Sobota, 22 lutego 2020 r.   Imieniny: Marty, Małgorzaty, Piotra
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-04-26, 08:05 Monika Siwak - Waloszewska

Jakie ogrzewanie, takie oddychanie. Podłączeni do sieci trują mniej...

Podłączenie do sieci ciepłowniczej, jako alternatywa dla pieca, czy kotła - zmieni jakość powietrza/fot. Pixabay
Podłączenie do sieci ciepłowniczej, jako alternatywa dla pieca, czy kotła - zmieni jakość powietrza/fot. Pixabay
"Ciepło bez smogu" - taki program od roku realizuje Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Bydgoszczy. Coraz więcej budynków oznaczonych jest tabliczką informującą o tym, że to obiekt niskoemisyjny, czyli przyjazny dla powietrza. W Bydgoszczy jest ich tysiąc.
W czwartek (25.04.) kolejne tabliczki odebrali w KPEC-u przedstawiciele bydgoskich wspólnot mieszkaniowych, firm oraz gminy Solec Kujawski.

Program komunalnej spółki polega na inwestycjach i edukacji.

- To właśnie ludzkie postawy najtrudniej zmienić, by każdy poczuł odpowiedzialność za czystość powietrza, którym oddychamy. Przy ciepłociągu KPEC-u znajduje się ponad tysiąc domów, które nie są do niego podłączone, a podłączenie do sieci jest gwarancją ścisłej kontroli jakości spalania - przekonuje prezes spółki Andrzej Baranowski.

I podaje drastyczne dane. Z powodu toksycznego działania smogu, średnio umiera w Polsce rocznie około 40 - 50 tys. osób.

- Ludzie oczekują, że komfort ich życia się poprawi. Jeśli chodzi o ogrzewanie obiektów, u nas wszystkie procesy są pod ścisłą kontrolą. Nie ma mowy o jakiejś tam szkodliwej emisji, o wsypaniu złego węgla. Palimy tylko węglem o zawartości 0,6 proc. siarki, ale w obrocie swobodnym jest węgiel który ma od 1,5 do 2 proc. zawartości siarki, i niestety on ląduje, np. w domkach jednorodzinnych. Przyłączenie do jakiegokolwiek dostawcy liniowego jest szansą dla nas mieszkańców na poprawę jakości powietrza - zapewnia prezes Baranowski.

Co w sprawie niskiej emisji robią urzędnicy Solca Kujawskiego? Mówi o tym wiceburmistrz Solca Kujawskiego, Barbara Białkowska. - W Solcu Kujawskim pierwsza tabliczka KPEC zawiśnie na budynku Urzędu Miasta i Gminy, który przeszedł termomodernizację dachu, stropu i ostatniej kondygnacji. Kolejne tabliczki pojawią się na szkołach podłączonych do linii ciepłowniczej.
Przy ciepłociągu KPEC-u znajduje się ponad tysiąc domów, które nie są do niego podłączone...
Bydgoszcz
26 kwietnia 2019 roku o godzinie 08:05

Wiadomości lokalne

2020-02-22, godz. 16:50 Odnaleziono ciało mężczyzny, który w piątek (21.02.) utonął w Piechcinie Według świadków, 23 - letni mieszkaniec powiatu inowrocławskiego, spadł z wysokiej na kilkanaście metrów skarpy do zbiornika wodnego. Poszukiwania jego ciała ... » więcej 2020-02-22, godz. 16:38 Życiowej aktywności harcerze uczą się - w biegu - od Mikołaja Kopernika Toruń harcerską stolicą Polski. Do grodu Kopernika zjechało pół tysiąca skautów z całego kraju. Biorą udział w corocznym 37. Ogólnopolskim Rajdzie Kopernikańs ... » więcej 2020-02-22, godz. 14:15 Wiosenne porządki nad wodą - usuwanie mułu, gałęzi, śmieci Rzeki, kanały, strugi do kontroli! Bydgoski Zespół Wsparcia Technicznego wziął się ostro do roboty, żeby woda mogła płynąć wartka strugą. » więcej 2020-02-22, godz. 13:00 Huk, kurz, pył - kamienica przy rondzie Bernardyńskim znika z powierzchni ziemi (zdjęcia) O tej rozbiórce było głośno od kilku tygodni. Udało się nam pojawić na miejscu w chwili, gdy rozpoczęła się totalna demolka. W tym miejscu powstanie nowa jezd ... » więcej 2020-02-22, godz. 12:15 Klienci murem za piekarnią Bigońskich! Pieczywo kupują, petycję podpisują Kilkuset mieszkańców bydgoskiego Śródmieścia, ale i odleglejszych osiedli, w sobotę (22.02.) od rana podpisywało się pod petycją w obronie najstarszej bydgosk ... » więcej 2020-02-22, godz. 10:03 Mieli po 16 lat, ginęli jeden po drugim. Spotkanie z powstańcem warszawskim Jak wyglądało życie podczas wojny? O tym opowiedział młodzieży z regionu Artur Piechna - powstaniec warszawski. » więcej 2020-02-21, godz. 21:32 Pracowity rok strażaków, jaki będzie kolejny? Mówiono o tym w Bydgoszczy Ponad 25 tys. interwencji odnotowali w zeszłym roku kujawsko-pomorscy strażacy. Ponad 7 tys. razy wyjeżdżali walczyć z pożarami, a 16 tys. razy ruszali z pomo ... » więcej 2020-02-21, godz. 20:35 W Koronowie zniknęła bocznica kolejowa. Da się ją odbudować? Kto i dlaczego rozebrał w październiku ubiegłego roku w Koronowie bocznicę kolejową Gminnej Spółdzielni od dworca PKP do wielkich elewatorów zbożowych? » więcej 2020-02-21, godz. 19:32 Szymon Hołownia w Toruniu: „w tym układzie nie da się już wiele zrobić” Tylko polityka oparta na prawdzie, służbie i prostych wartościach ma sens - mówił w Toruniu Szymon Hołownia - bezpartyjny kandydat na prezydenta RP. » więcej 2020-02-21, godz. 17:29 Matka podejrzana o zabójstwo bliźniaków aresztowana Sąd Rejonowy w Bydgoszczy w piątek aresztował na trzy miesiące 40-letnią kobietę, której wcześniej przedstawiono zarzuty zabójstwa niespełna dwumiesięcznych b ... » więcej
1234567