Środa, 19 lutego 2020 r.   Imieniny: Arnolda, Konrada, Marcelego
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-04-18, 14:55 Polska Agencja Prasowa

Pięć osób podejrzanych o cyberprzestępczość i wyłudzenie prawie miliona zł

Głównym podejrzanym jest 43-letni mieszkaniec województwa kujawsko-pomorskiego, który został aresztowany na trzy miesiące. Fot. Pixabay.com
Głównym podejrzanym jest 43-letni mieszkaniec województwa kujawsko-pomorskiego, który został aresztowany na trzy miesiące. Fot. Pixabay.com
Lubuscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Biura Operacji Antyterrorystycznych zatrzymali w Toruniu pięć osób podejrzanych o cyberprzestępczość i o wyłudzenie prawie miliona złotych – poinformował rzecznik lubuskiej policji Marcin Maludy.
- Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty oszustwa komputerowego i prania pieniędzy. Za te przestępstwa grozi im do 10 lat więzienia. Głównym podejrzanym jest 43-letni mieszkaniec województwa kujawsko-pomorskiego, który został aresztowany na trzy miesiące – powiedział Maludy.

Do zatrzymań w tej sprawie doszło w ubiegły wtorek. Były one efektem wielomiesięcznej pracy funkcjonariuszy specjalizujących się w zwalczaniu cyberprzestępczości.

Proceder trwał od 2016 r. Podejrzani posługiwali się szkodliwym oprogramowaniem, dzięki któremu podszywali się pod inne osoby czy instytucje w celu wyłudzania informacji o nich - danych logowania, szczegółów kart płatniczych itp. Do samego wyłudzania pieniędzy dochodziło m.in. przy elektronicznych operacjach związanych z wymianą walut.

- Ofiarami nielegalnej działalności najczęściej padały firmy z branży transportowej. W celu zamaskowania tożsamości przestępcy wykorzystywali przy płatnościach elektronicznych numery telefonów zarejestrowane na tzw. słupy. Poza tym w ramach łączy internetowych korzystali z sieci TOR, co sprzyjało anonimowości przestępców, jednocześnie zapobiegając analizie ruchu sieciowego – wyjaśnił rzecznik.

Śledczy ustalili, że w 2018 r. podejrzani dokonali skutecznego ataku phishingowego (wyłudzanie danych), podczas którego uzyskali dostęp do sieci WiFi firmy transportowej oraz informację, że jej właściciel dokonał przelewu bankowego, aby zakupić 200 tys. euro poprzez kantor internetowy.

- Przestępcy przejęli te pieniądze, następnie w ciągu dwóch godzin przelewali je na kolejne rachunki bankowe, chcąc zatrzeć za sobą ślady. Następnie w przeciągu tygodnia część pieniędzy wypłacili w bankomatach, a za pozostałą część kupili kryptowaluty, którymi obracali w internecie – dodał Maludy.

Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Zielonej Górze. Podczas działań policjanci dokonali przeszukań i zabezpieczyli sprzęt komputerowy. (PAP)

Wiadomości lokalne

2020-02-19, godz. 19:29 Nie udzielili pomocy, porzucili ciało w polu. Wyroki dla kierowcy i pasażera 13 lat więzienia i dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów - taki wyrok usłyszał dziś Rafał B. za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu i nieudzielenie pomoc ... » więcej 2020-02-19, godz. 18:45 Gowin do naukowców w Toruniu: Bez was nie wygramy przyszłości dla Polski - Nowe święto to nie tylko celebrowanie przeszłości — powiedział podczas Gali Nauki Polskiej w Toruniu wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jaro ... » więcej 2020-02-19, godz. 16:31 Rodzice w Trzemiętowie protestują. Nie zgadzają się na likwidację szkoły „Będziemy bronić naszej szkoły”, „Nasze dzieci to nie mebel”, „Stop likwidacji” - między innymi z takimi hasłami protestowali dziś przed Urzędem Gminy w Sicie ... » więcej 2020-02-19, godz. 15:37 Podczas Święta UMK zainaugurowano obchody 75. rocznicy powstania uczelni Środowe Święto Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zainaugurowało tegoroczne obchody 75. rocznicy powstania uczelni. W trakcie akademii w auli UMK wyróż ... » więcej 2020-02-19, godz. 14:35 Bezinteresownie pomagają potrzebującym. Taka jest nasza młodzież! Kleje do płytek, gładzie, białą farbę i rękawice robocze pilnie potrzebne do remontów mieszkań potrzebujących bydgoszczan. » więcej 2020-02-19, godz. 13:32 Więcej dla stulatków. Nowa stawka świadczenia honorowego od marca Prawie 300 złotych więcej dla stulatków. Honorowe świadczenie z ZUS otrzymuje w naszym województwie 117 osób. » więcej 2020-02-19, godz. 12:36 W tym sezonie mniej chorych na grypę. Dlaczego? Choć przychodnie pełne pacjentów z objawami grypowymi nie ma mowy o wzroście zachorowań. Przeciwnie! Z danym Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego wynika, że o ... » więcej 2020-02-19, godz. 11:34 Kiedy udostępniony zostanie kolejny fragment drogi S5 w naszym regionie? W piątek będzie można jeździć częścią kolejnego odcinka drogi ekspresowej S5 w naszym regionie - poinformował o tym Urząd Miejski w Szubinie. To jednak nie je ... » więcej 2020-02-19, godz. 10:32 O krok od tragedii. Młody kierowca stracił prawo jazdy O dużym szczęściu może mówić 19-letni kierowca mitsubishi oraz jego 20-letni pasażer, których auto w wyniku niedostosowania prędkości, dachowało. Policjanci z ... » więcej 2020-02-19, godz. 09:34 Najlepszy patron dla nowego, polskiego święta: Mikołaj Kopernik Mikołaj Kopernik to badacz, którego wkład w rozwój światowej nauki trudno przecenić, dlatego będzie doskonałym patronem nowego święta - Dnia Nauki Polskiej - ... » więcej
1234567