Piątek, 13 grudnia 2019 r.   Imieniny: Lucji, Otylii
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-04-11, 09:46 Redakcja

Jan Rulewski odchodzi z Platformy i rezygnuje z aktywności politycznej

- Moja obecność w strukturach partii, która wcześniej określana była jako partia środka, budzi wewnętrzne sprzeczności - napisał Jan Rulewski/fot. Archiwum
- Moja obecność w strukturach partii, która wcześniej określana była jako partia środka, budzi wewnętrzne sprzeczności - napisał Jan Rulewski/fot. Archiwum
- PO, w której jestem członkiem klubu parlamentarnego przesunęła środek ciężkości w kierunku lewicowym. Moja obecność w niej nie może być kontynuowana - napisał w oficjalnym oświadczeniu senator Jan Rulewski ogłaszając, że odchodzi z Platformy i rezygnuje z aktywności politycznej.
Oświadczenie pojawiło się na oficjalnym profilu bydgoskiego senatora na Facebooku. - Moja obecność w strukturach partii, która wcześniej określana była jako partia środka, budzi wewnętrzne sprzeczności. Stawia pod znakiem zapytania celowość przebytej drogi życiowej w działalności publicznej. Budzi wiele wątpliwości, wprost zastrzeżenia co do mojej wiarygodności, zwłaszcza ze strony pokolenia Solidarności. Nie może być kontynuowana - pisze Jan Rulewski.

Zapowiada też, że kończy swoją aktywność polityczną. "Alternatywy nie dostrzegam w innych partiach politycznych. Zresztą do polityki nie szedłem dla układów, stanowisk lecz przywracania bądź budowania nowych wartości w Polsce. To historia sprawiła, że nie mogę dalej uczestniczyć w jej kształtowaniu. Ta sama dobra historia, która wciągała mnie w decydowanie o ważnych dla kraju, województwa i miasta wydarzeniach. Zdarzało się , że niektóre były moim udziałem - napisał senator Rulewski.

Oświadczenie bydgoskiego senatora Jana Rulewskiego
W wyborach do Parlamentu Europejskiego w roku 2019 powstała Koalicja Obywatelska grupująca Platformę Obywatelską, Polskie Stronnictwo Ludowe, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Nowoczesną i Partię Zielonych w konstelacji przekraczającej cele zwykłego komitetu wyborczego. W efekcie Platforma Obywatelska, w której jestem członkiem klubu parlamentarnego przesunęła środek ciężkości w kierunku lewicowym. Przejęła niektóre wartości programu partii lewicowych takich jak : światopogląd, stosunek do wiary, kształt patriotyzmu, polityka społeczna i historyczna. Pochodną tego są sojusze na listach wyborczych.

Tym samym moja obecność w strukturach partii, która wcześniej określana była jako partia środka, budzi wewnętrzne sprzeczności. Stawia pod znakiem zapytania celowość przebytej drogi życiowej w działalności publicznej. Budzi wiele wątpliwości, wprost zastrzeżenia co do mojej wiarygodności, zwłaszcza ze strony pokolenia Solidarności. Nie może być kontynuowana.

W szczególności udział w kampanii wyborczej, tej i być może następnej, której liderami pozostają byli funkcjonariusze systemu komunistycznego, w tym w okręgu nr 2 /woj. kujawsko-pomorskie/ np. Janusz Zemke. Stanowi to zaprzeczenie wartości, o które walczyłem przez ponad 50 lat swej aktywności. Więcej, może być uznany jako karykaturalny.
Alternatywy nie dostrzegam w innych partiach politycznych. Zresztą do polityki nie szedłem dla układów, stanowisk lecz przywracania bądź budowania nowych wartości w Polsce. Nie zamierzam podważać podejmowanych rozwiązań wyborczych.
To historia sprawiła, że nie mogę dalej uczestniczyć w jej kształtowaniu. Ta sama dobra historia która wciągała mnie w decydowanie o ważnych dla kraju, województwa i miasta wydarzeniach. Zdarzało się , że niektóre były moim udziałem.
To biologia sprawia, że nie stać mnie na więcej i dłużej.

To porządek polityczny, głębokie podziały w kraju, szczególnie w parlamencie powodują, że oparta na rutynie moja wiedza i pomysłowość nie znajduje ujścia w pracy dla kraju. Fasada demokracji stawia mnie na pozycji pomiędzy próżnością a frustracją.
Niezależnie od powyższego, w okresie minionych 30 lat, wyrosło nowe pokolenie o nowych doświadczeniach, niezbędnych dla dalszego kształtowania oblicza Rzeczypospolitej.
A to uzasadnia jeszcze bardziej decyzję o przejściu w stan spoczynku.
Myślę, że tą decyzją wywołam zrozumienie wśród moich wyborców, sympatyków, koleżanek i kolegów. Tak jak do tej pory, gdy obdarzali mnie wielokrotnie swoim zaufaniem, czasami na wyrost.

Wiadomości lokalne

2019-12-13, godz. 16:02 „Sobota z paszportami” z Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy W najbliższą sobotę, 14 grudnia, Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki organizuje „Sobotę z paszportami”. Mieszkańcy mogą w tym dniu złożyć wnioski paszportowe w ... » więcej 2019-12-13, godz. 15:00 Stanisław Mątewski o śp. Józefie Bońku: - Podziwiałem go. Obrońca nie do przejścia -Był bardzo dobrym zawodnikiem i człowiekiem - tak o zmarłym w czwartek (12.12.) Józefie Bońku - ojcu Zbigniewa (prezesa Polskiego Zwiazku Piłki Nożnej) mówi ... » więcej 2019-12-13, godz. 14:00 Toruń z niepokojem i z nadzieją czeka na ostateczną kwotę podwyżek za wywóz śmieci - O co najmniej 17 procent wzrosną w Toruniu opłaty za wywóz śmieci od mieszkańców - potwierdził prezydent Michał Zaleski. Miasto właśnie rozstrzygało przetar ... » więcej 2019-12-13, godz. 12:50 Młodzieżowa Rada Miasta samorządową szkoła życia. Lekcja polityki trwa już siódmy rok Siódmą kadencję rozpoczęła w piątek (13.12.) bydgoska Młodzieżowa Rada Miasta. Młodzi radni reprezentują uczniów wielu bydgoskich szkół, przedstawiają swoje p ... » więcej 2019-12-13, godz. 11:48 Józef Boniek nie żyje. Zbigniew Boniek, prezes PZPN, w żałobie... Józef Boniek zmarł w czwartek, 12 grudnia, w szpitalu w Bydgoszczy. Pochodził z Nakła. Grał w Czarnych Nakło, Zawiszy Bydgoszcz i Polonii Bydgoszcz na pozycji ... » więcej 2019-12-13, godz. 10:28 Zachodnia pierzeja na desce młodych architektów. Ich kreska przejdzie do historii? Jak zmienić Pierzeję Zachodnią Starego Rynku w Bydgoszczy? - takie zadanie otrzymali uczestnicy warsztatów architektonicznych w Galerii Wspólnej. Warsztaty dl ... » więcej 2019-12-13, godz. 10:21 Prof. Wojciech Polak: - Młodych przekonają do historii grupy rekonstrukcyjne - Rozliczanie historii nam nie wyszło. To sprawa przegrana. Teraz powinniśmy skupić się na budowaniu świadomości historycznej młodych ludzi. To będzie wielole ... » więcej 2019-12-13, godz. 09:25 Toruń nocą wspominał czas, kiedy Polacy stanęli przeciwko Polakom... Torunianie upamiętnili 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. O północy złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą przypominającą patriotyczne demonstra ... » więcej 2019-12-13, godz. 08:29 Marszałek rozdał nagrody dziennikarzom z regionu. Nasi radiowcy górą! Dziennikarze z regionu docenieni w dwóch konkursach Urzędu Marszałkowskiego: „Fundusze europejskie dla Kujawsko-Pomorskiego' oraz „Lubię tu być...na zielonym' ... » więcej 2019-12-12, godz. 21:40 Amerykańska ustawa o zwrocie pożydowskich majątków. Kto za, kto przeciw? Na Starym Rynku w Bydgoszczy zbierane były podpisy pod projektem polskiej ustawy „Stop 447'. Dokument ten sprzeciwia się założeniom amerykańskiej ustawy 447 p ... » więcej
1234567