Wtorek, 21 stycznia 2020 r.   Imieniny: Agnieszki, Jarosława / Dzień Babci
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-04-03, 09:11 Damian Klich

Będzie strajk nauczycieli? Nie wiadomo, ale samorządy się przygotowują

Zgodnie z prawem szkoły powinny zapewnić opiekę dzieciom nawet w dniach strajku. Fot. Archiwum
Zgodnie z prawem szkoły powinny zapewnić opiekę dzieciom nawet w dniach strajku. Fot. Archiwum
Samorządy w województwie kujawsko-pomorskim przygotowują się na ewentualny strajk nauczycieli 8 kwietnia. Zgodnie z prawem szkoły powinny zapewnić opiekę dzieciom nawet w dniach strajku.
Jednak w wielu gminach, miastach, a nawet powiatach już wiadomo, że szkoły same sobie nie poradzą, bo strajkujących będzie bardzo wielu, dlatego samorządy tworzą różne plany awaryjne.

W powiecie sępoleńskim sytuacja jest bardzo trudna. Urzędnicy Starostwa Powiatowego zastanawiają się nawet nad utworzeniem sztabu kryzysowego - mówi Gabriela Malczewska z Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Sępólnie Krajeńskim.

- W Grudziądzu utworzono zespół, który zajmuje się tym tematem - mówi prezydent Grudziądza Maciej Glamowski.

- W Bydgoszczy również trwają rozmowy z dyrektorami szkół, którym przedstawiamy propozycję pewnych rozwiązań - mówi Iwona Waszkiewicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy.

Wiele samorządów prosi rodziców, by szczególnie w pierwszym dniu strajku zorganizowali opiekę nad dziećmi na własną rękę poprzez wzięcie urlopu lub opieki na dziecko. Proszą również pracodawców o wyrozumiałość. Nauczyciele teoretycznie nie mogą dostać wynagrodzenia za czas strajku, ale wiele samorządów pracuje nad tym, by to zmienić. Takie deklaracje złożyli na przykład prezydent Grudziądza czy Bydgoszczy.
Materiał Damiana Klicha (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2020-01-20, godz. 22:00 Wolność niejedno ma imię - i nazwisko! Wspominamy ojców bydgoskiej polskości Wiązanki kwiatów i znicze na grobach Bohaterów Bydgoskiej Niepodległości: Bernarda Śliwińskiego, Jana Biziela, Jana Maciaszka, w setną rocznicę powrotu miasta ... » więcej 2020-01-20, godz. 20:30 Jubileuszów jest wiele, a życzenie jedno: - Tworzyć Wąbrzeźno naszych marzeń! Radni Wąbrzeźna uczcili przypadającą 20 stycznia setną rocznicę powrotu ich miasta do Macierzy. Podczas uroczystej sesji przyjęli stanowisko, z którego dowiad ... » więcej 2020-01-20, godz. 18:30 Służba zdrowia potrzebuje menedżerów z duszą. Centrum Onkologii takiego ma Prof. Janusz Kowalewski, dyrektor bydgoskiego Centrum Onkologii, odebrał tytuł Menedżera Roku 2019 w Ochronie Zdrowia. Uroczysta gala odbyła się 16 stycznia b ... » więcej 2020-01-20, godz. 17:30 Bydgoszcz świętuje: - Nie zmarnowaliśmy tych stu lat wolności! [wideo, galeria] Bydgoszcz obchodzi 100-lecie powrotu do Macierzy. Oficjalne - historyczne - uroczystości z ceremoniałem wojskowym odbyły się w poniedziałek - 20 stycznia - na ... » więcej 2020-01-20, godz. 16:16 Olbrzymi martwy wąż porzucony na bydgoskiej ulicy. Skąd się tam wziął? Właściciel jednej sztuki czy całej hodowli? Jaki to wąż, i czy jadowity, czy niejadowity? Zdechł sam, czy ktoś go skrzywdził? Pytań jest wiele, a temat niecod ... » więcej 2020-01-20, godz. 14:58 Za wysokie progi na seniorów nogi. Kiedy z ulic Bydgoszczy znikną stare tramwaje? Wiele starszych, ruchowo gorzej sprawnych osób, narzeka na kłopoty z wejściem do tramwaju lub wyjściem z niego. Jest takich pasażerów coraz więcej. A tramwajó ... » więcej 2020-01-20, godz. 14:36 Krzysztof Gawkowski apeluje do premiera o działanie ws. terenów pozachemowskich - Niedostrzeżenie problemu po byłym Zachemie może nas drogo kosztować - mówił w Bydgoszczy Krzysztof Gawkowski. Poseł Lewicy zapowiedział, że zwróci się do pr ... » więcej 2020-01-20, godz. 13:38 Niepełnosprawni o swoich problemach. Czego oczekują, z czym się zmagają? Tu mogą głośno i otwarcie mówić o swoich problemach. To także okazja do wymiany doświadczeń. W Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbyła się sesja sejmiku osób ... » więcej 2020-01-20, godz. 12:55 200 na godzinę na drodze ekspresowej. W pakiecie mandat i punkty karne Ponad 200 km/h pędziła drogą ekspresową S 5 kobieta w audi. Namierzyła ją policyjna grupa SPEED, kierująca została ukarana mandatem i punktami karnymi. » więcej 2020-01-20, godz. 12:24 Naukowo o tym, co działo się w Bydgoszczy przed 100 laty W Bydgoszczy naukowa odsłona 100. rocznicy powrotu miasta do wolnej Polski. W bydgoskim ratuszu zorganizowana została konferencja „Na drodze do Niepodległości ... » więcej
1234567