Sobota, 26 września 2020 r.   Imieniny: Wawrzyńca, Kosmy, Damiana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2019-04-08, 16:54 Redakcja/PAP

Strajk nauczycieli w regionie. Gdzie puste korytarze i lekcje odwołane [aktualizacja]

Strajk w przedszkolu "Pod tęczowym parasolem" w Bydgoszczy/fot. Jerzy Kaźmierczak
Strajk w przedszkolu "Pod tęczowym parasolem" w Bydgoszczy/fot. Jerzy Kaźmierczak
Strajk także w szkole w Krąplewicach (powiat świecki). Fot. Marcin Doliński
Strajk także w szkole w Krąplewicach (powiat świecki). Fot. Marcin Doliński
W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Bydgoszczy pusto. Fot. Maciej Wilkowski
W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Bydgoszczy pusto. Fot. Maciej Wilkowski
W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Bydgoszczy pusto. Fot. Maciej Wilkowski
W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Bydgoszczy pusto. Fot. Maciej Wilkowski
W Toruniu o sytuacji poinformował zastępca prezydenta, Zbigniew Fiderewicz. Fot. Michał Zaręba
W Toruniu o sytuacji poinformował zastępca prezydenta, Zbigniew Fiderewicz. Fot. Michał Zaręba
Trwa strajk nauczycieli i pracowników oświaty. Reporterzy Polskiego Radia PiK odwiedzają szkoły w województwie kujawsko-pomorskim.
W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Bydgoszczy byli dziś tylko nauczyciele, którzy dzień rozpoczynali od podpisania listy-deklaracji o przystąpieniu do akcji strajkowej. - Jestem przyzwyczajona do tego, że nas nikt nie docenia, ale w tym momencie to już jest utrata godności. Jedyne co mnie cieszy to fakt, że społeczeństwo dzięki całej sytuacji zauważyło, że mit, że nauczyciel nic nie robi, tylko 18 godzin jest w szkole, a potem ma nieustające trzymiesięczne wakacje to trochę przesada - powiedziała jedna z nauczycielek z ZSO nr 4 w Bydgoszczy..

Toruń, Grudziądz, Włocławek
- 65 na 69 toruńskich placówek oświatowych przystąpiło do strajku w Toruniu - przekazała popołudniu rzecznik prezydenta Magdalena Stremplewska. Nie przyłączyło się Przedszkole Miejskie nr 13, Zespół Szkół Inżynierii Środowiska, Szkoła Podstawowa nr 35 oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. Strajkuje 1919 nauczycieli i 226 pracowników niepedagogicznych - czyli 66,5 proc. wszystkich obecnych w placówkach. Urząd przypomina, że dzieci, którym rodzice nie mogą zapewnić opieki na czas strajku mogą skorzystać z oferty zajęć kulturalnych i sportowych przygotowanych przez miejskie instytucje. Potrzebne informacje są na torun.pl

W Grudziądzu 95 proc. nauczycieli nie pojawiło się dzisiaj w szkołach. Opiekę w kilkudziesięciu placówkach sprawuje łącznie 89 księży i pedagogów, którzy nie przystąpili do akcji strajkowej. Do szkół podstawowych i gimnazjów przyszło na zajęcia dziesięcioro uczniów, a do przedszkoli rodzice przyprowadzili pięćdziesięcioro dzieci. W Grudziądzu wszystkie szkoły i przedszkola biorą udział w strajku.

We Włocławku strajkuje 1134 nauczycieli, a to ponad 80 proc. wszystkich w mieście. Do protestu nie przystąpiło tylko 146. Na zajęcia przyszło w poniedziałek 102 dzieci.

Małe szkoły też strajkują
Jeden z naszych reporterów pojechał do małej szkoły w Krąplewicach w powiecie świeckim. Tam również pedagodzy biorą udział w proteście.
- Nauczyciele o godz. 7 rozpoczęli strajk zgodnie z procedurami. Na razie nie ma uczniów w szkole, ponieważ w piątek już zamieściliśmy informację w dzienniku elektronicznym oraz na drzwiach szkoły z prośbą, aby rodzice, którzy mają taką możliwość pozostawili uczniów, wychowanków, dzieci w domu. Jeżeli nie mają takiej możliwości mogą dziecko przysłać do szkoły i my się nimi zaopiekujemy, ale podkreślam to zajęcia tylko opiekuńcze, zajęć dydaktycznych nie będzie. Zobaczymy co dalej, będziemy na bieżąco informować rodziców - powiedziała Karolina Wesołowska, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Krąplewicach.

Podzielona "Solidarność"
Niektórzy członkowie NSZZ "Solidarność", mimo podpisania porozumienia z rządem, również podjęli strajk w szkołach w województwie kujawsko-pomorskim. - Sytuacja jest różna w poszczególnych miastach - powiedział szef toruńsko-włocławskiej sekcji oświatowej Solidarności Wojciech Jaranowski.

- Struktury oświatowej "Solidarności" w Inowrocławiu i Toruniu miały porozumienia z Związkiem Nauczycielstwa Polskiego i tam najprawdopodobniej ci nauczyciele przystąpili do strajku ZNP. Jeżeli chodzi o Włocławek, to również wiem z informacji od członków związku, że są przypadki przystąpienia do strajku. Wiele osób jednak na pewno słuchało wczoraj wypowiedzi naszego przewodniczącego i do tego strajku nie przystąpi. Tutaj chodzi o indywidualną decyzją każdego pracownika - podkreślił Jaranowski. Dodał, że sytuacja jest różna w poszczególnych miastach i szkołach.

W niedzielę z rządem porozumiała się NSZZ Solidarność, a Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Forum Związków Zawodowych zdecydowały się na bezterminowy strajk.
Materiał Macieja Wilkowskiego (Popołudnie z nami)
W Krąplewicach był Marcin Doliński (Popołudnie z nami)
Mówi Zbigniew Fiderewicz, zastępca prezydenta Torunia

Wiadomości lokalne

2020-09-26, godz. 12:15 Anielskie spotkanie na Wyspie Młyńskiej. Temat: ekologia na co dzień W sobotę, 26 września rozpoczyna się w Bydgoszczy pierwsza edycja plenerowego eko-wydarzenia zatytułowanego 'Szatka'. Wszystko, co się będzie działo na Wyspie ... » więcej 2020-09-26, godz. 08:01 Te warsztaty są cenne i dla ludzi, i dla owadów, bo budują relacje [foto] Niecodzienne warsztaty odbyły się w Białych Błotach pod Bydgoszczą. Osoby niepełnosprawne wraz z osobami bezdomnymi tworzyły domki dla owadów. Na miejscu byli ... » więcej 2020-09-25, godz. 20:45 Wojewoda: OSP jest fenomenem podziwianym przez cały świat Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz wręczył OSP promesy na zakup sprzętu i wyposażenia oraz termomodernizację budynków. » więcej 2020-09-25, godz. 20:30 W Inowrocławiu stypendia dla młodych, zdolnych i pracowitych Prezydent Ryszard Brejza, już po raz siedemnasty przyznał stypendia młodym inowrocławianom, którzy rozpoczynają studia dzienne i wyróżniają się osiągnięciami ... » więcej 2020-09-25, godz. 19:34 Klimat leży młodzieży na sercu, dlatego głośno protestują w Toruniu i Bydgoszczy [wideo] Młodzież zabiera głos w sprawie klimatu. Przy pomniku Mikołaja Kopernika w Toruniu kilkaset młodych osób głośno wyraziło swoją troskę o przyszłość planety. » więcej 2020-09-25, godz. 17:32 Gry, zagadki i dąb czyli 115. rocznica urodzin Mariana Rejewskiego Dąb Pamięci Mariana Rejewskiego, ozdobił plac przed Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Bydgoszczy. Był też tort, wykład i zwiedzanie sali pamięci, a w plana ... » więcej 2020-09-25, godz. 15:19 Rozmowa dnia: skąd kryzys w Zjednoczonej Prawicy, jak z niego wyjść? - Kryzysom w koalicji powinien zapobiec przede wszystkim zdrowy rozsądek — powiedział poseł Tomasz Latos, gość dzisiejszej Rozmowy Dnia. » więcej 2020-09-25, godz. 14:12 Podróżnicy po raz piąty czekają ze swoimi opowieściami. Posłuchajcie! W 2014 roku odbyli roczną podróż dookoła świata z dwójką dzieci. Od pięciu lat organizują w Toruniu Festiwal Podróżników Extreme Travel Festiwal. W tym roku w ... » więcej 2020-09-25, godz. 13:08 Codzienne towarzyszenie osobie chorej wyczerpuje. Warto prosić o pomoc Opiekunowie niepełnosprawnych z Torunia mają szansę nieco odpocząć. Rusza program „Opieka wytchnieniowa”, który daje szansę na krótką przerwę od codziennej pr ... » więcej 2020-09-25, godz. 12:00 Dziennik z czasu kwarantanny. To się czyta jak dobrą powieść sensacyjną! [foto] Niezwykły dziennik z czasu lock downu trafił do Archiwum Państwowego w Toruniu. Swoje zapiski przekazali muzealnikom pracownicy Hoteliku Centrum, który na poc ... » więcej
1234567