Niedziela, 08 grudnia 2019 r.   Imieniny: Marii, Światozara, Makarego
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-04-29, 11:31 Adriana Andrzejewska/Redakcja/PAP

Spór o manifestację pod Radiem Maryja. Na "Chryję" władze nie pozwoliły...

Siedziba Radia Maryja w Toruniu/fot. Radio Maryja/Facebook
Siedziba Radia Maryja w Toruniu/fot. Radio Maryja/Facebook
Poseł PO Krzysztof Brejza na brifingu prasowym poświęconym odwołanej manifestacji/fot. Adriana Andrzejewska
Poseł PO Krzysztof Brejza na brifingu prasowym poświęconym odwołanej manifestacji/fot. Adriana Andrzejewska
Tak zwana "Chryja pod Radiem Maryja 2" nie odbędzie pod toruńską rozgłośnią. Jej organizatorki, Toruński Strajk Kobiet, dostały zakaz - od wicewojewody i od prezydenta Torunia - na manifestację w tym miejscu. Akcja była zaplanowana na najbliższy piątek (3.04.).
Zgodę na zgromadzenie w tym samym miejscu i czasie z okazji święta 3 Maja otrzymali natomiast studenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Decyzję o wstrzymaniu "Chryi pod Radiem Maryja 2" podjął najpierw wicewojewoda Józef Ramlau, w zastępstwie Mikołaja Bogdanowicza, który ma zwolnienie lekarskie. Później na temat kontrowersyjnej manifestacji wypowiedział się prezydent Torunia, Michał Zaleski. Powiedział "nie".

List otwarty posłanki

Monitowała u prezydenta w tej sprawie posłanka Anna Sobecka. W liście otwartym do włodarza miasta wskazywała m.in. na gorszące sceny, które miały jej zdaniem miejsce podczas zgromadzenia rok temu. Oceniła, że uczestnicy "Chryi" dopuścili się m.in. zniesławień, znieważeń oraz nawoływania do nienawiści na tle wyznaniowym. Przypomniała, że postępowanie ws. ubiegłorocznego zgromadzenia toczy się w Prokuraturze Rejonowej w Toruniu.

Prezydent nie znalazł powodów do zakazania zgromadzenia po apelu Sobeckiej. Zrobił to jednak po sobotniej decyzji wicewojewody kujawsko-pomorskiego wyrażającej zgodę na cykliczne zgromadzenie przed siedzibą Radia Maryja organizowane przez studentów Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej prowadzonej i założonej przez redemptorystów.

Protest posła

Decyzję wojewody skrytykował w poniedziałek rano na briefingu prasowym poseł PO Krzysztof Brejza, który kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Koalicji Europejskiej w okręgu kujawsko-pomorskim.

- Decyzja PiS-owskiego wojewody Mikołaja Bogdanowicza jest skandaliczna. Mikołaj, jak św. Mikołaj przyniósł nieoczekiwany prezent dla ojca Tadeusza Rydzyka. Prezent ten jest skandaliczny, bo wiąże się z zablokowaniem Toruńskiego Strajku Kobiet. To także zablokowanie możliwości wyrażenia i zaprezentowania swoich poglądów politycznych w miejscu, w którym Toruński Strajk Kobiet w ubiegłym roku demonstrował.

Zgromadzenie jest zakazane przez pana Bogdanowicza pod pretekstem zupełnie fałszywym, że rzekomo w tym miejscu 3 maja odbywają się jakieś uroczystości studentów uczelni o. Tadeusza Rydzyka - mówił na briefingu prasowym poseł Brejza.

Zupełnie inaczej sprawę postrzega rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól.

- Po pierwsze, decyzję w tej sprawie podjął wicewojewoda Józef Ramlau, gdyż wojewoda przebywa od dwóch tygodni na zwolnieniu. Wniosek o cyklicznym zgromadzeniu wpłynął do nas w piątek, więc byliśmy zobowiązani rozpatrzyć go do niedzieli z racji planowanego terminu zgromadzenia. Dlatego decyzja została wydana w sobotę. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego - podkreślił Mól.

Feministki mają inne miejsca

Dodał, że wniosek o zgodę na cykliczne zgromadzenie jest w jego ocenie zgodny z prawem, bo prawo dopuszcza wydanie takiego także w stosunku do zgromadzeń odbywających się wcześniej w sposób nieformalny.

- Organizator wskazał i przedstawił to we wniosku, dołączając oświadczenia świadków, że takie zgromadzenia odbywały się wcześniej przed siedzibą Radia Maryja w Toruniu 3 maja. Miały one związek m.in. ze Świętem Narodowym Trzeciego Maja i były organizowane w sposób podniosły - stwierdził Mól.

- Należy podkreślić, że środowiska feministyczne mogą zorganizować zgromadzenie w innym miejscu i nie ma to wpływu na szeroko pojęte ograniczanie wolności słowa - podkreślił Mól.

Organizatorki "Chryi pod Radiem Maryja 2" wskazały już wcześniej, po otrzymaniu zakazu manifestacji, że odwołują się od tej decyzji.

- Od decyzji odwołujemy się, nie widząc podstaw prawnych do wydania postanowienia o zgromadzeniu cyklicznym przez wojewodę. Zarówno fakt zatwierdzenia tego wydarzenia długo po zgłoszeniu przez nas +Chryi+, jak i świadomość, że żadne publiczne celebracje na cześć Konstytucji 3 maja nie odbywały się wcześniej w tym miejscu, sprawiają, że decyzja wojewody nie jest zgodna z obowiązującym prawem - poinformowały w specjalnym komunikacje.

Nasi reporterzy próbowali uzyskać komentarz od przedstawicieli Radia Maryja. - Nie ma nikogo, kto mógłby w tej chwili skomentować sprawę. Nikt nam nic nie przekazywał - odpowiedziała pani, która podniosła domofon w siedzibie RM.

(PAP)
Relacja Adriany Andrzejewskiej

Wiadomości lokalne

2019-12-07, godz. 21:24 Prosili o modlitwę o czyste powietrze. Akcja przed Areną Toruń 'Pomódlcie się o czyste powietrze i zdrowie nas wszystkich' - mówili przed Areną Toruń przedstawiciele ruchów miejskich. » więcej 2019-12-07, godz. 21:13 Męski Różaniec przeszedł ulicami Bydgoszczy. Inicjatywa Wojowników Maryi W sobotę po raz pierwszy ulicami Bydgoszczy przeszedł Męski Różaniec. Jest to inicjatywa mężczyzn - członków wspólnoty Wojownicy Maryi. » więcej 2019-12-07, godz. 19:46 Walczą o czyste powietrze. Marsz antysmogowy w Bydgoszczy [wideo] 'Pokochaj sąsiada', 'Idź pobiegać', 'Nie pal śmieci' - to hasła jakie pojawiły się dziś na transparentach mieszkańców Miedzynia, którzy smogowi mówią: 'dość!'. » więcej 2019-12-07, godz. 18:51 Ciężko im się żyje, ale marzą tylko o zdrowiu. Finał "Szlachetnej Paczki" Jedzenie, środki czystości, opał, opatrunki - m.in. takie rzeczy rozwożą dziś do potrzebujących wolontariusze 'Szlachetnej Paczki'. To wzruszające spotkania z ... » więcej 2019-12-07, godz. 17:45 Pocięli dynię skalpelem i zajrzeli do niej za pomocą laparaskopii. "Medicalia" w Bydgoszczy [zdjęcia] Na twarzy maska, a w rękach skalpel, igła lub nóż. Bydgoszczanie mieli dziś okazję przyjrzeć się pracy chirurga. Wszystko w ramach trwających w mieście 'Medic ... » więcej 2019-12-07, godz. 16:22 Kilka dni temu planowali z Januszem Dzięciołem co zrobić, by przejazd był bezpieczny W miejscu, gdzie w piątek zginął Janusz Dzięcioł płoną znicze. Czy musiało dojść do tej tragedii? » więcej 2019-12-07, godz. 15:00 Są tacy, którzy słuchają przez całą dobę. 28. urodziny Radia Maryja w Toruniu Tłumy słuchaczy z całego kraju i z zagranicy przybyły do Torunia na obchody 28. rocznicy powstania Radia Maryja. Pierwsze kroki kierowali przed siedzibę rozgł ... » więcej 2019-12-07, godz. 13:46 Tramwajem do zdrowia, czyli kurs na profilaktykę nowotworową! „Zrób sobie prezent na Mikołajki, zbadaj się' - do tego zachęcali wolontariusze Akademii Walki z Rakiem w Toruniu w ramach akcji „Rzucamy światło na raka'. Gd ... » więcej 2019-12-07, godz. 12:38 Kosma Złotowski "Europosłem Roku". Nagroda za wspieranie polskiego transportu Kosma Złotowski odebrał w piątek nagrodę „Skrzydło Transportu” w kategorii „Europoseł Roku” z rąk Macieja Wrońskiego, prezesa Związku Pracodawców„Transport i ... » więcej 2019-12-07, godz. 10:09 Trzylatka potrzebuje pomocy! Mikołajkowy Koncert Charytatywny dla Karinki Ma cztery latka, zachorowała nagle, rodzice wierzą, że najgorsze już za nimi. Teraz potrzebuję pieniędzy na rehabilitację. W sobotę (7 grudnia) w Białych Błot ... » więcej
1234567