Sobota, 07 grudnia 2019 r.   Imieniny: Marcina, Ambrożego, Teodora
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-04-17, 14:47 Redakcja

Zmarł Ryszard Kaja, malarz, grafik i scenograf. Jego kreska dotknęła Bydgoszczy i Torunia

Ryszard Kaja/fot. Facebook
Ryszard Kaja/fot. Facebook
Ryszard Kaja: Bydgoszcz z cyklu Plakat Polska/fot. Facebook Ryszard Kaja
Ryszard Kaja: Bydgoszcz z cyklu Plakat Polska/fot. Facebook Ryszard Kaja
Ryszard Kaja: Toruń z cyklu Plakat Polska/fot.j.w.
Ryszard Kaja: Toruń z cyklu Plakat Polska/fot.j.w.
Ryszard Kaja: Chełmno z cyklu Plakat Polska/fot. Facebook Ryszard Kaja
Ryszard Kaja: Chełmno z cyklu Plakat Polska/fot. Facebook Ryszard Kaja
Ryszard Kaja: Wisła z cyklu Plakat Polska/fot. j.w.
Ryszard Kaja: Wisła z cyklu Plakat Polska/fot. j.w.
Ryszard Kaja, plakat do spektaklu baletowego "Alicja w krainie czarów"/fot. Opera Nova
Ryszard Kaja, plakat do spektaklu baletowego "Alicja w krainie czarów"/fot. Opera Nova
Projektował ilustracje książkowe, programy teatralne, katalogi, ale przede wszystkim plakaty. Był twórcą popularnego cyklu Plakat Polska, który poświęcił miejscowościom i regionom Polski.
Ryszard Kaja w 2016 roku spełnił prośbę miłośników Bydgoszczy związanych z blogiem Wspominaj Bydgoszcz, i zaprojektował plakat poświęcony Bydgoszczy, której w jego cyklu Plakat Polska jeszcze brakowało. Gród nad Brdą dołączył tym samym do bardzo sugestywnego i zabawnego plakatu Torunia, Chełmna oraz Wisły.

Nazwisko Ryszarda Kai znaleźć można także w archiwum repertuarowym Bydgoskiego Festiwalu Operowego. W 2007 roku w Operze Nova, Opera Wrocławska pokazała spektakle "Ester" i "Hagith" z jego scenografią, natomiast w 2017 roku, w Bydgoszczy przedstawiany był balet "Alicja w krainie czarów" - spektakl Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź, promowany plakatem autorstwa Ryszarda Kai. Był również Ryszard Kaja współtwórcą kostiumów do bydgoskiego spektaklu baletowego "Trzy kolory/Chopin w Nohant".

Artysta pochodził z Poznania. Studiował w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (dzisiejsza ASP), w 1984 roku uzyskał dyplom z malarstwa w pracowni malarstwa doc. Norberta Skupniewicza. Pracował jako główny scenograf Teatrze Wielkim w Łodzi (1999-2000), w 1994 jako scenograf w Operze i Operetce w Szczecinie, a w latach 1995-2000 jako główny scenograf w Teatrze Wielkim w Poznaniu[. W 1998 roku został uhonorowany Medalem Młodej Sztuki.

Zaprojektował ponad 150 scenografii do spektakli teatralnych, baletowych, operowych i telewizyjnych oraz kilku filmów. Pracował na większości scenach operowych kraju, oraz za granicą m.in. we Francji, Niemczech, Brazylii, Argentynie, Izraelu i Egipcie. Tworzył scenografię (kostiumy i dekoracje) między innymi do takich spektakli, jak: "Bal maskowy", "Ernani", "Falstaff" i "Rigoletto" Verdiego, "Madame Butterfly" Pucciniego, "Carmen" Bizeta, "Cyrulika sewilskiego" Rossiniego, "Czarodziejskiego fletu" Mozarta, Don Pasquale Donizzetiego i innych.

Wiadomości lokalne

2019-12-07, godz. 19:46 Walczą o czyste powietrze. Marsz antysmogowy w Bydgoszczy [wideo] 'Pokochaj sąsiada', 'Idź pobiegać', 'Nie pal śmieci' - to hasła jakie pojawiły się dziś na transparentach mieszkańców Miedzynia, którzy smogowi mówią: 'dość!'. » więcej 2019-12-07, godz. 18:51 Ciężko im się żyje, ale marzą tylko o zdrowiu. Finał "Szlachetnej Paczki" Jedzenie, środki czystości, opał, opatrunki - m.in. takie rzeczy rozwożą dziś do potrzebujących wolontariusze 'Szlachetnej Paczki'. To wzruszające spotkania z ... » więcej 2019-12-07, godz. 17:45 Pocięli dynię skalpelem i zajrzeli do niej za pomocą laparaskopii. "Medicalia" w Bydgoszczy [zdjęcia] Na twarzy maska, a w rękach skalpel, igła lub nóż. Bydgoszczanie mieli dziś okazję przyjrzeć się pracy chirurga. Wszystko w ramach trwających w mieście 'Medic ... » więcej 2019-12-07, godz. 16:22 Kilka dni temu planowali z Januszem Dzięciołem co zrobić, by przejazd był bezpieczny W miejscu, gdzie w piątek zginął Janusz Dzięcioł płoną znicze. Czy musiało dojść do tej tragedii? » więcej 2019-12-07, godz. 15:00 Są tacy, którzy słuchają przez całą dobę. 28. urodziny Radia Maryja w Toruniu Tłumy słuchaczy z całego kraju i z zagranicy przybyły do Torunia na obchody 28. rocznicy powstania Radia Maryja. Pierwsze kroki kierowali przed siedzibę rozgł ... » więcej 2019-12-07, godz. 13:46 Tramwajem do zdrowia, czyli kurs na profilaktykę nowotworową! „Zrób sobie prezent na Mikołajki, zbadaj się' - do tego zachęcali wolontariusze Akademii Walki z Rakiem w Toruniu w ramach akcji „Rzucamy światło na raka'. Gd ... » więcej 2019-12-07, godz. 12:38 Kosma Złotowski "Europosłem Roku". Nagroda za wspieranie polskiego transportu Kosma Złotowski odebrał w piątek nagrodę „Skrzydło Transportu” w kategorii „Europoseł Roku” z rąk Macieja Wrońskiego, prezesa Związku Pracodawców„Transport i ... » więcej 2019-12-07, godz. 11:15 Męski Różaniec przejdzie ulicami Bydgoszczy. Inicjatywa Wojowników Maryi W sobotę po raz pierwszy ulicami Bydgoszczy przejdzie Męski Różaniec. Jest to inicjatywa mężczyzn - członków wspólnoty Wojownicy Maryi. » więcej 2019-12-07, godz. 10:09 Trzylatka potrzebuje pomocy! Mikołajkowy Koncert Charytatywny dla Karinki Ma cztery latka, zachorowała nagle, rodzice wierzą, że najgorsze już za nimi. Teraz potrzebuję pieniędzy na rehabilitację. W sobotę (7 grudnia) w Białych Błot ... » więcej 2019-12-07, godz. 08:50 Weekend cudów, czyli dary jadą do potrzebujących. Finał „Szlachetnej Paczki” W sobotę (7 grudnia) rozpoczyna się Weekend Cudów, czyli wyjątkowe dwa dni, w których „Szlachetna Paczka” dostarczy pomoc do kilkudziesięciu tysięcy potrzebuj ... » więcej
1234567