Środa, 22 maja 2019 r.   Imieniny: Heleny, Wiesławy, Ryty
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-04-24, 16:15 Elżbieta Rupniewska/PAP

Matura? W większości szkół w regionie wciąż pisana jest palcem po wodzie...

Ogólnopolska Manifestacja dla Szkoły w Warszawie/fot. Marcin Obara, PAP
Ogólnopolska Manifestacja dla Szkoły w Warszawie/fot. Marcin Obara, PAP
W szkołach, w których nie odbyła się rada pedagogiczna klasyfikująca uczniów do matury, decyzję o dopuszczeniu młodzieży do egzaminu dojrzałości podejmie dyrekcja lub organ prowadzący - tak zadecydował rząd.
Jeszcze do piątku jest czas na przeprowadzenie rad pedagogicznych klasyfikujących uczniów do matury. Jak wygląda sytuacja w regionie? Elżbieta Rupniewska rozmawiała na ten temat z Markiem Gralikiem, kujawsko-pomorskim kuratorem oświaty.

- 240 szkół, czyli liceów i techników mamy łącznie w województwie. 185 szkół jest strajku, a z tych 185 placówek, w 25 udało się dokonać klasyfikacji - mówi kurator Marek Gralik.
- W Bydgoszczy jest pięć takich szkół. Termin 26 kwietnia jest terminem ostatecznym, w którym może się odbyć rada pedagogiczna, można wystawić oceny, przygotować świadectwa i przekazać je uczniom. Dalsze działania zależą od decyzji rządu...

Wyjątkowa sytuacja jest w Zespole Szkól Elektronicznych w Bydgoszczy, gdzie klasyfikacja się odbyła i nawet wystawione są już świadectwa ukończenia szkoły. Nasza reporterka spotkała grupę uczniów, którzy bez obaw myślą o nadchodzącej maturze.

Tymczasem premier Mateusz Morawiecki, środowe posiedzenie rządu rozpoczął właśnie od sprawy zbliżających się matur. - W szkołach, w których rady pedagogiczne nie podejmą decyzji o dopuszczeniu uczniów do matury, prawo takie będzie przysługiwać dyrektorowi szkoły, a w szczególnych przypadkach - organowi prowadzącemu, np. samorządom.
Wielu uczniom strajkowa przerwa w nauce pomogła w przygotowaniach do matury. Wiadomo już, że egzaminy odbędą się w Zespole Szkół Elektronicznych
Tylko w pięciu bydgoskich szkołach odbyły się rady klasyfikujące do matury

Wiadomości lokalne

2019-05-22, godz. 08:28 Debaty przed Eurowyborami w Polskim Radiu PiK. W środę ostatnia - o prawie Ostatnia debata z udziałem kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego odbędzie się w środę (22 maja) w Polskim Radiu PiK. Tym razem będzie o prawie UE ... » więcej 2019-05-22, godz. 08:05 Przystanek wiedeński w Bydgoszczy. Do trzech razy sztuka? Jest trzech chętnych do wybudowania przystanku wiedeńskiego na ul. Marszałka Ferdynanda Focha przy pl. Teatralnym w Bydgoszczy. To już trzeci przetarg w tej s ... » więcej 2019-05-22, godz. 06:55 Świętopełka w Bydgoszczy w końcu wygląda jak ulica Mieszkańcy ulicy Świętopełka w Bydgoszczy nie muszą już grzęznąć w błocie. Dzięki wspólnej budowie drogi poznali się i częściej spotykają. W ramach inwestycji ... » więcej 2019-05-21, godz. 20:25 Słowo przeciwko słowu. Sebastian Chmara pozwał Krzysztofa Pietrzaka Były zastępca prezydenta Bydgoszczy i aktualny wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki kontra właściciel Tartaku Bydgoszcz. Chodzi o zniesławienie. » więcej 2019-05-21, godz. 19:20 Wiosna zawiadamia prokuraturę. Donosi na biskupa Wanda Nowicka i Elżbieta Długołęcka - kandydatki Wiosny do Parlamentu Europejskiego złożyły do Prokuratury Rejonowej Bydgoszcz-Południe zawiadomienie w sprawi ... » więcej 2019-05-21, godz. 18:35 Michał Korolko: Większa rola miast. ZIT także dla przedsiębiorców? Wzrost znaczenia Bydgoszczy i Torunia w wydatkowaniu środków unijnych proponuje Michał Korolko - kandydat Parlamentu Europejskiego z listy Koalicji Europejski ... » więcej 2019-05-21, godz. 17:20 Tomasz Latos: Jest szansa na lepszy dostęp do rehabilitacji we Włocławku Funkcjonowaniu służby zdrowia poświęcona była konferencja prasowa Tomasza Latosa we Włocławku. To część kampanii posła Prawa i Sprawiedliwości przed wyborami ... » więcej 2019-05-21, godz. 16:15 Na co dzień nie myślą o sobie. Akcja dla mam w szpitalu „Piękny Dzień Mamy” odbył się w Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr Antoniego Jurasza w Bydgoszczy. Był to wyjątk ... » więcej 2019-05-21, godz. 15:00 Ma tyle lat, co polska niepodległość. Pani Zofia dostała medal od marszałka Stuletnia mieszkanka naszego województwa odwiedziła dzisiaj (21.05.) marszałka Piotra Całbeckiego. Zofia Bubacz z Kołodziejowa otrzymała pamiątkowy medal Unit ... » więcej 2019-05-21, godz. 14:06 Niepełnosprawni, jeszcze tylko dziś możecie umawiać się na głosowanie! Każdy, kto chce głosować poza miejscem zameldowania do dziś (21.05) może złożyć wniosek. Także osoby niepełnosprawne tylko dziś mogą złożyć wniosek o dopisani ... » więcej
1234567