Środa, 22 maja 2019 r.   Imieniny: Heleny, Wiesławy, Ryty
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-04-25, 19:44 Jolanta Fischer

UKW wspomina swoje poprzednie wcielenia edukacyjne. Minęło pół wieku...

UKW/fot. Wikipedia
UKW/fot. Wikipedia
Bydgoska uczelnia świętuje jubileusz 50- lecia. W czwartek (25.04.) z tej okazji spotkali się: władze UKW, jej pracownicy i ludzie, którzy zabiegali - skutecznie - o rozwój uczelni.
- To uroczystość przede wszystkim dla pracowników - podkreślił rektor uczelni Jacek Woźny i zapewnił, że jubileusz półwiecza to nie tylko okazja do świętowania, ale przede wszystkim okres rozliczeń i planów.

Czy nauka może połączyć tradycję z nowoczesnością? Na to pytanie starali się odpowiedzieć przedstawiciele władz uczelni, osoby, które przyczyniły się do jej powstania oraz doktoranci.

- Zaraz po święcie mamy już zwykłe robocze posiedzenie senatu, które będzie mocnym spojrzeniem w przyszłość - mówi prof. Jacek Woźny, rektor UKW. - Zatwierdzamy nowy statut UKW. Nie mamy wyboru, musimy być nowocześni, sama ustawa jest nowoczesna. Zmieniamy nieco strukturę, przenosimy nacisk bardziej na naukę, nie zaniedbując przy tym dydaktyki.

Początki uniwersytetu wspomina Barbara Hyla - Makowska, polityk, działaczka związkowa i nauczycielka, posłanka SLD na Sejm II, III i IV kadencji, która bardzo zaangażowała się w powstanie bydgoskiego uniwersytetu.

- Gdy zaczęłam zbierać podpisy pod uniwersyteckim projektem, to nawet nie wszyscy nasi posłowie się podpisali. Na szczęście inni mnie poparli. Później monitowałam u marszałka, u szefa klubu, u premiera, u pani minister edukacji. Wszędzie chodziłam. Głosy były różne: że co to będzie za uniwersytet. A ja po prostu się zawzięłam, żeby był uniwersytet, bo uniwersytet to jest wyższy szczebel. Życzę nowemu rektorowi i następnym, aby tę szansę w pełni wykorzystali.

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego wykształcił już ponad 100 tys. absolwentów, zatrudnia ok. 600 pracowników naukowych, kształci obecnie 8 tys studentów na 45 kierunkach studiów.
Jubileusz półwiecza to nie tylko okazja do świętowania, ale przede wszystkim okres rozliczeń i planów - prof. Jacek Woźny, rektor UKW
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2019-05-22, godz. 09:09 Nauka z przymrużeniem oka i na poważnie. Zaczyna się Bydgoski Festiwal Nauki [wideo, zdjęcia] Pokazy, gry, lekcje kulinarne, kreatywne budownictwo - głównie dla dzieci, czyli największej grupy odwiedzających tę imprezę - przygotowują organizatorzy Bydg ... » więcej 2019-05-22, godz. 08:28 Debaty przed Eurowyborami w Polskim Radiu PiK. W środę ostatnia - o prawie Ostatnia debata z udziałem kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego odbędzie się w środę (22 maja) w Polskim Radiu PiK. Tym razem będzie o prawie UE ... » więcej 2019-05-22, godz. 08:05 Przystanek wiedeński w Bydgoszczy. Do trzech razy sztuka? Jest trzech chętnych do wybudowania przystanku wiedeńskiego na ul. Marszałka Ferdynanda Focha przy pl. Teatralnym w Bydgoszczy. To już trzeci przetarg w tej s ... » więcej 2019-05-22, godz. 06:55 Świętopełka w Bydgoszczy w końcu wygląda jak ulica Mieszkańcy ulicy Świętopełka w Bydgoszczy nie muszą już grzęznąć w błocie. Dzięki wspólnej budowie drogi poznali się i częściej spotykają. W ramach inwestycji ... » więcej 2019-05-21, godz. 20:25 Słowo przeciwko słowu. Sebastian Chmara pozwał Krzysztofa Pietrzaka Były zastępca prezydenta Bydgoszczy i aktualny wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki kontra właściciel Tartaku Bydgoszcz. Chodzi o zniesławienie. » więcej 2019-05-21, godz. 19:20 Wiosna zawiadamia prokuraturę. Donosi na biskupa Wanda Nowicka i Elżbieta Długołęcka - kandydatki Wiosny do Parlamentu Europejskiego złożyły do Prokuratury Rejonowej Bydgoszcz-Południe zawiadomienie w sprawi ... » więcej 2019-05-21, godz. 18:35 Michał Korolko: Większa rola miast. ZIT także dla przedsiębiorców? Wzrost znaczenia Bydgoszczy i Torunia w wydatkowaniu środków unijnych proponuje Michał Korolko - kandydat Parlamentu Europejskiego z listy Koalicji Europejski ... » więcej 2019-05-21, godz. 17:20 Tomasz Latos: Jest szansa na lepszy dostęp do rehabilitacji we Włocławku Funkcjonowaniu służby zdrowia poświęcona była konferencja prasowa Tomasza Latosa we Włocławku. To część kampanii posła Prawa i Sprawiedliwości przed wyborami ... » więcej 2019-05-21, godz. 16:15 Na co dzień nie myślą o sobie. Akcja dla mam w szpitalu „Piękny Dzień Mamy” odbył się w Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr Antoniego Jurasza w Bydgoszczy. Był to wyjątk ... » więcej 2019-05-21, godz. 15:00 Ma tyle lat, co polska niepodległość. Pani Zofia dostała medal od marszałka Stuletnia mieszkanka naszego województwa odwiedziła dzisiaj (21.05.) marszałka Piotra Całbeckiego. Zofia Bubacz z Kołodziejowa otrzymała pamiątkowy medal Unit ... » więcej
1234567