Sobota, 22 lutego 2020 r.   Imieniny: Marty, Małgorzaty, Piotra
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-04-26, 11:24 Redakcja

"Strajk: ucierpiał autorytet nauczycieli" - uważa kurator oświaty Marek Gralik

Kurator Marek Gralik z uczniami podczas zakończenia roku szkolnego/fot. archiwum
Kurator Marek Gralik z uczniami podczas zakończenia roku szkolnego/fot. archiwum
Przypomnijmy, że nauczycielskie związki zawodowe podjęły decyzję o zawieszeniu protestu do września. Nie wszyscy nauczyciele są z tej decyzji zadowoleni. Cieszą się za to maturzyści i ich rodzice...
Zdaniem Marka Gralika, kuratora oświaty, który w piątek (26.04.) był gościem Rozmowy Dnia PR PiK, strajk spowodował ogromne rozdarcie.

- Niektórzy uczestniczący w tym strajku zachowywali się tak, jakby życia po strajku miało nie być, ale przecież wiadomo było, że kiedyś to się skończy, że trzeba będzie wrócić do tych relacji ze swoimi kolegami, koleżankami. Tylko jak wrócić do tych relacji, jeżeli obrzucało się ich wyzwiskami, jeżeli były szykany - to jest dobre słowo - jeżeli zapowiedziano ostracyzm wobec kolegów i koleżanek.

Kurator przypomina o sytuacjach, gdy niestrajkujących w szkołach witały obraźliwe plakaty, a niektórzy dyrektorzy nie reagowali na te incydenty, i pozwalali, żeby to obraźliwe plakaty wisiały.

- To są bardzo trudne i ciężkie problemy do rozwiązania. Trzeba ogromnego wysiłku i ogromnej dobrej woli z każdej strony: i dyrektorów, i jednej grupy nauczycieli, i drugiej, żeby jakoś to poskładać, żeby dotrwać do końca roku szkolnego i potem z mozołem budować relacje od przyszłego roku szkolnego - mówi Marek Gralik.

Kurator Marek Grali zauważa, że autorytet nauczyciela uległ jeszcze większemu obniżeniu.

- Ten proces rozpoczął się w momencie, kiedy nauczyciele pozwolili sobie iść na zwolnienie lekarskie mówiąc wprost, że to są zwolnienia fikcyjne. Jeżeli nauczyciel pokazuje swojemu uczniowi, że może zachowywać się nieuczciwie, czyli iść na fikcyjne zwolnienie, to jak może później wymagać uczciwości od ucznia, czyli niewagarowania, usprawiedliwiania nieobecności, itd. Będzie bardzo ciężko odpracować to, co się stało, czyli powrócić do chociażby takiego względnego poziomu autorytetu nauczyciela. Niestety, sami nauczyciele przyczynili się do tego swoją postawą, szczególnie ci którzy byli tacy bardzo, bym powiedział, zaciekli.

Zdaniem Marka Gralika żadne pieniądze nie budują autorytetu, a jedynie postawa życiowa, zawodowa. Odwołuje się do przykładu swoich rodziców.

- Nikt mi nie powie, że jak nauczyciel dostanie 1000 zł więcej, to wzmocni się jego autorytet. Moja mama była nauczycielem, mój ojciec. Zarabiali nędzne pieniądze, a cieszyli się wspaniałym autorytetem. To byli ludzie, którzy pochylali się nad uczniem. Wtedy pracowało się dłużej, było 26 godzin w etacie, pensum, a nie 18 godzin. Pracowało się w soboty za mniejsze pieniądze. Oczywiście czasy się zmieniły, nasze wymagania są też większe, ale jednak etos nauczyciela powinien pozostawać ten sam - niewzruszony.

Posłuchaj w Rozmowie Dnia
Zdaniem Marka Gralika żadne pieniądze nie budują autorytetu, a jedynie postawa życiowa, zawodowa

Wiadomości lokalne

2020-02-22, godz. 16:38 Życiowej aktywności harcerze uczą się - w biegu - od Mikołaja Kopernika Toruń harcerską stolicą Polski. Do grodu Kopernika zjechało pół tysiąca skautów z całego kraju. Biorą udział w corocznym 37. Ogólnopolskim Rajdzie Kopernikańs ... » więcej 2020-02-22, godz. 14:15 Wiosenne porządki nad wodą - usuwanie mułu, gałęzi, śmieci Rzeki, kanały, strugi do kontroli! Bydgoski Zespół Wsparcia Technicznego wziął się ostro do roboty, żeby woda mogła płynąć wartka strugą. » więcej 2020-02-22, godz. 13:00 Huk, kurz, pył - kamienica przy rondzie Bernardyńskim znika z powierzchni ziemi (zdjęcia) O tej rozbiórce było głośno od kilku tygodni. Udało się nam pojawić na miejscu w chwili, gdy rozpoczęła się totalna demolka. W tym miejscu powstanie nowa jezd ... » więcej 2020-02-22, godz. 12:15 Klienci murem za piekarnią Bigońskich! Pieczywo kupują, petycję podpisują Kilkuset mieszkańców bydgoskiego Śródmieścia, ale i odleglejszych osiedli, w sobotę (22.02.) od rana podpisywało się pod petycją w obronie najstarszej bydgosk ... » więcej 2020-02-22, godz. 10:03 Mieli po 16 lat, ginęli jeden po drugim. Spotkanie z powstańcem warszawskim Jak wyglądało życie podczas wojny? O tym opowiedział młodzieży z regionu Artur Piechna - powstaniec warszawski. » więcej 2020-02-21, godz. 21:32 Pracowity rok strażaków, jaki będzie kolejny? Mówiono o tym w Bydgoszczy Ponad 25 tys. interwencji odnotowali w zeszłym roku kujawsko-pomorscy strażacy. Ponad 7 tys. razy wyjeżdżali walczyć z pożarami, a 16 tys. razy ruszali z pomo ... » więcej 2020-02-21, godz. 20:35 W Koronowie zniknęła bocznica kolejowa. Da się ją odbudować? Kto i dlaczego rozebrał w październiku ubiegłego roku w Koronowie bocznicę kolejową Gminnej Spółdzielni od dworca PKP do wielkich elewatorów zbożowych? » więcej 2020-02-21, godz. 19:32 Szymon Hołownia w Toruniu: „w tym układzie nie da się już wiele zrobić” Tylko polityka oparta na prawdzie, służbie i prostych wartościach ma sens - mówił w Toruniu Szymon Hołownia - bezpartyjny kandydat na prezydenta RP. » więcej 2020-02-21, godz. 17:29 Matka podejrzana o zabójstwo bliźniaków aresztowana Sąd Rejonowy w Bydgoszczy w piątek aresztował na trzy miesiące 40-letnią kobietę, której wcześniej przedstawiono zarzuty zabójstwa niespełna dwumiesięcznych b ... » więcej 2020-02-21, godz. 15:19 Jak badać kierowców? „Bezpieczna Jedynka” na żywo ze szpitala wojskowego Czy badania psychotechniczne kierowców są wystarczające i czy rzeczywiście weryfikują zdolność do wykonywania tego zawodu? Na te pytania będą szukać odpowiedz ... » więcej
1234567