Poniedziałek, 06 lipca 2020 r.   Imieniny: Gotarda, Dominiki, Lucji
Ministerstwo Zdrowia: 205 nowych przypadków koronawirusa, 4 w Kujawsko-Pomorskiem
Ministerstwo Zdrowia: 205 nowych przypadków koronawirusa, 4 w Kujawsko-Pomorskiem
Ministerstwo Zdrowia: 205 nowych przypadków koronawirusa, 4 w Kujawsko-Pomorskiem
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Kręgielnia
2019-05-18, 15:06 Michał Zaręba/Redakcja/PAP

W Toruniu już po raz 9. uczcili pułkownika Pileckiego

Uczestnicy Toruńskiego Marszu Pułkownika Pileckiego w pochodzie pod pomnik gen. Hallera. Fot. Michał Zaręba
Uczestnicy Toruńskiego Marszu Pułkownika Pileckiego w pochodzie pod pomnik gen. Hallera. Fot. Michał Zaręba
Uczestnicy Toruńskiego Marszu Pułkownika Pileckiego w pochodzie pod pomnik gen. Hallera. Fot. Michał Zaręba
Uczestnicy Toruńskiego Marszu Pułkownika Pileckiego w pochodzie pod pomnik gen. Hallera. Fot. Michał Zaręba
Uroczystość pod pomnikiem gen. Hallera. Fot. Michał Zaręba
Uroczystość pod pomnikiem gen. Hallera. Fot. Michał Zaręba
Toruński Marsz Pułkownika Pileckiego za nami. Jego uczestnicy po mszy świętej w kościele garnizonowym przeszli pod pomnik gen. Józefa Hallera. Wziął w nim udział m. in. europoseł Kosma Złotowski, który odniósł się do spraw tzw. mienia bezspadkowego.
Uczestniczący w marszu europoseł PiS Kosma Złotowski powiedział, że roszczenia dotyczące mienia bezspadkowego w Polsce powinny być kierowane do Niemiec, bo to ten kraj był odpowiedzialny za Holokaust i „fabryki śmierci”.

— To już dziewiąty marsz i za każdym razem rozważamy inny aspekt bogatego życia pułkownika Pileckiego. Dzisiaj, gdy do Polski kierowane są pretensje odszkodowawcze, warto zwrócić uwagę na to, że to rotmistrz Pilecki dobrowolnie dał się aresztować i został więźniem hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz w Oświęcimiu. To właśnie on był tą osobą, która po raz pierwszy dała świadectwo światu odnośnie tego, co dzieje się w tym obozie — zaznaczył Złotowski. Dodał, że to właśnie Pilecki, jako pierwszy w swoich raportach informował o Holokauście.

— Ktoś mordował polskich obywateli, ale przede wszystkim polskich obywateli żydowskiego pochodzenia. To odbywało się na skalę przemysłową. Ktoś to robił. Ktoś za to odpowiadał. Na kimś ta odpowiedzialność wciąż ciąży. Tymczasem dzisiaj — ponad 80 lat od tych wydarzeń — w stosunku do Polski kierowane są żądania o odszkodowania za tzw. mienie bez spadkowe. Polskie prawo już od XIX wieku mówi jasno o tym, co dzieje się z mieniem bez spadkowym. Ono przechodzi na skarb państwa — mówił Złotowski, kandydat PiS do PE.

Europoseł wskazał, że trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie o to, dlaczego to mienie było bezspadkowe. — Dlatego, że działały niemieckie „fabryki śmierci” — stwierdził Złotowski. Jak ocenił, Polska może takie roszczenia tylko przekierować do urzędu kanclerskiego w Berlinie.

Wydarzenie jest przypomnieniem wybitnego żołnierza — podkreślił z kolei Karol Maria Wojtasik, prezes Fundacji Polska Tożsamość, organizator dorocznego marszu.

— Był przykładem dla swojej najbliższej rodziny, ale też i dla swoich kompanów. Był człowiekiem, który potrafił animować nie tylko życie żołnierskie, rodzinne, ale też i społeczne. W dzisiejszych czasach, gdy postępuje sekularyzacja, jest to człowiek, który może być przykładem połączenia wszystkich cnót, o których wspominał ksiądz Piotr Bulanda w dzisiejszej homilii - powiedział Karol Maria Wojtasik.

— Witold Pilecki poszedł dobrowolnie do obozu Auschwitz. Zaaranżował taką okoliczność, żeby Niemcy aresztowali go i wysłali do Auschwitz po to, by zorganizować tam ruch oporu, a poza tym sprawdzić co tam się dzieje. Powstał raport, który został wysłany do Wielkiej Brytanii, do Stanów Zjednoczonych, raport o masowym mordowaniu Żydów w Auschwitz - dodał prof. Wojciech Polak, historyk UMK w Toruniu.

Witold Pilecki był współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej. Po ucieczce z KL Auschwitz służył w oddziale III Kedywu KG AK, był uczestnikiem powstania warszawskiego. Po jego upadku trafił do niemieckiej niewoli. Po wojnie przez władze Polski Ludowej został skazany w pokazowym procesie na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja 1948 strzałem w tył głowy.

Witold Pilecki otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 r. został awansowany do stopnia pułkownik.
W Toruniu już po raz 9. uczcili pułkownika Pileckiego
Toruń

Wiadomości lokalne

2020-07-06, godz. 10:57 Koronawirus: 205 nowych przypadków w Polsce, 3 na Pomorzu i Kujawach Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u dalszych 205 osób, w tym 49 na Śląsku. W Kujawsko-Pomorskiem mamy 3 nowe przypadki COVID-19. Wśró ... » więcej 2020-07-06, godz. 10:38 Prof. Ryba: Przekroczone zostały wszelkie granice Piątkowa okładka „Faktu” przekroczyła wszelkie możliwe granice i może wywołać efekt odwrotny do zamierzonego - uważa politolog prof. Mieczysław Ryba z Katolic ... » więcej 2020-07-06, godz. 09:11 Premier z wizytą w Kujawsko-Pomorskiem. Na trasie m.in. Grudziądz, Chełmża i Tuchola Mateusz Morawiecki w poniedziałek gościć będzie na Pomorzu i Kujawach. » więcej 2020-07-06, godz. 08:20 Buspasy, nowe rondo, chodniki i ścieżki rowerowe. Myślęcinek się zmienia Kończy się budowa buspasów na ulicy Gdańskiej w bydgoskim Myślęcinku. Na całym odcinku ułożono już nawierzchnię. » więcej 2020-07-06, godz. 07:02 Nagrody dla najlepszych z najlepszych. I koniecznie z naszego regionu Do 13 lipca można składać wnioski przyznanie Nagrody Marszałka Województwa. - Promujemy twórcze, nowatorskie przedsięwzięcia, warte naśladowania w wymiarze re ... » więcej 2020-07-05, godz. 18:43 Jachty i przyczepy sprawdzane przez policję. Zalew Koronowski pod kontrolą [wideo] Policjanci i strażacy kontrolują w niedzielę jachty i przyczepy kempingi nad Zalewem Koronowskim. Sprawdzają szczelność znajdujących się na jednostkach instal ... » więcej 2020-07-05, godz. 13:46 Uciekał przed policją, jechał pod prąd, uszkodził dwa radiowozy. Pościg w regionie Ucieczka pojazdem i czynna napaść na policjantów - takie zarzuty grożą 30-latkowi z Ciechocinka, który po tym, jak nie zatrzymał się do kontroli, uciekał prze ... » więcej 2020-07-04, godz. 18:00 Europoseł wsparł kampanię Andrzeja Dudy. Konferencja w Toruniu - Nachodzące wybory rozstrzygną, czy będziemy mieć w Polsce dalszą współpracę między rządem a prezydentem, czy będziemy mieć wojnę na górze - mówił w Toruniu ... » więcej 2020-07-04, godz. 16:45 O trudnych wspólnych dziejach Polski i Ukrainy. Czas na wnioski Lepszego czasu na przyjaźń polsko-ukraińską nie będzie — powiedział w sobotę w Aleksandrowie Kujawskim minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanows ... » więcej 2020-07-04, godz. 15:00 Dobra zabawa z celtycką kulturą. Takie rzeczy w Toruniu Sobota jest kolejnym dniem muzycznych atrakcji Międzynarodowego Festiwalu Tańca i Muzyki Celtyckiej „Celtycki Gotyk Toruń 2020”. W Młodzieżowym Domu Kultury o ... » więcej
1234567