Środa, 18 września 2019 r.   Imieniny: Irmy, Stanisława, Ireny
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-05-09, 19:08 Polska Agencja Prasowa

Janusz Zemke: Ważna frekwencja w eurowyborach w Kujawsko-Pomorskiem

W ocenie byłego wiceszefa MON fundamentalne znaczenie dla wyniku wyborów w okręgu kujawsko-pomorskim ma liczba wyborców, którzy pójdą głosować. Fot. Archiwum
W ocenie byłego wiceszefa MON fundamentalne znaczenie dla wyniku wyborów w okręgu kujawsko-pomorskim ma liczba wyborców, którzy pójdą głosować. Fot. Archiwum
Decyzja o powołaniu Koalicji Europejskiej była słuszna - ocenił w Toruniu europoseł SLD Janusz Zemke, który ponownie ubiega się o mandat startując z listy KE w okręgu kujawsko-pomorskim. Według polityka Kujawsko-Pomorskie jest pokrzywdzone przez ordynację wyborczą.
- Życie nauczyło mnie, żeby plany dzielić na etapy. Pierwszy z etapów to wybory do Europarlamentu 26 maja. Działam bardzo aktywnie, żeby ponownie uzyskać mandat europosła, ale także na rzecz poparcia dla listy Koalicji Europejskiej. Decyzja o powołaniu takiej koalicji była absolutnie słuszna. Opozycja powinna działać dziś wspólnie - powiedział Zemke podczas konferencji prasowej w Toruniu.

Janusz Zemke zasiada w Parlamencie Europejskim od 2009 roku; w tegorocznych wyborach startuje z 2. miejsca na liście Koalicji Europejskiej w okręgu kujawsko-pomorskim.

- Mój plan to jak najlepszy wynik w eurowyborach i ponowne zdobycie mandatu. Niestety - my startujemy w wyborach do Europarlamentu wedle ordynacji skrajnie niekorzystnej dla naszego województwa. W tych wyborach okręgów jest trzynaście, a nasz okręg jest najmniejszy. W Małopolsce i Świętokrzyskiem wyborców jest trzy razy więcej niż u nas. To samo Śląsk. Ta liczba w naszym okręgu to ok. 1,6 mln osób, a o zdobyciu mandatu nie decyduje procentowe poparcie w okręgu, bo mandaty nie są przypisane do okręgów, ale liczba głosów na dany komitet w skali kraju, a potem liczba głosów, a nie procent dla kandydatów - podkreślił Zemke.

W ocenie byłego wiceszefa MON absolutnie fundamentalne znaczenie dla wyniku wyborów w okręgu kujawsko-pomorskim ma więc liczba wyborców, którzy pójdą głosować, bo jeżeli będzie ich mało - to europoseł z tego terenu może być tylko jeden; jeżeli frekwencja byłaby wysoka może być ich - tak jak w kończącej się obecnie kadencji - trzech.

- Mamy metę i są województwa, które by dobiec do niej muszą zrobić jedno okrążenie, a my w tym samym czasie trzy. Jeżeli okaże się, że będzie to jeden mandat, to świadczyło to będzie o degradacji województwa - stwierdził Zemke.

Europoseł SLD podsumował swoje działania w Europarlamencie w ostatnich dziesięciu latach. Podkreślał swoje duże zaangażowanie na rzecz społeczności lokalnej w tym okresie. Mówił m.in. o prowadzonym przez siebie programie stażowym, edukacji komputerowej dla osób w starszym wieku czy nauce angielskiego dla dzieci z biedniejszych rodzin. Podkreślał także, że nigdy nikomu nie odmówił w Brukseli czy Strasburgu pomocy w organizacji pobytu czy spotkania. (PAP)
Janusz Zemke o swoich działania w Europarlamencie w ostatnich 10 latach
Janusz Zemke o frekwencji w wyborach do PE
Toruń
wybory, PE, KE, SLD

Wiadomości lokalne

2019-09-18, godz. 14:40 Czekają na ludzi, którzy chcą pomagać. ”Szlachetna Paczka” szuka wolontariuszy Wolontariusze do „Szlachetnej Paczki” poszukiwani. To świąteczna akcja, podczas której potrzebujący mieszkańcy otrzymują paczki od darczyńców. » więcej 2019-09-18, godz. 13:58 Debata o zdrowiu. Kandydaci do Parlamentu dyskutują w Polskim Radiu PiK Trwa cykl Debat Parlamentarnych w Polskim Radiu PiK. Druga - w czwartek (19 września) - będzie dotyczyła zdrowia. » więcej 2019-09-18, godz. 13:42 Posłanka Michałek o muzeum im. Elżbiety Zawackiej i liniach kolejowych Toruńska poseł Iwona Michałek zdradziła swoje plany na następną kadencje sejmu. Jeżeli ponownie zostanie wybrana, chce wspierać szkolnictwo wyższe oraz inwest ... » więcej 2019-09-18, godz. 12:14 12 nowych karetek dla regionu. Za 400 tys. zł z rządowego programu Poprawi się bezpieczeństwo i komfort pracy zespołów ratowniczych. W szpitalu Błażka w Inowrocławiu podpisano umowę na zakup nowego specjalistycznego ambulansu ... » więcej 2019-09-18, godz. 11:26 Senator Kobiak: Obawiam się, że sytuacja polskich firm mocno się pogorszy Senator Andrzej Kobiak z Koalicji Obywatelskiej obawia się bankructw, związanych z koniecznością podwyżek płac w przedsiębiorstwach. Mówił o tym dziś w 'Rozmo ... » więcej 2019-09-18, godz. 10:51 Możesz pomóc! Zbieramy okulary dla dzieciaków i dorosłych z Madagaskaru Pierwszy nasz bydgoski pojemnik z okularami już zapełniony! Bardzo dziękujemy za wsparcie wraz z nami akcji Polskiej Fundacji dla Afryki. » więcej 2019-09-18, godz. 09:40 Budżet obywatelski w Grudziądzu: mieszkańcy głosują na inwestycje Tor rowerowy, zakup czujek czadu, park linowy, place zabaw, remonty boisk czy imprezy rekreacyjne to wybrane propozycje grudziądzkiego budżetu obywatelskiego, ... » więcej 2019-09-18, godz. 08:04 Zastój na budowie S5, a znaki ograniczające prędkość stoją. Muszą? Na placu budowy drogi ekspresowej S5 na odcinku z Bydgoszczy na północ nic się nie dzieje, a znaki ograniczające prędkość wciąż stoją. Czy nie można ich usuną ... » więcej 2019-09-18, godz. 07:05 Ważna pomoc dla chorych niesamodzielnych, ale także ich rodzin Chorobie Alzheimera poświęcona będzie 22. Międzynarodowa Konferencja Opieki Długoterminowej, która w środę (18 września) rozpocznie się w Toruniu. » więcej 2019-09-17, godz. 21:30 Kim jest coach? Profesjonalista, ale nie zawód. Konferencja w Bydgoszczy „Po pierwsze człowiek. Mosty zamiast murów” - to hasło I Ogólnopolskiej Konferencji Izby Coachingu. Spotkanie zorganizowane zostało na Uniwersytecie Kazimierz ... » więcej
1234567