Sobota, 19 października 2019 r.   Imieniny: Ziemowita, Jana, Pawła
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-05-13, 20:44 Redakcja/UM Bydgoszcz

Gołębi za chwile będzie więcej, niż bydgoszczan. Nasza wina, bo je karmimy!

Ptaki nie tylko roznoszą choroby. Ich odchody niszczą elewacje, ławki, murki./ Fot. UM Bydgoszcz
Ptaki nie tylko roznoszą choroby. Ich odchody niszczą elewacje, ławki, murki./ Fot. UM Bydgoszcz
- Częstowanie ptaków chlebem i innymi produktami, które zawierają sól, zakwasza ich organizm i powoduje wiele schorzeń – mówi dr inż. Piotr Indykiewicz, ornitolog z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Razem z ratuszem apeluje, aby w ogóle nie dokarmiać miejskich ptaków.
- Dopóki będziemy karmić gołębie np. na Starym Rynku, dopóty one będą tam mieszkać – wyjaśnia na portalu umbydgoszcz.pl dr inż. Piotr Indykiewicz. – I rozmnażać się na potęgę. Gołębie potrafią mieć nawet do pięciu lęgów w roku, podczas gdy inne ptaki mają jeden, najwyżej dwa - tłumaczy specjalista.

Dodaje, że w Bydgoszczy jest dużo chorych ptaków. Selekcja naturalna nie działa. - Stąd widzimy gołębie z naroślami na głowie, powykrzywianymi skrzydłami czy widocznymi zakażeniami - podkreśla ekspert. I pokazuje w szczegółach dwie strony tego nieciekawego medalu.

Po pierwsze, chorują ptaki. Kwasica, uszkodzenie nerek, odwodnienie organizmu, a także zatrucia pokarmowe i biegunka to tylko niektóre choroby, których nabawiają się ptaki przez nieodpowiedzialne zachowanie ludzi. Po drugie, ptaki stają się nosicielami groźnych dla ludzi chorób zakaźnych.

- Gołębie są nosicielami bardzo wielu niebezpiecznych dla człowieka pasożytów i bakterii – mówi Piotr Indykiewicz. I wylicza: pasożyty układu pokarmowego, m. in. nicienie i przywry, ale też bardzo groźna bakteria Campylobacter jejuni, która znajduje się w odchodach zwierząt, uznawana obecnie za groźniejszą nawet niż bakteria E Coli. Campylobacter jejuni powoduje ostre zapalenie żołądka i jelit, a do infekcji dochodzi najczęściej przez spożycie zakażonego pałeczkami pożywienia lub wody, z którą kontakt miały zarażone bakterią ptaki. Ryzyko, że bakterie i pasożyty przenoszone przez ptaki znajduje się m. in. w fontannach miejskich, jest więc bardzo duże.

- Gołębie przenoszą też całą masę innych bakterii, których działanie może skończyć się m. in. przykrymi dolegliwościami dermatologicznymi – mówi ornitolog. – Często żerują też na nich kleszcze.

Kwaśny odczyn odchodów ptasich nie cieszy również konserwatorów zabytków. Niszczą się fasady budynków. Warto wspomnieć też o estetycznym wymiarze obecności gołębi w centrum miast – ławki i siedziska na rynku, skwerach i w parkach są ubrudzone odchodami gołębi.

Jak zmniejszyć liczbę gołębi w mieście, a tym samym nie narażać mieszkańców na choroby przenoszone przez ptactwo?

– Nie karmmy ich. Edukujmy społeczeństwo. To będzie dobre i dla nas, i dla ptaków – jest pewien ornitolog z UTP.

Wiadomości lokalne

2019-10-19, godz. 13:58 Wybuch gazu w domu w Dąbrówce. Poszkodowana kobieta Śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala przetransportowana została kobieta, która ucierpiała w wybuchu gazu w domu jednorodzinnym w miejscowoś ... » więcej 2019-10-19, godz. 13:40 Porady prawne w tramwaju? W Toruniu. I to za darmo! W zabytkowym tramwaju w zajezdni przy ul. Sienkiewicza w Toruniu można było w sobotę skorzystać z bezpłatnych porad prawnych. Akcja cieszyła się ogromnym zain ... » więcej 2019-10-19, godz. 12:45 WSKSiM w Toruniu zainaugurowała 19. rok akademicki Środowiska akademickie muszą brać czynny udział w debacie nad kondycją człowieka i społeczeństwa - napisał prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do społ ... » więcej 2019-10-19, godz. 11:18 Poszli jak dawni pielgrzymi fragmentem Szlaku św. Jakuba 8 kilometrów z Dulnika do Elgiszewa. Taki fragment szlaku Camino Polaco (Droga Polska) przemierzają uczniowie z Ciechocina. Akcja odbywa się w ramach Europejs ... » więcej 2019-10-19, godz. 08:45 Choroba nie może wygrać -Zuzi z Annowa trzeba pomóc w walce! W Zespole Szkół w Lubostroniu zorganizowano w piątek (18.10.) Dzień Dawcy Szpiku. Można się było zarejestrować w bazie dawców Fundacji DKMS oraz wziąć udział ... » więcej 2019-10-19, godz. 06:40 Czego oko nie widziało, drony wypatrzą w lot! I wyczują i zarejestrują Bezzałogowe statki powietrzne są tematem międzynarodowej konferencji DroneTech, która do soboty trwa w Toruniu. Przed dronami świetlana przyszłość, tylko czy ... » więcej 2019-10-18, godz. 21:40 Eksplozja energii, emocji, zabawa muzyką - takie rzeczy tylko w chórze! Kilkanaście zespołów z całej Polski przyjechało do Bydgoszczy na Ogólnopolski Konkurs Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży. Imprezę zorganizowano po raz 39. I ... » więcej 2019-10-18, godz. 21:00 Wspominamy ostatnie dni ks. Jerzego Popiełuszki. Piątek: tama we Włocławku... W sobotę (19.10.) minie 35 lat od męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana „Solidarności”. W piątek (18.10.) na włocławskiej tamie i w sanktu ... » więcej 2019-10-18, godz. 20:10 Praktyka czyni mistrza, którego później przerośnie uczeń...branżówki! Mistrzowie powitali uczniów. Piątek (18.10.) był ważnym dniem w Branżowej Szkole I Stopnia Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy. W ruch poszła szabla J ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:08 Głowa odpoczywa, nogi się męczą, a dookoła - przestrzeń ciszy - Pielgrzymowanie cieszy się coraz większym zainteresowaniem, dlatego ważne jest tworzenie sprzyjających warunków na szlaku - wyjaśnia ks. prof. Piotr Roszak ... » więcej
1234567