Środa, 22 maja 2019 r.   Imieniny: Heleny, Wiesławy, Ryty
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-04-18, 14:55 Polska Agencja Prasowa

Pięć osób podejrzanych o cyberprzestępczość i wyłudzenie prawie miliona zł

Głównym podejrzanym jest 43-letni mieszkaniec województwa kujawsko-pomorskiego, który został aresztowany na trzy miesiące. Fot. Pixabay.com
Głównym podejrzanym jest 43-letni mieszkaniec województwa kujawsko-pomorskiego, który został aresztowany na trzy miesiące. Fot. Pixabay.com
Lubuscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Biura Operacji Antyterrorystycznych zatrzymali w Toruniu pięć osób podejrzanych o cyberprzestępczość i o wyłudzenie prawie miliona złotych – poinformował rzecznik lubuskiej policji Marcin Maludy.
- Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty oszustwa komputerowego i prania pieniędzy. Za te przestępstwa grozi im do 10 lat więzienia. Głównym podejrzanym jest 43-letni mieszkaniec województwa kujawsko-pomorskiego, który został aresztowany na trzy miesiące – powiedział Maludy.

Do zatrzymań w tej sprawie doszło w ubiegły wtorek. Były one efektem wielomiesięcznej pracy funkcjonariuszy specjalizujących się w zwalczaniu cyberprzestępczości.

Proceder trwał od 2016 r. Podejrzani posługiwali się szkodliwym oprogramowaniem, dzięki któremu podszywali się pod inne osoby czy instytucje w celu wyłudzania informacji o nich - danych logowania, szczegółów kart płatniczych itp. Do samego wyłudzania pieniędzy dochodziło m.in. przy elektronicznych operacjach związanych z wymianą walut.

- Ofiarami nielegalnej działalności najczęściej padały firmy z branży transportowej. W celu zamaskowania tożsamości przestępcy wykorzystywali przy płatnościach elektronicznych numery telefonów zarejestrowane na tzw. słupy. Poza tym w ramach łączy internetowych korzystali z sieci TOR, co sprzyjało anonimowości przestępców, jednocześnie zapobiegając analizie ruchu sieciowego – wyjaśnił rzecznik.

Śledczy ustalili, że w 2018 r. podejrzani dokonali skutecznego ataku phishingowego (wyłudzanie danych), podczas którego uzyskali dostęp do sieci WiFi firmy transportowej oraz informację, że jej właściciel dokonał przelewu bankowego, aby zakupić 200 tys. euro poprzez kantor internetowy.

- Przestępcy przejęli te pieniądze, następnie w ciągu dwóch godzin przelewali je na kolejne rachunki bankowe, chcąc zatrzeć za sobą ślady. Następnie w przeciągu tygodnia część pieniędzy wypłacili w bankomatach, a za pozostałą część kupili kryptowaluty, którymi obracali w internecie – dodał Maludy.

Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Zielonej Górze. Podczas działań policjanci dokonali przeszukań i zabezpieczyli sprzęt komputerowy. (PAP)

Wiadomości lokalne

2019-05-22, godz. 08:28 Debaty przed Eurowyborami w Polskim Radiu PiK. W środę ostatnia - o prawie Ostatnia debata z udziałem kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego odbędzie się w środę (22 maja) w Polskim Radiu PiK. Tym razem będzie o prawie UE ... » więcej 2019-05-22, godz. 08:05 Przystanek wiedeński w Bydgoszczy. Do trzech razy sztuka? Jest trzech chętnych do wybudowania przystanku wiedeńskiego na ul. Marszałka Ferdynanda Focha przy pl. Teatralnym w Bydgoszczy. To już trzeci przetarg w tej s ... » więcej 2019-05-22, godz. 06:55 Świętopełka w Bydgoszczy w końcu wygląda jak ulica Mieszkańcy ulicy Świętopełka w Bydgoszczy nie muszą już grzęznąć w błocie. Dzięki wspólnej budowie drogi poznali się i częściej spotykają. W ramach inwestycji ... » więcej 2019-05-21, godz. 20:25 Słowo przeciwko słowu. Sebastian Chmara pozwał Krzysztofa Pietrzaka Były zastępca prezydenta Bydgoszczy i aktualny wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki kontra właściciel Tartaku Bydgoszcz. Chodzi o zniesławienie. » więcej 2019-05-21, godz. 19:20 Wiosna zawiadamia prokuraturę. Donosi na biskupa Wanda Nowicka i Elżbieta Długołęcka - kandydatki Wiosny do Parlamentu Europejskiego złożyły do Prokuratury Rejonowej Bydgoszcz-Południe zawiadomienie w sprawi ... » więcej 2019-05-21, godz. 18:35 Michał Korolko: Większa rola miast. ZIT także dla przedsiębiorców? Wzrost znaczenia Bydgoszczy i Torunia w wydatkowaniu środków unijnych proponuje Michał Korolko - kandydat Parlamentu Europejskiego z listy Koalicji Europejski ... » więcej 2019-05-21, godz. 17:20 Tomasz Latos: Jest szansa na lepszy dostęp do rehabilitacji we Włocławku Funkcjonowaniu służby zdrowia poświęcona była konferencja prasowa Tomasza Latosa we Włocławku. To część kampanii posła Prawa i Sprawiedliwości przed wyborami ... » więcej 2019-05-21, godz. 16:15 Na co dzień nie myślą o sobie. Akcja dla mam w szpitalu „Piękny Dzień Mamy” odbył się w Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr Antoniego Jurasza w Bydgoszczy. Był to wyjątk ... » więcej 2019-05-21, godz. 15:00 Ma tyle lat, co polska niepodległość. Pani Zofia dostała medal od marszałka Stuletnia mieszkanka naszego województwa odwiedziła dzisiaj (21.05.) marszałka Piotra Całbeckiego. Zofia Bubacz z Kołodziejowa otrzymała pamiątkowy medal Unit ... » więcej 2019-05-21, godz. 14:06 Niepełnosprawni, jeszcze tylko dziś możecie umawiać się na głosowanie! Każdy, kto chce głosować poza miejscem zameldowania do dziś (21.05) może złożyć wniosek. Także osoby niepełnosprawne tylko dziś mogą złożyć wniosek o dopisani ... » więcej
1234567