Środa, 01 kwietnia 2020 r.   Imieniny: Teodory, Grażyny, Ireny / Prima Aprilis
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-04-11, 17:26 Redakcja

Temat - rzeka, którego źródło już bije w Bydgoszczy, na UKW

Położenie Bydgoszczy, czyli zbieg Wisły i Brdy, połączenie dwóch bardzo ważnych dróg wodnych E70 i E40 to właściwe miejsce do ulokowania Centrum Informacji i Promocji Śródlądowych Dróg Wodnych/fot. Wiktor Strumnik/archiwum
Położenie Bydgoszczy, czyli zbieg Wisły i Brdy, połączenie dwóch bardzo ważnych dróg wodnych E70 i E40 to właściwe miejsce do ulokowania Centrum Informacji i Promocji Śródlądowych Dróg Wodnych/fot. Wiktor Strumnik/archiwum
Powstało Centrum Informacji i Promocji Śródlądowych Dróg Wodnych UKW.
Powstało Centrum Informacji i Promocji Śródlądowych Dróg Wodnych UKW.
Powstało Centrum Informacji i Promocji Śródlądowych Dróg Wodnych UKW. Jednostka mieści się w siedzibie uczelni przy placu Kościeleckich, a celem jej powstania jest pełne przywrócenie miastu, czyli ludziom rzeki.
- Promocja jest wieloaspektowa, przede wszystkim chodzi o edukację wszystkich grup społecznych, zarówno uczniów, jak i dorosłych w temacie korzyści wykorzystania śródlądowych dróg wodnych zarówno pod kątem rekreacji , jak i transportu, np. drewna - mówi dr Dawid Szatten, z Katedry Rewitalizacji Dróg Wodnych UKW w Bydgoszczy.

Prof. Zygmunt Babiński, kierownik Katedry Rewitalizacji Dróg Wodnych UKW, krok po kroku próbuje razem ze swoimi współpracownikami temat wykorzystania rzeki promować.

- Istotne jest gospodarcze wykorzystanie dróg wodnych. Musimy pamiętać o jednej rzeczy: to nie jest tak, że jeżeli systemy rzeczne zostawimy w spokoju, to będziemy mieli naturalne środowisko. Powtórzymy największy błąd! Zmieniający się klimat, działalność człowieka w sposób pośredni i bezpośredni wpływają negatywnie na rzeki, a rzeki są przecież bardzo ważnym elementem naszej gospodarki.

W Niemczech oblicza się, że transport wodny to w przyszłości będzie 40 procent transportu w ogóle. Natomiast my robimy w tej chwili malutki kroczek ku temu, żeby Bydgoszcz stała się miastem na wodzie, żeby Bydgoszcz była miastem wiodącym w Polsce i w Europie Środkowej - uważa prof. Babiński.

Dr Szatten podkreśla, że położenie Bydgoszczy, czyli zbieg Wisły i Brdy, połączenie dwóch bardzo ważnych dróg wodnych E70 i E40 to właściwe miejsce do ulokowania Centrum Informacji i Promocji Śródlądowych Dróg Wodnych i współpracy z innymi centrami które zarówno nad Bałtykiem jaki w Polsce funkcjonuje. A prof. Babiński liczy, że od przemyślanych działań zależy, czy Bydgoszcz będzie wkrótce miastem na wodzie.

Tyle tylko, że przywracanie rzeki jest zadaniem niełatwym, to, można rzec, temat rzeka...

- Zadanie niełatwe, ponieważ trzeba brać pod uwagę naturalne konflikty, w których żadna ze stron nie ma stuprocentowo racji. Trzeba te opinie wyważyć i podejmować niekiedy trudne decyzje, ale myślę, że Bydgoszcz jest dobrym miastem, by tu zacząć, by być źródłem argumentów za, przeciw i analiz - mówi Maria Wasiak, wiceprezydent Bydgoszcz.
Zbieg Wisły i Brdy, połączenie dwóch bardzo ważnych dróg wodnych E70 i E40 to właściwe miejsce do ulokowania Centrum Informacji i Promocji Śródlądowych Dróg Wodnych.

Wiadomości lokalne

2020-03-31, godz. 20:55 Prezydent Torunia: Miejskie placówki ochrony zdrowia funkcjonują bez utrudnień W Toruniu i w powiecie toruńskim jest 11 potwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem, ponad 800 osób przebywa w kwarantannie domowej, a 23 przebywa w mi ... » więcej 2020-03-31, godz. 20:25 Jak zmieniła nas epidemia koronawirusa? Badania naukowców z UKW i Collegium Medicum UMK Chcą wiedzieć jak w związku z koronawirusem zmieniły się nasze nawyki higieniczne. Grupa naukowców z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz Collegium Medicum ... » więcej 2020-03-31, godz. 19:21 Kujawsko-Pomorskie: 75 hospitalizowanych z powodu koronawirusa; 76 zakażonych W województwie kujawsko-pomorskim hospitalizowanych jest 75 osób w związku z koronawirusem SARS-CoV-2. Potwierdzono 4 nowe przypadki zakażania, a liczba chory ... » więcej 2020-03-31, godz. 19:16 Trzynasta emerytura niebawem trafi na konta uprawnionych. Ruszyły wypłaty Ruszyła wypłata „trzynastek” dla emerytów i rencistów. W województwie kujawsko-pomorskim dodatkowe świadczenie otrzyma ponad 430 tys. osób, a w całym kraju ok ... » więcej 2020-03-31, godz. 18:05 W sanatorium „Orion” w Ciechocinku powstanie izolatorium dla zakażonych koronawirusem Izolatorium dla chorych na COVID-19, którzy nie wymagają hospitalizacji, powstanie w sanatorium MSWiA „Orion” - powiedział burmistrz Ciechocinka Leszek Dzierż ... » więcej 2020-03-31, godz. 16:25 Nowa firma śmieciowa w Bydgoszczy, ale gdzie pojemniki na odpady? Na bydgoski rynek śmieciowy wkracza nowa firma. Komunalnik - przedsiębiorstwo z dolnośląskiej Nysy będzie od 1 kwietnia odbierać śmieci z trzech dużych sektor ... » więcej 2020-03-31, godz. 15:25 Kujawsko-Pomorskie: Kolejne cztery osoby zakażone koronawirusem; łącznie 76 chorych W woj. kujawsko-pomorskim potwierdzono kolejne cztery przypadki zakażenia koronawirusem. Łącznie chorych jest 76 osób - poinformował we wtorek po południu rze ... » więcej 2020-03-31, godz. 15:13 Radni KO w Toruniu: Wybory prezydenta RP powinny zostać przesunięte w czasie Klub Koalicji Obywatelskiej apeluje do prezydenta Torunia i radnych o wspólne stanowisko w sprawie zmiany terminu wyborów. - Skupmy się teraz na walce z koron ... » więcej 2020-03-31, godz. 14:42 Respirator, ambulans i środki ochrony dla szpitali. Pomoc od Lasów Państwowych 2 miliony złotych przeznaczą Lasy Państwowe na walkę z epidemią koronawirusa. Duża część ogólnopolskiej kwoty - bo 370 tysięcy - to pieniądze od Regionalnej D ... » więcej 2020-03-31, godz. 13:18 Apteka to nie drogeria, ani przychodnia! Nie chodź tam, jeśli nie musisz Kujawsko-pomorscy aptekarze apelują do pacjentów: „Nie przychodźcie bez powodu do apteki'. Da wielu osób w związku z zamknięciem przychodni i sklepów, farmace ... » więcej
1234567