Czwartek, 14 listopada 2019 r.   Imieniny: Rogera, Serafina, Wawrzyńca
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-05-09, 14:52 Elżbieta Rupniewska

Aparat do fotoferezy już jest w Juraszu. Żeby przeszczep szpiku się przyjął

To skromne urządzenie kosztuje ok. 400 tysięcy zł i będzie ratować dzieci z chorobą " przeszczep przeciwko gospodarzowi". Fot. Elżbieta Rupniewska
To skromne urządzenie kosztuje ok. 400 tysięcy zł i będzie ratować dzieci z chorobą " przeszczep przeciwko gospodarzowi". Fot. Elżbieta Rupniewska
Przeszczep przeciwko gospodarzowi - tak nazywa się choroba, która dotyka ok. 1/3 pacjentów po przeszczepach szpiku. Urządzenie do fotoferezy zwalcza bardzo silne powikłania po zabiegu. Jedno z nich - dzięki Fundacji DKMS - trafiło właśnie do Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala Jurasza w Bydgoszczy.
Jak działa aparat do fotoferezy i komu jest potrzebny?

- Już po przeszczepieniu, kiedy komórki dawcy są w organizmie pacjenta, potrzebują wsparcia. Aparat do fotoferezy pomaga przejść przez ten najtrudniejszy okres z powikłaniami - mówi Iwona Tomanek, kierownik działu medycznego fundacji DKMS.

Tigran Torosyan, lekarz hematolog, dyrektor medyczny fundacji dkms tłumaczy ten proces szczegółowo: - Pacjent jest podłączony do aparatu, czyli ma dwa dojścia dożylne. Krew przechodzi przez ten aparat, a z drugiej strony wraca do pacjenta. W międzyczasie, kiedy krew jest w aparacie, odseparowane są z niej limfocyty, a następnie poddaje się je działaniu promieniowania nadfioletowego. Zabieg ten dezaktywuje aktywne komórki, które właśnie są powodem choroby przeszczep przeciw gospodarzowi.

Profesor Jan Styczyński, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej, podkreśla, że pozyskanie aparatu to bardzo ważne wydarzenie mimo, że dotyczy niewielkiej grupy pacjentów.

- Choroba przeszczep przeciwko gospodarzowi występuje u około 1/3 pacjentów, czyli u kilku osób rocznie. Niemniej, aparat jest niezbędny dla pokonania choroby. Z myślą tej grupie chorych staraliśmy się pozyskać ten sprzęt.
Aparat do fotoferezy już jest w Juraszu (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2019-11-14, godz. 14:45 Jan Rulewski na emeryturę? Tak, ale nie rezygnuje z aktywności Jan Rulewski pożegnał się z fotelem senatora. Na emeryturze nie zamierza jednak zawiesić działalności politycznej. Jan Rulewski w życiu publicznym obecny był ... » więcej 2019-11-14, godz. 13:46 Wlazł kotek... do domku w Świeciu. Kto go zbudował? Młodzież! Brawo! Drewniany, piętrowy, ocieplony domek dla kotów zamontowano dzisiaj przy starostwie powiatowym w Świeciu. » więcej 2019-11-14, godz. 13:28 Tomasz Latos (PiS) po raz kolejny przewodniczącym sejmowej Komisji Zdrowia Tomasz Latos (PiS) został wybrany jednomyślnie w czwartek po raz kolejny na przewodniczącego sejmowej Komisji Zdrowia. Podczas pierwszego posiedzenia komisji ... » więcej 2019-11-14, godz. 12:48 CBA zabezpiecza dokumenty w firmach zajmujących się serwisem lokomotyw i wagonów Funkcjonariusze CBA w związku ze śledztwem dotyczącym wyrządzenia znacznej szkody Przewozom Regionalnym zabezpieczają w czwartek w 11 miejscach w kraju m.in. ... » więcej 2019-11-14, godz. 11:51 Zbigniew Sosnowski: ważne kto co ma do zaoferowania, a nie gdzie mieszka Miejsce zamieszkania nie powinno decydować o podziale stanowisk w samorządzie województwa - tak uważa Zbigniew Sosnowski, gość dzisiejszej Rozmowy dnia. » więcej 2019-11-14, godz. 10:49 Fotowoltaika na dachu UTP. Będzie bardziej ekologicznie! Dwie nowe instalacje fotowoltaiczne zamontowano na budynku w kampusie UTP w Fordonie w Bydgoszczy. » więcej 2019-11-14, godz. 09:47 Paweł Olszewski (KO) przewodniczącym sejmowej komisji infrastruktury. Piotr Król (PiS) zastępcą Paweł Olszewski (KO) został w czwartek wybrany na przewodniczącego sejmowej Komisji Infrastruktury. Za tą kandydaturą głosowało 31 posłów, jeden był przeciw. » więcej 2019-11-14, godz. 07:58 Cukrzyca - co warto o niej wiedzieć, jak przeciwdziałać? Akcja w bydgoskim NFZ Profilaktyce i leczeniu cukrzycy poświęcona była kolejna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia. W siedzibie oddziału NFZ przy ul. Łomżyńskiej w Bydgoszczy mieszka ... » więcej 2019-11-13, godz. 21:05 Testowali seniorów z wiedzy obywatelskiej. Olimpiada na bydgoskim UKW 75 pytań i 60 minut na odpowiedź - kujawsko-pomorscy seniorzy pisali e środę test z wiedzy obywatelskiej. » więcej 2019-11-13, godz. 19:48 Trasa S5: sześć firm chce kończyć odcinek za Włochów, wyrzuconych z budowy W środę otwarto oferty firm budowlanych, które zgłosiły chęć budowy odcinka trasy S5 - od Białych Błot do Szubina. Zgłosiło się sześć firm. » więcej
1234567