Niedziela, 15 września 2019 r.   Imieniny: Albina, Nikodema, Marii
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-04-01, 12:26 Robert Erdmann/Redakcja

Elektryczne samochody i czyste powietrze w Bydgoszczy? Na razie dużo problemów

Stacja ładowania samochodów elektrycznych w Toruniu/fot. Archiwum
Stacja ładowania samochodów elektrycznych w Toruniu/fot. Archiwum
Elektromobilność - brzmi atrakcyjne, bo któż nie chciałby czystych aut i czystego powietrza? W rzeczywistości jednak może się to okazać poważnym wyzwaniem dla samorządów.
W bydgoskim ratuszu spotkali się dzisiaj samorządowcy, przedstawiciele spółek, firm i najróżniejszych placówek funkcjonujących w mieście. Temat: ustawa o elektromobilności. Co zakłada?

- Ustawa narzuca samorządom, żeby do końca bieżącego roku każda gmina w swojej flocie pojazdów miała przynajmniej 10 proc. pojazdów elektrycznych, bądź pojazdów napędzanych paliwami alternatywnymi - mówi Andrzej Szczepkowski, główny specjalista referatu rozwoju w wydziale zintegrowanego rozwoju bydgoskiego ratusza. - Wydaje się, że to niewiele, trzeba jednak pamiętać, że w tej chwili Polska nie produkuje żadnych pojazdów elektrycznych, a rynki europejskie również mają ograniczenia w produkcji. Powstaje więc pytanie, czy jesteśmy w stanie organizacyjnie i finansowo te 10 proc. docelowo spełnić? Dodam jeszcze, że do 2025 roku ustawa nakazuje posiadanie 30 proc. takich pojazdów – dodaje.

Jak informuje Tomasz Bońdos z Zespołu Zarządzania Energetyką bydgoskiego Urzędu Miasta, obecnie po Bydgoszczy jeździ 28 aut elektrycznych. - Infrastruktury też nie ma, dlatego mamy tylko 8 ładowarek publicznie dostępnych – mówi. - Do końca przyszłego roku mamy ich postawić w mieście aż 210, pytanie tylko dla kogo mamy to robić?

Przypatrzmy się więc konkretnej firmie, która bez transportu nie działa. Ot, choćby bydgoska ProNatura. Prezes tej firmy, Konrad Mikołajski tak mówi o testowanych ekologicznych pojazdach, przewożących śmieci: - Czas ich pracy jest beznadziejnie krótki, a czas ładowania długi. Jeżeli chodzi o samochody na CNG - jedyna stacja, gdzie można je załadować, znajduje się w Toruniu.
Relacja Roberta Erdmanna

Wiadomości lokalne

2019-09-15, godz. 10:49 W tym konkursie trzeba po prostu zejść na ziemię. I gryźć ziemię! Już po raz szósty, w niedzielę (15.09.), na polach Podgórzyna koło Żnina, Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza i firma Inter-Vax organizują konkurs orki. Biorą w n ... » więcej 2019-09-14, godz. 21:00 Polska pod Krzyżem. Wielka modlitwa we Włocławku i w całym kraju [wideo, zdjęcia] - Jesteśmy tu po to, żeby zaprosić Boga do naszych serc, domów, ojczyzny, kontynentu - powiedział bp włocławski Wiesław Alojzy Mering podczas Mszy św., sprawo ... » więcej 2019-09-14, godz. 20:51 Misja pod krzyżem — Krzysztof Czabański o mediach publicznych Relacja z takiego wydarzenia jak „Polska pod Krzyżem” jest znakomitym przykładem wypełniania misji przez media publiczne — uważa przewodniczący Rady Mediów Na ... » więcej 2019-09-14, godz. 18:05 Ardanowski: szansą polskiego rolnictwa jest postawienie na jakość Szansą polskiego rolnictwa jest postawienie na jakość - powiedział w Przysieku koło Torunia mister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że rolnictwo eko ... » więcej 2019-09-14, godz. 16:45 Święto tolerancji i sportu w Inowrocławiu. Spartakiada Osób Niepełnosprawnych Pokonywali własne słabości i ograniczenia. W Inowrocławiu po raz osiemnasty odbyła się Spartakiada Osób Niepełnosprawnych. » więcej 2019-09-14, godz. 16:00 W Gródku przypomniano wydarzenia pierwszych dni II wojny światowej Ułańska szarża, nalot niemieckich samolotów i ucieczka wojsk polskich z cywilną ludnością - to scenariusz inscenizacji historycznej, która odbyła się w Gródku ... » więcej 2019-09-14, godz. 15:15 Kto zniszczył wyborcze bannery? Poseł zawiadamia policję Bydgoski poseł Platformy Obywatelskiej - Koalicji Obywatelskiej Paweł Olszewski powiadomił policję o zniszczeniu jego bannerów wyborczych. Do zdarzenia doszło ... » więcej 2019-09-14, godz. 14:35 Marszałek Karczewski w Bydgoszczy: Chcemy, żeby Polacy byli dobrze wynagradzani Priorytetem rządu Prawa i Sprawiedliwości jest poziom życia Polaków - przekonywał w Bydgoszczy marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Marszałek wsparł też kan ... » więcej 2019-09-14, godz. 13:20 Właściwie co nas różni? Piknik integracyjny w Toruniu „Jesteśmy jedną rodziną” - podkreślali uczestnicy pikniku „Eko-inte-gracja” Fundacji Daj Szansę w Toruniu. Było budowanie i ozdabianie zamków z kartonów oraz ... » więcej 2019-09-14, godz. 12:15 Święto pszczół i pszczelarzy, pomimo trudnego roku. Miodu jest mniej Kujawsko - pomorscy pszczelarze świętują w Bydgoszczy 36. Wojewódzkie Dni Pszczelarza. Po mszy w kościele św. Trójcy główne uroczystości i festyn odbywają się ... » więcej
1234567