Czwartek, 23 stycznia 2020 r.   Imieniny: Ildefonsa, Rajmunda
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-05-09, 08:35 Jolanta Fischer

Uwaga! Podwyżki! Prąd dla miasta będzie znacznie droższy

Zaproponowana przez Eneę taryfa, ma obowiązywać do końca przyszłego roku./fot. Pixabay
Zaproponowana przez Eneę taryfa, ma obowiązywać do końca przyszłego roku./fot. Pixabay
Rozstrzygnięto przetarg na grupowy zakup energii elektrycznej dla potrzeb Bydgoskiej Grupy Zakupowej. Cena jedynej złożonej w przetargu oferty jest wyższa o prawie 80 procent od stawek z czerwca 2018 roku.
To oznacza, że wbrew obietnicom rządu w tym roku podwyżki cen energii elektrycznej będą kosztowały miasto ponad 7 milionów zł.
Prezydent Rafał Bruski tłumaczy, że drastyczne podwyżki cen energii elektrycznej dla samorządów wpłyną bezpośrednio na realizowane bądź planowane inwestycje – spowodują rezygnację z części z nich.
- Ustawa, która została przyjęta w zeszłym roku, miała zabezpieczyć rosnące ceny prądu. Jednak w rzeczywistości zniszczyła rynek energetyczny. Dotychczas w przetargach mieliśmy kilku oferentów – w obecnym przetargu ofertę złożyła tylko jedna państwowa spółka Enea. Inne podmioty, nie znając reguł, nie wiedzą jak kalkulować cenę i tym samym nie składają ofert w ogłaszanych przetargach w całej Polsce – mówi prezydent Rafał Bruski. I zapowiada interwencję u sekretarza stanu Łukasza Schreibera.

- Dlaczego zwracam się do pana Łukasza Schreibera? To jedyny poseł z naszego regionu, do którego jeżeli kieruje pisma, to zawsze otrzymuję odpowiedzi. Są samorządy w Polsce, które nie otrzymały żadnej oferty sprzedaży energii, i są zmuszane pobierać prąd w myśl przepisów prawa energetycznego w cenach tak zwanych rezerwowych, które są od 50 do 100 procent wyższe, od tych, które wynikają ze starych umów. Sytuacja w niektórych samorządach jest jeszcze trudniejsza - mówi prezydent Bydgoszczy.

Rafał Bruski zapowiedział, że pomimo niepewnej sytuacji na rynku energetycznym miasto zdecydowało o wspólnym zakontraktowaniu zakupu energii niezbędnej do oświetlenia budynków, ulic, placów oraz funkcjonowania sygnalizacji świetlnych od lipca tego roku przez kolejne 18 miesięcy. - Dalsza zwłoka spowodowałaby konieczność zakupu energii w ramach wspomnianych dostaw rezerwowych, które są droższe niż ceny rynkowe - tłumaczy.

Zaproponowana przez Eneę taryfa, ma obowiązywać do końca przyszłego roku.
W tym roku podwyżki cen energii elektrycznej będą kosztowały miasto ponad 7 milionów złotych.
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2020-01-22, godz. 20:54 Więził, bił, zgwałcił. Oskarżono go o usiłowanie zabójstwa. Nie przyznaje się do winy O usiłowanie zabójstwa partnerki oskarżyła Adriana K. Prokuratura Okręgowa w Toruniu. Jak ustalili śledczy w nocy z 7 na 8 czerwca w Chełmży mężczyzna pokłóci ... » więcej 2020-01-22, godz. 19:32 Wilk w owczej skórze? Nieoficjalnie: podpalacz był strażakiem Podpalacz z Mąkowarska w rękach policji. Koronowscy funkcjonariusze aresztowali 21-latka, który podpalał stodoły i pustostany. » więcej 2020-01-22, godz. 17:32 Kolejne miejsce w Bydgoszczy przypominające o powrocie miasta do Macierzy Tablicę poświęconą pamięci generała Józefa Dowbor-Muśnickiego odsłonięto w środę w Bydgoszczy na gmachu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. » więcej 2020-01-22, godz. 16:29 Grudziądz: najpierw wzniosła uroczystość, później twarda rzeczywistość Grudziądzcy radni i zaproszeni goście uczcili dzisiaj powrót Grudziądza do Macierzy. W ratuszu zakończyła się uroczysta nadzwyczajna sesja rady miasta. » więcej 2020-01-22, godz. 15:39 Nowe mieszkania dla seniorów i niepełnosprawnych wybudowali w Toruniu 48 mieszkań czeka na seniorów i osoby niepełnosprawne w Toruniu. Nowe lokale przy ulicy ul. Watzenrodego wybudowało Toruńskie Towarzystwo Budownictwa Społeczn ... » więcej 2020-01-22, godz. 14:45 Matematyka bez tajemnic, zwiedzanie uczelni. UTP otwiera drzwi [zdjęcia, wideo] Topnienie gwoździ, prymitywne zboża czy wiatrak holograficzny - o tym m.in. młodzi ludzie dowiedzieli się w środę na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczy ... » więcej 2020-01-22, godz. 14:04 Ukradł dwie monety warte 9 tys. złotych. Pościg za złodziejem w Bydgoszczy 27-letni mężczyzna został zatrzymany w Bydgoszczy za kradzież dwóch monet wartych 9 tysięcy złotych. Złodzieja dopadł policjant po służbie. » więcej 2020-01-22, godz. 13:09 Meble, łóżka, telewizory! Wyprzedaż w dawnym hotelu Brda [zdjęcia] Nieistniejący już Hotel Brda wyprzedaje swoje wyposażenie, czyli szafy, fotele, łóżka, telewizory i inne przedmioty z 200 pokojów. » więcej 2020-01-22, godz. 12:11 Podali trzylatkowi tabletki nasenne, dziecko zmarło. Zarzuty dla matki i Daniela B. Prokuratura Rejonowa Bydgoszcz-Północ kończy śledztwo przeciwko Katarzynie F. i Danielowi B. o umyślne spowodowanie śmierci 3-letniego synka kobiety Jakuba M. ... » więcej 2020-01-22, godz. 11:40 Posłanka Iwona Michałek: Przede mną nowe projekty i nowe wyzwania - Będę się zajmowała departamentem pomocy i integracji społecznej oraz departamentem pomocy społecznej - zapowiada Iwona Michałek. Posłanka Porozumienia Jaros ... » więcej
1234567