Środa, 19 lutego 2020 r.   Imieniny: Arnolda, Konrada, Marcelego
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-04-25, 19:44 Jolanta Fischer

UKW wspomina swoje poprzednie wcielenia edukacyjne. Minęło pół wieku...

UKW/fot. Wikipedia
UKW/fot. Wikipedia
Bydgoska uczelnia świętuje jubileusz 50- lecia. W czwartek (25.04.) z tej okazji spotkali się: władze UKW, jej pracownicy i ludzie, którzy zabiegali - skutecznie - o rozwój uczelni.
- To uroczystość przede wszystkim dla pracowników - podkreślił rektor uczelni Jacek Woźny i zapewnił, że jubileusz półwiecza to nie tylko okazja do świętowania, ale przede wszystkim okres rozliczeń i planów.

Czy nauka może połączyć tradycję z nowoczesnością? Na to pytanie starali się odpowiedzieć przedstawiciele władz uczelni, osoby, które przyczyniły się do jej powstania oraz doktoranci.

- Zaraz po święcie mamy już zwykłe robocze posiedzenie senatu, które będzie mocnym spojrzeniem w przyszłość - mówi prof. Jacek Woźny, rektor UKW. - Zatwierdzamy nowy statut UKW. Nie mamy wyboru, musimy być nowocześni, sama ustawa jest nowoczesna. Zmieniamy nieco strukturę, przenosimy nacisk bardziej na naukę, nie zaniedbując przy tym dydaktyki.

Początki uniwersytetu wspomina Barbara Hyla - Makowska, polityk, działaczka związkowa i nauczycielka, posłanka SLD na Sejm II, III i IV kadencji, która bardzo zaangażowała się w powstanie bydgoskiego uniwersytetu.

- Gdy zaczęłam zbierać podpisy pod uniwersyteckim projektem, to nawet nie wszyscy nasi posłowie się podpisali. Na szczęście inni mnie poparli. Później monitowałam u marszałka, u szefa klubu, u premiera, u pani minister edukacji. Wszędzie chodziłam. Głosy były różne: że co to będzie za uniwersytet. A ja po prostu się zawzięłam, żeby był uniwersytet, bo uniwersytet to jest wyższy szczebel. Życzę nowemu rektorowi i następnym, aby tę szansę w pełni wykorzystali.

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego wykształcił już ponad 100 tys. absolwentów, zatrudnia ok. 600 pracowników naukowych, kształci obecnie 8 tys studentów na 45 kierunkach studiów.
Jubileusz półwiecza to nie tylko okazja do świętowania, ale przede wszystkim okres rozliczeń i planów - prof. Jacek Woźny, rektor UKW
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2020-02-19, godz. 19:29 Nie udzielili pomocy, porzucili ciało w polu. Wyroki dla kierowcy i pasażera 13 lat więzienia i dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów - taki wyrok usłyszał dziś Rafał B. za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu i nieudzielenie pomoc ... » więcej 2020-02-19, godz. 18:45 Gowin do naukowców w Toruniu: Bez was nie wygramy przyszłości dla Polski - Nowe święto to nie tylko celebrowanie przeszłości — powiedział podczas Gali Nauki Polskiej w Toruniu wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jaro ... » więcej 2020-02-19, godz. 16:31 Rodzice w Trzemiętowie protestują. Nie zgadzają się na likwidację szkoły „Będziemy bronić naszej szkoły”, „Nasze dzieci to nie mebel”, „Stop likwidacji” - między innymi z takimi hasłami protestowali dziś przed Urzędem Gminy w Sicie ... » więcej 2020-02-19, godz. 15:37 Podczas Święta UMK zainaugurowano obchody 75. rocznicy powstania uczelni Środowe Święto Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zainaugurowało tegoroczne obchody 75. rocznicy powstania uczelni. W trakcie akademii w auli UMK wyróż ... » więcej 2020-02-19, godz. 14:35 Bezinteresownie pomagają potrzebującym. Taka jest nasza młodzież! Kleje do płytek, gładzie, białą farbę i rękawice robocze pilnie potrzebne do remontów mieszkań potrzebujących bydgoszczan. » więcej 2020-02-19, godz. 13:32 Więcej dla stulatków. Nowa stawka świadczenia honorowego od marca Prawie 300 złotych więcej dla stulatków. Honorowe świadczenie z ZUS otrzymuje w naszym województwie 117 osób. » więcej 2020-02-19, godz. 12:36 W tym sezonie mniej chorych na grypę. Dlaczego? Choć przychodnie pełne pacjentów z objawami grypowymi nie ma mowy o wzroście zachorowań. Przeciwnie! Z danym Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego wynika, że o ... » więcej 2020-02-19, godz. 11:34 Kiedy udostępniony zostanie kolejny fragment drogi S5 w naszym regionie? W piątek będzie można jeździć częścią kolejnego odcinka drogi ekspresowej S5 w naszym regionie - poinformował o tym Urząd Miejski w Szubinie. To jednak nie je ... » więcej 2020-02-19, godz. 10:32 O krok od tragedii. Młody kierowca stracił prawo jazdy O dużym szczęściu może mówić 19-letni kierowca mitsubishi oraz jego 20-letni pasażer, których auto w wyniku niedostosowania prędkości, dachowało. Policjanci z ... » więcej 2020-02-19, godz. 09:34 Najlepszy patron dla nowego, polskiego święta: Mikołaj Kopernik Mikołaj Kopernik to badacz, którego wkład w rozwój światowej nauki trudno przecenić, dlatego będzie doskonałym patronem nowego święta - Dnia Nauki Polskiej - ... » więcej
1234567