Poniedziałek, 18 listopada 2019 r.   Imieniny: Romana, Klaudyny, Karoliny / Powołanie Radia PiK SA (1993)
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-04-10, 11:00 Jolanta Fisher, Michał Zaręba, Marcin Doliński, Damian Klich

Egzamin gimnazjalny 2019: pomogli strażacy, radni, pracownicy teatru

Pierwsza część egzaminu gimnazjalnego nie odbyła się w naszym regionie tylko w szkole podstawowej w Podwiesku w gminie Chełmno. Nie udało się zebrać wystarczającej liczy osób do pracy w komisji. Druga część odbyła się już bez przeszkód - dzieci napisały test z języka polskiego/fot. Marcin Doliński
Pierwsza część egzaminu gimnazjalnego nie odbyła się w naszym regionie tylko w szkole podstawowej w Podwiesku w gminie Chełmno. Nie udało się zebrać wystarczającej liczy osób do pracy w komisji. Druga część odbyła się już bez przeszkód - dzieci napisały test z języka polskiego/fot. Marcin Doliński
- Stres był ogromny, bo do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy egzamin się odbędzie i ciągle nie wiemy, czy będziemy pisali drugą część - mówią uczniowie/fot. Andrzej Grygiel, PAP
- Stres był ogromny, bo do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy egzamin się odbędzie i ciągle nie wiemy, czy będziemy pisali drugą część - mówią uczniowie/fot. Andrzej Grygiel, PAP
W Bydgoszczy egzamin gimnazjalny rozpoczął się punktualnie we wszystkich szkołach, podobnie w Toruniu. W Grudziądzu jeszcze o godz. 7.00 brakowało 16 osób do komisji.
BYDGOSZCZ: uczniowie w stresie, list prezydenta
Mimo trwającego strajku nauczycieli, już we wtorek udało się w Bydgoszczy skompletować komisje egzaminacyjne we wszystkich szkołach. Sami uczniowie mówili o niepewności i strachu.
- Stres jest ogromny. O tym, że test się odbędzie dowiedzieliśmy się we wtorek o godz. 14. Nawet nie wiemy, czy będziemy pisali drugą część - mówili. - Ale wspieramy naszych nauczycieli, bo mają prawo protestować - dodali.
Tymczasem oficjalny list do nauczycieli przesłał do mediów prezydent Bydgoszczy. - Dyrektorzy szkół, kierując się dobrem uczniów oraz ustawowymi obowiązkami, dołożyli wszelkich starań, żeby egzaminy odbyły się w zaplanowanym terminie. Nie oznacza to braku solidarności z Państwa postulatami i protestem - napisał prezydent Rafał Bruski. - Strajk z pewnością jest dla Państwa trudną formą protestu również ze względu na konieczność potrącania wynagrodzenia. Zapewniam Państwa, że wszystkie zaplanowane w budżetach szkół środki finansowe na wynagrodzenia, pozostaną do dyspozycji dyrektorów. Będzie je można przeznaczyć w 2019 r. na zajęcia dodatkowe z uczniami, zgodnie z potrzebami uczniów i wolą nauczycieli - dodaje.

Cały list prezydenta Bydgoszczy do nauczycieli

TORUŃ: test bez przeszkód

Również punktualnie o godz. 9.00 rozpoczął się egzamin gimnazjalny w Toruniu. Jak informują dyrektorzy szkół, udało się skompletować komisje nadzorujące przebieg egzaminu we wszystkich toruńskich placówkach, czyli 22.
- O godz. 9.00 rozpoczął się egzamin z historii i wiedzy o społeczeństwie, a o 11.00 - z języka polskiego – mówi Magdalena Stremplewska, rzecznik prezydenta. - W czwartek drugi dzień egzaminów, tym razem z części matematyczno-przyrodniczej, a w piątek z języka obcego na poziomie podstawowym i rozszerzonym. W związku ze strajkiem sytuacja była trudna, natomiast wydział edukacji współpracował z dyrektorami, aby doprowadzić do skompletowania komisji tak, by egzaminy odbyły się bez przeszkód – dodaje.

GRUDZIĄDZ: poszukiwania ludzi do komisji
W środę o godz. 7 w Grudziądzu w komisjach brakowało jeszcze 16 osób. O godz. 9.00 jednak wszyscy uczniowie już pisali swój test. Skąd wzięli się ludzie, którzy pomogli w przeprowadzeniu egzaminu?
- Osoby do komisji egzaminacyjnych znaleźliśmy i w ratuszu, i w teatrze, i w różnych instytucjach miejskich - mówił Szymon Gurbin, wiceprezydent Grudziądza. - Pomogli nam nawet strażacy, bo okazało się że i w Straży Pożarnej są osoby z odpowiednim wykształceniem.
Zgłosił się m.in. radny Andrzej Wiśniewski, były nauczyciel: - Odezwało się we mnie powołanie nauczycielskie. To, to co zrobili nauczyciele w tej tak stresującej dla dzieci sytuacji dowodzi, że mają swoich uczniów w głębokim poważaniu. To nauczyciela dyskwalifikuje – mówi.
W Grudziądzu strajkują wszystkie szkoły i ponad 90 procent nauczycieli.

REGION: egzamin opóźniony
W Inowrocławiu i Włocławku egzamin gimnazjalny odbywał się bez przeszkód we wszystkich szkołach.
Niestety, nie wszędzie udało się go rozpocząć punktualnie. Pierwsza część egzaminu gimnazjalnego nie odbyła się w szkole podstawowej w Podwiesku w gminie Chełmno. Nie udało się zebrać wystarczającej liczy osób do pracy w komisji. Uczniowie nie pisali testu z historii i wiedzy o społeczeństwie. Druga część egzaminu odbyła się już bez przeszkód - dzieci napisały test z języka polskiego.
- Prawdopodobnie pierwszą część uczniowie będą mogli napisać w drugim terminie - mówi Krzysztof Wypij, wójt gminy Chełmno. - W czwartek egzamin będzie odbywał się bez przeszkód. Gorzej będzie w piątek, bo w przypadku egzaminów językowych do komisji potrzeba dużo więcej nauczycieli.
Tymczasem Maria Mazurkiewicz, wicekurator oświaty wyjaśnia, że postępowanie pani dyrektor nie było właściwe, nie znała ona aktualnych przepisów prawa. Konieczna była interwencja wizytatora, niestety ucierpieli na tym uczniowie, którzy pierwszą część egzaminu będą musieli pisać w drugim terminie.

Relacja z Bydgoszczy, mówią uczniowie Gimnazjum Klasycznego
Relacja z Bydgoszczy, mówią uczniowie Gimnazjum Klasycznego
Relacja z Bydgoszczy, mówi Mariola Mańkowska, dyrektor Gimnazjum Klasycznego
Relacja z Torunia, mówi Magdalena Stremplewska, rzecznik prezydenta
Relacja z Grudziądza: uczniowie, nauczyciele, władze, dyrektorzy...
Relacja z Podwieska: Maria Mazurkiewicz , Krzysztof Wypij, Danuta Zaborowska
Relacja z Podwieska: Maria Mazurkiewicz, wicekurator wyjaśnia błąd dyrektorki szkoły

Wiadomości lokalne

2019-11-17, godz. 19:04 Bunt przeciwko wymieraniu. Protest klimatyczny w Toruniu „Wychodzimy na ulice, bo chcemy żyć” - mówią uczestnicy protestu, jaki miał miejsce w niedzielę w Toruniu. Przy pomniku Mikołaja Kopernika zgromadzili się czł ... » więcej 2019-11-17, godz. 17:35 Symbol walki o prawdę i wolność. Uczcili rocznicę spalenia zagłuszarki w 1956 r. Byli przedstawiciele władz miasta, służb mundurowych, radni i patriotyczna młodzież. Bydgoszczanie uczcili 63. rocznicę spalenia zagłuszarki radiowej w 1956 r. » więcej 2019-11-17, godz. 16:10 Happeningi w regionie w obronie pieszych. By ofiar wypadków było mniej Happeningi w związku z przypadającym w niedzielę (17 listopada) Światowym Dniem Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych odbędą się w Bydgoszczy i w Toruniu. Koalicja ... » więcej 2019-11-17, godz. 10:48 Smycze, ubranka, obroże - wszystko dla psów i kotów. Targi PupiLove w Bydgoszczy Kolejna edycja PupiLovych Targów odbędzie się w niedzielę (17 listopada) w Bydgoszczy. To impreza skierowana do wszystkich właścicieli psów i kotów. » więcej 2019-11-16, godz. 19:00 50 plus za kierownicą. Bezpieczeństwo przede wszystkim Kierowcy z wieloletnim stażem mogli zweryfikować i udoskonalić technikę jazdy. To w ramach kolejnej edycji akcji prewencyjnej „50+ na drodze”, która odbyła si ... » więcej 2019-11-16, godz. 17:46 Dyskusja o kościele i młodych ludziach. Forum Młodzieży Diecezji Bydgoskiej - Młodzi wybierają kościół, który jest klarowny i otwarty - mówią uczestnicy I Forum Młodzieży Diecezji Bydgoskiej. Jego uroczyste otwarcie nastąpiło w Domu J ... » więcej 2019-11-16, godz. 16:15 95-lat MZK w Toruniu i przejażdżka „ogórkiem” Mieszkańcy Torunia mieli szansę odbyć sentymentalną podróż. Na ulice miasta wyjechał „ogórek”, czyli stary autobus marki Jelcz. Wszystko z okazji 95-lecia Mie ... » więcej 2019-11-16, godz. 14:05 Przemaszerowali przez centrum Bydgoszczy, by dać znać o Szlachetnej Paczce Marsz Szlachetnej Paczki przeszedł ulicami Bydgoszczy. To znak, że oficjalnie otwarto bazę rodzin, które można obdarować w przedświątecznym czasie. W wojewódz ... » więcej 2019-11-16, godz. 12:33 Armia to przygoda i wyzwanie. Przysięga wojskowa w Toruniu 123 elewów Narodowych Sił Rezerwowych potwierdziło oficjalnie chęć wstąpienia do armii. Uroczysta przysięga wojskowa odbyła się w Centrum Szkolenia Artylerii ... » więcej 2019-11-16, godz. 11:19 Zmarł bp Bronisław Dembowski - biskup senior diecezji włocławskiej Biskup senior diecezji włocławskiej Bronisław Dembowski zmarł w sobotę w nocy w szpitalu we Włocławku; miał 92 lata - poinformował moderator kurii ks. prał. L ... » więcej
1234567