Środa, 22 stycznia 2020 r.   Imieniny: Anastazego, Wincentego / Dzień Dziadka
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-05-27, 14:45 Polska Agencja Prasowa, Redakcja

Strzały w szkole w Brześciu Kujawskim! Dwie osoby ranne, w tym 11-letnia uczennica

Szkoła w Brześciu Kujawskim, w której doszło do strzelaniny/fot. Tytus Żmijewski, PAP
Szkoła w Brześciu Kujawskim, w której doszło do strzelaniny/fot. Tytus Żmijewski, PAP
Były uczeń wszedł do Szkoły Podstawowej nr 1 z bronią, zaczął strzelać i odpalił dwie petardy hukowe. Ranne są pani sprzątająca i 11-letnia uczennica.
- Młody zamaskowany mężczyzna, przed wejściem do szkoły, wrzucił do budynku najprawdopodobniej petardy hukowe, a następnie użył broni palnej (prawdopodobnie własnej roboty - przyp. red.) w stosunku do pracownika szkoły, konkretnie pani sprzątającej - opisuje szczegóły zdarzenia podins. Monika Chlebicz, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy.

Dwie ofiary w szpitalu
Sprawca został obezwładniony przez pracownika szkoły i przetrzymany do czasu przyjazdu policji. - Na pochwałę zasługuje bohaterska postawa wspomnianego pracownika szkoły, który zdecydował się na podjecie interwencji, zanim na miejscu pojawiła się policja - komentują funkcjonariusze. Z informacji PAP wynika, że ataku dokonał były uczeń szkoły - 18-latek. Został zatrzymany przez policję.

Dwie osoby ranne przewiezione zostały do szpitali we Włocławku i Toruniu. Być może dzięki temu, że sprawca użył przerobionej broni, obrażenia ofiar nie były śmiertelnie groźne. Pracownica szkoły została ranna w klatkę piersiową i w brzuch. Przejdzie zabieg usuwania kuli. Drugą ofiarą napastnika jest 11-letnia uczennica, która helikopterem została przetransportowana do lecznicy w Toruniu.

Uczniowie nie wierzyli, że to się dzieje naprawdę
- Usłyszeliśmy huk, jeden, drugi, a później rozległ się alarm. Później słychać było krzyk: pomocy, pomocy - mówi Adrianna, uczennica klasy III szkoły w Brześciu Kujawskim. - Nauczycielka wyszła z klasy i przeprowadziła panią, która była ranna. Zamknęliśmy się w klasie i udzieliliśmy pani pomocy. W pierwszej chwili myśleliśmy, że to petardy, że to jakieś żarty. Jednak po chwili zorientowaliśmy się, że to prawdziwe zdarzenie. Zamknęliśmy się w klasie, wiedzieliśmy, ze musimy zachować spokój.

Placówka została ewakuowana, a dzieci i pracownicy są objęci pomocą psychologiczną. - Wszystkie dzieci trafiły w miarę możliwości czasowej do swoich domów, są już pod opieką rodziców - mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. - Zapewniliśmy im oczywiście pomoc psychologiczną, jest wyznaczone miejsce na terenie Brześcia Kujawskiego, gdzie będą mogły skorzystać z takiej pomocy. Jeżeli będzie takie życzenie i potrzeba, będziemy udzielali pomocy psychologicznej również w miejscu zamieszkania dzieci oraz rodziców - dodał.

Uruchomiono również specjalną infolinię. - To infolinia na poziomie powiatowego zarządzania kryzysowego, gdzie i rodzice, i uczniowie - ale bardziej rodzice - będą mogli uzyskać informacje, kiedy powrót do szkoły, co z rzeczami, które znajdują się na terenie szkoły oraz jak będzie dalej przebiegała organizacja pracy tej placówki - powiedział wojewoda.


To nie był pierwszy atak

Prokuratura ustala, czy w Brześciu Kujawskim doszło do popełnienia przestępstwa usiłowania zabójstwa kilku osób przy użyciu materiałów wybuchowych - wskazała w poniedziałek na konferencji prasowej Prokurator Okręgowa we Włocławku Justyna Plechowska. Dodała, że na przeprowadzenie czynności z udziałem podejrzanego prokuratura ma 48 godzin. - W ciągu tych 48 godzin zrobimy wszystko to, co będzie niezbędne - podkreśliła.

Podczas poniedziałkowej konferencji przy szkole, w której doszło do ataku padło również pytanie do policji o podejrzanego w tej sprawie Marka N. Według pytającego miał on w ubiegłym roku w tym samym miejscu atakować maczetą inną uczennicę tej placówki. Policja potwierdziła na konferencji, że podejrzany rzeczywiście został wówczas zatrzymany.

- Najprawdopodobniej 1 lipca zeszłego roku w godzinach wieczorowo-nocnych była zgłoszona interwencja o mężczyźnie, który przebywa terenie przyszkolnym z nożem. Policjanci obsłużyli, czyli załatwili tę interwencję, odizolowali tego mężczyznę i została wezwana karetka pogotowia. Mężczyzna został umieszczony w szpitalu psychiatrycznym - powiedział insp. Mirosław Elszkowski, pierwszy zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy.
O szczegółach zdarzenia mówi podinsp. Moniak Chlebicz z KWP Bydgoszcz
O stanie zdrowia 11-letniej uczennicy mówi mówi rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego Janusz Mielcarek
O stanie zdrowia pracownicy szkoły mówi zastępca dyrektora szpitala we Włocławku, Krzysztof Szczepański.
Relacja Michała Zaręby
Relacja Elżbiety Rupniewskiej

Wiadomości lokalne

2020-01-22, godz. 20:54 Więził, bił, zgwałcił. Oskarżono go o usiłowanie zabójstwa. Nie przyznaje się do winy O usiłowanie zabójstwa partnerki oskarżyła Adriana K. Prokuratura Okręgowa w Toruniu. Jak ustalili śledczy w nocy z 7 na 8 czerwca w Chełmży mężczyzna pokłóci ... » więcej 2020-01-22, godz. 19:32 Wilk w owczej skórze? Nieoficjalnie: podpalacz był druhem OSP Podpalacz z Mąkowarska w rękach policji. Koronowscy funkcjonariusze aresztowali 21-latka, który podpalał stodoły i pustostany. » więcej 2020-01-22, godz. 17:32 Kolejne miejsce w Bydgoszczy przypominające o powrocie miasta do Macierzy Tablicę poświęconą pamięci generała Józefa Dowbor-Muśnickiego odsłonięto w środę w Bydgoszczy na gmachu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. » więcej 2020-01-22, godz. 16:29 Grudziądz: najpierw wzniosła uroczystość, później twarda rzeczywistość Grudziądzcy radni i zaproszeni goście uczcili dzisiaj powrót Grudziądza do Macierzy. W ratuszu zakończyła się uroczysta nadzwyczajna sesja rady miasta. » więcej 2020-01-22, godz. 15:39 Nowe mieszkania dla seniorów i niepełnosprawnych wybudowali w Toruniu 48 mieszkań czeka na seniorów i osoby niepełnosprawne w Toruniu. Nowe lokale przy ulicy ul. Watzenrodego wybudowało Toruńskie Towarzystwo Budownictwa Społeczn ... » więcej 2020-01-22, godz. 14:45 Matematyka bez tajemnic, zwiedzanie uczelni. UTP otwiera drzwi [zdjęcia, wideo] Topnienie gwoździ, prymitywne zboża czy wiatrak holograficzny - o tym m.in. młodzi ludzie dowiedzieli się w środę na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczy ... » więcej 2020-01-22, godz. 14:04 Ukradł dwie monety warte 9 tys. złotych. Pościg za złodziejem w Bydgoszczy 27-letni mężczyzna został zatrzymany w Bydgoszczy za kradzież dwóch monet wartych 9 tysięcy złotych. Złodzieja dopadł policjant po służbie. » więcej 2020-01-22, godz. 13:09 Meble, łóżka, telewizory! Wyprzedaż w dawnym hotelu Brda [zdjęcia] Nieistniejący już Hotel Brda wyprzedaje swoje wyposażenie, czyli szafy, fotele, łóżka, telewizory i inne przedmioty z 200 pokojów. » więcej 2020-01-22, godz. 12:11 Podali trzylatkowi tabletki nasenne, dziecko zmarło. Zarzuty dla matki i Daniela B. Prokuratura Rejonowa Bydgoszcz-Północ kończy śledztwo przeciwko Katarzynie F. i Danielowi B. o umyślne spowodowanie śmierci 3-letniego synka kobiety Jakuba M. ... » więcej 2020-01-22, godz. 11:40 Posłanka Iwona Michałek: Przede mną nowe projekty i nowe wyzwania - Będę się zajmowała departamentem pomocy i integracji społecznej oraz departamentem pomocy społecznej - zapowiada Iwona Michałek. Posłanka Porozumienia Jaros ... » więcej
1234567