Sobota, 25 stycznia 2020 r.   Imieniny: Pawła, Miłosza, Elwiry
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-05-21, 12:03 Marcin Doliński

Zróbcie remont - mówią wieki, a Świecie słucha. Zamek z XIV wieku będzie jak nowy!

Krzyżacki zamek w Świeciu zyska dzięki remontowi drugie życie./fot. Marcin Doliński/archiwum
Krzyżacki zamek w Świeciu zyska dzięki remontowi drugie życie./fot. Marcin Doliński/archiwum
Jest pozwolenie na budowę - gmina Świecie może rozpocząć remont pokrzyżackiej budowli. Procedury uzyskania stosownych pozwoleń trwały kilka lat. I tez na kilka lat zamek trzeba będzie zamknąć przed turystami...
W ramach modernizacji powstanie, oprócz pomieszczeń izby regionalnej, również sala konferencyjna, kapitularz i kaplica. Dodatkowo wyremontowane zostaną piwnice. I, co ciekawe, historyczna materia wejdzie w mariaż z nowoczesnością. Przy zamku powstanie winda. Prace mogą kosztować kilkanaście milionów złotych.

- Miasto szczęśliwe uzyskał pozwolenie na prace budowlane. Złożyliśmy również wniosek o dofinansowanie naszych planów ze środków unijnych - mówi Paweł Knapik, wiceburmistrz Świecia. - Przypomnijmy krótko, o co chodzi w tej modernizacji, w tej przebudowie. Będziemy prowadzić dwa projekty jednocześnie. Pierwszy dotyczy samego zamku. Chcemy, by w przyszłości swoje miejsce w nim znalazła izba regionalna. Zamek w Świeciu wymaga poważnych nakładów inwestycyjnych związanych nie tylko z przebudową i dostosowaniem tych pomieszczeń na potrzeby izby, ale również z zabezpieczeniem fragmentów, które są w nie najlepszym stanie technicznym.

W drugim projekcie chodzi o zagospodarowanie terenu wokół zamku. Na 5 hektarach powstanie rodzinne centrum sportowo-rekreacyjne: ścieżki rowerowe, alejki spacerowe, przepiękne place zabaw, punkt widokowy, czyli to wszystko, czego do tej pory w tej części miasta brakowało.
Jest pozwolenie na budowę - gmina Świecie może rozpocząć remont pokrzyżackiej budowli.

Wiadomości lokalne

2020-01-25, godz. 09:25 Fotografie, przedwojenne gazety i mundury Błękitnej Armii na wystawie w Grudziądzu „Powrót Grudziądza do Macierzy” - to tytuł wystawy otwartej w grudziądzkim muzeum. Ekspozycja składa się prawie w całości z zachowanych pamiątek związanych z ... » więcej 2020-01-25, godz. 07:32 Nie bij mnie, kochaj mnie! Akcja przeciw przemocy wobec dzieci we Włocławku Włocławski sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy organizuje akcję przeciw przemocy wobec dzieci. W mieście pojawią się pluszowe misie z hasłem „Nie bij ... » więcej 2020-01-24, godz. 21:31 Biedroń w Bydgoszczy: Musimy iść drogą prezydenta Kwaśniewskiego - Bydgoszcz to miasto, w którym w 1995 roku swoją kampanię przed wyborami prezydenckimi rozpoczynał Aleksander Kwaśniewski - mówił dziś na bydgoskim spotkaniu ... » więcej 2020-01-24, godz. 20:23 Minister rolnictwa w Osięcinach o wpływie pogody na uprawy i zbiory - Jeśli pogoda się nie zmieni, w tym roku rolnicy muszą być przygotowani na znacznie szybsze zasiewy - mówił w piątek w Osięcinach (powiat radziejowski) szef ... » więcej 2020-01-24, godz. 18:46 Wszyscy specjaliści od leczenia otyłości odeszli. I przenieśli się do Grudziądza Ze szpitala wojskowego w Bydgoszczy odszedł cały Zespół ds. Leczenia Bariatrycznego, zajmujący się operacyjnym leczeniem otyłości. Ekipa przechodzi do szpital ... » więcej 2020-01-24, godz. 17:51 Podziękowanie dla poległych żołnierzy. „Dzięki nim żyjemy w wolnej Polsce" Samorządowcy, kombatanci, żołnierze, działacze społeczni i młodzież - wszyscy uczestniczyli dziś w uroczystościach związanych z 75. rocznicą wyzwolenia Bydgos ... » więcej 2020-01-24, godz. 16:58 Będzie list gończy za brutalnym zabójcą z ul. Grodzkiej w Bydgoszczy? Bydgoska prokuratura planuje wystawić list gończy za mężczyzną podejrzewanym o brutalne zabójstwo przy ul. Grodzkiej w Bydgoszczy - dowiedziało się Polskie Ra ... » więcej 2020-01-24, godz. 15:49 Toruńska policja poszukuje Karola Olkowskiego. Zaginął trzy dni temu Jest nowy wątek w sprawie poszukiwań osoby, która w środę (22.01.) wpadła do Wisły w Toruniu. - Policjanci odebrali zgłoszenie o zaginionym mieszkańcu osiedla ... » więcej 2020-01-24, godz. 15:31 Komendant wojewódzki straży pożarnej odchodzi. Z powodu choroby dziecka Nadbrygadier Janusz Halak złożył rezygnację z funkcji Komendanta Wojewódzkiego PSP w Toruniu. Oficjalny powód to choroba córki, która wymaga całodobowej opiek ... » więcej 2020-01-24, godz. 14:48 Mieli wyłudzić ponad 100 tys. zł metodą „na wnuczka" Osiem lat więzienia grozi trzem oskarżonym o wyłudzanie pieniędzy od seniorów. Ich proces właśnie się rozpoczął w bydgoskim Sądzie Rejonowym. » więcej
1234567