Poniedziałek, 25 maja 2020 r.   Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Longinówka
2019-04-05, 15:43 Damian Klich/Redakcja

Smród po Zachemie wciąż wisi w powietrzu. Tematem zajmie się w tym roku rząd

Analiza wód powierzchniowych i badania hydrogeologiczne pozwolą ocenić skalę zanieczyszczeń, a tym samym starać się o środki unijne na remediację terenu/fot. Damian Klich
Analiza wód powierzchniowych i badania hydrogeologiczne pozwolą ocenić skalę zanieczyszczeń, a tym samym starać się o środki unijne na remediację terenu/fot. Damian Klich
Dogłębne - i systematyczne - badanie gruntu i wód, ulgi w opłatach za wodę dla mieszkańców Łęgnowa - takie zapowiedzi i propozycje padły podczas spotkania w Urzędzie Wojewódzkim.
Po kolejnej odsłonie rozmów na temat kondycji terenów pozachemowskich już wiadomo, że...nie wiadomo, kto odpowiada za zanieczyszczenie okolicy. Pewne jest natomiast, że ocena stanu gruntu i wody jest sprawą pilną.

Analiza wód powierzchniowych (zasięg: Łęgnowo Wieś oraz inne tereny wymagające takiej interwencji; badania wykona GIOŚ, finansowanie WFOŚiG) pozwoli ocenić skalę zanieczyszczeń, a tym samym starać się o środki unijne na remediację terenu. Jak się szacuje, potrzeba na ten cel ponad 2,5 miliarda złotych.

Kolejny niezbędny krok: badania hydrogeologiczne przeprowadzane we współpracy z Urzędem Marszałkowskim i Urzędem Miasta Bydgoszczy.

- Miasto ma formalnie bardzo mało kompetencji do wkraczanie w te problemy, ale deklarujemy niezmiennie dzielenie się każdą informacją i działaniem z każdym organem zainteresowanym, szczególnie jeżeli chodzi o propozycję wojewody, czyli systematyczne badania na skażonym terenie - zapowiada Maria Wasiak, zastępca prezydenta Bydgoszczy.

Na szczeblu rządowym jeszcze w tym roku możemy się spodziewać poruszenia tematu Zachemu.

- Projekt "Zachem" będzie negocjowany przez polski rząd jeszcze w tym roku, jako projekt priorytetowy w nowej perspektywie finansowej - zapowiada Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko - pomorski. - Słyszymy o miliardach złotych niezbędnych do realizacji tego projektu i oczywiście nikt województwie kujawsko-pomorskim takich środków nie ma.

Podczas spotkania nie udało się ustalić, kto powinien być odpowiedzialny za usunięcie zanieczyszczeń z terenów Zachemu.

- Bardzo źle się stało, że nie mamy jednego odpowiedzialnego. W wyniku likwidacji Zachemu oraz działalności syndyka, mamy wielu prywatnych właścicieli, z którymi kontakt jest utrudniony. Syndyk za nic nie odpowiada. Ja twierdzę, że słowa słowami, a pytania do syndyka będziemy kierować na piśmie - zapowiada wojewoda Bogdanowicz.

Grzegorz Floryszak, syndyk masy upadłościowej dawnego Zachemu podkreśla, że nie jest osobą władną do oceny, kto zawinił, i kto powinien teren oczyścić. - Nie mam uprawnień do tego typu działań - zaznacza.

Podczas spotkania omawiano także pomysł, by mieszkańcom skażonego Łęgnowa
obniżyć stawki za wodę lub by założyć spółkę wodną, która dostarczy mieszkańcom wodę w niższej cenie.

W spotkaniu wzięli udział między innymi wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, zastępca prezydenta Bydgoszczy Maria Wasiak, parlamentarzyści i samorządowcy z regionu oraz syndyk dawnych zakładów Chemicznych Zachem w Bydgoszczy.
Projekt "Zachem" będzie negocjowany przez polski rząd jeszcze w tym roku, jako projekt priorytetowy w nowej perspektywie finansowej - zapowiada Mikołaj Bogdanowicz

Wiadomości lokalne

2020-05-24, godz. 18:30 Ojciec i nastoletnia córka nie żyją. Tragiczny wypadek w Tonowie koło Żnina Dwie osoby zginęły w niedzielę popołudniu w wypadku w miejscowości Tonowo (powiat żniński). Na powiatowej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo. » więcej 2020-05-24, godz. 18:12 Nowe zakażenie koronawirusem w regionie. Ile takich osób w powiatach? O jednym, nowym zakażeniu koronawirusem w Kujawsko-Pomorskiem informuje w niedzielę (24 maja) wieczorem Urząd Wojewódzki. » więcej 2020-05-24, godz. 16:06 Płyną wpław przez Wisłę, by zapobiec utonięciom. „Za dużo ludzi ginie w wodzie” Chcą zwrócić uwagę na przyczyny utonięć w Polsce. Pływacy Leszek Naziemiec i Łukasz Tkacz dotarli w niedzielę do Torunia. » więcej 2020-05-24, godz. 09:34 Samochód uderzył w latarnię, w środku zakleszczona kobieta. Wpadł w poślizg? Do poważnego wypadku doszło w sobotę po godz. 23.00 przy skrzyżowaniu ul. Armii Krajowej z Zamczysko. Samochód osobowy wpadł w poślizg i uderzył w uliczną lat ... » więcej 2020-05-24, godz. 08:56 Angielski barkarz pływa po Brdzie. Planuje dotrzeć do Szczecina Kilka dni temu w bydgoskim porcie zacumowała angielska barka kanałowa. Jak się okazało, to stara barka transportowa zbudowana w 1944 roku do przewożenia węgla ... » więcej 2020-05-24, godz. 07:30 Nowe miejsce wypoczynku i cumowania łodzi nad Wisłą. Rewitalizacja Starego Fordonu W bydgoskim Starym Fordonie będzie można odpoczywać nad Wisłą i cumować łodzie. Miasto uzyskało pozwolenie na budowę umocnionego nabrzeża. To kolejny etap rew ... » więcej 2020-05-23, godz. 21:27 Protest Obywateli RP w Bydgoszczy. Kazik: Jestem wolny, poparcia nie potrzebuję Lista przebojów Obywateli RP zabrzmiała w sobotę w centrum Bydgoszczy. W akcji protestacyjnej wzięło udział kilka osób. » więcej 2020-05-23, godz. 20:55 Mężczyzna zginął przygnieciony przyczepą rolniczą Do tragicznego zdarzenia doszło 23 maja w miejscowości Trzebiegoszcz w powiecie lipnowskim. » więcej 2020-05-23, godz. 17:00 Michał Wojtczak - były poseł i senator - zasiądzie w toruńskiej radzie miasta - Wierzę, że przyda się moje doświadczenie z polityki - powiedział Polskiemu Radiu PiK Michał Wojtczak. Były poseł i senator Platformy Obywatelskiej zastąpi w ... » więcej 2020-05-23, godz. 15:30 Terytorialsi poszukiwani! Szkolenie podstawowe rozpocznie się 12 czerwca Kto chce zostać terytorialsem? Zainteresowani mogą sprawdzić się w szeregach w 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Podstawowe wymogi to obywa ... » więcej
1234567