Poniedziałek, 20 maja 2019 r.   Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Aleksandra
Ostrzeżenie meteorologiczne przed burzami z gradem.
Ostrzeżenie meteorologiczne przed burzami z gradem.
Ostrzeżenie meteorologiczne przed burzami z gradem.
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-04-04, 08:05 Marek Ledwosiński/Redakcja

Brak pomocy dla dorosłych z autyzmem. „Wsparcie tylko dla dzieci”

Konferencja "Porozmawiajmy o autyzmie" we Włocławku/fot. Marek Ledwosiński
Konferencja "Porozmawiajmy o autyzmie" we Włocławku/fot. Marek Ledwosiński
Ubolewamy nad losem dzieci dotkniętych autyzmem, ale zupełnie nie wiemy, jak pomagać dorosłym, którzy zmagają się z tą dysfunkcją - to główny wniosek z konferencji "Porozmawiajmy o autyzmie", która obradowała we Włocławku.
Sylwia Mądra, matka autystycznego nastolatka i działaczka na rzecz ludzi dotkniętych tą przypadłością twierdzi, że polski system opieki wygląda tak, jak gdyby ukończenie 18 roku życia przez autystę było jednoznaczne ze zniknięciem autyzmu.

- Bardzo dużo mówimy o dzieciach, o dostępie do diagnozy i terapii szytej na miarę, natomiast zapominamy, że te dzieci kiedyś stają się dorosłymi ludźmi, którzy chcą pracować, rozwijać się i czuć się bezpiecznie. Tego niestety system wsparcia w naszym kraju nie gwarantuje – mówi Sylwia Mądra.

- Rozwiązaniem są środowiskowe domy samopomocy, w których mogą znaleźć dedykowaną pomoc specjalistów i terapeutów w momencie kiedy zabraknie rodziców – dodaje.

Odrębny problem to praca dla autystycznych dorosłych. Ci z nich, którzy mogą funkcjonować samodzielnie to zazwyczaj dobrzy, niezwykle zdyscyplinowani pracownicy. Wymagają jednak specjalistycznego wsparcia na rynku pracy, a tego nie ma.
 
Relacja Marka Ledwosińskiego
Włocławek

Wiadomości lokalne

2019-05-20, godz. 16:20 Schetyna w Toruniu o konieczności powołania państwowej komisji ds. pedofilii - Chcemy powołania niezależnej, państwowej komisji ds. pedofilii, złożonej z trzech przedstawicieli ofiar, trzech prokuratorów w stanie spoczynku i trzech sęd ... » więcej 2019-05-20, godz. 15:31 Debaty przed Eurowyborami w Polskim Radiu PiK. We wtorek o pieniądzach Kolejne dwie debaty z udziałem kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego odbędą się we wtorek i środę (21 i 22 maja) w Polskim Radiu PiK. » więcej 2019-05-20, godz. 14:35 Piesi są najważniejsi? W bydgoskim ratuszu o współczesnych miastach W ratuszu zorganizowano konferencję popularnonaukową pn. „Wyzwania dla współczesnych miast”. Wszyscy jesteśmy pieszymi to cykl konferencji organizowanych prze ... » więcej 2019-05-20, godz. 13:38 Dzieciaki będą uczyć się w nowiutkich salach. Uroczystość w Paterku Drugą część Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II, gdzie będą mieścić się sale dydaktyczne, otwarto w poniedziałek we wsi Paterek koło Nakła nad Notecią. D ... » więcej 2019-05-20, godz. 12:34 Krzysztof Brejza i Radosław Sikorski nie odpowiadają na pytania o LGBT Przemysław Przybylski, trójka na liście PiS do Europartamentu przyjechał dziś do Inowrocławia, aby przed biurem posła Krzysztofa Brejzy powtórzyć pytania zada ... » więcej 2019-05-20, godz. 11:54 List otwarty posła Olszewskiego do biskupa Tyrawy Paweł Olszewski, poseł Platformy Obywatelskiej, napisał kolejny list do biskupa Jana Tyrawy w sprawie ks. Mirosława K. » więcej 2019-05-20, godz. 09:55 Czy wreszcie będziemy oddychać czystszym powietrzem? Duże zainteresowanie dofinansowaniem wymiany pieców Program Czyste Powietrze cieszy się wielką popularnością. Od września podpisano już w naszym regionie ponad 1000 umów na dofinansowanie wymiany źródeł ciepła ... » więcej 2019-05-20, godz. 07:00 Zakwaszenie organizmu, zespół chronicznego zmęczenia? Serio? W najbliższą środę, 22 maja, lek. Szymon Suwała, w ramach cyklu „Medyczna środa” zaprasza na wykład, pt. „O chorobach prawdziwych i nieprawdziwych - obalamy m ... » więcej 2019-05-20, godz. 00:00 Złote medale za wynalazki naukowców z bydgoskich uczelni! Rozdrabniacz do tworzyw sztucznych i wkład do wózka inwalidzkiego dla pacjentów ze skostnieniami okołostawowymi, czyli przedmioty wymyślone i opatentowane prz ... » więcej 2019-05-19, godz. 17:30 Janusz Korwin-Mikke chce przekonać ludzi, którzy mają dość tego, co jest Regionalni kandydaci Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowcy do Parlamentu Europejskiego szukali wyborców w Toruniu: - Niesiemy Europie wolność nadzieję i ś ... » więcej
1234567