Poniedziałek, 27 stycznia 2020 r.   Imieniny: Przybysława, Anieli, Jerzego
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-05-08, 16:22 Monika Kaczyńska

Niepełnosprawni intelektualnie są wśród nas. Pozwólmy im być sobą

Niepełnosprawni w każdym wieku, najbardziej potrzebują akceptacji otoczenia, wsparcia i życzliwości./fot. Pixabay
Niepełnosprawni w każdym wieku, najbardziej potrzebują akceptacji otoczenia, wsparcia i życzliwości./fot. Pixabay
Zrozumienie, szacunek i wsparcie - to hasła tegorocznych wojewódzkich obchodów Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. Chodzi o to, by niepełnosprawnych traktować poważnie, jak każdą inną osobę.
W Muzeum Etnograficznym w Toruniu spotkali się przedstawiciele szkół, fundacji i stowarzyszeń oraz ich podopieczni. Był koncert, rozstrzygnięcie konkursu plastycznego i słodki poczęstunek.

- Chcemy pokazać społeczności województwa kujawsko-pomorskiego, że osoby niepełnosprawne intelektualnie są takie same, jak my. Mają pasje, chcą być kochane, szanowane i wspierane. Są to ludzie o wielu talentach, wielkiego serca - mówi Robert Olkowski, organizator wydarzenia, i dodaje, że niepełnosprawność intelektualna to nie jest choroba psychiczna.

- To jest po prostu stan, który wprawdzie ogranicza wykonywanie pewnych czynności, ale nie do tego stopnia, że wymagałby izolacji od społeczeństwa. Pozwólmy tym ludziom być wśród nas, pozwólmy im być sobą - apeluje Robert Olkowski.

Co ważne, niepełnosprawnych wcale nie trzeba chronić przed krytyką, czy przed dawaniem dobrych rad, wskazówek.

- Jednak zawsze należy to robić z wyczuciem, z taktem, po prostu z miłością - podpowiada nasz rozmówca.

Więcej w materiale Moniki Kaczyńskiej
Niepełnosprawność intelektualna to nie jest choroba psychiczna. - To jest po prostu stan, który wprawdzie ogranicza wykonywanie pewnych czynności, ale nie izoluje - mówi Robert Olkowski

Wiadomości lokalne

2020-01-27, godz. 12:53 Nie bij mnie, kochaj mnie! Akcja przeciw przemocy wobec dzieci we Włocławku Włocławski sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zorganizował akcję przeciw przemocy wobec dzieci. W mieście pojawiły się pluszowe misie z hasłem „Nie b ... » więcej 2020-01-27, godz. 12:03 Ponad 200 zarzutów, 24 oskarżonych. Początek procesu gangu „Lewatywy" Przed Sądem Okręgowym w Toruniu rozpoczął się proces bydgoskiej grupy przestępczej, kierowanej przez Henryka L., pseudonim 'Lewatywa'. » więcej 2020-01-27, godz. 10:59 Prof. Sajna: Reforma sądownictwa w Polsce przypomina „film grozy" - Nikt nie wyjaśnia ludziom problemu. W każdym przypadku chodzi tylko o pokazanie, że jedna strona jest dobra, a druga zła - tak o kryzysie, związanym z refor ... » więcej 2020-01-26, godz. 19:00 Kino Pomorzanin znów chce być kinem. Do szczęścia brakuje dużego ekranu! Po kilkunastu latach do bydgoskiego „Pomorzanina' ma wrócić wielkoformatowy ekran projekcyjny. Jest plan, by jeszcze w tym roku w dawnym kinie przy ul. Gdańsk ... » więcej 2020-01-26, godz. 18:45 Dary z Bydgoszczy dotarły na granicę Białorusi. A tam ważenie, pytanie, cofanie... Drobiazgowa lustracja członków konwoju, ważenie bagażu, wreszcie decyzja o cofnięciu części darów z granicy. Powód? Nadwaga! Bydgoski konwój pomocy Polakom na ... » więcej 2020-01-26, godz. 17:38 Edukacja w 1920 roku to była heroiczna praca. Co się zmieniło sto lat później? Związek Nauczycielstwa Polskiego w Toruniu świętuje jubileusz 100 - lecia działalności. Podczas uroczystej gali na toruńskich Jordankach 95 osób odebrało meda ... » więcej 2020-01-26, godz. 15:45 Maturzyści międzywojnia i wojny - jacy byli, o czym marzyli, jak poukładały się ich losy? [galeria] Bydgoskich maturzystów z lat 1920 - 1939 wspominano w niedzielę (26.01.) w Wyższym Seminarium Duchownym w Bydgoszczy. Konferencja im poświęcona zorganizowana ... » więcej 2020-01-26, godz. 14:30 Pożyczki pogrążyły klientów - sąd pogrąży oszustów. „Skarbiec" na wokandzie Prokuratura skierowała do Sądu Okręgowego w Bydgoszczy akt oskarżenia dotyczący przestępstw w związku z działalnością Polskiej Korporacji Finansowej „SKARBIEC ... » więcej 2020-01-26, godz. 13:18 Konsorcjum jak farbowany lis. Surowa kara UOKiK za zmowę przetargową Sześciu przedsiębiorców, zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, „dogadało się' w sprawie wspólnego świadczenia usług lotniczych. Chodziło o zrzut s ... » więcej 2020-01-26, godz. 12:00 Fundacja Światło na parkiecie: tego wieczoru liczyła się zabawa, nie choroba! Blisko 250 osób niepełnosprawnych z regionu bawiło się w sobotę (25.01.) na balu w toruńskim Dworze Artusa. Wydarzenie zorganizowała dla swoich podopiecznych ... » więcej
1234567