Środa, 23 września 2020 r.   Imieniny: Tekli, Bogusława, Linusa
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2019-04-17, 14:47 Redakcja

Zmarł Ryszard Kaja, malarz, grafik i scenograf. Jego kreska dotknęła Bydgoszczy i Torunia

Ryszard Kaja/fot. Facebook
Ryszard Kaja/fot. Facebook
Ryszard Kaja: Bydgoszcz z cyklu Plakat Polska/fot. Facebook Ryszard Kaja
Ryszard Kaja: Bydgoszcz z cyklu Plakat Polska/fot. Facebook Ryszard Kaja
Ryszard Kaja: Toruń z cyklu Plakat Polska/fot.j.w.
Ryszard Kaja: Toruń z cyklu Plakat Polska/fot.j.w.
Ryszard Kaja: Chełmno z cyklu Plakat Polska/fot. Facebook Ryszard Kaja
Ryszard Kaja: Chełmno z cyklu Plakat Polska/fot. Facebook Ryszard Kaja
Ryszard Kaja: Wisła z cyklu Plakat Polska/fot. j.w.
Ryszard Kaja: Wisła z cyklu Plakat Polska/fot. j.w.
Ryszard Kaja, plakat do spektaklu baletowego "Alicja w krainie czarów"/fot. Opera Nova
Ryszard Kaja, plakat do spektaklu baletowego "Alicja w krainie czarów"/fot. Opera Nova
Projektował ilustracje książkowe, programy teatralne, katalogi, ale przede wszystkim plakaty. Był twórcą popularnego cyklu Plakat Polska, który poświęcił miejscowościom i regionom Polski.
Ryszard Kaja w 2016 roku spełnił prośbę miłośników Bydgoszczy związanych z blogiem Wspominaj Bydgoszcz, i zaprojektował plakat poświęcony Bydgoszczy, której w jego cyklu Plakat Polska jeszcze brakowało. Gród nad Brdą dołączył tym samym do bardzo sugestywnego i zabawnego plakatu Torunia, Chełmna oraz Wisły.

Nazwisko Ryszarda Kai znaleźć można także w archiwum repertuarowym Bydgoskiego Festiwalu Operowego. W 2007 roku w Operze Nova, Opera Wrocławska pokazała spektakle "Ester" i "Hagith" z jego scenografią, natomiast w 2017 roku, w Bydgoszczy przedstawiany był balet "Alicja w krainie czarów" - spektakl Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź, promowany plakatem autorstwa Ryszarda Kai. Był również Ryszard Kaja współtwórcą kostiumów do bydgoskiego spektaklu baletowego "Trzy kolory/Chopin w Nohant".

Artysta pochodził z Poznania. Studiował w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (dzisiejsza ASP), w 1984 roku uzyskał dyplom z malarstwa w pracowni malarstwa doc. Norberta Skupniewicza. Pracował jako główny scenograf Teatrze Wielkim w Łodzi (1999-2000), w 1994 jako scenograf w Operze i Operetce w Szczecinie, a w latach 1995-2000 jako główny scenograf w Teatrze Wielkim w Poznaniu[. W 1998 roku został uhonorowany Medalem Młodej Sztuki.

Zaprojektował ponad 150 scenografii do spektakli teatralnych, baletowych, operowych i telewizyjnych oraz kilku filmów. Pracował na większości scenach operowych kraju, oraz za granicą m.in. we Francji, Niemczech, Brazylii, Argentynie, Izraelu i Egipcie. Tworzył scenografię (kostiumy i dekoracje) między innymi do takich spektakli, jak: "Bal maskowy", "Ernani", "Falstaff" i "Rigoletto" Verdiego, "Madame Butterfly" Pucciniego, "Carmen" Bizeta, "Cyrulika sewilskiego" Rossiniego, "Czarodziejskiego fletu" Mozarta, Don Pasquale Donizzetiego i innych.

Wiadomości lokalne

2020-09-22, godz. 18:34 Tańsze mieszkania dla inowrocławian? Podpisano porozumienie W Inowrocławiu mogą powstać lokale z rządowego programu rozwoju mieszkalnictwa. Porozumienie w tej sprawie podpisali dziś prezydent Inowrocławia i prezes Kraj ... » więcej 2020-09-22, godz. 16:33 Poseł Robert Kwiatkowski o „Piątce dla zwierząt”: ta ustawa nie doprowadzi do przedterminowych wyborów „Przyszedł czas na zmiany” - tak o przyjętej przez Sejm „Piątce dla zwierząt” mówił w Toruniu poseł Robert Kwiatkowski. » więcej 2020-09-22, godz. 14:35 Wszystko o Pracowniczych Programach Kapitałowych. Konferencja w Bydgoszczy Zatrudnieni na Kujawach i Pomorzu chętniej niż z innych regionów przystępują do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Właśnie o takim oszczędzaniu na emeryturę d ... » więcej 2020-09-22, godz. 13:55 Inspektorzy pracy odwiedzają szkoły. To nie kontrole. To prewencja Dyrektorzy kujawsko-pomorskich szkół są otwarci na współpracę z inspekcją pracy. Tak wynika z ich dotychczasowych wizyt w placówkach oświatowych. » więcej 2020-09-22, godz. 13:28 Podejrzany o rozbój na dworcu. Rozpoznajesz go? Policjanci z Komisariatu Policji Bydgoszcz-Śródmieście apelują o pomoc w identyfikacji osoby przedstawionej na filmie oraz zdjęciach. Wszyscy, którzy rozpozna ... » więcej 2020-09-22, godz. 12:57 Zieloni o zieleni w Toruniu. Wzorem ogrody fasadowe z Holandii [wizualizacje] Zielone dachy na starówce, drzewa w donicach na ulicy Szerokiej i żywopłoty wyłapujące spaliny przy ruchliwych drogach. To część propozycji toruńskich społecz ... » więcej 2020-09-22, godz. 11:59 Radny Szymański interpeluje do prezydenta Inowrocławia Trzeba doceniać sukcesy naukowe uczniów - tak uważa Dobromir Szymański inowrocławski radny Porozumienia. W interpelacji do prezydenta miasta Ryszarda Brejzy p ... » więcej 2020-09-22, godz. 10:05 Tragedia rodziny wypoczywającej pod Włocławkiem. Nie żyją 2 osoby Prawie 80-letnie małżeństwo zginęło w pożarze barakowozu w Szczutkowie w gminie Choceń. Matkę i ojca chciał ratować przebywający w budynku obok syn. » więcej 2020-09-22, godz. 09:35 Koalicja Kukiz'15 z Prawem i Sprawiedliwości? To nie jest niemożliwe Poseł Paweł Szramka, gość wtorkowej Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK, nie wykluczył koalicji Kukiz'15 z Prawem i Sprawiedliwością w przypadku w przypadku rozp ... » więcej 2020-09-22, godz. 08:05 Zieleni ma być w centrum miasta jak najwięcej. Nowy program w Toruniu Więcej zieleni pojawi się na toruńskiej Starówce. Miasto uruchamia nowy program, w pracach pomoże zespół złożony z pracowników kilku działów Urzędu Miasta. » więcej
1234567