Wtorek, 21 maja 2019 r.   Imieniny: Wiktora, Kryspina, Tymoteusza
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-04-26, 08:05 Monika Siwak - Waloszewska

Jakie ogrzewanie, takie oddychanie. Podłączeni do sieci trują mniej...

Podłączenie do sieci ciepłowniczej, jako alternatywa dla pieca, czy kotła - zmieni jakość powietrza/fot. Pixabay
Podłączenie do sieci ciepłowniczej, jako alternatywa dla pieca, czy kotła - zmieni jakość powietrza/fot. Pixabay
"Ciepło bez smogu" - taki program od roku realizuje Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Bydgoszczy. Coraz więcej budynków oznaczonych jest tabliczką informującą o tym, że to obiekt niskoemisyjny, czyli przyjazny dla powietrza. W Bydgoszczy jest ich tysiąc.
W czwartek (25.04.) kolejne tabliczki odebrali w KPEC-u przedstawiciele bydgoskich wspólnot mieszkaniowych, firm oraz gminy Solec Kujawski.

Program komunalnej spółki polega na inwestycjach i edukacji.

- To właśnie ludzkie postawy najtrudniej zmienić, by każdy poczuł odpowiedzialność za czystość powietrza, którym oddychamy. Przy ciepłociągu KPEC-u znajduje się ponad tysiąc domów, które nie są do niego podłączone, a podłączenie do sieci jest gwarancją ścisłej kontroli jakości spalania - przekonuje prezes spółki Andrzej Baranowski.

I podaje drastyczne dane. Z powodu toksycznego działania smogu, średnio umiera w Polsce rocznie około 40 - 50 tys. osób.

- Ludzie oczekują, że komfort ich życia się poprawi. Jeśli chodzi o ogrzewanie obiektów, u nas wszystkie procesy są pod ścisłą kontrolą. Nie ma mowy o jakiejś tam szkodliwej emisji, o wsypaniu złego węgla. Palimy tylko węglem o zawartości 0,6 proc. siarki, ale w obrocie swobodnym jest węgiel który ma od 1,5 do 2 proc. zawartości siarki, i niestety on ląduje, np. w domkach jednorodzinnych. Przyłączenie do jakiegokolwiek dostawcy liniowego jest szansą dla nas mieszkańców na poprawę jakości powietrza - zapewnia prezes Baranowski.

Co w sprawie niskiej emisji robią urzędnicy Solca Kujawskiego? Mówi o tym wiceburmistrz Solca Kujawskiego, Barbara Białkowska. - W Solcu Kujawskim pierwsza tabliczka KPEC zawiśnie na budynku Urzędu Miasta i Gminy, który przeszedł termomodernizację dachu, stropu i ostatniej kondygnacji. Kolejne tabliczki pojawią się na szkołach podłączonych do linii ciepłowniczej.
Przy ciepłociągu KPEC-u znajduje się ponad tysiąc domów, które nie są do niego podłączone...
Bydgoszcz
26 kwietnia 2019 roku o godzinie 08:05

Wiadomości lokalne

2019-05-20, godz. 20:55 Pikietują przeciwko amerykańskiej ustawie 447. I chcą odwołania ambasador USA Kilkadziesiąt osób protestowało w Toruniu przeciwko amerykańskiej tzw. ustawie 447. Pikietę zorganizowały Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy oraz Stowa ... » więcej 2019-05-20, godz. 20:03 Admirał Józef Unrug wzorem dla innych. Konkurs w „Dworze Marzeń” w Sielcu W Sielcu koło Żnina, w dawnym majątku przedwojennego dowódcy Marynarki Wojennej admirała Józefa Unruga zakończył się IV Rejs Admiralski - ogólnopolski konkurs ... » więcej 2019-05-20, godz. 19:04 Jan Szyszko w Grudziądzu: Lasy, gleby, zasoby geotermalne - tego w UE nam zazdroszczą - W Unii Europejskiej zazdroszczą nam tego, co związane z przyrodą i ochroną środowiska- mówił w Grudziądzu Jan Szyszko. Były minister środowiska odwiedził na ... » więcej 2019-05-20, godz. 17:55 Debaty przed Eurowyborami w Polskim Radiu PiK. We wtorek o pieniądzach Kolejne dwie debaty z udziałem kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego odbędą się we wtorek i środę (21 i 22 maja) w Polskim Radiu PiK. » więcej 2019-05-20, godz. 17:15 16 zagadek dotyczących Jana Pawła II. Nowy escape room „U Lolka” w Łochowie Pierwszy w Polsce, religijny escape room dotyczący Jana Pawła II powstał w Łochowie (powiat bydgoski, gmina Białe Błota). Pokój zagadek został otwarty w Szkol ... » więcej 2019-05-20, godz. 16:20 Schetyna w regionie: o kandydatach Koalicji Europejskiej i państwowej komisji ds. pedofilii - Chcemy powołania niezależnej, państwowej komisji ds. pedofilii - mówił w poniedziałek w Toruniu szef PO Grzegorz Schetyna. W Bydgoszczy - podczas konwencji ... » więcej 2019-05-20, godz. 14:35 Piesi są najważniejsi? W bydgoskim ratuszu o współczesnych miastach W ratuszu zorganizowano konferencję popularnonaukową pn. „Wyzwania dla współczesnych miast”. Wszyscy jesteśmy pieszymi to cykl konferencji organizowanych prze ... » więcej 2019-05-20, godz. 13:38 Dzieciaki będą uczyć się w nowiutkich salach. Uroczystość w Paterku Drugą część Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II, gdzie będą mieścić się sale dydaktyczne, otwarto w poniedziałek we wsi Paterek koło Nakła nad Notecią. D ... » więcej 2019-05-20, godz. 12:34 Krzysztof Brejza i Radosław Sikorski nie odpowiadają na pytania o LGBT Przemysław Przybylski, trójka na liście PiS do Europartamentu przyjechał dziś do Inowrocławia, aby przed biurem posła Krzysztofa Brejzy powtórzyć pytania zada ... » więcej 2019-05-20, godz. 11:54 List otwarty posła Olszewskiego do biskupa Tyrawy Paweł Olszewski, poseł Platformy Obywatelskiej, napisał kolejny list do biskupa Jana Tyrawy w sprawie ks. Mirosława K. » więcej
1234567