Wtorek, 21 maja 2019 r.   Imieniny: Wiktora, Kryspina, Tymoteusza
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-05-09, 14:52 Elżbieta Rupniewska

Aparat do fotoferezy już jest w Juraszu. Żeby przeszczep szpiku się przyjął

To skromne urządzenie kosztuje ok. 400 tysięcy zł i będzie ratować dzieci z chorobą " przeszczep przeciwko gospodarzowi". Fot. Elżbieta Rupniewska
To skromne urządzenie kosztuje ok. 400 tysięcy zł i będzie ratować dzieci z chorobą " przeszczep przeciwko gospodarzowi". Fot. Elżbieta Rupniewska
Przeszczep przeciwko gospodarzowi - tak nazywa się choroba, która dotyka ok. 1/3 pacjentów po przeszczepach szpiku. Urządzenie do fotoferezy zwalcza bardzo silne powikłania po zabiegu. Jedno z nich - dzięki Fundacji DKMS - trafiło właśnie do Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala Jurasza w Bydgoszczy.
Jak działa aparat do fotoferezy i komu jest potrzebny?

- Już po przeszczepieniu, kiedy komórki dawcy są w organizmie pacjenta, potrzebują wsparcia. Aparat do fotoferezy pomaga przejść przez ten najtrudniejszy okres z powikłaniami - mówi Iwona Tomanek, kierownik działu medycznego fundacji DKMS.

Tigran Torosyan, lekarz hematolog, dyrektor medyczny fundacji dkms tłumaczy ten proces szczegółowo: - Pacjent jest podłączony do aparatu, czyli ma dwa dojścia dożylne. Krew przechodzi przez ten aparat, a z drugiej strony wraca do pacjenta. W międzyczasie, kiedy krew jest w aparacie, odseparowane są z niej limfocyty, a następnie poddaje się je działaniu promieniowania nadfioletowego. Zabieg ten dezaktywuje aktywne komórki, które właśnie są powodem choroby przeszczep przeciw gospodarzowi.

Profesor Jan Styczyński, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej, podkreśla, że pozyskanie aparatu to bardzo ważne wydarzenie mimo, że dotyczy niewielkiej grupy pacjentów.

- Choroba przeszczep przeciwko gospodarzowi występuje u około 1/3 pacjentów, czyli u kilku osób rocznie. Niemniej, aparat jest niezbędny dla pokonania choroby. Z myślą tej grupie chorych staraliśmy się pozyskać ten sprzęt.
Aparat do fotoferezy już jest w Juraszu (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2019-05-20, godz. 20:55 Pikietują przeciwko amerykańskiej ustawie 447. I chcą odwołania ambasador USA Kilkadziesiąt osób protestowało w Toruniu przeciwko amerykańskiej tzw. ustawie 447. Pikietę zorganizowały Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy oraz Stowa ... » więcej 2019-05-20, godz. 20:03 Admirał Józef Unrug wzorem dla innych. Konkurs w „Dworze Marzeń” w Sielcu W Sielcu koło Żnina, w dawnym majątku przedwojennego dowódcy Marynarki Wojennej admirała Józefa Unruga zakończył się IV Rejs Admiralski - ogólnopolski konkurs ... » więcej 2019-05-20, godz. 19:04 Jan Szyszko w Grudziądzu: Lasy, gleby, zasoby geotermalne - tego w UE nam zazdroszczą - W Unii Europejskiej zazdroszczą nam tego, co związane z przyrodą i ochroną środowiska- mówił w Grudziądzu Jan Szyszko. Były minister środowiska odwiedził na ... » więcej 2019-05-20, godz. 17:55 Debaty przed Eurowyborami w Polskim Radiu PiK. We wtorek o pieniądzach Kolejne dwie debaty z udziałem kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego odbędą się we wtorek i środę (21 i 22 maja) w Polskim Radiu PiK. » więcej 2019-05-20, godz. 17:15 16 zagadek dotyczących Jana Pawła II. Nowy escape room „U Lolka” w Łochowie Pierwszy w Polsce, religijny escape room dotyczący Jana Pawła II powstał w Łochowie (powiat bydgoski, gmina Białe Błota). Pokój zagadek został otwarty w Szkol ... » więcej 2019-05-20, godz. 16:20 Schetyna w regionie: o kandydatach Koalicji Europejskiej i państwowej komisji ds. pedofilii - Chcemy powołania niezależnej, państwowej komisji ds. pedofilii - mówił w poniedziałek w Toruniu szef PO Grzegorz Schetyna. W Bydgoszczy - podczas konwencji ... » więcej 2019-05-20, godz. 14:35 Piesi są najważniejsi? W bydgoskim ratuszu o współczesnych miastach W ratuszu zorganizowano konferencję popularnonaukową pn. „Wyzwania dla współczesnych miast”. Wszyscy jesteśmy pieszymi to cykl konferencji organizowanych prze ... » więcej 2019-05-20, godz. 13:38 Dzieciaki będą uczyć się w nowiutkich salach. Uroczystość w Paterku Drugą część Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II, gdzie będą mieścić się sale dydaktyczne, otwarto w poniedziałek we wsi Paterek koło Nakła nad Notecią. D ... » więcej 2019-05-20, godz. 12:34 Krzysztof Brejza i Radosław Sikorski nie odpowiadają na pytania o LGBT Przemysław Przybylski, trójka na liście PiS do Europartamentu przyjechał dziś do Inowrocławia, aby przed biurem posła Krzysztofa Brejzy powtórzyć pytania zada ... » więcej 2019-05-20, godz. 11:54 List otwarty posła Olszewskiego do biskupa Tyrawy Paweł Olszewski, poseł Platformy Obywatelskiej, napisał kolejny list do biskupa Jana Tyrawy w sprawie ks. Mirosława K. » więcej
1234567