Wtorek, 21 maja 2019 r.   Imieniny: Wiktora, Kryspina, Tymoteusza
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-04-19, 13:18 Iwona Muszytowska - Rzeszotek

Tak się kiedyś pościło. I biło... w ramach pokuty wielkopostnej!

Muzeum Etnograficzne pochyliło się nad tradycjami Wielkiego Postu/fot. Iwona Muszytowska - Rzeszotek
Muzeum Etnograficzne pochyliło się nad tradycjami Wielkiego Postu/fot. Iwona Muszytowska - Rzeszotek
Toruńskie Muzeum Etnograficzne w Toruniu przygotowało aranżacje świąteczne w chałupach na terenie skansenu. Wystawy ilustrują przygotowania do świąt , tradycje, obrzędy, m.in.: obmywanie domowników wodą, święcenie pokarmów czy chodzenie z gaikiem.
Aranżacje przygotowano w chałupach z Kujaw, Kociewia oraz Borów Tucholskich. Zwiedzający dowiedzą się, m.in., z czego robiono palmy, jak barwiono jaja, ile jaj trzeba było użyć do baby świątecznej i dlaczego trzeba było pozbyć się kołtuna.

O przedświątecznych, czyli wielkopostnych tradycjach opowiadały Iwonie Muszytowskiej-Rzeszotek Barbara Bukowska oraz Hanna Łopatyńska z toruńskiego Muzeum Etnograficznego.

- Wielki Piątek to był taki dzień wyciszenia. Poświęcano głównie czas na modlitwę, odwiedzano kościoły po to, żeby pomodlić się przy grobach Jezusa. Modlono się również w domu, śpiewano pieśni wielkopostne. I był to post albo bardzo ścisły tak, że praktycznie nic nie jadło się przez cały Wielki Piątek. Tutaj na stole stoją woda, chleb i ugotowane ziemniaki, ale to menu nie pasuje do postu ścisłego, czyli albo o chlebie i wodzie, albo w ogóle bez żadnych pokarmów. Kiedyś przestrzegano postu nie tylko w takie ważne już dni, jak Wielki Piątek, ale przez cały wielki post. Ludzie starali się unikać jedzenia mięsa czasami nabiału słodyczy...

Muzeum Etnograficzne w Toruniu czynne będzie w drugi dzień świąt w godzinach od 10.00 do 15.00.
Tak się kiedyś pościło. I biło... w ramach pokuty wielkopostnej! (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2019-05-20, godz. 20:55 Pikietują przeciwko amerykańskiej ustawie 447. I chcą odwołania ambasador USA Kilkadziesiąt osób protestowało w Toruniu przeciwko amerykańskiej tzw. ustawie 447. Pikietę zorganizowały Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy oraz Stowa ... » więcej 2019-05-20, godz. 20:03 Admirał Józef Unrug wzorem dla innych. Konkurs w „Dworze Marzeń” w Sielcu W Sielcu koło Żnina, w dawnym majątku przedwojennego dowódcy Marynarki Wojennej admirała Józefa Unruga zakończył się IV Rejs Admiralski - ogólnopolski konkurs ... » więcej 2019-05-20, godz. 19:04 Jan Szyszko w Grudziądzu: Lasy, gleby, zasoby geotermalne - tego w UE nam zazdroszczą - W Unii Europejskiej zazdroszczą nam tego, co związane z przyrodą i ochroną środowiska- mówił w Grudziądzu Jan Szyszko. Były minister środowiska odwiedził na ... » więcej 2019-05-20, godz. 17:55 Debaty przed Eurowyborami w Polskim Radiu PiK. We wtorek o pieniądzach Kolejne dwie debaty z udziałem kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego odbędą się we wtorek i środę (21 i 22 maja) w Polskim Radiu PiK. » więcej 2019-05-20, godz. 17:15 16 zagadek dotyczących Jana Pawła II. Nowy escape room „U Lolka” w Łochowie Pierwszy w Polsce, religijny escape room dotyczący Jana Pawła II powstał w Łochowie (powiat bydgoski, gmina Białe Błota). Pokój zagadek został otwarty w Szkol ... » więcej 2019-05-20, godz. 16:20 Schetyna w regionie: o kandydatach Koalicji Europejskiej i państwowej komisji ds. pedofilii - Chcemy powołania niezależnej, państwowej komisji ds. pedofilii - mówił w poniedziałek w Toruniu szef PO Grzegorz Schetyna. W Bydgoszczy - podczas konwencji ... » więcej 2019-05-20, godz. 14:35 Piesi są najważniejsi? W bydgoskim ratuszu o współczesnych miastach W ratuszu zorganizowano konferencję popularnonaukową pn. „Wyzwania dla współczesnych miast”. Wszyscy jesteśmy pieszymi to cykl konferencji organizowanych prze ... » więcej 2019-05-20, godz. 13:38 Dzieciaki będą uczyć się w nowiutkich salach. Uroczystość w Paterku Drugą część Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II, gdzie będą mieścić się sale dydaktyczne, otwarto w poniedziałek we wsi Paterek koło Nakła nad Notecią. D ... » więcej 2019-05-20, godz. 12:34 Krzysztof Brejza i Radosław Sikorski nie odpowiadają na pytania o LGBT Przemysław Przybylski, trójka na liście PiS do Europartamentu przyjechał dziś do Inowrocławia, aby przed biurem posła Krzysztofa Brejzy powtórzyć pytania zada ... » więcej 2019-05-20, godz. 11:54 List otwarty posła Olszewskiego do biskupa Tyrawy Paweł Olszewski, poseł Platformy Obywatelskiej, napisał kolejny list do biskupa Jana Tyrawy w sprawie ks. Mirosława K. » więcej
1234567