Środa, 22 maja 2019 r.   Imieniny: Heleny, Wiesławy, Ryty
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-04-25, 15:44 Marek Ledwosiński

Zmiażdżona blacha, krew i jęki rannych. Tym razem to tylko ćwiczenia...[galeria]

- To są bardzo trudne zdarzenia dla zespołu ratownictwa medycznego i w ogóle dla służb ratunkowych - wyjaśniał ratownik medyczny Krzysztof Wiśniewski/fot. Marek Ledwosiński
- To są bardzo trudne zdarzenia dla zespołu ratownictwa medycznego i w ogóle dla służb ratunkowych - wyjaśniał ratownik medyczny Krzysztof Wiśniewski/fot. Marek Ledwosiński
Autostrada A-1 między Włocławkiem a Ciechocinkiem była w czwartek (25.04.) od rana nieprzejezdna. Kierowcy musieli jechać objazdami. Służby zaaranżowały w tym miejscu poważny wypadek: katastrofę autokaru. Ćwiczenia wyglądały bardzo realistycznie.
To nie kino akcji. To sytuacja jak najbardziej możliwa. Na pasie autostrady w kierunku Gdańska leży autobus. Przewrócił się, ponieważ jechał z ogromną prędkością, a w jego bok uderzył w samochód osobowy. W autokarze trzydzieścioro dzieci, w osobówce komplet pasażerów - nastolatków wracających z dyskoteki.

Wszystko wygląda bardzo realistycznie: zmiażdżone blachy, krew i jęki rannych, w których wcielili się uczniowie klasy mundurowej. Jako pierwsi przyjeżdżają na miejsce strażacy, parę minut później, ratownicy medyczni pod wodzą Krzysztofa Wiśniewskiego, ratownika medycznego i specjalisty pielęgniarstwa ratunkowego.

- To są bardzo trudne zdarzenia dla zespołu ratownictwa medycznego i w ogóle dla służb ratunkowych - wyjaśnia Krzysztof Wiśniewski. - Musimy mieć realne warunki ćwiczeń, musimy mieć zamkniętą autostradę, bo realnie też będziemy zamykać tę autostradę podczas akcji ratunkowej, ale to wszystko robimy także dla dobra kierowców.

- Realne trasy i czasy dojazdu pokazały że pierwsze siły i służby dojeżdżają na miejsce po kilku minutach - analizuje starszy kapitan Arkadiusz Piętak z Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu. - Pierwsze zastępy są jednak niewystarczające, dopiero po kilkunastu minutach na miejscu zdarzenia pojawiła się odpowiednia ilość sił i środków, które były w stanie poradzić sobie z taką liczbą osób poszkodowanych.

Sztaby służb ratunkowych będą teraz analizować przebieg ćwiczeń, aby dać ostateczną ocenę sprawności i skuteczności ratowników różnych pionów.
To nie kino akcji. To sytuacja jak najbardziej możliwa. Na pasie autostrady w kierunku Gdańska leży autobus...

Wiadomości lokalne

2019-05-22, godz. 20:32 Serce miasta bez spalin i ryku silników. Tak zdecydowali mieszkańcy Starego Rynku bez samochodów chcą uczestnicy konsultacji społecznych w Bydgoszczy. Za taką opcją opowiedziała się zdecydowana większość autorów opinii. Głosow ... » więcej 2019-05-22, godz. 18:53 Wanda Nowicka na rondzie Jagiellonów. W tym miejscu niepełnosprawni zawracają... O wprowadzenie kolejnych rozwiązań ułatwiających życie osobom niepełnosprawnym apelowała w Bydgoszczy Wanda Nowicka, „jedynka' na regionalne liście Wiosny w e ... » więcej 2019-05-22, godz. 17:18 O uzdrawianiu relacji lekarz - pacjent opowie w sobotę (25.05.) gość z Norwegii Profesor P » więcej 2019-05-22, godz. 16:36 Są miejsca i pieniądze, a dzieci niewiele. Uzdrowiska czekają na małych pacjentów Na konferencji, pt. „Samorząd dzieciom”, która odbyła się w toruńskim Urzędzie Marszałkowskim, spotkali się w sprawie zdrowia najmłodszych pacjentów samorządo ... » więcej 2019-05-22, godz. 15:35 Wyremontują alejki i powieszą hamaki. W Parku Tysiąclecia wszystko będzie jak nowe Park Tysiąclecia na lewobrzeżu Torunia przejdzie rewitalizację. Będą nowe alejki parkowe, ławki, stojaki na rowery, a w części wypoczynkowej hamaki i leżaki. » więcej 2019-05-22, godz. 15:03 Na górze Mikołaj Kopernik, na dole Zbigniew Girzyński, a w tle kampania wyborcza Infrastruktura, gospodarka oraz inwestycje w kulturę i człowieka - tym, między innymi, chce zająć się dr Zbigniew Girzyński, kandydat listy Prawa i Sprawiedli ... » więcej 2019-05-22, godz. 14:15 Lekarze zbadają twoje znamiona za darmo. „Biała Sobota” w Bydgoszczy Bydgoszczanie będą  mogli skontrolować swoje znamiona. W ramach „Białej Soboty” specjaliści będą wykonywać badania dermatoskopowe w kierunku wykrycia czerniak ... » więcej 2019-05-22, godz. 13:46 Poseł Tomasz Latos: Trzeba wypromować województwo w Unii Europejskiej - Chcę zabiegać o to, by nasze piękne województwo promowane było w Brukseli i Strasburgu - zapewniał podczas konferencji przy pomniku Kopernika w Toruniu pose ... » więcej 2019-05-22, godz. 13:14 O pieniądzach, prawie czy sojuszach. Debaty przed Eurowyborami w Polskim Radiu PiK [wideo] Ostatnia debata z udziałem kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego odbyła się w środę (22 maja) w Polskim Radiu PiK. Wszystkie cztery można obejrzeć ... » więcej 2019-05-22, godz. 13:04 Reforma edukacji drogo kosztowała. Bydgoski ratusz: „Niech rząd za to płaci” Prawie 3,5 mln zł zapłaty od rządu domaga się Urząd Miasta Bydgoszczy za reformę edukacji. » więcej
1234567