Piątek, 21 lutego 2020 r.   Imieniny: Eleonory, Fortunata, Roberta
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-04-19, 13:18 Iwona Muszytowska - Rzeszotek

Tak się kiedyś pościło. I biło... w ramach pokuty wielkopostnej!

Muzeum Etnograficzne pochyliło się nad tradycjami Wielkiego Postu/fot. Iwona Muszytowska - Rzeszotek
Muzeum Etnograficzne pochyliło się nad tradycjami Wielkiego Postu/fot. Iwona Muszytowska - Rzeszotek
Toruńskie Muzeum Etnograficzne w Toruniu przygotowało aranżacje świąteczne w chałupach na terenie skansenu. Wystawy ilustrują przygotowania do świąt , tradycje, obrzędy, m.in.: obmywanie domowników wodą, święcenie pokarmów czy chodzenie z gaikiem.
Aranżacje przygotowano w chałupach z Kujaw, Kociewia oraz Borów Tucholskich. Zwiedzający dowiedzą się, m.in., z czego robiono palmy, jak barwiono jaja, ile jaj trzeba było użyć do baby świątecznej i dlaczego trzeba było pozbyć się kołtuna.

O przedświątecznych, czyli wielkopostnych tradycjach opowiadały Iwonie Muszytowskiej-Rzeszotek Barbara Bukowska oraz Hanna Łopatyńska z toruńskiego Muzeum Etnograficznego.

- Wielki Piątek to był taki dzień wyciszenia. Poświęcano głównie czas na modlitwę, odwiedzano kościoły po to, żeby pomodlić się przy grobach Jezusa. Modlono się również w domu, śpiewano pieśni wielkopostne. I był to post albo bardzo ścisły tak, że praktycznie nic nie jadło się przez cały Wielki Piątek. Tutaj na stole stoją woda, chleb i ugotowane ziemniaki, ale to menu nie pasuje do postu ścisłego, czyli albo o chlebie i wodzie, albo w ogóle bez żadnych pokarmów. Kiedyś przestrzegano postu nie tylko w takie ważne już dni, jak Wielki Piątek, ale przez cały wielki post. Ludzie starali się unikać jedzenia mięsa czasami nabiału słodyczy...

Muzeum Etnograficzne w Toruniu czynne będzie w drugi dzień świąt w godzinach od 10.00 do 15.00.
Tak się kiedyś pościło. I biło... w ramach pokuty wielkopostnej! (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2020-02-21, godz. 17:29 Matka podejrzana o zabójstwo bliźniaków aresztowana Sąd Rejonowy w Bydgoszczy w piątek aresztował na trzy miesiące 40-letnią kobietę, której wcześniej przedstawiono zarzuty zabójstwa niespełna dwumiesięcznych b ... » więcej 2020-02-21, godz. 15:19 Jak badać kierowców? „Bezpieczna Jedynka” na żywo ze szpitala wojskowego Czy badania psychotechniczne kierowców są wystarczające i czy rzeczywiście weryfikują zdolność do wykonywania tego zawodu? Na te pytania będą szukać odpowiedz ... » więcej 2020-02-21, godz. 13:41 Kampus UMK w rejestrze zabytków! Jak go budowano? [film z lat 70.] Kampus Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu  został wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków. Od tej pory wszystkie zmiany remonty i modernizacje na ob ... » więcej 2020-02-21, godz. 12:59 Zarzut i wniosek o areszt dla kobiety podejrzanej o zabójstwo bliźniąt Zarzut dwóch zabójstw dla kobiety, która odebrała życie dwumiesięcznym bliźniętom. Został również złożony wniosek o tymczasowy areszt. Śledczy chcą, aby kobie ... » więcej 2020-02-21, godz. 12:54 Milion podpisów dla Andrzeja Dudy. PiS rozpoczyna kampanię wyborczą - Będziemy robić wszystko, by przekonać mieszkańców do ponownego wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta - powiedział w piątek w Bydgoszczy szef Komitetu Stałego R ... » więcej 2020-02-21, godz. 12:10 Stare przedmioty zyskują drugie życie. Kawiarenka Naprawcza w Toruniu Masz zepsuty rower, niepotrzebne zasłony czy filiżanki? Nie wiesz jak naprawić rozklejone krzesło? Odwiedź Kawiarenkę Naprawczą Stajnia, która działa na teren ... » więcej 2020-02-21, godz. 11:19 Poseł Lewicy: Chcemy chronić rodzinę, więc zalegalizujemy związki partnerskie Poseł Lewicy Krzysztof Gawkowski, który był dziś gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK uważa, że w Polsce powinny być zalegalizowane związki partnerskie ... » więcej 2020-02-21, godz. 10:15 Prawnicy radzą za darmo. Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem - Zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem - taki jest cel rozpoczynającego się w piątek Tygodnia Pomocy Osobom Pokrz ... » więcej 2020-02-21, godz. 08:23 Koniec najstarszej cukierni w Bydgoszczy. Ma prawie 100 lat Piekarnia-cukiernia Bigońskich, znajdująca się przy ul. Gdańskiej, po 96 latach zostanie zlikwidowana. » więcej 2020-02-20, godz. 20:47 Od kwietnia opłaty za deszczówkę w Grudziądzu. Na razie zapłacą przedsiębiorcy i zarządcy dróg Grudziądzcy przedsiębiorcy i zarządcy dróg zapłacą od kwietnia za deszczówkę. Na razie z opłat zwolnieni będą mieszkańcy bloków, kamienic i domów jednorodzinn ... » więcej
1234567