Poniedziałek, 26 października 2020 r.   Imieniny: Lucjana, Ewarysta, Damiana / Uruchomiono odbudowany po wojnie nadajnik w Toruniu (1947)
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2019-04-29, 11:31 Adriana Andrzejewska/Redakcja/PAP

Spór o manifestację pod Radiem Maryja. Na "Chryję" władze nie pozwoliły...

Siedziba Radia Maryja w Toruniu/fot. Radio Maryja/Facebook
Siedziba Radia Maryja w Toruniu/fot. Radio Maryja/Facebook
Poseł PO Krzysztof Brejza na brifingu prasowym poświęconym odwołanej manifestacji/fot. Adriana Andrzejewska
Poseł PO Krzysztof Brejza na brifingu prasowym poświęconym odwołanej manifestacji/fot. Adriana Andrzejewska
Tak zwana "Chryja pod Radiem Maryja 2" nie odbędzie pod toruńską rozgłośnią. Jej organizatorki, Toruński Strajk Kobiet, dostały zakaz - od wicewojewody i od prezydenta Torunia - na manifestację w tym miejscu. Akcja była zaplanowana na najbliższy piątek (3.04.).
Zgodę na zgromadzenie w tym samym miejscu i czasie z okazji święta 3 Maja otrzymali natomiast studenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Decyzję o wstrzymaniu "Chryi pod Radiem Maryja 2" podjął najpierw wicewojewoda Józef Ramlau, w zastępstwie Mikołaja Bogdanowicza, który ma zwolnienie lekarskie. Później na temat kontrowersyjnej manifestacji wypowiedział się prezydent Torunia, Michał Zaleski. Powiedział "nie".

List otwarty posłanki

Monitowała u prezydenta w tej sprawie posłanka Anna Sobecka. W liście otwartym do włodarza miasta wskazywała m.in. na gorszące sceny, które miały jej zdaniem miejsce podczas zgromadzenia rok temu. Oceniła, że uczestnicy "Chryi" dopuścili się m.in. zniesławień, znieważeń oraz nawoływania do nienawiści na tle wyznaniowym. Przypomniała, że postępowanie ws. ubiegłorocznego zgromadzenia toczy się w Prokuraturze Rejonowej w Toruniu.

Prezydent nie znalazł powodów do zakazania zgromadzenia po apelu Sobeckiej. Zrobił to jednak po sobotniej decyzji wicewojewody kujawsko-pomorskiego wyrażającej zgodę na cykliczne zgromadzenie przed siedzibą Radia Maryja organizowane przez studentów Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej prowadzonej i założonej przez redemptorystów.

Protest posła

Decyzję wojewody skrytykował w poniedziałek rano na briefingu prasowym poseł PO Krzysztof Brejza, który kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Koalicji Europejskiej w okręgu kujawsko-pomorskim.

- Decyzja PiS-owskiego wojewody Mikołaja Bogdanowicza jest skandaliczna. Mikołaj, jak św. Mikołaj przyniósł nieoczekiwany prezent dla ojca Tadeusza Rydzyka. Prezent ten jest skandaliczny, bo wiąże się z zablokowaniem Toruńskiego Strajku Kobiet. To także zablokowanie możliwości wyrażenia i zaprezentowania swoich poglądów politycznych w miejscu, w którym Toruński Strajk Kobiet w ubiegłym roku demonstrował.

Zgromadzenie jest zakazane przez pana Bogdanowicza pod pretekstem zupełnie fałszywym, że rzekomo w tym miejscu 3 maja odbywają się jakieś uroczystości studentów uczelni o. Tadeusza Rydzyka - mówił na briefingu prasowym poseł Brejza.

Zupełnie inaczej sprawę postrzega rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól.

- Po pierwsze, decyzję w tej sprawie podjął wicewojewoda Józef Ramlau, gdyż wojewoda przebywa od dwóch tygodni na zwolnieniu. Wniosek o cyklicznym zgromadzeniu wpłynął do nas w piątek, więc byliśmy zobowiązani rozpatrzyć go do niedzieli z racji planowanego terminu zgromadzenia. Dlatego decyzja została wydana w sobotę. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego - podkreślił Mól.

Feministki mają inne miejsca

Dodał, że wniosek o zgodę na cykliczne zgromadzenie jest w jego ocenie zgodny z prawem, bo prawo dopuszcza wydanie takiego także w stosunku do zgromadzeń odbywających się wcześniej w sposób nieformalny.

- Organizator wskazał i przedstawił to we wniosku, dołączając oświadczenia świadków, że takie zgromadzenia odbywały się wcześniej przed siedzibą Radia Maryja w Toruniu 3 maja. Miały one związek m.in. ze Świętem Narodowym Trzeciego Maja i były organizowane w sposób podniosły - stwierdził Mól.

- Należy podkreślić, że środowiska feministyczne mogą zorganizować zgromadzenie w innym miejscu i nie ma to wpływu na szeroko pojęte ograniczanie wolności słowa - podkreślił Mól.

Organizatorki "Chryi pod Radiem Maryja 2" wskazały już wcześniej, po otrzymaniu zakazu manifestacji, że odwołują się od tej decyzji.

- Od decyzji odwołujemy się, nie widząc podstaw prawnych do wydania postanowienia o zgromadzeniu cyklicznym przez wojewodę. Zarówno fakt zatwierdzenia tego wydarzenia długo po zgłoszeniu przez nas +Chryi+, jak i świadomość, że żadne publiczne celebracje na cześć Konstytucji 3 maja nie odbywały się wcześniej w tym miejscu, sprawiają, że decyzja wojewody nie jest zgodna z obowiązującym prawem - poinformowały w specjalnym komunikacje.

Nasi reporterzy próbowali uzyskać komentarz od przedstawicieli Radia Maryja. - Nie ma nikogo, kto mógłby w tej chwili skomentować sprawę. Nikt nam nic nie przekazywał - odpowiedziała pani, która podniosła domofon w siedzibie RM.

(PAP)
Relacja Adriany Andrzejewskiej

Wiadomości lokalne

2020-10-25, godz. 19:45 Zmiany w organizacji ruchu w centrum Torunia. Sprawdź jak jeździć od poniedziałku! [mapa] Od poniedziałku, 26 października 2020 r. zmieni się organizacja ruchu w rejonie pl. Niepodległości. Ma to związek z pracami torowymi na jezdni południowej ul. ... » więcej 2020-10-25, godz. 18:53 „Czuwanie przed kościołami” w Toruniu. Kolejna odsłona protestu dotyczącego orzeczenia TK [zdjęcia] „Potrafimy same myśleć”, „cofnęliśmy zegary do średniowiecza” m.in. z takimi transparentami pojawiły się w Toruniu sprzeciwiające się czwartkowemu orzeczeniu ... » więcej 2020-10-25, godz. 15:44 Miałeś jechać do sanatorium? Zostań w domu i zadzwoń do ZUS Wyjazdy do sanatoriów wstrzymane do odwołania. Przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych apelują do pacjentów o pozostanie w domach. » więcej 2020-10-25, godz. 09:45 DK10 była zablokowana po zderzeniu auta osobowego i ciężarowego Droga krajowa nr 10 była zablokowana w okolicach węzła Stryszek po zderzeniu auta osobowego z ciężarowym. Utrudnienia trwały prawie 2 godzimy. » więcej 2020-10-25, godz. 08:45 „Zapal Znicz Pamięci” - dołącz do akcji Instytutu Pamięci Narodowej Teodozja Łapkiewicz, młoda nauczycielka z Rypina, to bohaterka tegorocznej akcji „Zapal Znicz Pamięci” w naszym regionie. Instytut Pamięci Narodowej kolejny r ... » więcej 2020-10-24, godz. 21:15 Obiad w restauracji? Od soboty tylko na wynos W związku z nowymi obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa gastronomia została zamknięta. Na razie na dwa tygodnie. » więcej 2020-10-24, godz. 18:15 Partyjne młodzieżówki ponad politycznymi podziałami. Taka jest „Młoda Bydgoszcz” Działacze partyjnych młodzieżówek założyli właśnie stowarzyszenie „Młoda Bydgoszcz”. W planach mają także powołanie Młodzieżowego Sejmiku Województwa Kujawsko ... » więcej 2020-10-24, godz. 14:00 Odbierali tuszki, wygraną w konkursie „Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina” 2020 gęsich tuszek trafi w sumie do mieszkańców naszego regionu. Wszystko w ramach akcji „Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”, która organizowana je ... » więcej 2020-10-24, godz. 12:33 Jazda zakończyła się na drzewie. Nie żyje siedemnastolatka 17-letnia pasażerka zginęła w wypadku w miejscowości Bielsk w gminie Kowalewo Pomorskie. Kierowca samochodu trafił do szpitala. » więcej 2020-10-24, godz. 10:08 Czego tam nie ma? Puszki pełne zdrowia dla podopiecznych Caritas Trzy tiry z żywnością dotarły do Ośrodka Caritas w Przysieku. Puszki z warzywami trafią do potrzebujących. Przydadzą się także podczas przygotowywania posiłkó ... » więcej
1234567