Wtorek, 21 stycznia 2020 r.   Imieniny: Agnieszki, Jarosława / Dzień Babci
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-05-10, 11:56 Elżbieta Rupniewska/Redakcja

Poseł Olszewski pyta biskupa o pedofilię. Kuria: Na te pytania już odpowiadaliśmy

Ile przypadków pedofilii w diecezji bydgoskiej zostało zgłoszonych do Biskupa w okresie ostatnich 5 lat? - pyta poseł Paweł Olszewski/fot. Archiwum
Ile przypadków pedofilii w diecezji bydgoskiej zostało zgłoszonych do Biskupa w okresie ostatnich 5 lat? - pyta poseł Paweł Olszewski/fot. Archiwum
Kuria Diecezjalna w Bydgoszczy nie zamierza odpowiadać na list posła Platformy Obywatelskiej Pawła Olszewskiego skierowany do biskupa Jana Tyrawy. - Oświadczenie przekazane pod koniec lutego pozostaje aktualne - powiedział Polskiemu Radiu PiK ksiądz Grzegorz Nowak, kanclerz Kurii.
Jak czytamy w oficjalnym liście posła Olszewskiego do biskupa Jana Tyrawy, 9 maja papież Franciszek wydał nowe zasady dla duchowieństwa w zakresie walki z pedofilią w Kościele. Poseł Olszewski pyta, czy będą one realizowane przez ordynariusza diecezji bydgoskiej.

- Wyjaśnienia w tej sprawie zawarte są w oficjalnym oświadczeniu z końca lutego m.in. dla KAI - odpowiada kanclerz Kurii ks. Grzegorz Nowak. Wynika z niego, że na terenie diecezji bydgoskiej odnotowano jeden przypadek księdza, który dopuścił się przestępstwa pedofilii i został ona za to ukarany.

LIST POSŁA OLSZEWSKIEGO DO BISKUPA JANA TYRAWY
Szanowny Księże Biskupie,
9 maja br. papież Franciszek wydał nowe zasady dla duchownych w zakresie walki z pedofilią w Kościele. Nakładają one na wszystkich duchownych i siostry zakonne obowiązek informowania przełożonych o przypadkach molestowania lub wykorzystywania seksualnego nieletnich, ale też dorosłych.
W związku z niezwykłą wagą nowych przepisów dla opinii publicznej i ofiar pedofilii, zwracam się do Biskupa z prośbą o odpowiedź na poniższe pytania.
1. Jakie działania podejmie Biskup, aby wdrożyć nowe zasady w zakresie walki z pedofilią w Kościele w diecezji bydgoskiej?
2. Ile przypadków pedofilii zgłosił Biskup do swoich przełożonych w okresie ostatnich 5 lat?
3. Ile przypadków pedofilii w diecezji bydgoskiej zostało zgłoszonych do Biskupa w okresie ostatnich 5 lat?

z wyrazami szacunku
poseł Paweł Olszewski

OŚWIADCZENIE KURII BYDGOSKIEJ, PRZEKAZANE POD KONIEC LUTEGO

Wiadomości lokalne

2020-01-21, godz. 13:31 Zderzyły się dwie ciężarówki. Policja: „Ciemno, ślisko, a kierowca nieostrożny" [zdjęcia] Nieostrożność kierowcy była przyczyną nocnego wypadku na drodze nr 10 w Lipnie. Zderzyły się tam dwie ciężarówki. » więcej 2020-01-21, godz. 12:54 Przez jego wyprzedzanie zginął inny kierowca. 27-latkowi grozi więzienie Sprawa śmiertelnego wypadku na DK nr 10 w Emilianowie trafi na wokandę bydgoskiego sądu. Prokuratura skierowała tam akt oskarżenia przeciwko 27-letniemu Hipol ... » więcej 2020-01-21, godz. 12:06 Była sekretarzem premiera, będzie wiceministrem. Awans Anny Gembickiej Posłanka z naszego regionu Anna Gembicka została wiceministrem. We wtorek została powołana na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki ... » więcej 2020-01-21, godz. 11:19 Senator Kobiak: Nie 20, a 22 stycznia to dzień przyłączenia Bydgoszczy do Polski - Powinniśmy świętować 22 stycznia, bo formalnie tego dnia Bydgoszcz stała się częścią Polski - uważa Andrzej Kobiak. Senator PO był gościem „Rozmowy dnia' w ... » więcej 2020-01-21, godz. 08:13 Bydgoszczanie Stulecia wybrani! Finał plebiscytu [lista wyróżnionych, zdjęcia, wideo] Gala Bydgoszczan Stulecia odbyła się w poniedziałek w Filharmonii Pomorskiej. Zorganizowana została w ramach obchodów 100-lecia powrotu Bydgoszczy w granice P ... » więcej 2020-01-21, godz. 07:00 Okrągły stół - operacyjny - dla ratowania grudziądzkiego szpitala przed bankructwem Kilka godzin trwały w Grudziądzu obrady „okrągłego stołu' ponad podziałami. Spotkanie dotyczyło bardzo trudnej sytuacji finansowej szpitala specjalistycznego. » więcej 2020-01-20, godz. 22:00 Wolność niejedno ma imię - i nazwisko! Wspominamy ojców bydgoskiej polskości Wiązanki kwiatów i znicze na grobach Bohaterów Bydgoskiej Niepodległości: Bernarda Śliwińskiego, Jana Biziela, Jana Maciaszka, w setną rocznicę powrotu miasta ... » więcej 2020-01-20, godz. 20:30 Jubileuszów jest wiele, a życzenie jedno: - Tworzyć Wąbrzeźno naszych marzeń! Radni Wąbrzeźna uczcili przypadającą 20 stycznia setną rocznicę powrotu ich miasta do Macierzy. Podczas uroczystej sesji przyjęli stanowisko, z którego dowiad ... » więcej 2020-01-20, godz. 18:30 Służba zdrowia potrzebuje menedżerów z duszą. Centrum Onkologii takiego ma Prof. Janusz Kowalewski, dyrektor bydgoskiego Centrum Onkologii, odebrał tytuł Menedżera Roku 2019 w Ochronie Zdrowia. Uroczysta gala odbyła się 16 stycznia b ... » więcej 2020-01-20, godz. 17:30 Bydgoszcz świętuje: - Nie zmarnowaliśmy tych stu lat wolności! [wideo, galeria] Bydgoszcz obchodzi 100-lecie powrotu do Macierzy. Oficjalne - historyczne - uroczystości z ceremoniałem wojskowym odbyły się w poniedziałek - 20 stycznia - na ... » więcej
1234567