Piątek, 28 lutego 2020 r.   Imieniny: Romana, Ludomira, Lecha
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-05-09, 14:52 Elżbieta Rupniewska

Aparat do fotoferezy już jest w Juraszu. Żeby przeszczep szpiku się przyjął

To skromne urządzenie kosztuje ok. 400 tysięcy zł i będzie ratować dzieci z chorobą " przeszczep przeciwko gospodarzowi". Fot. Elżbieta Rupniewska
To skromne urządzenie kosztuje ok. 400 tysięcy zł i będzie ratować dzieci z chorobą " przeszczep przeciwko gospodarzowi". Fot. Elżbieta Rupniewska
Przeszczep przeciwko gospodarzowi - tak nazywa się choroba, która dotyka ok. 1/3 pacjentów po przeszczepach szpiku. Urządzenie do fotoferezy zwalcza bardzo silne powikłania po zabiegu. Jedno z nich - dzięki Fundacji DKMS - trafiło właśnie do Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala Jurasza w Bydgoszczy.
Jak działa aparat do fotoferezy i komu jest potrzebny?

- Już po przeszczepieniu, kiedy komórki dawcy są w organizmie pacjenta, potrzebują wsparcia. Aparat do fotoferezy pomaga przejść przez ten najtrudniejszy okres z powikłaniami - mówi Iwona Tomanek, kierownik działu medycznego fundacji DKMS.

Tigran Torosyan, lekarz hematolog, dyrektor medyczny fundacji dkms tłumaczy ten proces szczegółowo: - Pacjent jest podłączony do aparatu, czyli ma dwa dojścia dożylne. Krew przechodzi przez ten aparat, a z drugiej strony wraca do pacjenta. W międzyczasie, kiedy krew jest w aparacie, odseparowane są z niej limfocyty, a następnie poddaje się je działaniu promieniowania nadfioletowego. Zabieg ten dezaktywuje aktywne komórki, które właśnie są powodem choroby przeszczep przeciw gospodarzowi.

Profesor Jan Styczyński, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej, podkreśla, że pozyskanie aparatu to bardzo ważne wydarzenie mimo, że dotyczy niewielkiej grupy pacjentów.

- Choroba przeszczep przeciwko gospodarzowi występuje u około 1/3 pacjentów, czyli u kilku osób rocznie. Niemniej, aparat jest niezbędny dla pokonania choroby. Z myślą tej grupie chorych staraliśmy się pozyskać ten sprzęt.
Aparat do fotoferezy już jest w Juraszu (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2020-02-28, godz. 21:18 Szef miejskiej policji w Bydgoszczy, insp. Krzysztof Stefaniak odchodzi po 28 latach służby [zdjęcia] Podczas uroczystego pożegnania byłego już komendanta, który zdecydował się przejść na emeryturę, obowiązki szefa miejskiej policji w Bydgoszczy przejął mł. in ... » więcej 2020-02-28, godz. 20:29 Dzięki świetnej pracowni, słowo informatyka stanie się w tej szkole ciałem! W Zespole Szkół Elektrycznych we Włocławku otwarto pracownię grafiki 3D z najnowocześniejszym sprzętem. - Bajka o zaczarowanym ołówku stała się w tej chwili r ... » więcej 2020-02-28, godz. 18:21 Mamy się czym chwalić: są cztery nowe odmiany chryzantem od naukowców z UTP! Bydgoska Nostalgia, Jutrzenka i Bernardynka to nazwy kolejnych odmian chryzantem, które stworzyli bydgoscy naukowcy. Powstały na Uniwersytecie Technologiczno- ... » więcej 2020-02-28, godz. 17:00 Na początku marca filmowy klaps utrudni życie kierowcom w Bydgoszczy W związku ze zdjęciami do filmu „Miasto', od 2 do 9 marca w kilku punktach Bydgoszczy kierowców czekają zmiany w organizacji ruchu. » więcej 2020-02-28, godz. 16:08 Tym razem się nie udało. Policjanci zatrzymali „policjantów” Kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy oraz Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy zatrzymali dwie osoby mające związek z oszustwami metodą „n ... » więcej 2020-02-28, godz. 15:00 Od 2 marca rekrutacja do włocławskich przedszkoli i pierwszych klas W poniedziałek 2 marca we Włocławku rozpocznie się nabór do przedszkoli i klas pierwszych. Miasto przygotowało 2305 miejsc dla przedszkolaków i 750 miejsc dla ... » więcej 2020-02-28, godz. 13:48 Obserwatorium w podtoruńskich Piwnicach stanie się zabytkiem? Wojewódzki Konserwator Zabytków chce objąć ochroną prawną Obserwatorium Astronomiczne w Piwnicach. Sambor Gawiński rozpoczął procedurę wpisania do rejestru za ... » więcej 2020-02-28, godz. 12:45 Nie zaprzestali walki. Dziś o nich pamiętamy. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych W Bydgoszczy trwają obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Rozpoczęły się mszą w kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. » więcej 2020-02-28, godz. 11:50 NIK: Ścieki z NITRO-CHEMU nie zagrażają środowisku naturalnemu Ścieki z bydgoskiego Nitro-Chemu odprowadzane do Wisły nie zagrażają środowisku wodnemu i nie są szkodliwe dla żyjących w nim organizmów - wynika z raportu Na ... » więcej 2020-02-28, godz. 10:50 W Grudziądzu nie kupisz lekarstw przez całą dobę W Grudziądzu nie będzie apteki całodobowej. To efekt decyzji środowiska aptekarskiego, z którego przedstawicielami spotkał się prezydent miasta Maciej Glamows ... » więcej
1234567