Czwartek, 27 lutego 2020 r.   Imieniny: Gabriela, Anastazji
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-05-13, 20:44 Redakcja/UM Bydgoszcz

Gołębi za chwile będzie więcej, niż bydgoszczan. Nasza wina, bo je karmimy!

Ptaki nie tylko roznoszą choroby. Ich odchody niszczą elewacje, ławki, murki./ Fot. UM Bydgoszcz
Ptaki nie tylko roznoszą choroby. Ich odchody niszczą elewacje, ławki, murki./ Fot. UM Bydgoszcz
- Częstowanie ptaków chlebem i innymi produktami, które zawierają sól, zakwasza ich organizm i powoduje wiele schorzeń – mówi dr inż. Piotr Indykiewicz, ornitolog z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Razem z ratuszem apeluje, aby w ogóle nie dokarmiać miejskich ptaków.
- Dopóki będziemy karmić gołębie np. na Starym Rynku, dopóty one będą tam mieszkać – wyjaśnia na portalu umbydgoszcz.pl dr inż. Piotr Indykiewicz. – I rozmnażać się na potęgę. Gołębie potrafią mieć nawet do pięciu lęgów w roku, podczas gdy inne ptaki mają jeden, najwyżej dwa - tłumaczy specjalista.

Dodaje, że w Bydgoszczy jest dużo chorych ptaków. Selekcja naturalna nie działa. - Stąd widzimy gołębie z naroślami na głowie, powykrzywianymi skrzydłami czy widocznymi zakażeniami - podkreśla ekspert. I pokazuje w szczegółach dwie strony tego nieciekawego medalu.

Po pierwsze, chorują ptaki. Kwasica, uszkodzenie nerek, odwodnienie organizmu, a także zatrucia pokarmowe i biegunka to tylko niektóre choroby, których nabawiają się ptaki przez nieodpowiedzialne zachowanie ludzi. Po drugie, ptaki stają się nosicielami groźnych dla ludzi chorób zakaźnych.

- Gołębie są nosicielami bardzo wielu niebezpiecznych dla człowieka pasożytów i bakterii – mówi Piotr Indykiewicz. I wylicza: pasożyty układu pokarmowego, m. in. nicienie i przywry, ale też bardzo groźna bakteria Campylobacter jejuni, która znajduje się w odchodach zwierząt, uznawana obecnie za groźniejszą nawet niż bakteria E Coli. Campylobacter jejuni powoduje ostre zapalenie żołądka i jelit, a do infekcji dochodzi najczęściej przez spożycie zakażonego pałeczkami pożywienia lub wody, z którą kontakt miały zarażone bakterią ptaki. Ryzyko, że bakterie i pasożyty przenoszone przez ptaki znajduje się m. in. w fontannach miejskich, jest więc bardzo duże.

- Gołębie przenoszą też całą masę innych bakterii, których działanie może skończyć się m. in. przykrymi dolegliwościami dermatologicznymi – mówi ornitolog. – Często żerują też na nich kleszcze.

Kwaśny odczyn odchodów ptasich nie cieszy również konserwatorów zabytków. Niszczą się fasady budynków. Warto wspomnieć też o estetycznym wymiarze obecności gołębi w centrum miast – ławki i siedziska na rynku, skwerach i w parkach są ubrudzone odchodami gołębi.

Jak zmniejszyć liczbę gołębi w mieście, a tym samym nie narażać mieszkańców na choroby przenoszone przez ptactwo?

– Nie karmmy ich. Edukujmy społeczeństwo. To będzie dobre i dla nas, i dla ptaków – jest pewien ornitolog z UTP.

Wiadomości lokalne

2020-02-26, godz. 21:46 Paweł Frątczak: „na emeryturze będę miał co robić, mam tysiące modeli samochodów pożarniczych” Związany przez wiele lat z Bydgoszczą i Toruniem, rzecznik komendy wojewódzkiej, a potem przez lata KG PSP st. bryg. Paweł Frątczak odchodzi na emeryturę. » więcej 2020-02-26, godz. 21:12 Śmierć na komendzie we Włocławku. Sprawie przygląda się prokuratura 38-letni mężczyzna zmarł na Komendzie Miejskiej Policji we Włocławku. Został zatrzymany w związku ze sprawą narkotykową. Do tragedii doszło minionej nocy. » więcej 2020-02-26, godz. 19:16 Do Ostromecka autobusem miejskim? Tak, od maja! To będzie linia nr „40” Będzie całoroczna linia autobusowa łącząca Bydgoszcz z gminą Dąbrowa Chełmińska. Zgodę na utworzenie takiego połączenia wyrazili bydgoscy radni. » więcej 2020-02-26, godz. 17:46 Pacjenci mogą być spokojni. We włocławskim szpitalu nie będą zamykane oddziały - Nie ma w planach likwidacji oddziałów - zapewnia dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku. Karolina Welka na konferencji prasowej zapr ... » więcej 2020-02-26, godz. 16:46 Powstaje Park Kulturowy w Bydgoszczy. Które tereny miasta wejdą w jego skład? Ma uporządkować miejską przestrzeń, określić zasady dotyczące takich szczegółów jak m.in. elewacje, stolarka okienna, meble w ogródkach czy reklamy. » więcej 2020-02-26, godz. 15:50 Kolejny fragment S5 dla kierowców, ale jedną nitką i dwukierunkowo Dziś (26.02) przełożono ruch z drogi krajowej nr 5 na jedną jezdnię budowanej drogi S5 między węzłami Żnin Północ a Szubin Północ. » więcej 2020-02-26, godz. 13:42 Joanna Scheuring - Wielgus o centrum Camerimage. Co na to miasto? - Władze Torunia powinny mieć świadomość, że polski rząd zawsze może wycofać się z współfinansowania budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage, a zaan ... » więcej 2020-02-26, godz. 12:46 Środa Popielcowa w Kościele katolickim (list biskupa bydgoskiego Jana Tyrawy) Środa Popielcowa, przypadająca w tym roku w środę, 26 lutego, rozpoczyna w Kościele katolickim trwający 40 dni okres Wielkiego Postu. Dla wiernych jest on wez ... » więcej 2020-02-26, godz. 11:50 Koalicja PO - SLD bydgoskiej Rady Miasta: trzy razy „nie" dla apeli opozycji Jesteśmy oburzeni ! - mówili bydgoscy radni PiS po tym, jak głosami koalicji PO-SLD, do porządku obrad środowej (26.02.) sesji Rady Miasta nie zostały wpisane ... » więcej 2020-02-26, godz. 10:42 Ktoś rozpylił gaz pieprzowy w V LO w Bydgoszczy. Ewakuowano 300 osób Uczniowie V LO w Bydgoszczy wrócili już do szkoły. Alarm - związany z rozpyleniem gazu pieprzowego w jednej z klas - odwołany. Ewakuowani uczniowie, nauczycie ... » więcej
1234567