Wtorek, 18 lutego 2020 r.   Imieniny: Szymona, Konstancji, Flawiana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-04-24, 17:27 Marcin Doliński

Płoną trawy, płoną lasy. Tym razem straty w Nadleśnictwie Dąbrowa (wideo)

Palił się las w leśnictwie Bedlenki w powiecie świeckim/fot. Marcin Doliński
Palił się las w leśnictwie Bedlenki w powiecie świeckim/fot. Marcin Doliński
Kolejny pożar w regionie. Palił się las w leśnictwie Bedlenki w powiecie świeckim. Ogień pojawił się w środę (24.04.), około godziny 15, ale to wtorek (23.04.) leśnicy nazwali najtragiczniejszym, od 15 lat, dniem w historii lasów regionu...
- Drzewo przechyliło się na linię wysokiego napięcia, zrobiło zwarcie, ogień poszedł w dół - relacjonuje Karol Pawlicki, nadleśniczy nadleśnictwa Dąbrowa. - Mamy stratę w pokrywie drzewostanu. Na szczęście świadkiem rozpoczęcia się pożaru był leśniczy...

Dzięki temu, że trwała akcja dogaszenia pożaru w leśnictwie Taszewo, w powietrzu był wyczarterowany przez Lasy Państwowe samolot dromader. Jednostka przyleciała, zrzuciła wodę. - Samolot pomógł bardzo, bo przygasił ogień w tym najbardziej odpowiednim momencie i dzięki temu mamy sytuację opanowaną.

Czarny wtorek...

Według strażaków, wtorek, 23 kwietnia, był jeden z najtragiczniejszych dni od 15 lat w lasach naszego regionu. W 18 pożarach spaliło się blisko 49 ha lasów. Leśnicy gasili również 3 pożary na gruntach prywatnych. Z powodu silnego wiatru w akcji nie mogły uczestniczyć samoloty gaśnicze Lasów Państwowych.

Obecnie w trzystopniowej skali w lasach naszego regionu zagrożenie pożarowe jest duże, a wilgotność ściółki spada poniżej 10 procent.

Patrole lotnicze i naziemne

Aktualnie obszary leśne obserwowane są z 58 dostrzegalni przeciwpożarowych. Ponadto organizowane są patrole lotnicze oraz naziemne. Dobrze funkcjonujący system wczesnej detekcji pożarów lasu pozwala na szybkie wykrycie pożaru, wczesne zaalarmowanie Straży Pożarnych, czego efektem jest częste ugaszanie pożarów w zarodku (do 5 arów).

Pracownicy Służby Leśnej, poza zwykłą pracą, popołudniami pełnią dyżury i są gotowi do dojazdu w miejsce, gdzie dym pojawi się nad lasem.

W każdym nadleśnictwie dyżur pełni też kierowca lekkiego samochodu patrolowo-gaśniczego, który zwykle pierwszy jest na miejscu i do czasu przyjazdu straży pożarnej ogranicza rozprzestrzenianie się pożaru.
Samolot pomógł bardzo, bo przygasił ogień w tym najbardziej odpowiednim momencie...
To kolejne w ostatnich dniach wezwanie do płonącego lasu/wideo: Marcin Doliński
Tym razem powodem pożaru było zwarcie, które spowodowało drzewo upadające na słup wysokiego napięcia/wideo: Marcin Doliński

Wiadomości lokalne

2020-02-18, godz. 21:05 Połasił się na perfumy. Policja prosi o pomoc w identyfikacji Policjanci z Komisariatu Policji Bydgoszcz-Wyżyny proszą o pomoc w identyfikacji mężczyzny przedstawionego na zdjęciu. » więcej 2020-02-18, godz. 20:18 We Włocławku będą badać próbki pod kątem ASF. Powstanie jedno z najnowocześniejszych laboratoriów We Włocławku powstanie laboratorium do badania próbek pod kątem afrykańskiego pomoru świń ASF. Ma być jednym z najnowocześniejszych w kraju. » więcej 2020-02-18, godz. 19:37 Wolna sesja obywatelska w Bydgoszczy. O reformie wymiaru sprawiedliwości Wprowadzana przez rząd reforma sądownictwa była tematem dyskusji podczas 30. Wolnej Sesji Obywatelskiej w Bydgoszczy. » więcej 2020-02-18, godz. 18:40 Koniec procesu ws. wypadku na przejściu dla pieszych w Bydgoszczy. Zginęła 25-letnia kobieta Za niespełna tydzień zapadnie wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku na przejściu dla pieszych na ul. Szpitalnej w Bydgoszczy. Do zdarzenia doszło przed Wigilią ... » więcej 2020-02-18, godz. 17:35 Nowe umowy z RPO m.in. na przygotowanie rewitalizacji linii kolejowej do Grudziądza PKP Polskie Linie Kolejowe otrzymały 8 mln zł unijnej dotacji na przygotowanie projektu rewitalizacji linii kolejowej nr 207 z Grudziądza do granic województw ... » więcej 2020-02-18, godz. 16:30 Regionalny geoportal z nowymi funkcjami. Skorzystają mieszkańcy Władze regionu stawiają na cyfryzację i rozbudowują tzw. System Informacji Przestrzennej Województwa. Infostrada 2.0 dzięki e-usługom ma być bliżej mieszkańcó ... » więcej 2020-02-18, godz. 15:24 Rodzice nie zgadzają się na likwidację szkoły w Trzemiętowie. Będzie protest Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Trzemiętowie, w gminie Sicienko ma zostać zlikwidowana. Na środę (19 lutego) rodzice zapowiadają protest. » więcej 2020-02-18, godz. 14:27 Politycy PiS oburzeni po udziale Kidawy-Błońskiej w spotkaniu o strategii województwa - Spotkanie konsultacyjne w Urzędzie Miasta Włocławek zostało upolitycznione i przekształcone w wiec poparcia dla kandydatki KO na prezydenta Małgorzaty Kidaw ... » więcej 2020-02-18, godz. 13:48 Sportowcy, bankowcy i ratownicy odporni na stres. Badania bydgoskich naukowców Stres u różnych grup zawodowych pod lupą naukowców. Bydgoscy psychologowie zakończyli kilkuletni projekt. » więcej 2020-02-18, godz. 13:03 Kidawa-Błońska we Włocławku: Prezydent musi słuchać głosu Polaków - Nie wierzę w zawetowanie przez prezydenta Andrzeja Dudę noweli dającej rekompensatę TVP i PR, ale obywatele mu to zapamiętają - mówiła Małgorzata Kidawa-Bło ... » więcej
1234567