Sobota, 07 grudnia 2019 r.   Imieniny: Marcina, Ambrożego, Teodora
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-04-08, 16:54 Redakcja/PAP

Strajk nauczycieli w regionie. Gdzie puste korytarze i lekcje odwołane [aktualizacja]

Strajk w przedszkolu "Pod tęczowym parasolem" w Bydgoszczy/fot. Jerzy Kaźmierczak
Strajk w przedszkolu "Pod tęczowym parasolem" w Bydgoszczy/fot. Jerzy Kaźmierczak
Strajk także w szkole w Krąplewicach (powiat świecki). Fot. Marcin Doliński
Strajk także w szkole w Krąplewicach (powiat świecki). Fot. Marcin Doliński
W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Bydgoszczy pusto. Fot. Maciej Wilkowski
W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Bydgoszczy pusto. Fot. Maciej Wilkowski
W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Bydgoszczy pusto. Fot. Maciej Wilkowski
W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Bydgoszczy pusto. Fot. Maciej Wilkowski
W Toruniu o sytuacji poinformował zastępca prezydenta, Zbigniew Fiderewicz. Fot. Michał Zaręba
W Toruniu o sytuacji poinformował zastępca prezydenta, Zbigniew Fiderewicz. Fot. Michał Zaręba
Trwa strajk nauczycieli i pracowników oświaty. Reporterzy Polskiego Radia PiK odwiedzają szkoły w województwie kujawsko-pomorskim.
W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Bydgoszczy byli dziś tylko nauczyciele, którzy dzień rozpoczynali od podpisania listy-deklaracji o przystąpieniu do akcji strajkowej. - Jestem przyzwyczajona do tego, że nas nikt nie docenia, ale w tym momencie to już jest utrata godności. Jedyne co mnie cieszy to fakt, że społeczeństwo dzięki całej sytuacji zauważyło, że mit, że nauczyciel nic nie robi, tylko 18 godzin jest w szkole, a potem ma nieustające trzymiesięczne wakacje to trochę przesada - powiedziała jedna z nauczycielek z ZSO nr 4 w Bydgoszczy..

Toruń, Grudziądz, Włocławek
- 65 na 69 toruńskich placówek oświatowych przystąpiło do strajku w Toruniu - przekazała popołudniu rzecznik prezydenta Magdalena Stremplewska. Nie przyłączyło się Przedszkole Miejskie nr 13, Zespół Szkół Inżynierii Środowiska, Szkoła Podstawowa nr 35 oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. Strajkuje 1919 nauczycieli i 226 pracowników niepedagogicznych - czyli 66,5 proc. wszystkich obecnych w placówkach. Urząd przypomina, że dzieci, którym rodzice nie mogą zapewnić opieki na czas strajku mogą skorzystać z oferty zajęć kulturalnych i sportowych przygotowanych przez miejskie instytucje. Potrzebne informacje są na torun.pl

W Grudziądzu 95 proc. nauczycieli nie pojawiło się dzisiaj w szkołach. Opiekę w kilkudziesięciu placówkach sprawuje łącznie 89 księży i pedagogów, którzy nie przystąpili do akcji strajkowej. Do szkół podstawowych i gimnazjów przyszło na zajęcia dziesięcioro uczniów, a do przedszkoli rodzice przyprowadzili pięćdziesięcioro dzieci. W Grudziądzu wszystkie szkoły i przedszkola biorą udział w strajku.

We Włocławku strajkuje 1134 nauczycieli, a to ponad 80 proc. wszystkich w mieście. Do protestu nie przystąpiło tylko 146. Na zajęcia przyszło w poniedziałek 102 dzieci.

Małe szkoły też strajkują
Jeden z naszych reporterów pojechał do małej szkoły w Krąplewicach w powiecie świeckim. Tam również pedagodzy biorą udział w proteście.
- Nauczyciele o godz. 7 rozpoczęli strajk zgodnie z procedurami. Na razie nie ma uczniów w szkole, ponieważ w piątek już zamieściliśmy informację w dzienniku elektronicznym oraz na drzwiach szkoły z prośbą, aby rodzice, którzy mają taką możliwość pozostawili uczniów, wychowanków, dzieci w domu. Jeżeli nie mają takiej możliwości mogą dziecko przysłać do szkoły i my się nimi zaopiekujemy, ale podkreślam to zajęcia tylko opiekuńcze, zajęć dydaktycznych nie będzie. Zobaczymy co dalej, będziemy na bieżąco informować rodziców - powiedziała Karolina Wesołowska, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Krąplewicach.

Podzielona "Solidarność"
Niektórzy członkowie NSZZ "Solidarność", mimo podpisania porozumienia z rządem, również podjęli strajk w szkołach w województwie kujawsko-pomorskim. - Sytuacja jest różna w poszczególnych miastach - powiedział szef toruńsko-włocławskiej sekcji oświatowej Solidarności Wojciech Jaranowski.

- Struktury oświatowej "Solidarności" w Inowrocławiu i Toruniu miały porozumienia z Związkiem Nauczycielstwa Polskiego i tam najprawdopodobniej ci nauczyciele przystąpili do strajku ZNP. Jeżeli chodzi o Włocławek, to również wiem z informacji od członków związku, że są przypadki przystąpienia do strajku. Wiele osób jednak na pewno słuchało wczoraj wypowiedzi naszego przewodniczącego i do tego strajku nie przystąpi. Tutaj chodzi o indywidualną decyzją każdego pracownika - podkreślił Jaranowski. Dodał, że sytuacja jest różna w poszczególnych miastach i szkołach.

W niedzielę z rządem porozumiała się NSZZ Solidarność, a Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Forum Związków Zawodowych zdecydowały się na bezterminowy strajk.
Materiał Macieja Wilkowskiego (Popołudnie z nami)
W Krąplewicach był Marcin Doliński (Popołudnie z nami)
Mówi Zbigniew Fiderewicz, zastępca prezydenta Torunia

Wiadomości lokalne

2019-12-07, godz. 10:09 Trzylatka potrzebuje pomocy! Mikołajkowy Koncert Charytatywny dla Karinki Ma cztery latka, zachorowała nagle, rodzice wierzą, że najgorsze już za nimi. Teraz potrzebuję pieniędzy na rehabilitację. W sobotę (7 grudnia) w Białych Błot ... » więcej 2019-12-07, godz. 08:50 Weekend cudów, czyli dary jadą do potrzebujących. Finał „Szlachetnej Paczki” W sobotę (7 grudnia) rozpoczyna się Weekend Cudów, czyli wyjątkowe dwa dni, w których „Szlachetna Paczka” dostarczy pomoc do kilkudziesięciu tysięcy potrzebuj ... » więcej 2019-12-07, godz. 07:00 Mikołajowy rajd dobroczynny na czterech kołach. Tą pomocą sami pokierujemy! Rodzinna zabawa turystyczno - nawigacyjna dla posiadaczy aut osobowych, terenówek 4x4 i suv w Trzeciewnicy to doroczna propozycja Fundacji O To Chodzi Edukacj ... » więcej 2019-12-06, godz. 21:30 Cel jest szczytny, gadżety świetne, a lista darczyńców - imponująca. Wszystko dla Kuby! Wojskowy Hercules - a dokładniej wierny model samolotu, remontowanego obecnie w bydgoskich WZL-ach - będzie można w niedzielę (08.12.) wylicytować podczas Mik ... » więcej 2019-12-06, godz. 20:21 Starszy pan zginął w wypadku drogowym w Żalnie. Podróżował sam Dwa samochody zderzyły się w piątek (06.12.) po godzinie 17:00 w okolicy Żalna, w powiecie tucholskim. 84-letni kierowca jednego z samochodów nie przeżył tego ... » więcej 2019-12-06, godz. 19:15 Najpiękniejsza choinka i świąteczny jarmark czekają na bydgoszczan! [galeria, wideo] 18 - metrowa choinka rozbłysła tysiącami światełek. Na Starym Rynku w Bydgoszczy odbyło się uroczyste uruchomienie oświetlenia na wielkim świątecznym świerku. ... » więcej 2019-12-06, godz. 18:12 Pracownicy bydgoskich domów pomocy społecznej wołają o pomoc...dla siebie Dziesięć minut na jednego podopiecznego, za mało podnośników i łóżek elektrycznych, dwie opiekunki na kilkudziesięciu chorych - tak według pracowników bydgosk ... » więcej 2019-12-06, godz. 17:18 Orszak świętego Mikołaja z prezentami dla chorych dzieci od Caritas i policji Ulicami Bydgoszczy przejechał w piatek (06.12.) konwój Świętego Mikołaja. Starszy jegomość z workiem prezentów w towarzystwie Polfinka i serca Caritas podjech ... » więcej 2019-12-06, godz. 15:04 Bydgoski „mechanik” ma trzy nowe pracownie. Nauczyciele i uczniowie zachwyceni Wyremontowane pomieszczenia i nowy sprzęty - w Zespole Szkół Mechanicznych nr 1 w Bydgoszczy uroczyście otwarto dziś trzy pracownie - mechatroniczną i informa ... » więcej 2019-12-06, godz. 12:13 Wygraj biżuterię YES na Gwiazdkę. Świąteczny konkurs w Polskim Radiu PiK Pięknie zastawiony stół, w tle lśniąca choinka, pod którą - masa prezentów. My też lubimy ten świąteczny obrazek. Chcesz podarować biżuterię na święta, a może ... » więcej
1234567