Niedziela, 26 maja 2019 r.   Imieniny: Filipa, Pauliny / Dzień Matki
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-04-05, 15:43 Damian Klich/Redakcja

Smród po Zachemie wciąż wisi w powietrzu. Tematem zajmie się w tym roku rząd

Analiza wód powierzchniowych i badania hydrogeologiczne pozwolą ocenić skalę zanieczyszczeń, a tym samym starać się o środki unijne na remediację terenu/fot. Damian Klich
Analiza wód powierzchniowych i badania hydrogeologiczne pozwolą ocenić skalę zanieczyszczeń, a tym samym starać się o środki unijne na remediację terenu/fot. Damian Klich
Dogłębne - i systematyczne - badanie gruntu i wód, ulgi w opłatach za wodę dla mieszkańców Łęgnowa - takie zapowiedzi i propozycje padły podczas spotkania w Urzędzie Wojewódzkim.
Po kolejnej odsłonie rozmów na temat kondycji terenów pozachemowskich już wiadomo, że...nie wiadomo, kto odpowiada za zanieczyszczenie okolicy. Pewne jest natomiast, że ocena stanu gruntu i wody jest sprawą pilną.

Analiza wód powierzchniowych (zasięg: Łęgnowo Wieś oraz inne tereny wymagające takiej interwencji; badania wykona GIOŚ, finansowanie WFOŚiG) pozwoli ocenić skalę zanieczyszczeń, a tym samym starać się o środki unijne na remediację terenu. Jak się szacuje, potrzeba na ten cel ponad 2,5 miliarda złotych.

Kolejny niezbędny krok: badania hydrogeologiczne przeprowadzane we współpracy z Urzędem Marszałkowskim i Urzędem Miasta Bydgoszczy.

- Miasto ma formalnie bardzo mało kompetencji do wkraczanie w te problemy, ale deklarujemy niezmiennie dzielenie się każdą informacją i działaniem z każdym organem zainteresowanym, szczególnie jeżeli chodzi o propozycję wojewody, czyli systematyczne badania na skażonym terenie - zapowiada Maria Wasiak, zastępca prezydenta Bydgoszczy.

Na szczeblu rządowym jeszcze w tym roku możemy się spodziewać poruszenia tematu Zachemu.

- Projekt "Zachem" będzie negocjowany przez polski rząd jeszcze w tym roku, jako projekt priorytetowy w nowej perspektywie finansowej - zapowiada Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko - pomorski. - Słyszymy o miliardach złotych niezbędnych do realizacji tego projektu i oczywiście nikt województwie kujawsko-pomorskim takich środków nie ma.

Podczas spotkania nie udało się ustalić, kto powinien być odpowiedzialny za usunięcie zanieczyszczeń z terenów Zachemu.

- Bardzo źle się stało, że nie mamy jednego odpowiedzialnego. W wyniku likwidacji Zachemu oraz działalności syndyka, mamy wielu prywatnych właścicieli, z którymi kontakt jest utrudniony. Syndyk za nic nie odpowiada. Ja twierdzę, że słowa słowami, a pytania do syndyka będziemy kierować na piśmie - zapowiada wojewoda Bogdanowicz.

Grzegorz Floryszak, syndyk masy upadłościowej dawnego Zachemu podkreśla, że nie jest osobą władną do oceny, kto zawinił, i kto powinien teren oczyścić. - Nie mam uprawnień do tego typu działań - zaznacza.

Podczas spotkania omawiano także pomysł, by mieszkańcom skażonego Łęgnowa
obniżyć stawki za wodę lub by założyć spółkę wodną, która dostarczy mieszkańcom wodę w niższej cenie.

W spotkaniu wzięli udział między innymi wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, zastępca prezydenta Bydgoszczy Maria Wasiak, parlamentarzyści i samorządowcy z regionu oraz syndyk dawnych zakładów Chemicznych Zachem w Bydgoszczy.
Projekt "Zachem" będzie negocjowany przez polski rząd jeszcze w tym roku, jako projekt priorytetowy w nowej perspektywie finansowej - zapowiada Mikołaj Bogdanowicz

Wiadomości lokalne

2019-05-26, godz. 13:19 Z dowodem osobistym w smartfonie na głosowanie. Możemy to zrobić pierwszy raz! Podczas głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego możemy pierwszy raz skorzystać z technologicznych udogodnień - zweryfikować swoją tożsamość przy uży ... » więcej 2019-05-26, godz. 10:38 Jesteś niepełnosprawny i chcesz głosować? Zadzwoń po transport! Niepełnosprawni mogą korzystać z darmowego transportu na wybory. Samochody przystosowane do przewozu osób z dysfunkcjami ruchu jeżdżą np. po Toruniu od 8:30. ... » więcej 2019-05-26, godz. 10:03 W regionie wybory bez problemów. Lokale czynne do godz. 21.00 Głosowanie w eurowyborach w województwie kujawsko-pomorskim od rana odbywa się bez przeszkód poinformował Stefan Pietrzak, członek Okręgowej Komisji Wyborczej ... » więcej 2019-05-26, godz. 09:31 Uhonorowani rolnicy, przedsiębiorcy i naukowcy związani z rolnictwem Najlepsi kujawsko-pomorscy rolnicy, laureaci dorocznych konkursów Rolnik Pomorza i Kujaw oraz biznesmeni współpracujący z rolnictwem także naukowcy uczelni ro ... » więcej 2019-05-25, godz. 18:30 Dołączyli do grona księży Czterech diakonów: Jakub Fotin, Łukasz Kucharski, Bartosz Marut i Igor Wichrowski przyjęło w bydgoskiej katedrze święcenia kapłańskie. » więcej 2019-05-25, godz. 17:00 Jak pomóc i łagodzić ból pacjentów i ich rodzin. Konferencja Medycyny Paliatywnej w Toruniu Współpraca specjalistów i wymiana doświadczeń. Taki jest cel Ogólnopolskiej Konferencji Medycyny Paliatywnej w Toruniu. Wydarzenie odbywa się po raz 19. i jak ... » więcej 2019-05-25, godz. 16:56 Policja odkryła składowisko odpadów chemicznych koło Radziejowa Policja i prokuratura prowadzą czynności na odkrytym składowisku odpadów w Topólce koło Radziejowa. Na terenie przedsiębiorstwa zajmującego się obróbką drewna ... » więcej 2019-05-25, godz. 15:30 Młodzieżowi mistrzowie pierwszej pomocy rywalizowali w Bydgoszczy Musieli pomóc między innymi poparzonemu nastolatkowi, czy kobiecie z bólem w klatce piersiowej. W Bydgoszczy młodzież rywalizowała w Mistrzostwach Pierwszej P ... » więcej 2019-05-25, godz. 14:05 Wsiąść do pociągu... Tu się nie da, ale zobaczyć warto! Pociągi, zwrotnice, stacje kolejowe i semafory. Wszystko to można oglądać w Toruniu, ale w wersji mini. Pociągi nie tylko jadą, ale też wydają odgłosy i komun ... » więcej 2019-05-25, godz. 13:00 Z Pawłem Wojciechowskim każdy bałagan da się przeskoczyć! [wideo] Mistrz świata w skoku o tyczce Paweł Wojciechowski złapał w sobotę chwytak do zbierania śmieci. Wraz z grupą bydgoszczan wziął udział we wspólnym sprzątaniu m ... » więcej
1234567