Wtorek, 21 maja 2019 r.   Imieniny: Wiktora, Kryspina, Tymoteusza
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-04-26, 11:24 Redakcja

"Strajk: ucierpiał autorytet nauczycieli" - uważa kurator oświaty Marek Gralik

Kurator Marek Gralik z uczniami podczas zakończenia roku szkolnego/fot. archiwum
Kurator Marek Gralik z uczniami podczas zakończenia roku szkolnego/fot. archiwum
Przypomnijmy, że nauczycielskie związki zawodowe podjęły decyzję o zawieszeniu protestu do września. Nie wszyscy nauczyciele są z tej decyzji zadowoleni. Cieszą się za to maturzyści i ich rodzice...
Zdaniem Marka Gralika, kuratora oświaty, który w piątek (26.04.) był gościem Rozmowy Dnia PR PiK, strajk spowodował ogromne rozdarcie.

- Niektórzy uczestniczący w tym strajku zachowywali się tak, jakby życia po strajku miało nie być, ale przecież wiadomo było, że kiedyś to się skończy, że trzeba będzie wrócić do tych relacji ze swoimi kolegami, koleżankami. Tylko jak wrócić do tych relacji, jeżeli obrzucało się ich wyzwiskami, jeżeli były szykany - to jest dobre słowo - jeżeli zapowiedziano ostracyzm wobec kolegów i koleżanek.

Kurator przypomina o sytuacjach, gdy niestrajkujących w szkołach witały obraźliwe plakaty, a niektórzy dyrektorzy nie reagowali na te incydenty, i pozwalali, żeby to obraźliwe plakaty wisiały.

- To są bardzo trudne i ciężkie problemy do rozwiązania. Trzeba ogromnego wysiłku i ogromnej dobrej woli z każdej strony: i dyrektorów, i jednej grupy nauczycieli, i drugiej, żeby jakoś to poskładać, żeby dotrwać do końca roku szkolnego i potem z mozołem budować relacje od przyszłego roku szkolnego - mówi Marek Gralik.

Kurator Marek Grali zauważa, że autorytet nauczyciela uległ jeszcze większemu obniżeniu.

- Ten proces rozpoczął się w momencie, kiedy nauczyciele pozwolili sobie iść na zwolnienie lekarskie mówiąc wprost, że to są zwolnienia fikcyjne. Jeżeli nauczyciel pokazuje swojemu uczniowi, że może zachowywać się nieuczciwie, czyli iść na fikcyjne zwolnienie, to jak może później wymagać uczciwości od ucznia, czyli niewagarowania, usprawiedliwiania nieobecności, itd. Będzie bardzo ciężko odpracować to, co się stało, czyli powrócić do chociażby takiego względnego poziomu autorytetu nauczyciela. Niestety, sami nauczyciele przyczynili się do tego swoją postawą, szczególnie ci którzy byli tacy bardzo, bym powiedział, zaciekli.

Zdaniem Marka Gralika żadne pieniądze nie budują autorytetu, a jedynie postawa życiowa, zawodowa. Odwołuje się do przykładu swoich rodziców.

- Nikt mi nie powie, że jak nauczyciel dostanie 1000 zł więcej, to wzmocni się jego autorytet. Moja mama była nauczycielem, mój ojciec. Zarabiali nędzne pieniądze, a cieszyli się wspaniałym autorytetem. To byli ludzie, którzy pochylali się nad uczniem. Wtedy pracowało się dłużej, było 26 godzin w etacie, pensum, a nie 18 godzin. Pracowało się w soboty za mniejsze pieniądze. Oczywiście czasy się zmieniły, nasze wymagania są też większe, ale jednak etos nauczyciela powinien pozostawać ten sam - niewzruszony.

Posłuchaj w Rozmowie Dnia
Zdaniem Marka Gralika żadne pieniądze nie budują autorytetu, a jedynie postawa życiowa, zawodowa

Wiadomości lokalne

2019-05-20, godz. 20:55 Pikietują przeciwko amerykańskiej ustawie 447. I chcą odwołania ambasador USA Kilkadziesiąt osób protestowało w Toruniu przeciwko amerykańskiej tzw. ustawie 447. Pikietę zorganizowały Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy oraz Stowa ... » więcej 2019-05-20, godz. 20:03 Admirał Józef Unrug wzorem dla innych. Konkurs w „Dworze Marzeń” w Sielcu W Sielcu koło Żnina, w dawnym majątku przedwojennego dowódcy Marynarki Wojennej admirała Józefa Unruga zakończył się IV Rejs Admiralski - ogólnopolski konkurs ... » więcej 2019-05-20, godz. 19:04 Jan Szyszko w Grudziądzu: Lasy, gleby, zasoby geotermalne - tego w UE nam zazdroszczą - W Unii Europejskiej zazdroszczą nam tego, co związane z przyrodą i ochroną środowiska- mówił w Grudziądzu Jan Szyszko. Były minister środowiska odwiedził na ... » więcej 2019-05-20, godz. 17:55 Debaty przed Eurowyborami w Polskim Radiu PiK. We wtorek o pieniądzach Kolejne dwie debaty z udziałem kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego odbędą się we wtorek i środę (21 i 22 maja) w Polskim Radiu PiK. » więcej 2019-05-20, godz. 17:15 16 zagadek dotyczących Jana Pawła II. Nowy escape room „U Lolka” w Łochowie Pierwszy w Polsce, religijny escape room dotyczący Jana Pawła II powstał w Łochowie (powiat bydgoski, gmina Białe Błota). Pokój zagadek został otwarty w Szkol ... » więcej 2019-05-20, godz. 16:20 Schetyna w regionie: o kandydatach Koalicji Europejskiej i państwowej komisji ds. pedofilii - Chcemy powołania niezależnej, państwowej komisji ds. pedofilii - mówił w poniedziałek w Toruniu szef PO Grzegorz Schetyna. W Bydgoszczy - podczas konwencji ... » więcej 2019-05-20, godz. 14:35 Piesi są najważniejsi? W bydgoskim ratuszu o współczesnych miastach W ratuszu zorganizowano konferencję popularnonaukową pn. „Wyzwania dla współczesnych miast”. Wszyscy jesteśmy pieszymi to cykl konferencji organizowanych prze ... » więcej 2019-05-20, godz. 13:38 Dzieciaki będą uczyć się w nowiutkich salach. Uroczystość w Paterku Drugą część Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II, gdzie będą mieścić się sale dydaktyczne, otwarto w poniedziałek we wsi Paterek koło Nakła nad Notecią. D ... » więcej 2019-05-20, godz. 12:34 Krzysztof Brejza i Radosław Sikorski nie odpowiadają na pytania o LGBT Przemysław Przybylski, trójka na liście PiS do Europartamentu przyjechał dziś do Inowrocławia, aby przed biurem posła Krzysztofa Brejzy powtórzyć pytania zada ... » więcej 2019-05-20, godz. 11:54 List otwarty posła Olszewskiego do biskupa Tyrawy Paweł Olszewski, poseł Platformy Obywatelskiej, napisał kolejny list do biskupa Jana Tyrawy w sprawie ks. Mirosława K. » więcej
1234567