Wtorek, 21 maja 2019 r.   Imieniny: Wiktora, Kryspina, Tymoteusza
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-05-16, 18:21 Damian Klich

Ludzie ufają strażakom i doceniają ich ciężką pracę. Nie tylko od święta...strażaka

Dzień Strażaka w Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej nr 1 w Bydgoszczy./fot. Damian Klich
Dzień Strażaka w Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej nr 1 w Bydgoszczy./fot. Damian Klich
Dzień Strażaka w Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej nr 1 w Bydgoszczy./fot. Damian Klich
Dzień Strażaka w Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej nr 1 w Bydgoszczy./fot. Damian Klich
W czwartek (16.05.), w Bydgoszczy obchodzono powiatowy „Dzień Strażaka”, który zgodnie z kalendarzem przypadał 4 maja, w dniu patrona strażaków, św. Floriana. Nagrody, odznaczenia i awanse wręczano w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej numer 1.
- Strażak to zawód cieszący się największym zaufaniem społecznym - przypomniał wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. - Mamy jako społeczeństwo, dzięki pracy strażaków, duże poczucie bezpieczeństwa. Rząd bardzo wspiera straż pożarną. Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza nr 1 w Bydgoszczy odgrywa szczególną rolę - podkreślał Mikołaj Bogdanowicz. - Bydgoszcz to to największe miasto województwa, stolica województwa. Często zdarza się, że strażacy z tej jednostki wyjeżdżają poza granice miasta, do innych powiatów i gmin, jak było na przykład w czasie ostatniej nawałnicy.

Wojewoda przypomniał, że dzięki rządowemu wsparciu, w Bydgoszczy przybyło 12 etatów w straży pożarnej.

- W przypadku grup specjalistycznych to jest bardzo dużo. Grupa specjalistyczna, na przykład chemiczna, ostatnio miała bardzo trudne zadanie na obwodnicy Szubina, gdzie doszło do wycieku niebezpiecznej substancji. Dziękuję im za pracę. Sytuacja była tam trudniejsza, niż to przedstawiały media. Pożar w Fordonie także był wielkim wyzwaniem z uwagi na suszę i szybko rozprzestrzeniający się ogień.

Młodszy brygadier Jacek Kaczmarek, zastępca kujawsko-pomorskiego komendanta Wojewódzkiego Straży Pożarnej w Toruniu zaznacza, że straż rozwija się i sprzętowo i pod względem wyszkolenia, wyposażenia, a także rośnie w siłę personalnie.

- Cieszymy się, że do województwa kujawsko-pomorskiego, w ubiegłym roku trafiło ponad 60 milionów złotych. To jest niewyobrażalna kwota. Te pieniądze pozwoliły nam na zakup 53 nowych pojazdów. Warto wiedzieć, że pojazd specjalistyczny, np. drabina, kosztuje ponad dwa miliony złotych. Drogi sprzęt, ale to zarazem niezawodny sprzęt, który poprawia efektywność pracy strażaka. Chcielibyśmy jeszcze poprawić bazę lokalową...

Podczas uroczystości został odczytany list prezydenta RP Andrzeja Dudy. Prezydent złożył życzenia strażakom i określił Straż Pożarną jako „jeden z filarów państwowości i systemu bezpieczeństwa narodowego”.
Strażak to zawód cieszący się największym zaufaniem społecznym - mówił wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Wiadomości lokalne

2019-05-20, godz. 20:55 Pikietują przeciwko amerykańskiej ustawie 447. I chcą odwołania ambasador USA Kilkadziesiąt osób protestowało w Toruniu przeciwko amerykańskiej tzw. ustawie 447. Pikietę zorganizowały Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy oraz Stowa ... » więcej 2019-05-20, godz. 20:03 Admirał Józef Unrug wzorem dla innych. Konkurs w „Dworze Marzeń” w Sielcu W Sielcu koło Żnina, w dawnym majątku przedwojennego dowódcy Marynarki Wojennej admirała Józefa Unruga zakończył się IV Rejs Admiralski - ogólnopolski konkurs ... » więcej 2019-05-20, godz. 19:04 Jan Szyszko w Grudziądzu: Lasy, gleby, zasoby geotermalne - tego w UE nam zazdroszczą - W Unii Europejskiej zazdroszczą nam tego, co związane z przyrodą i ochroną środowiska- mówił w Grudziądzu Jan Szyszko. Były minister środowiska odwiedził na ... » więcej 2019-05-20, godz. 17:55 Debaty przed Eurowyborami w Polskim Radiu PiK. We wtorek o pieniądzach Kolejne dwie debaty z udziałem kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego odbędą się we wtorek i środę (21 i 22 maja) w Polskim Radiu PiK. » więcej 2019-05-20, godz. 17:15 16 zagadek dotyczących Jana Pawła II. Nowy escape room „U Lolka” w Łochowie Pierwszy w Polsce, religijny escape room dotyczący Jana Pawła II powstał w Łochowie (powiat bydgoski, gmina Białe Błota). Pokój zagadek został otwarty w Szkol ... » więcej 2019-05-20, godz. 16:20 Schetyna w regionie: o kandydatach Koalicji Europejskiej i państwowej komisji ds. pedofilii - Chcemy powołania niezależnej, państwowej komisji ds. pedofilii - mówił w poniedziałek w Toruniu szef PO Grzegorz Schetyna. W Bydgoszczy - podczas konwencji ... » więcej 2019-05-20, godz. 14:35 Piesi są najważniejsi? W bydgoskim ratuszu o współczesnych miastach W ratuszu zorganizowano konferencję popularnonaukową pn. „Wyzwania dla współczesnych miast”. Wszyscy jesteśmy pieszymi to cykl konferencji organizowanych prze ... » więcej 2019-05-20, godz. 13:38 Dzieciaki będą uczyć się w nowiutkich salach. Uroczystość w Paterku Drugą część Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II, gdzie będą mieścić się sale dydaktyczne, otwarto w poniedziałek we wsi Paterek koło Nakła nad Notecią. D ... » więcej 2019-05-20, godz. 12:34 Krzysztof Brejza i Radosław Sikorski nie odpowiadają na pytania o LGBT Przemysław Przybylski, trójka na liście PiS do Europartamentu przyjechał dziś do Inowrocławia, aby przed biurem posła Krzysztofa Brejzy powtórzyć pytania zada ... » więcej 2019-05-20, godz. 11:54 List otwarty posła Olszewskiego do biskupa Tyrawy Paweł Olszewski, poseł Platformy Obywatelskiej, napisał kolejny list do biskupa Jana Tyrawy w sprawie ks. Mirosława K. » więcej
1234567