Środa, 19 lutego 2020 r.   Imieniny: Arnolda, Konrada, Marcelego
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-04-24, 16:15 Elżbieta Rupniewska/PAP

Matura? W większości szkół w regionie wciąż pisana jest palcem po wodzie...

Ogólnopolska Manifestacja dla Szkoły w Warszawie/fot. Marcin Obara, PAP
Ogólnopolska Manifestacja dla Szkoły w Warszawie/fot. Marcin Obara, PAP
W szkołach, w których nie odbyła się rada pedagogiczna klasyfikująca uczniów do matury, decyzję o dopuszczeniu młodzieży do egzaminu dojrzałości podejmie dyrekcja lub organ prowadzący - tak zadecydował rząd.
Jeszcze do piątku jest czas na przeprowadzenie rad pedagogicznych klasyfikujących uczniów do matury. Jak wygląda sytuacja w regionie? Elżbieta Rupniewska rozmawiała na ten temat z Markiem Gralikiem, kujawsko-pomorskim kuratorem oświaty.

- 240 szkół, czyli liceów i techników mamy łącznie w województwie. 185 szkół jest strajku, a z tych 185 placówek, w 25 udało się dokonać klasyfikacji - mówi kurator Marek Gralik.
- W Bydgoszczy jest pięć takich szkół. Termin 26 kwietnia jest terminem ostatecznym, w którym może się odbyć rada pedagogiczna, można wystawić oceny, przygotować świadectwa i przekazać je uczniom. Dalsze działania zależą od decyzji rządu...

Wyjątkowa sytuacja jest w Zespole Szkól Elektronicznych w Bydgoszczy, gdzie klasyfikacja się odbyła i nawet wystawione są już świadectwa ukończenia szkoły. Nasza reporterka spotkała grupę uczniów, którzy bez obaw myślą o nadchodzącej maturze.

Tymczasem premier Mateusz Morawiecki, środowe posiedzenie rządu rozpoczął właśnie od sprawy zbliżających się matur. - W szkołach, w których rady pedagogiczne nie podejmą decyzji o dopuszczeniu uczniów do matury, prawo takie będzie przysługiwać dyrektorowi szkoły, a w szczególnych przypadkach - organowi prowadzącemu, np. samorządom.
Wielu uczniom strajkowa przerwa w nauce pomogła w przygotowaniach do matury. Wiadomo już, że egzaminy odbędą się w Zespole Szkół Elektronicznych
Tylko w pięciu bydgoskich szkołach odbyły się rady klasyfikujące do matury

Wiadomości lokalne

2020-02-19, godz. 19:29 Nie udzielili pomocy, porzucili ciało w polu. Wyroki dla kierowcy i pasażera 13 lat więzienia i dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów - taki wyrok usłyszał dziś Rafał B. za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu i nieudzielenie pomoc ... » więcej 2020-02-19, godz. 18:45 Gowin do naukowców w Toruniu: Bez was nie wygramy przyszłości dla Polski - Nowe święto to nie tylko celebrowanie przeszłości — powiedział podczas Gali Nauki Polskiej w Toruniu wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jaro ... » więcej 2020-02-19, godz. 16:31 Rodzice w Trzemiętowie protestują. Nie zgadzają się na likwidację szkoły „Będziemy bronić naszej szkoły”, „Nasze dzieci to nie mebel”, „Stop likwidacji” - między innymi z takimi hasłami protestowali dziś przed Urzędem Gminy w Sicie ... » więcej 2020-02-19, godz. 15:37 Podczas Święta UMK zainaugurowano obchody 75. rocznicy powstania uczelni Środowe Święto Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zainaugurowało tegoroczne obchody 75. rocznicy powstania uczelni. W trakcie akademii w auli UMK wyróż ... » więcej 2020-02-19, godz. 14:35 Bezinteresownie pomagają potrzebującym. Taka jest nasza młodzież! Kleje do płytek, gładzie, białą farbę i rękawice robocze pilnie potrzebne do remontów mieszkań potrzebujących bydgoszczan. » więcej 2020-02-19, godz. 13:32 Więcej dla stulatków. Nowa stawka świadczenia honorowego od marca Prawie 300 złotych więcej dla stulatków. Honorowe świadczenie z ZUS otrzymuje w naszym województwie 117 osób. » więcej 2020-02-19, godz. 12:36 W tym sezonie mniej chorych na grypę. Dlaczego? Choć przychodnie pełne pacjentów z objawami grypowymi nie ma mowy o wzroście zachorowań. Przeciwnie! Z danym Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego wynika, że o ... » więcej 2020-02-19, godz. 11:34 Kiedy udostępniony zostanie kolejny fragment drogi S5 w naszym regionie? W piątek będzie można jeździć częścią kolejnego odcinka drogi ekspresowej S5 w naszym regionie - poinformował o tym Urząd Miejski w Szubinie. To jednak nie je ... » więcej 2020-02-19, godz. 10:32 O krok od tragedii. Młody kierowca stracił prawo jazdy O dużym szczęściu może mówić 19-letni kierowca mitsubishi oraz jego 20-letni pasażer, których auto w wyniku niedostosowania prędkości, dachowało. Policjanci z ... » więcej 2020-02-19, godz. 09:34 Najlepszy patron dla nowego, polskiego święta: Mikołaj Kopernik Mikołaj Kopernik to badacz, którego wkład w rozwój światowej nauki trudno przecenić, dlatego będzie doskonałym patronem nowego święta - Dnia Nauki Polskiej - ... » więcej
1234567