Czwartek, 09 lipca 2020 r.   Imieniny: Lukrecji, Weroniki, Zenona
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Weź udział! Kliknij! (OGŁOSZENIE WŁASNE NADAWCY-POLSKIE RADIO Pi
2019-04-26, 11:24 Redakcja

"Strajk: ucierpiał autorytet nauczycieli" - uważa kurator oświaty Marek Gralik

Kurator Marek Gralik z uczniami podczas zakończenia roku szkolnego/fot. archiwum
Kurator Marek Gralik z uczniami podczas zakończenia roku szkolnego/fot. archiwum
Przypomnijmy, że nauczycielskie związki zawodowe podjęły decyzję o zawieszeniu protestu do września. Nie wszyscy nauczyciele są z tej decyzji zadowoleni. Cieszą się za to maturzyści i ich rodzice...
Zdaniem Marka Gralika, kuratora oświaty, który w piątek (26.04.) był gościem Rozmowy Dnia PR PiK, strajk spowodował ogromne rozdarcie.

- Niektórzy uczestniczący w tym strajku zachowywali się tak, jakby życia po strajku miało nie być, ale przecież wiadomo było, że kiedyś to się skończy, że trzeba będzie wrócić do tych relacji ze swoimi kolegami, koleżankami. Tylko jak wrócić do tych relacji, jeżeli obrzucało się ich wyzwiskami, jeżeli były szykany - to jest dobre słowo - jeżeli zapowiedziano ostracyzm wobec kolegów i koleżanek.

Kurator przypomina o sytuacjach, gdy niestrajkujących w szkołach witały obraźliwe plakaty, a niektórzy dyrektorzy nie reagowali na te incydenty, i pozwalali, żeby to obraźliwe plakaty wisiały.

- To są bardzo trudne i ciężkie problemy do rozwiązania. Trzeba ogromnego wysiłku i ogromnej dobrej woli z każdej strony: i dyrektorów, i jednej grupy nauczycieli, i drugiej, żeby jakoś to poskładać, żeby dotrwać do końca roku szkolnego i potem z mozołem budować relacje od przyszłego roku szkolnego - mówi Marek Gralik.

Kurator Marek Grali zauważa, że autorytet nauczyciela uległ jeszcze większemu obniżeniu.

- Ten proces rozpoczął się w momencie, kiedy nauczyciele pozwolili sobie iść na zwolnienie lekarskie mówiąc wprost, że to są zwolnienia fikcyjne. Jeżeli nauczyciel pokazuje swojemu uczniowi, że może zachowywać się nieuczciwie, czyli iść na fikcyjne zwolnienie, to jak może później wymagać uczciwości od ucznia, czyli niewagarowania, usprawiedliwiania nieobecności, itd. Będzie bardzo ciężko odpracować to, co się stało, czyli powrócić do chociażby takiego względnego poziomu autorytetu nauczyciela. Niestety, sami nauczyciele przyczynili się do tego swoją postawą, szczególnie ci którzy byli tacy bardzo, bym powiedział, zaciekli.

Zdaniem Marka Gralika żadne pieniądze nie budują autorytetu, a jedynie postawa życiowa, zawodowa. Odwołuje się do przykładu swoich rodziców.

- Nikt mi nie powie, że jak nauczyciel dostanie 1000 zł więcej, to wzmocni się jego autorytet. Moja mama była nauczycielem, mój ojciec. Zarabiali nędzne pieniądze, a cieszyli się wspaniałym autorytetem. To byli ludzie, którzy pochylali się nad uczniem. Wtedy pracowało się dłużej, było 26 godzin w etacie, pensum, a nie 18 godzin. Pracowało się w soboty za mniejsze pieniądze. Oczywiście czasy się zmieniły, nasze wymagania są też większe, ale jednak etos nauczyciela powinien pozostawać ten sam - niewzruszony.

Posłuchaj w Rozmowie Dnia
Zdaniem Marka Gralika żadne pieniądze nie budują autorytetu, a jedynie postawa życiowa, zawodowa

Wiadomości lokalne

2020-07-08, godz. 21:00 Ważny temat: niepełnosprawni - kto się nimi zajmie po śmierci opiekunów? Jak skutecznie pomóc osobom niepełnosprawnym? W jaki sposób mądrze zabezpieczyć ich przyszłość? Na naszej antenie mówił na ten temat podczas wizyty w Bydgoszc ... » więcej 2020-07-08, godz. 20:15 Gdzie grzebać zwierzęta? Włocławscy społecznicy wskazują os. Kazimierza Wielkiego We Włocławku miłośnicy czworonogów starają się o zrealizowanie tego celu od półtora roku. Problemem jest jednak lokalizacja. Na propozycję Krzywej Góry zaprot ... » więcej 2020-07-08, godz. 19:21 Głosowanie się opłaca. Gminy z dostaną bonusy za wysoką frekwencję - Nie mamy tak pokaźnych promes, jakie wręczają samorządowcom przedstawiciele rządu, ale o czeki na 20 tys zł też warto powalczyć - mówił w Toruniu marszałek ... » więcej 2020-07-08, godz. 17:10 Rafał Trzaskowski w Radziczu: - Rolników trzeba traktować jak przedsiębiorców Współpracę z rządem i walkę o jak największe unijne dopłaty dla rolników oraz stworzenie funduszu klęskowego, jeśli wygra wybory - obiecywał na spotkaniu w Ra ... » więcej 2020-07-08, godz. 16:30 Duma Ciechocinka zrzuciła "kieckę"! Od pół wieku nie było tak dużego remontu tężni [wideo, zdjęcia] Najdłuższe w Europie tężnie są właśnie odświeżane. Nową tarninę przywiezie około 180 tirów. Rewitalizacja symbolu Ciechocinka pochłonie 22 mln zł, z czego 15 ... » więcej 2020-07-08, godz. 16:04 Łączy dwie części gminy, ułatwia życie ludziom. Nowa droga w gminie Koneck Na ten remont czekali mieszkańcy - 4,5-kilometrowy odcinek drogi otwarto uroczyście w Kolonii Straszewskiej, w powiecie aleksandrowskim. » więcej 2020-07-08, godz. 15:02 Policja z Bydgoszczy i Poznania wpadła na trop złodziei samochodów [zdjęcia, wideo] Kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy wspólnie z poznańskimi policjantami zatrzymali dwie osoby zamieszane w przestępczość samochodową. 41 i ... » więcej 2020-07-08, godz. 13:12 „Prezydent Warszawy pozbył się problemu”. Odpady z Czajki zagrożeniem dla regionu Co z bombą ekologiczną, którą zafundowała m.in. naszemu regionowi warszawska oczyszczalnia Czajka? Pytała dziś na polu koło Wójcina bydgoska poseł PiS Ewa Koz ... » więcej 2020-07-08, godz. 11:30 Poseł Myrcha: Polska polityka potrzebuje zupełnie nowego otwarcia [rozmowa] - Rafał Trzaskowski nie boi się używać słów, że jest niesiony nową falą, także w polskim społeczeństwie, które oczekuje nowego rozdziału, nie odcinając się oc ... » więcej 2020-07-08, godz. 09:42 Zderzenie ciężarówki z cysterną, naczepa w poprzek jezdni. Wypadek na „dziesiątce" Dwa samochody ciężarowe zderzyły się w środę po godz. 7.00 w Przyłubiu na drodze krajowej na 10 (Bydgoszcz-Toruń). Cysterna wypadła z drogi, a zestaw z naczep ... » więcej
1234567