Czwartek, 29 października 2020 r.   Imieniny: Euzebii, Wioletty, Felicjana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2019-04-24, 17:27 Marcin Doliński

Płoną trawy, płoną lasy. Tym razem straty w Nadleśnictwie Dąbrowa (wideo)

Palił się las w leśnictwie Bedlenki w powiecie świeckim/fot. Marcin Doliński
Palił się las w leśnictwie Bedlenki w powiecie świeckim/fot. Marcin Doliński
Kolejny pożar w regionie. Palił się las w leśnictwie Bedlenki w powiecie świeckim. Ogień pojawił się w środę (24.04.), około godziny 15, ale to wtorek (23.04.) leśnicy nazwali najtragiczniejszym, od 15 lat, dniem w historii lasów regionu...
- Drzewo przechyliło się na linię wysokiego napięcia, zrobiło zwarcie, ogień poszedł w dół - relacjonuje Karol Pawlicki, nadleśniczy nadleśnictwa Dąbrowa. - Mamy stratę w pokrywie drzewostanu. Na szczęście świadkiem rozpoczęcia się pożaru był leśniczy...

Dzięki temu, że trwała akcja dogaszenia pożaru w leśnictwie Taszewo, w powietrzu był wyczarterowany przez Lasy Państwowe samolot dromader. Jednostka przyleciała, zrzuciła wodę. - Samolot pomógł bardzo, bo przygasił ogień w tym najbardziej odpowiednim momencie i dzięki temu mamy sytuację opanowaną.

Czarny wtorek...

Według strażaków, wtorek, 23 kwietnia, był jeden z najtragiczniejszych dni od 15 lat w lasach naszego regionu. W 18 pożarach spaliło się blisko 49 ha lasów. Leśnicy gasili również 3 pożary na gruntach prywatnych. Z powodu silnego wiatru w akcji nie mogły uczestniczyć samoloty gaśnicze Lasów Państwowych.

Obecnie w trzystopniowej skali w lasach naszego regionu zagrożenie pożarowe jest duże, a wilgotność ściółki spada poniżej 10 procent.

Patrole lotnicze i naziemne

Aktualnie obszary leśne obserwowane są z 58 dostrzegalni przeciwpożarowych. Ponadto organizowane są patrole lotnicze oraz naziemne. Dobrze funkcjonujący system wczesnej detekcji pożarów lasu pozwala na szybkie wykrycie pożaru, wczesne zaalarmowanie Straży Pożarnych, czego efektem jest częste ugaszanie pożarów w zarodku (do 5 arów).

Pracownicy Służby Leśnej, poza zwykłą pracą, popołudniami pełnią dyżury i są gotowi do dojazdu w miejsce, gdzie dym pojawi się nad lasem.

W każdym nadleśnictwie dyżur pełni też kierowca lekkiego samochodu patrolowo-gaśniczego, który zwykle pierwszy jest na miejscu i do czasu przyjazdu straży pożarnej ogranicza rozprzestrzenianie się pożaru.
Samolot pomógł bardzo, bo przygasił ogień w tym najbardziej odpowiednim momencie...
To kolejne w ostatnich dniach wezwanie do płonącego lasu/wideo: Marcin Doliński
Tym razem powodem pożaru było zwarcie, które spowodowało drzewo upadające na słup wysokiego napięcia/wideo: Marcin Doliński

Wiadomości lokalne

2020-10-28, godz. 21:42 Czarny protest: desperackie krzyki na filmie spod kościoła w Czernikowie 'Odłóż broń' - słychać na filmie nagranym w Czernikowie. Tam także protestowano przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji. Osoba, któ ... » więcej 2020-10-28, godz. 21:00 Nadal protestują na ulicach. A zaczęło się tak [film z drona] Protestujący wciąż wyrażają swoje niezadowolenie z czwartkowego (22.10.) orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który potwierdził niezgodność aborcji eugeniczn ... » więcej 2020-10-28, godz. 20:13 W środę (28.10.) na Rondzie Skrzetuskim zginął Grzegorz Piórkowski, ratownik medyczny - Grzegorz Piórkowski był świetnym ratownikiem medycznym i dyspozytorem medycznym oraz wykładowcą na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum w Bydgoszczy, UMK w ... » więcej 2020-10-28, godz. 19:15 Bydgoska "Budowlanka" pomogła studenckiej przychodni dla ubogich [wideo] Przychodnia Studencka „Otwarte Drzwi” działająca przy Bazylice św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy, zyskała wsparcie od uczniów Zespołu Szkół Budowlanych. W r ... » więcej 2020-10-28, godz. 18:15 Toruńscy studenci wsparli protest kobiet. Dołączyli do strajku Część środowiska akademickiego UMK nie uczestniczyła w środę, 28 października, w zdalnych zajęciach lub podczas nauki ubrana była w czarną odzież. W czwartek ... » więcej 2020-10-28, godz. 17:10 Analiza: prof. Jacek Bartyzel, politolog i historyk idei (UMK) o proteście kobiet Jeden z najbardziej konsekwentnych konserwatystów polskich, prof. Jacek Bartyzel, politolog i historyk idei z toruńskiego UMK, opublikował w związku z protest ... » więcej 2020-10-28, godz. 16:13 NFZ, w 2021 roku przedłuży umowy z POZ - etami na pół roku. Dlaczego? Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzkie NFZ w Bydgoszczy wysłał do świadczeniodawców POZ aneksy do umów na okres od 1 stycznia do 30 czerwca przyszłego roku. » więcej 2020-10-28, godz. 14:31 Ratownik medyczny zginął w wypadku na Rondzie Skrzetuskim! Poważny wypadek na Rondzie Skrzetuskim w Bydgoszczy. Na skrzyżowaniu Alei Wyszyńskiego z ulicą Skłodowskiej - Curie, samochód osobowy zderzył się z motocyklem ... » więcej 2020-10-28, godz. 13:29 Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu wspiera uzdolnioną młodzież 31 uczniów otrzymało stypendia za sukcesy w nauce oraz osiągnięcia artystyczne i sportowe. » więcej 2020-10-28, godz. 13:00 Sesja Rady Miasta Bydgoszczy znów burzliwa Samo ustalanie porządku obrad zajęło radnym dwie i pół godziny... » więcej
1234567