Niedziela, 19 maja 2019 r.   Imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-04-24, 17:27 Marcin Doliński

Płoną trawy, płoną lasy. Tym razem straty w Nadleśnictwie Dąbrowa (wideo)

Palił się las w leśnictwie Bedlenki w powiecie świeckim/fot. Marcin Doliński
Palił się las w leśnictwie Bedlenki w powiecie świeckim/fot. Marcin Doliński
Kolejny pożar w regionie. Palił się las w leśnictwie Bedlenki w powiecie świeckim. Ogień pojawił się w środę (24.04.), około godziny 15, ale to wtorek (23.04.) leśnicy nazwali najtragiczniejszym, od 15 lat, dniem w historii lasów regionu...
- Drzewo przechyliło się na linię wysokiego napięcia, zrobiło zwarcie, ogień poszedł w dół - relacjonuje Karol Pawlicki, nadleśniczy nadleśnictwa Dąbrowa. - Mamy stratę w pokrywie drzewostanu. Na szczęście świadkiem rozpoczęcia się pożaru był leśniczy...

Dzięki temu, że trwała akcja dogaszenia pożaru w leśnictwie Taszewo, w powietrzu był wyczarterowany przez Lasy Państwowe samolot dromader. Jednostka przyleciała, zrzuciła wodę. - Samolot pomógł bardzo, bo przygasił ogień w tym najbardziej odpowiednim momencie i dzięki temu mamy sytuację opanowaną.

Czarny wtorek...

Według strażaków, wtorek, 23 kwietnia, był jeden z najtragiczniejszych dni od 15 lat w lasach naszego regionu. W 18 pożarach spaliło się blisko 49 ha lasów. Leśnicy gasili również 3 pożary na gruntach prywatnych. Z powodu silnego wiatru w akcji nie mogły uczestniczyć samoloty gaśnicze Lasów Państwowych.

Obecnie w trzystopniowej skali w lasach naszego regionu zagrożenie pożarowe jest duże, a wilgotność ściółki spada poniżej 10 procent.

Patrole lotnicze i naziemne

Aktualnie obszary leśne obserwowane są z 58 dostrzegalni przeciwpożarowych. Ponadto organizowane są patrole lotnicze oraz naziemne. Dobrze funkcjonujący system wczesnej detekcji pożarów lasu pozwala na szybkie wykrycie pożaru, wczesne zaalarmowanie Straży Pożarnych, czego efektem jest częste ugaszanie pożarów w zarodku (do 5 arów).

Pracownicy Służby Leśnej, poza zwykłą pracą, popołudniami pełnią dyżury i są gotowi do dojazdu w miejsce, gdzie dym pojawi się nad lasem.

W każdym nadleśnictwie dyżur pełni też kierowca lekkiego samochodu patrolowo-gaśniczego, który zwykle pierwszy jest na miejscu i do czasu przyjazdu straży pożarnej ogranicza rozprzestrzenianie się pożaru.
Samolot pomógł bardzo, bo przygasił ogień w tym najbardziej odpowiednim momencie...
To kolejne w ostatnich dniach wezwanie do płonącego lasu/wideo: Marcin Doliński
Tym razem powodem pożaru było zwarcie, które spowodowało drzewo upadające na słup wysokiego napięcia/wideo: Marcin Doliński

Wiadomości lokalne

2019-05-19, godz. 14:00 Uczniowie z Grudziądza mogą skorzystać z wakacyjnych półkolonii Samorząd po raz pierwszy na tak dużą skalę organizuje w szkołach letni wypoczynek dla dzieci. Zapisy - w czterech grudziądzkich placówkach - już się rozpoczęł ... » więcej 2019-05-19, godz. 13:49 Królik z Myślęcinka wziął udział w sesji zdjęciowej naszego reportera Niby pospolite zwierzątko, a bardzo dzielne i wytrwałe. Europę zdobyło wyruszając z...Rzymu. Po setkach lat wędrówek królik doszedł także na Różopole. Ma się ... » więcej 2019-05-19, godz. 13:21 Jeszcze jest okazja, jeszcze można spotkać się z pieskami w Myślęcinku! [galeria] Na bydgoskim Różopolu do godziny 15 trwa Piknik Dobrych psów i ludzi. To cykliczne spotkanie dla czworonogów organizowane przez bydgoskie Schronisko dla Zwier ... » więcej 2019-05-19, godz. 12:45 Już wiadomo, jakie atrakcje powstaną przy otwartym basenie na Astorii! Zjeżdżalnia pontonowa dla dzieci, boiska wielofunkcyjne i strefa ze zdrową żywnością - to część pomysłów mieszkańców, które zrealizowane zostaną w strefach re ... » więcej 2019-05-19, godz. 12:28 Zmarł Eugeniusz Izdebski, żniński twórca ludowy, wychowawca wielu rzeźbiarzy Inspiracją dla twórczości pana Eugeniusza były przede wszystkim tradycje regionu pałuckiego oraz miejscowego folkloru. Na trasie Szlaku Piastowskiego można sp ... » więcej 2019-05-19, godz. 12:06 W poszukiwaniu życiowego przewodnika można pójść do Wyższej Szkoły Bankowej ''Doświadcz coachingu'' - to hasło Międzynarodowego Tygodnia Coachingu, który rozpoczyna się w Bydgoszczy w poniedziałek - 20 maja. Organizatorzy liczą, że sp ... » więcej 2019-05-19, godz. 10:55 Miasta są dla ludzi, a nie ludzie dla miast! A może nie? Odpowiedź czeka w ratuszu! W poniedziałek (20 maja) w bydgoskim ratuszu odbędzie się konferencja popularnonaukowa pt. „Wyzwania dla współczesnych miast”. Wszyscy jesteśmy pieszymi. Mias ... » więcej 2019-05-19, godz. 09:00 Nie tylko same maszyny. Przysmaki i kiermasz ogrodniczy. To wszystko w Bielicach [zdjęcia] Ponad 120 wystawców prezentuje na XVI Regionalnych Targach Rolnych w Bielicach koło Mogilna nie tylko to, co jest potrzebne w gospodarstwie, na roli i w hodow ... » więcej 2019-05-18, godz. 21:01 „Haliki” rozdane. Podróżnicy nagrodzeni w Bydgoszczy Tomasz Owsiany za wyprawę na Filipiny otrzymał najwięcej głosów od kapituły przyznającej „Haliki” - nagrody Bydgoskiego Festiwalu „Podróżnicy”. » więcej 2019-05-18, godz. 19:35 O roli Polski w Unii Europejskiej. Politycy PiS na konferencji w Brześciu Kujawskim Byłoby lepiej, gdyby wiele spraw w Unii Europejskiej dało się załatwić bez konfliktu - powiedział w Brześciu Kujawskim Krzysztof Czabański, poseł PiS, szef Ra ... » więcej
1234567