Środa, 22 stycznia 2020 r.   Imieniny: Anastazego, Wincentego / Dzień Dziadka
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-05-22, 16:36 Monika Kaczyńska

Są miejsca i pieniądze, a dzieci niewiele. Uzdrowiska czekają na małych pacjentów

W naszym województwie specjalistyczną pomoc w tym zakresie świadczy Uzdrowisko Ciechocinek - przypomniał marszałek Piotr Całbecki./fot. Pixabay
W naszym województwie specjalistyczną pomoc w tym zakresie świadczy Uzdrowisko Ciechocinek - przypomniał marszałek Piotr Całbecki./fot. Pixabay
Na konferencji, pt. „Samorząd dzieciom”, która odbyła się w toruńskim Urzędzie Marszałkowskim, spotkali się w sprawie zdrowia najmłodszych pacjentów samorządowcy i specjaliści od chorób cywilizacyjnych takich jak, np. wady postawy, cukrzyca czy otyłość.
- W naszym województwie specjalistyczną pomoc w tym zakresie świadczy Uzdrowisko Ciechocinek - przypomniał marszałek Piotr Całbecki.

- Jest to jedno z dwóch w Polsce profesjonalnych uzdrowisk dla dzieci. W „Markiewiczu”, bo tak nazywamy to miejsce, a dodam, że jest ono prowadzone przez Samorząd Województwa, czeka 170 miejsc. Chcielibyśmy, aby uzdrowisko to było częściej wykorzystane w leczeniu dzieci z naszego województwa. W Narodowym Funduszu Zdrowia czekają na tego typu leczenie pieniądze. Paradoksalnie, na ten akurat kierunek leczenia nie brakuje środków.

Małgorzata Wiśniewska, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa kujawsko-pomorskiego podkreśla, że choroby cywilizacyjne takie jak otyłość czy problemy z kręgosłupem, coraz częściej dokuczają dzieciom i młodzieży.

- Dostrzegamy jednak, że nie ma świadomości korzyści płynących z leczenia uzdrowiskowego, a także wiedzy o samej możliwości wyboru tej opcji leczenia. Chcielibyśmy, poprzez tego typu spotkania, dotrzeć do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, którzy nie proponują dostatecznie często tego typu oferty swoim pacjentom.

Warto wiedzieć: skierowanie na pobyt w uzdrowisku wystawia lekarz pierwszego kontaktu, specjalista medycyny rodzinnej. Turnus trwa 27 dni. Najmłodsi są w tym czasie pod opieką doświadczonego zespołu lekarzy, pielęgniarek, rehabilitantów, itp.

Co ważne, podczas leczenia uzdrowiskowego dzieci mają zagwarantowane nauczanie. Programy szkolne są realizowane, a zajęcia dostosowywane do indywidualnych potrzeb i problemów zdrowotnych uczniów.

Kujawsko-Pomorskie jest jednym z krajowych liderów w dziedzinie lecznictwa uzdrowiskowego. Z 34 placówkami, region plasuje się na czwartym miejscu w kraju pod względem liczby posiadanych sanatoriów, szpitali uzdrowiskowych i zakładów rehabilitacji leczniczej. Jeszcze lepiej wygląda statystyka dotycząca obsługiwanych przez nie kuracjuszy – tu, z blisko 125 tysiącami gośćmi rocznie, zostaliśmy sklasyfikowani na miejscu drugim (i na trzecim jeśli chodzi o gości zagranicznych).
Do regionalnych uzdrowisk mogłoby przyjeżdżać na leczenie więcej dzieci. (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2020-01-22, godz. 08:06 Jakiej pracy chcą młodzi, a jaką oferuje rynek? Oto jest pytanie! W Zespole Szkół Handlowych w Bydgoszczy odbyła się dyskusja i warsztaty dotyczące funkcjonowania na dzisiejszym rynku pracy. Jakie wnioski? Młodzi chcą robić ... » więcej 2020-01-22, godz. 07:03 Szkoła istnieje od 120 lat i ma zostać zlikwidowana. Będą walczyć, by tak się nie stało Burmistrz Lubrańca Stanisław Budzyński chce zlikwidować Zespół Szkół w Kłobi. Pismo w tej sprawie wysłał do Związku Nauczycielstwa Polskiego. » więcej 2020-01-21, godz. 21:26 Nie podoba się im pomysł przebudowy linii tramwajowej w Grudziądzu. Co na to mieszkańcy? Projekt przebudowy linii tramwajowej w Grudziądzu zawiera błędy i nie był konsultowany z mieszkańcami mówili dzisiaj na konferencji prasowej politycy Nowoczes ... » więcej 2020-01-21, godz. 20:48 Awans Jarosława Wenderlicha. Został wiceprzewodniczącym Stałego Komitetu Rady Ministrów Przewodniczący Klubu Radnych PiS w Bydgoszczy, Jarosław Wenderlich został powołany przez premiera na wiceprzewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów. Akt ... » więcej 2020-01-21, godz. 20:23 Dlaczego na niektórych przystankach wiaty są, a na innych nie ma? My wiemy! Przejechać trasę szybko i w miarę wygodnie - to podstawowy cel pasażera komunikacji zbiorowej. Często trzeba też na tramwaj lub autobus poczekać. Nie zawsze j ... » więcej 2020-01-21, godz. 19:16 Ciąg dalszy sporu o organizację ruchu wokół Katedry w Bydgoszczy Droga wokół Katedry w Bydgoszczy od dziś jest „drogą pożarową”. Stanął tam znak, który do wjazdu uprawnia jedynie straż pożarną. » więcej 2020-01-21, godz. 18:17 Apelacja w sprawie wyroku dotyczącego tragedii na UTP w Bydgoszczy Bydgoska prokuratura odwołuje się od wyroku w sprawie tragedii na UTP w Bydgoszczy, której pokłosiem była śmierć trojga studentów. Nie zgadza się Sądem Okręgo ... » więcej 2020-01-21, godz. 17:19 Pomoc dla doktora Pawła Drojeckiego. Wkrótce pobranie komórek macierzystych Około 100 tysięcy złotych udało się zebrać podczas koncertu charytatywnego „Moc dla Pawła” w Arenie Toruń. Na rzecz chirurga ze stwardnieniem zanikowym boczny ... » więcej 2020-01-21, godz. 15:21 Tu 100 lat temu stało Wojsko Polskie. Chełmża też świętuje powrót do Macierzy - Powróciły twoje dzieci do domu - mówił w Chełmży marszałek województwa Piotr Całbecki, podczas uroczystości powrotu miasta do wolnej Polski. » więcej 2020-01-21, godz. 14:32 Wojskowa Akademia Techniczna szkoli uczniów. I pozyskuje studentów W toruńskim Zespole Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych zainaugurowano cykl wykładów z nauczycielami i doktorantami Wojskowej Akademii Techni ... » więcej
1234567