Wtorek, 21 maja 2019 r.   Imieniny: Wiktora, Kryspina, Tymoteusza
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-05-13, 20:44 Redakcja/UM Bydgoszcz

Gołębi za chwile będzie więcej, niż bydgoszczan. Nasza wina, bo je karmimy!

Ptaki nie tylko roznoszą choroby. Ich odchody niszczą elewacje, ławki, murki./ Fot. UM Bydgoszcz
Ptaki nie tylko roznoszą choroby. Ich odchody niszczą elewacje, ławki, murki./ Fot. UM Bydgoszcz
- Częstowanie ptaków chlebem i innymi produktami, które zawierają sól, zakwasza ich organizm i powoduje wiele schorzeń – mówi dr inż. Piotr Indykiewicz, ornitolog z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Razem z ratuszem apeluje, aby w ogóle nie dokarmiać miejskich ptaków.
- Dopóki będziemy karmić gołębie np. na Starym Rynku, dopóty one będą tam mieszkać – wyjaśnia na portalu umbydgoszcz.pl dr inż. Piotr Indykiewicz. – I rozmnażać się na potęgę. Gołębie potrafią mieć nawet do pięciu lęgów w roku, podczas gdy inne ptaki mają jeden, najwyżej dwa - tłumaczy specjalista.

Dodaje, że w Bydgoszczy jest dużo chorych ptaków. Selekcja naturalna nie działa. - Stąd widzimy gołębie z naroślami na głowie, powykrzywianymi skrzydłami czy widocznymi zakażeniami - podkreśla ekspert. I pokazuje w szczegółach dwie strony tego nieciekawego medalu.

Po pierwsze, chorują ptaki. Kwasica, uszkodzenie nerek, odwodnienie organizmu, a także zatrucia pokarmowe i biegunka to tylko niektóre choroby, których nabawiają się ptaki przez nieodpowiedzialne zachowanie ludzi. Po drugie, ptaki stają się nosicielami groźnych dla ludzi chorób zakaźnych.

- Gołębie są nosicielami bardzo wielu niebezpiecznych dla człowieka pasożytów i bakterii – mówi Piotr Indykiewicz. I wylicza: pasożyty układu pokarmowego, m. in. nicienie i przywry, ale też bardzo groźna bakteria Campylobacter jejuni, która znajduje się w odchodach zwierząt, uznawana obecnie za groźniejszą nawet niż bakteria E Coli. Campylobacter jejuni powoduje ostre zapalenie żołądka i jelit, a do infekcji dochodzi najczęściej przez spożycie zakażonego pałeczkami pożywienia lub wody, z którą kontakt miały zarażone bakterią ptaki. Ryzyko, że bakterie i pasożyty przenoszone przez ptaki znajduje się m. in. w fontannach miejskich, jest więc bardzo duże.

- Gołębie przenoszą też całą masę innych bakterii, których działanie może skończyć się m. in. przykrymi dolegliwościami dermatologicznymi – mówi ornitolog. – Często żerują też na nich kleszcze.

Kwaśny odczyn odchodów ptasich nie cieszy również konserwatorów zabytków. Niszczą się fasady budynków. Warto wspomnieć też o estetycznym wymiarze obecności gołębi w centrum miast – ławki i siedziska na rynku, skwerach i w parkach są ubrudzone odchodami gołębi.

Jak zmniejszyć liczbę gołębi w mieście, a tym samym nie narażać mieszkańców na choroby przenoszone przez ptactwo?

– Nie karmmy ich. Edukujmy społeczeństwo. To będzie dobre i dla nas, i dla ptaków – jest pewien ornitolog z UTP.

Wiadomości lokalne

2019-05-20, godz. 20:55 Pikietują przeciwko amerykańskiej ustawie 447. I chcą odwołania ambasador USA Kilkadziesiąt osób protestowało w Toruniu przeciwko amerykańskiej tzw. ustawie 447. Pikietę zorganizowały Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy oraz Stowa ... » więcej 2019-05-20, godz. 20:03 Admirał Józef Unrug wzorem dla innych. Konkurs w „Dworze Marzeń” w Sielcu W Sielcu koło Żnina, w dawnym majątku przedwojennego dowódcy Marynarki Wojennej admirała Józefa Unruga zakończył się IV Rejs Admiralski - ogólnopolski konkurs ... » więcej 2019-05-20, godz. 19:04 Jan Szyszko w Grudziądzu: Lasy, gleby, zasoby geotermalne - tego w UE nam zazdroszczą - W Unii Europejskiej zazdroszczą nam tego, co związane z przyrodą i ochroną środowiska- mówił w Grudziądzu Jan Szyszko. Były minister środowiska odwiedził na ... » więcej 2019-05-20, godz. 17:55 Debaty przed Eurowyborami w Polskim Radiu PiK. We wtorek o pieniądzach Kolejne dwie debaty z udziałem kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego odbędą się we wtorek i środę (21 i 22 maja) w Polskim Radiu PiK. » więcej 2019-05-20, godz. 17:15 16 zagadek dotyczących Jana Pawła II. Nowy escape room „U Lolka” w Łochowie Pierwszy w Polsce, religijny escape room dotyczący Jana Pawła II powstał w Łochowie (powiat bydgoski, gmina Białe Błota). Pokój zagadek został otwarty w Szkol ... » więcej 2019-05-20, godz. 16:20 Schetyna w regionie: o kandydatach Koalicji Europejskiej i państwowej komisji ds. pedofilii - Chcemy powołania niezależnej, państwowej komisji ds. pedofilii - mówił w poniedziałek w Toruniu szef PO Grzegorz Schetyna. W Bydgoszczy - podczas konwencji ... » więcej 2019-05-20, godz. 14:35 Piesi są najważniejsi? W bydgoskim ratuszu o współczesnych miastach W ratuszu zorganizowano konferencję popularnonaukową pn. „Wyzwania dla współczesnych miast”. Wszyscy jesteśmy pieszymi to cykl konferencji organizowanych prze ... » więcej 2019-05-20, godz. 13:38 Dzieciaki będą uczyć się w nowiutkich salach. Uroczystość w Paterku Drugą część Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II, gdzie będą mieścić się sale dydaktyczne, otwarto w poniedziałek we wsi Paterek koło Nakła nad Notecią. D ... » więcej 2019-05-20, godz. 12:34 Krzysztof Brejza i Radosław Sikorski nie odpowiadają na pytania o LGBT Przemysław Przybylski, trójka na liście PiS do Europartamentu przyjechał dziś do Inowrocławia, aby przed biurem posła Krzysztofa Brejzy powtórzyć pytania zada ... » więcej 2019-05-20, godz. 11:54 List otwarty posła Olszewskiego do biskupa Tyrawy Paweł Olszewski, poseł Platformy Obywatelskiej, napisał kolejny list do biskupa Jana Tyrawy w sprawie ks. Mirosława K. » więcej
1234567