Wtorek, 02 czerwca 2020 r.   Imieniny: Marianny, Marcelina, Piotra
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Apartamentowiec
2019-04-25, 15:44 Marek Ledwosiński

Zmiażdżona blacha, krew i jęki rannych. Tym razem to tylko ćwiczenia...[galeria]

- To są bardzo trudne zdarzenia dla zespołu ratownictwa medycznego i w ogóle dla służb ratunkowych - wyjaśniał ratownik medyczny Krzysztof Wiśniewski/fot. Marek Ledwosiński
- To są bardzo trudne zdarzenia dla zespołu ratownictwa medycznego i w ogóle dla służb ratunkowych - wyjaśniał ratownik medyczny Krzysztof Wiśniewski/fot. Marek Ledwosiński
Autostrada A-1 między Włocławkiem a Ciechocinkiem była w czwartek (25.04.) od rana nieprzejezdna. Kierowcy musieli jechać objazdami. Służby zaaranżowały w tym miejscu poważny wypadek: katastrofę autokaru. Ćwiczenia wyglądały bardzo realistycznie.
To nie kino akcji. To sytuacja jak najbardziej możliwa. Na pasie autostrady w kierunku Gdańska leży autobus. Przewrócił się, ponieważ jechał z ogromną prędkością, a w jego bok uderzył w samochód osobowy. W autokarze trzydzieścioro dzieci, w osobówce komplet pasażerów - nastolatków wracających z dyskoteki.

Wszystko wygląda bardzo realistycznie: zmiażdżone blachy, krew i jęki rannych, w których wcielili się uczniowie klasy mundurowej. Jako pierwsi przyjeżdżają na miejsce strażacy, parę minut później, ratownicy medyczni pod wodzą Krzysztofa Wiśniewskiego, ratownika medycznego i specjalisty pielęgniarstwa ratunkowego.

- To są bardzo trudne zdarzenia dla zespołu ratownictwa medycznego i w ogóle dla służb ratunkowych - wyjaśnia Krzysztof Wiśniewski. - Musimy mieć realne warunki ćwiczeń, musimy mieć zamkniętą autostradę, bo realnie też będziemy zamykać tę autostradę podczas akcji ratunkowej, ale to wszystko robimy także dla dobra kierowców.

- Realne trasy i czasy dojazdu pokazały że pierwsze siły i służby dojeżdżają na miejsce po kilku minutach - analizuje starszy kapitan Arkadiusz Piętak z Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu. - Pierwsze zastępy są jednak niewystarczające, dopiero po kilkunastu minutach na miejscu zdarzenia pojawiła się odpowiednia ilość sił i środków, które były w stanie poradzić sobie z taką liczbą osób poszkodowanych.

Sztaby służb ratunkowych będą teraz analizować przebieg ćwiczeń, aby dać ostateczną ocenę sprawności i skuteczności ratowników różnych pionów.
To nie kino akcji. To sytuacja jak najbardziej możliwa. Na pasie autostrady w kierunku Gdańska leży autobus...

Wiadomości lokalne

2020-06-02, godz. 06:15 Góry śmieci w Bydgoszczy miały zniknąć, a rosną. Komunalnik nadal nie daje rady Mieszkańcy Bydgoszczy podpisują apel w Internecie o rozwiązanie umowy z firmą Komunalnik. Tymczasem góry śmieci w mieście rosną. » więcej 2020-06-01, godz. 19:13 Odszedł profesor Marian Filar. Pozostanie we wspomnieniach i życzliwej pamięci... 'Wybitny prawnik z Torunia, o bardzo ciekawym życiorysie' - poseł Tomasz Lenz, marszałek województwa Piotr Całbecki i radny Piotr Lenkiewicz wspominają zmarłe ... » więcej 2020-06-01, godz. 17:10 Ojcowie Somascy z Torunia od sześciu lat zapewniają dzieciom dom i opiekę Dają najmłodszym poczucie bezpieczeństwa i wiarę, że mogą odmienić swój los. W Dniu Dziecka odwiedziliśmy pierwszą niepubliczną placówkę opiekuńczo-wychowawcz ... » więcej 2020-06-01, godz. 16:18 Cześć pasażerów sama zakończyła pandemię i nie nosi masek w autobusach Wprawdzie obostrzenia sanitarne w okresie pandemii koronawirusa są stopniowo łagodzone, ale to rodzi inny problem: z pamięcią. Ta zawodzi, gdy zmieniamy przes ... » więcej 2020-06-01, godz. 15:12 Ministerstwo Zdrowia: 202 nowe zakażenia koronawirusem, w Grudziądzu zmarł mężczyzna Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u dalszych 202 osób, w tym u 170 na Śląsku - podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Liczba prz ... » więcej 2020-06-01, godz. 14:11 Tysiące martwych pszczół w Nowem. Zabiły je opryski na polach? Setki tysięcy zdechłych pszczół w pasiecie w Nowem nad Wisłą (powiat świecki). Wszystko wskazuje na to, że owady zatruły się się środkiem owadobójczym lub naw ... » więcej 2020-06-01, godz. 13:07 Dziecko z obrażeniami po wypadku pod Włocławkiem. Zostało przysypane piachem Włocławscy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło wczoraj na terenie działki rekreacyjnej pod Włocławkiem. W wyniku przysypania piachem ... » więcej 2020-06-01, godz. 12:47 Prof. Marian Filar nie żyje. Wybitny znawca prawa karnego miał 77 lat Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu poinformował, że w wieku 77 lat zmarł prof. Marian Filar, wybitny znawca prawa karnego, były prorektor UMK, dziekan W ... » więcej 2020-06-01, godz. 12:09 Epidemia na Kujawach i Pomorzu. Ekspert: sytuacja jest stabilna Na Kujawach i Pomorzu od pięciu dni nie odnotowuje się nowych zakażeń koronawirusem, to także piąty dzień bez zgonów z tego powodu. » więcej 2020-06-01, godz. 11:07 Jarosław Wenderlich: w strategii Bydgoszczy nie ma żadnych konkretów Minister Jarosław Wenderlich, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a także radny bydgoskiej Rady Miasta, który był gościem dzisiejszej Rozm ... » więcej
1234567