Kodeksu postępowania karnego w ramach czynności w niezbędnym zakresie. Przedstawiono mu zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób. O treści jego wyjaśnień nie będę w tej chwili mówił z uwagi na dobro śledztwa, ale mogę przekazać, że przyznał się do popełnienia tego czynu - podkreślił Fabisiak.

Przedstawiciel prokuratury dodał, że niezwłocznie zostali wczoraj powołani dwaj biegli psychiatrzy, którzy mają odpowiedzieć na pytania o to, czy Marek N. może brać udział w czynnościach procesowych i czy może przebywać w warunkach tymczasowego aresztowania.

- Nie wypowiadamy się na temat motywów działania tego mężczyzny, bo ich nie znamy. To zostanie dopiero ustalone w toku czynności śledczych. Śledztwo jest bardzo dynamiczne. Zarówno wczoraj, jak i dziś są realizowane kolejne czynności. Od chwili zatrzymania prokurator ma 48 godzin na podjęcie decyzji w przedmiocie stosowania środków zapobiegawczych, czy też wystąpienia do sądu z określonym wnioskiem o tymczasowe aresztowanie - dodał prokurator Fabisiak.

Poinformował, że prokuratura cały czas działa także na miejscu zdarzenia.

- Wczorajsze czynności prowadzone były przez trzech prokuratorów. Zabezpieczone zostały broń oraz materiały wybuchowe. Po przeszukaniu pomieszczeń, które zajmował sprawca, ujawniono materiały i urządzenia służące do produkcji materiałów wybuchowych. One zostaną poddane badaniom balistycznym - wskazał Fabisiak. Z informacji PAP wynika, że zostały one znalezione w budynku na jednej z posesji we wsi w okolicach Brześcia Kujawskiego, gdzie wcześniej przebywał Marek N.

Prokurator powiedział, że we wtorek planowane są kolejne czynności ze sprawcą. Zarzut przedstawiony mu do protokołu przez policję - usiłowania zabójstwa wielu osób przy użyciu materiałów wybuchowych, za który grozi nawet dożywotnie więzienie, zostanie najpewniej rozszerzony.

Fabisiak poinformował także, że prokuratura wie o wcześniejszym leczeniu psychiatrycznym mężczyzny i teraz wiele czynności śledczych zależy od decyzji lekarzy. Nie chciał wypowiadać się o wcześniejszym postępowaniu zatrzymanego oraz w sprawie informacji przekazywanych w poniedziałek odnośnie jego zachowania przy szkole w Brześciu w lipcu ubiegłego roku.

- Najprawdopodobniej 1 lipca zeszłego roku w godzinach wieczorowo-nocnych była zgłoszona interwencja o mężczyźnie, który przebywał na terenie przyszkolnym z nożem. Policjanci obsłużyli, czyli załatwili tę interwencję, odizolowali tego mężczyznę i została wezwana karetka pogotowia. Mężczyzna został umieszczony w szpitalu psychiatrycznym – powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy insp. Mirosław Elszkowski.

Rzecznik włocławskiej prokuratury przyznał, że zabójca zmierzał do zabicia wielu osób, więc jego obezwładnienie przez woźnego pracującego w szkole było w jego ocenie kluczową sprawą.

Służby już wcześniej informowały, że rany odniesione przez dwie osoby poszkodowane w wyniku ataku nie są na tyle poważne, żeby zagrażały ich życiu.

(PAP i inf. własne)
Sprawca ataku w szkole w Brześciu przyznał się do usiłowania zabójstwa wielu osób (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2020-01-25, godz. 20:15 Masz prawo wiedzieć czym dziecko pojedzie na ferie. Zgłoś autokar do kontroli Policja oraz Inspekcja Transportu Drogowego rozpoczyna kontrole autokarów wiozących dzieci i młodzież na zimowy odpoczynek. » więcej 2020-01-25, godz. 18:30 Remondis zmodernizuje zakład przy ul. Inwalidów Bydgoszczy. Mieszkańcy odetchną Dobiegają końca prace projektowe dotyczące modernizacji instalacji do zagospodarowania odpadów w pobliżu osiedla Siernieczek w Bydgoszczy. Na przełomie styczn ... » więcej 2020-01-25, godz. 14:25 Były minister środowiska prof. Jan Szyszko upamiętniony na toruńskiej uczelni Tablica poświęcona pamięci byłego ministra środowiska, prof. Jana Szyszki (1944-2019) została odsłonięta i poświęcona w sobotę w Wyższej Szkole Kultury Społec ... » więcej 2020-01-25, godz. 12:00 Magazyn nielegalnego tytoniu zlikwidowany w Golubiu-Dobrzyniu Sprzedaż ponad 4 ton nielegalnego tytoniu uniemożliwiła kujawsko-pomorska Krajowa Administracja Skarbowa we współpracy z policją z gminy Golub-Dobrzyń. Gdyby ... » więcej 2020-01-25, godz. 09:25 Fotografie, przedwojenne gazety i mundury Błękitnej Armii na wystawie w Grudziądzu „Powrót Grudziądza do Macierzy” - to tytuł wystawy otwartej w grudziądzkim muzeum. Ekspozycja składa się prawie w całości z zachowanych pamiątek związanych z ... » więcej 2020-01-25, godz. 07:32 Nie bij mnie, kochaj mnie! Akcja przeciw przemocy wobec dzieci we Włocławku Włocławski sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy organizuje akcję przeciw przemocy wobec dzieci. W mieście pojawią się pluszowe misie z hasłem „Nie bij ... » więcej 2020-01-24, godz. 21:31 Biedroń w Bydgoszczy: Musimy iść drogą prezydenta Kwaśniewskiego - Bydgoszcz to miasto, w którym w 1995 roku swoją kampanię przed wyborami prezydenckimi rozpoczynał Aleksander Kwaśniewski - mówił dziś na bydgoskim spotkaniu ... » więcej 2020-01-24, godz. 20:23 Minister rolnictwa w Osięcinach o wpływie pogody na uprawy i zbiory - Jeśli pogoda się nie zmieni, w tym roku rolnicy muszą być przygotowani na znacznie szybsze zasiewy - mówił w piątek w Osięcinach (powiat radziejowski) szef ... » więcej 2020-01-24, godz. 18:46 Wszyscy specjaliści od leczenia otyłości odeszli. I przenieśli się do Grudziądza Ze szpitala wojskowego w Bydgoszczy odszedł cały Zespół ds. Leczenia Bariatrycznego, zajmujący się operacyjnym leczeniem otyłości. Ekipa przechodzi do szpital ... » więcej 2020-01-24, godz. 17:51 Podziękowanie dla poległych żołnierzy. „Dzięki nim żyjemy w wolnej Polsce" Samorządowcy, kombatanci, żołnierze, działacze społeczni i młodzież - wszyscy uczestniczyli dziś w uroczystościach związanych z 75. rocznicą wyzwolenia Bydgos ... » więcej
1234567