Niedziela, 21 kwietnia 2019 r.   Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa / Przeniesiono Bydgoski Węzeł Radiowy do wilii przy ul. Gdańskiej 50 (1945)
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-04-10, 11:00 Jolanta Fisher, Michał Zaręba, Marcin Doliński, Damian Klich

Egzamin gimnazjalny 2019: pomogli strażacy, radni, pracownicy teatru

Pierwsza część egzaminu gimnazjalnego nie odbyła się w naszym regionie tylko w szkole podstawowej w Podwiesku w gminie Chełmno. Nie udało się zebrać wystarczającej liczy osób do pracy w komisji. Druga część odbyła się już bez przeszkód - dzieci napisały test z języka polskiego/fot. Marcin Doliński
Pierwsza część egzaminu gimnazjalnego nie odbyła się w naszym regionie tylko w szkole podstawowej w Podwiesku w gminie Chełmno. Nie udało się zebrać wystarczającej liczy osób do pracy w komisji. Druga część odbyła się już bez przeszkód - dzieci napisały test z języka polskiego/fot. Marcin Doliński
- Stres był ogromny, bo do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy egzamin się odbędzie i ciągle nie wiemy, czy będziemy pisali drugą część - mówią uczniowie/fot. Andrzej Grygiel, PAP
- Stres był ogromny, bo do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy egzamin się odbędzie i ciągle nie wiemy, czy będziemy pisali drugą część - mówią uczniowie/fot. Andrzej Grygiel, PAP
W Bydgoszczy egzamin gimnazjalny rozpoczął się punktualnie we wszystkich szkołach, podobnie w Toruniu. W Grudziądzu jeszcze o godz. 7.00 brakowało 16 osób do komisji.
BYDGOSZCZ: uczniowie w stresie, list prezydenta
Mimo trwającego strajku nauczycieli, już we wtorek udało się w Bydgoszczy skompletować komisje egzaminacyjne we wszystkich szkołach. Sami uczniowie mówili o niepewności i strachu.
- Stres jest ogromny. O tym, że test się odbędzie dowiedzieliśmy się we wtorek o godz. 14. Nawet nie wiemy, czy będziemy pisali drugą część - mówili. - Ale wspieramy naszych nauczycieli, bo mają prawo protestować - dodali.
Tymczasem oficjalny list do nauczycieli przesłał do mediów prezydent Bydgoszczy. - Dyrektorzy szkół, kierując się dobrem uczniów oraz ustawowymi obowiązkami, dołożyli wszelkich starań, żeby egzaminy odbyły się w zaplanowanym terminie. Nie oznacza to braku solidarności z Państwa postulatami i protestem - napisał prezydent Rafał Bruski. - Strajk z pewnością jest dla Państwa trudną formą protestu również ze względu na konieczność potrącania wynagrodzenia. Zapewniam Państwa, że wszystkie zaplanowane w budżetach szkół środki finansowe na wynagrodzenia, pozostaną do dyspozycji dyrektorów. Będzie je można przeznaczyć w 2019 r. na zajęcia dodatkowe z uczniami, zgodnie z potrzebami uczniów i wolą nauczycieli - dodaje.

Cały list prezydenta Bydgoszczy do nauczycieli

TORUŃ: test bez przeszkód

Również punktualnie o godz. 9.00 rozpoczął się egzamin gimnazjalny w Toruniu. Jak informują dyrektorzy szkół, udało się skompletować komisje nadzorujące przebieg egzaminu we wszystkich toruńskich placówkach, czyli 22.
- O godz. 9.00 rozpoczął się egzamin z historii i wiedzy o społeczeństwie, a o 11.00 - z języka polskiego – mówi Magdalena Stremplewska, rzecznik prezydenta. - W czwartek drugi dzień egzaminów, tym razem z części matematyczno-przyrodniczej, a w piątek z języka obcego na poziomie podstawowym i rozszerzonym. W związku ze strajkiem sytuacja była trudna, natomiast wydział edukacji współpracował z dyrektorami, aby doprowadzić do skompletowania komisji tak, by egzaminy odbyły się bez przeszkód – dodaje.

GRUDZIĄDZ: poszukiwania ludzi do komisji
W środę o godz. 7 w Grudziądzu w komisjach brakowało jeszcze 16 osób. O godz. 9.00 jednak wszyscy uczniowie już pisali swój test. Skąd wzięli się ludzie, którzy pomogli w przeprowadzeniu egzaminu?
- Osoby do komisji egzaminacyjnych znaleźliśmy i w ratuszu, i w teatrze, i w różnych instytucjach miejskich - mówił Szymon Gurbin, wiceprezydent Grudziądza. - Pomogli nam nawet strażacy, bo okazało się że i w Straży Pożarnej są osoby z odpowiednim wykształceniem.
Zgłosił się m.in. radny Andrzej Wiśniewski, były nauczyciel: - Odezwało się we mnie powołanie nauczycielskie. To, to co zrobili nauczyciele w tej tak stresującej dla dzieci sytuacji dowodzi, że mają swoich uczniów w głębokim poważaniu. To nauczyciela dyskwalifikuje – mówi.
W Grudziądzu strajkują wszystkie szkoły i ponad 90 procent nauczycieli.

REGION: egzamin opóźniony
W Inowrocławiu i Włocławku egzamin gimnazjalny odbywał się bez przeszkód we wszystkich szkołach.
Niestety, nie wszędzie udało się go rozpocząć punktualnie. Pierwsza część egzaminu gimnazjalnego nie odbyła się w szkole podstawowej w Podwiesku w gminie Chełmno. Nie udało się zebrać wystarczającej liczy osób do pracy w komisji. Uczniowie nie pisali testu z historii i wiedzy o społeczeństwie. Druga część egzaminu odbyła się już bez przeszkód - dzieci napisały test z języka polskiego.
- Prawdopodobnie pierwszą część uczniowie będą mogli napisać w drugim terminie - mówi Krzysztof Wypij, wójt gminy Chełmno. - W czwartek egzamin będzie odbywał się bez przeszkód. Gorzej będzie w piątek, bo w przypadku egzaminów językowych do komisji potrzeba dużo więcej nauczycieli.
Tymczasem Maria Mazurkiewicz, wicekurator oświaty wyjaśnia, że postępowanie pani dyrektor nie było właściwe, nie znała ona aktualnych przepisów prawa. Konieczna była interwencja wizytatora, niestety ucierpieli na tym uczniowie, którzy pierwszą część egzaminu będą musieli pisać w drugim terminie.

Relacja z Bydgoszczy, mówią uczniowie Gimnazjum Klasycznego
Relacja z Bydgoszczy, mówią uczniowie Gimnazjum Klasycznego
Relacja z Bydgoszczy, mówi Mariola Mańkowska, dyrektor Gimnazjum Klasycznego
Relacja z Torunia, mówi Magdalena Stremplewska, rzecznik prezydenta
Relacja z Grudziądza: uczniowie, nauczyciele, władze, dyrektorzy...
Relacja z Podwieska: Maria Mazurkiewicz , Krzysztof Wypij, Danuta Zaborowska
Relacja z Podwieska: Maria Mazurkiewicz, wicekurator wyjaśnia błąd dyrektorki szkoły

Wiadomości lokalne

2019-04-21, godz. 16:00 Żeby tylko lanie wody nie skończyło się "laniem"...od policji Uważajmy, aby tradycja śmigusa - dyngusa nie przerodziła się w chuligańskie wybryki - ostrzegają kujawsko-pomorscy policjanci. Za przekroczenie granic w 'lany ... » więcej 2019-04-21, godz. 15:00 W bydgoskim zoo zamieszkał gość z Afryki, a w zasadzie z Czech Nowym nabytkiem ogrodu jest dorosła para żenet. Zwierzęta pochodzą z czeskiego Zooparku w Zajeździe. W święta drapieżniki po raz pierwszy skorzystają z wybieg ... » więcej 2019-04-21, godz. 14:00 Stoły uginają się od jedzenia - podzielmy się nim! W Wielkanocny Poniedziałek do potrzebujących trafią dary przekazane przez bydgoszczan. Wszystko za sprawą wiosennej edycji akcji 'Ciepło serca w słoiku'. Jutr ... » więcej 2019-04-21, godz. 13:15 Botanik UKW zaprasza 26 kwietnia na otwarcie sezonu Na ten dzień zaplanowano koncert zespołu Pilersi oraz wycieczki z przewodnikiem - i z nagrodami. » więcej 2019-04-21, godz. 11:58 Alleluja i do przodu...czyli do Myślęcinka! W świąteczne dni warto wybrać się do Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku, który pięknie budzi się na wiosnę. Ogród zoologiczny jest czynny i w niedzielę i w po ... » więcej 2019-04-21, godz. 11:36 Mężczyźni z inowrocławskiego Szymborza nie odpuszczają! Bójcie się panny na wydaniu, kawalerowie już są gotowi! Od 1832 roku trwa tradycja tzw. przywołówek. Panowie, w wielkanocną niedzielę wieczorem, przygadują pa ... » więcej 2019-04-21, godz. 10:41 Zamachy na Sri Lance. Wybuchy w kościołach i hotelach Co najmniej 156 osób zginęło, a ponad 400 zostało rannych w sześciu eksplozjach, do których doszło w niedzielę wielkanocną na Sri Lance - podaje Reuters, cytu ... » więcej 2019-04-21, godz. 10:22 Pożar w Kruszwicy. Jedna osoba nie żyje W nocy spaliła się altana ogrodowa przy ulicy Droga Młyńska. Strażacy znaleźli w środku zwęglone zwłoki mężczyzny. » więcej 2019-04-21, godz. 08:00 Jeśli święta, to z rodziną! Z rodziną - tak święta będą spędzać zapytani przez nas bydgoszczanie. Nawet jeśli w Wielkanoc planują wyjazd, to także do najbliższych. » więcej 2019-04-20, godz. 18:05 Płonęły trawy wzdłuż linii kolejowej Toruń - Olsztyn Strażacy ugasili w sobotę kilka pożarów traw wzdłuż linii kolejowej na odcinku około 25 km pomiędzy miejscowościami Czystochleb i Kamionki Małe - poinformował ... » więcej
1234567