Poniedziałek, 23 września 2019 r.   Imieniny: Tekli, Bogusława, Linusa
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-05-18, 15:06 Michał Zaręba/Redakcja/PAP

W Toruniu już po raz 9. uczcili pułkownika Pileckiego

Uczestnicy Toruńskiego Marszu Pułkownika Pileckiego w pochodzie pod pomnik gen. Hallera. Fot. Michał Zaręba
Uczestnicy Toruńskiego Marszu Pułkownika Pileckiego w pochodzie pod pomnik gen. Hallera. Fot. Michał Zaręba
Uczestnicy Toruńskiego Marszu Pułkownika Pileckiego w pochodzie pod pomnik gen. Hallera. Fot. Michał Zaręba
Uczestnicy Toruńskiego Marszu Pułkownika Pileckiego w pochodzie pod pomnik gen. Hallera. Fot. Michał Zaręba
Uroczystość pod pomnikiem gen. Hallera. Fot. Michał Zaręba
Uroczystość pod pomnikiem gen. Hallera. Fot. Michał Zaręba
Toruński Marsz Pułkownika Pileckiego za nami. Jego uczestnicy po mszy świętej w kościele garnizonowym przeszli pod pomnik gen. Józefa Hallera. Wziął w nim udział m. in. europoseł Kosma Złotowski, który odniósł się do spraw tzw. mienia bezspadkowego.
Uczestniczący w marszu europoseł PiS Kosma Złotowski powiedział, że roszczenia dotyczące mienia bezspadkowego w Polsce powinny być kierowane do Niemiec, bo to ten kraj był odpowiedzialny za Holokaust i „fabryki śmierci”.

— To już dziewiąty marsz i za każdym razem rozważamy inny aspekt bogatego życia pułkownika Pileckiego. Dzisiaj, gdy do Polski kierowane są pretensje odszkodowawcze, warto zwrócić uwagę na to, że to rotmistrz Pilecki dobrowolnie dał się aresztować i został więźniem hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz w Oświęcimiu. To właśnie on był tą osobą, która po raz pierwszy dała świadectwo światu odnośnie tego, co dzieje się w tym obozie — zaznaczył Złotowski. Dodał, że to właśnie Pilecki, jako pierwszy w swoich raportach informował o Holokauście.

— Ktoś mordował polskich obywateli, ale przede wszystkim polskich obywateli żydowskiego pochodzenia. To odbywało się na skalę przemysłową. Ktoś to robił. Ktoś za to odpowiadał. Na kimś ta odpowiedzialność wciąż ciąży. Tymczasem dzisiaj — ponad 80 lat od tych wydarzeń — w stosunku do Polski kierowane są żądania o odszkodowania za tzw. mienie bez spadkowe. Polskie prawo już od XIX wieku mówi jasno o tym, co dzieje się z mieniem bez spadkowym. Ono przechodzi na skarb państwa — mówił Złotowski, kandydat PiS do PE.

Europoseł wskazał, że trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie o to, dlaczego to mienie było bezspadkowe. — Dlatego, że działały niemieckie „fabryki śmierci” — stwierdził Złotowski. Jak ocenił, Polska może takie roszczenia tylko przekierować do urzędu kanclerskiego w Berlinie.

Wydarzenie jest przypomnieniem wybitnego żołnierza — podkreślił z kolei Karol Maria Wojtasik, prezes Fundacji Polska Tożsamość, organizator dorocznego marszu.

— Był przykładem dla swojej najbliższej rodziny, ale też i dla swoich kompanów. Był człowiekiem, który potrafił animować nie tylko życie żołnierskie, rodzinne, ale też i społeczne. W dzisiejszych czasach, gdy postępuje sekularyzacja, jest to człowiek, który może być przykładem połączenia wszystkich cnót, o których wspominał ksiądz Piotr Bulanda w dzisiejszej homilii - powiedział Karol Maria Wojtasik.

— Witold Pilecki poszedł dobrowolnie do obozu Auschwitz. Zaaranżował taką okoliczność, żeby Niemcy aresztowali go i wysłali do Auschwitz po to, by zorganizować tam ruch oporu, a poza tym sprawdzić co tam się dzieje. Powstał raport, który został wysłany do Wielkiej Brytanii, do Stanów Zjednoczonych, raport o masowym mordowaniu Żydów w Auschwitz - dodał prof. Wojciech Polak, historyk UMK w Toruniu.

Witold Pilecki był współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej. Po ucieczce z KL Auschwitz służył w oddziale III Kedywu KG AK, był uczestnikiem powstania warszawskiego. Po jego upadku trafił do niemieckiej niewoli. Po wojnie przez władze Polski Ludowej został skazany w pokazowym procesie na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja 1948 strzałem w tył głowy.

Witold Pilecki otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 r. został awansowany do stopnia pułkownik.
W Toruniu już po raz 9. uczcili pułkownika Pileckiego
Toruń

Wiadomości lokalne

2019-09-22, godz. 20:18 Kwiaty, pokaz zwierząt i promocja karpia. Jesienny kiermasz w Minikowie [zdjęcia] Ponad 100 stoisk handlowych z roślinami do wysadzenia, jadłem tradycyjnym i innymi towarami znalazło się na terenach wystawowych Kujawsko -Pomorskiego Ośrodka ... » więcej 2019-09-22, godz. 19:10 Niepełnosprawni na pikniku w Toruniu. "Funkcjonują tak samo, jak zdrowi" [wideo] Zabawa oraz integracja - takie były cele II Toruńskiego Edukacyjnego Pikniku Osób Niepełnosprawnych, który zorganizowano dziś w Centrum Targowym Park na Bydgo ... » więcej 2019-09-22, godz. 17:19 Dawni mieszkańcy wspominają swoje miejsca. II Święto Chełmińskiego Przedmieścia Pamiątki, stare zdjęcia mogli oglądać torunianie na II Święcie Chełmińskiego Przedmieścia na terenie Wodociągów. » więcej 2019-09-22, godz. 15:16 Wspinali się na ścianę w lesie, wisieli pod mostem.Terenowa Masakra w Bydgoszczy [zdjęcia] 'Pozioma siatka - kto chodził po dachach, to sobie poradzi', 'Ściana w lesie - z jej szczytu widać już świetlaną przyszłość' - to opis dwóch z 52 przeszkód na ... » więcej 2019-09-22, godz. 13:03 Zwłoki dryfowały w wodzie. Mężczyzna utonął w Wiśle w Bydgoszczy Ciało około 50-letniego mężczyzny wyłowiono z Wisły w Bydgoszczy. » więcej 2019-09-22, godz. 11:55 Zbiórka przy wejściu do Doliny Śmierci. Sprzątanie świata w bydgoskim Fordonie W sobotę (21 września) - Myślęcinek, w niedzielę (22 września) - Fordon. W ramach 'Sprzątania świata' bydgoszczanie sprzątają przestrzeń wokół siebie. Mieszka ... » więcej 2019-09-22, godz. 10:41 Kayah i Cezary Pazura w Minikowie, na 720. urodzinach Nakła nad Notecią 720. urodziny obchodzi dziś Nakło nad Notecią. Z okazji rocznicy nadania praw miejskich mieszkańcy będą się bawić w pobliskim Minikowie. » więcej 2019-09-22, godz. 09:15 Z Kujaw i Pomorza na Litwę. Samorządowcy i dziennikarze śladami polskości Na Litwie na zaproszenie marszałka województwa kujawsko-pomorskiego przebywa grupa samorządowców i dziennikarzy regionalnych mediów. » więcej 2019-09-21, godz. 22:35 W Inowrocławiu było jak we wrześniu 1939 roku [zdjęcia] Sceny z pierwszych dni II wojny światowej można było zobaczyć w centrum Inowrocławia. Była to rekonstrukcja obrony cywilnej miasta we wrześniu 1939 r., kiedy ... » więcej 2019-09-21, godz. 19:30 Ku wolności... legendarnymi autami Rajd starymi samochodami, pokazy grup rekonstruktorskich i odpowiedzialne misje w terenie - tak polska i niemiecka młodzież uczciła w Bydgoszczy Rok Wolności. » więcej
1234567