Piątek, 24 stycznia 2020 r.   Imieniny: Felicji, Franciszka, Rafała
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-05-11, 13:47 Damian Klich/Redakcja

Gwałtowne burze, zabójcze upały. Konferencja o pogodzie na bydgoskim UKW

Konferencję zorganizowali Kujawsko-Pomorscy Łowcy Burz i Instytut Geografii UKW/fot. Damian Klich
Konferencję zorganizowali Kujawsko-Pomorscy Łowcy Burz i Instytut Geografii UKW/fot. Damian Klich
"Czy pogoda może być niebezpieczna?" - na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy konferencji naukowej na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Spotkanie naukowców było odpowiedzią na coraz gwałtowniejsze i intensywniejsze zjawiska atmosferyczne, które nam zagrażają. - Najbardziej niebezpieczne są oczywiście burze - mówi Krzysztof Kujawa ze stowarzyszenia Kujawsko-Pomorskich Łowców Burz.- Są dynamiczne. To wszystko jest związane ze zmianami klimatycznymi. Jesteśmy na szczycie okresu, gdzie ma miejsce ocieplenie klimatu. Zjawiska pogodowe są coraz bardziej gwałtowne i niestety takie będą. W przypadku zbliżającej się nawałnicy trzeba myśleć o bezpieczeństwie własnym i schronić się w domu.

- Dużym niebezpieczeństwem, nie tylko dla przyrody, ale także dla człowieka jest rosnąca liczba dni upalnych - mówi Monika Okoniewska, klimatolog. - To jest bardzo uciążliwe dla organizmu człowieka, a zwłaszcza dla osób starszych, zmagających z różnymi problemami zdrowotnymi.

Dodaje, iż na skutek zmian klimatycznych pogoda tak szybko się zmienia, że maksymalnie tygodniowe prognozy są wysoce prawdopodobne. Dlatego też trudno jest przewidzieć czy przyszłe lato będzie tak upalne jak zeszłoroczne.

Konferencję zorganizowali Kujawsko-Pomorscy Łowcy Burz i Instytut Geografii UKW.
Mówi Krzysztof Kujawa ze stowarzyszenia Kujawsko-Pomorskich Łowców Burz
Mówi Monika Okoniewska, klimatolog.
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2020-01-24, godz. 10:07 Tomasz Latos: - Nie będzie spokoju ani przed wyborami prezydenckimi, ani po nich Poseł Tomasz Latos, który był gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK, ocenia, że w sprawie reformy sądownictwa należy się obawiać, iż sytuacja w najbliższym ... » więcej 2020-01-24, godz. 09:12 Generał Elżbieta Zawacka w zupełnie innym świetle - dzięki pieniądzom z licytacji Ponad 55 tys. zł zabrano podczas Balu 100-lecia w Toruniu podczas licytacji na rzecz Fundacji gen. Elżbiety Zawackiej - przekazał prezydent Michał Zaleski. Po ... » więcej 2020-01-24, godz. 08:15 Kolejny problem bydgoskiego Łęgnowa: woda zalewa piwnice i grunty Problem dotyczy terenów pozachemowskich. - Ludzie chodzą jak po gąbce - alarmuje Sebastian Grysiak, przewodniczący Rady Osiedla Łęgnowo-Wieś. - Taka sytuacja ... » więcej 2020-01-24, godz. 07:35 Jaśniej znaczy bezpieczniej. Słuchacze pytają o oświetlenie bydgoskich ulic Chyba nikogo nie trzeba przekonywać jak ważne dla bezpieczeństwa ruchu drogowego jest oświetlenie uliczne. Szczególnie o tej porze roku. I na problemy związan ... » więcej 2020-01-24, godz. 06:13 Ratownicy medyczni kontra włocławski szpital. Chodzi o 2 zł za godzinę Ratownicy medyczni z Włocławka walczą o wyższe zarobki. Części z nich 31 stycznia kończą się umowy z miejscowym szpitalem. Od 1 lutego chcieliby zarabiać 26 z ... » więcej 2020-01-23, godz. 21:14 Dary trafią niebawem do Polaków na Białorusi Jedzenie, polskie książki i filmy zostaną zawiezione z Bydgoszczy na Białoruś. Spod biura Prawa i Sprawiedliwości z Bydgoszczy wyjedzie samochód z transportem ... » więcej 2020-01-23, godz. 20:15 Robert Biedroń: Miastom takim jak Włocławek potrzebne jest wsparcie rządu Kandydat Lewicy na prezydenta RP Robert Biedroń spotkał się z mieszkańcami Włocławka. Mówił między innymi o tym, że miastom średniej wielkości, które dużo str ... » więcej 2020-01-23, godz. 19:02 Protest przeciwko nowelizacji ustaw sądowych. Pod pomnikiem Kopernika w Toruniu Flagi narodowe, Unii Europejskiej oraz transparenty z napisami „Ręce precz od sędziów” - przynieśli uczestnicy manifestacji „Kneblowanie sądów - rozwód z Euro ... » więcej 2020-01-23, godz. 18:25 Ofiara księdza pedofila domaga się odszkodowania od toruńskiej kurii Miliona złotych odszkodowania od toruńskiej kurii domaga się Mariusz Milewski - ofiara księdza pedofila Jarosława P. Duchowny prawomocnym wyrokiem sądu został ... » więcej 2020-01-23, godz. 18:05 Grudziądz uczcił 100-lecie powrotu do wolnej Polski Błękitny marsz, rekonstrukcja historyczna i uroczystości patriotyczne na rynku - tak Grudziądz świętował 100. rocznicę powrotu do Macierzy. W głównych uroczys ... » więcej
1234567