Środa, 27 maja 2020 r.   Imieniny: Augustyna, Juliana, Magdaleny
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-03-27, 15:25 Damian Klich/Redakcja

KIO uznaje pierwsze odwołanie Pesy. Hyundai ciągle bez umowy z Warszawą

Przetarg na dostawę tramwajów dla Warszawy wygrała firma Hyundai, a bydgoska Pesa (jej tramwaj na zdjęciu) uważa, że konkurent nie dopełnił warunków przetargu/fot. Archiwum
Przetarg na dostawę tramwajów dla Warszawy wygrała firma Hyundai, a bydgoska Pesa (jej tramwaj na zdjęciu) uważa, że konkurent nie dopełnił warunków przetargu/fot. Archiwum
Firma Hyundai musi przedstawić Krajowej Izbie Odwoławczej zeznania podatkowe. Tym samym KIO częściowo przychyliła się do pierwszego odwołania, jakie złożyła bydgoska Pesa.
Chodzi o rozstrzygnięcie przetargu Tramwajów Warszawskich na dostawę taboru. Przetarg wygrała firma Hyundai, a Pesa uważała, że konkurent nie dopełnił warunków przetargu. Bydgoska firma złożyła dwa odwołania. Wyrok w sprawie pierwszego zapadł dzisiaj.

Tramwaje przypłyną z Korei
Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła pierwsze odwołanie Pesy. - W treści dokumentów urzędowych, które były tworzone przez przystępującego nie wynikało wprost, że firma nie posiada zaległości podatkowych w zakresie podatku VAT. W związku z tym Krajowa Izba Odwoławcza nakazała zamawiającemu, aby kwestię tę wyjaśnił - tłumaczy Magdalena Grabarczyk, rzecznik prasowy Krajowej Izby Odwoławczej.

- Mamy mieszane uczucia po tej decyzji - mówi Maciej Grześkowiak, PR menadżer Pesa Bydgoszcz. - KIO uwzględniła tylko niektóre z naszych zarzutów uznając, że nie byliśmy w stanie ich właściwie udowodnić - tłumaczy. - Przyjmujemy jednak decyzję KIO z szacunkiem i nadzieją, ponieważ w toku postępowania Hyundai musiał ujawnić wiele nieznanych do tej pory informacji. Niektóre dotyczyły na przykład sposobu produkcji. Teraz wiemy już więcej na ten temat, stąd nasze drugie odwołanie. Uważamy, że są poważne przesłanki do odrzucenia tej oferty. Okazało się bowiem, że wszystkie obietnice fabryki i produkcji w Polsce to tylko marketing, a tak naprawdę wszystkie tramwaje powstaną w Korei, skąd będą statkiem przypływać do Polski.

Odwołania Pesy wydłużają procedurę
- W dużej mierze kwestie przedstawione przez Pesę w nowym odwołaniu zostały już rozstrzygnięte przez Krajową Izbę Odwoławczą - odpowiada na to rzecznik Tramwajów Warszawskich Maciej Dukiewicz. - W naszej ocenie składanie przez Pesę kolejnych odwołań ma na celu wydłużenie procedury. Jednocześnie też sprawia, że warszawiacy nie będą mogli szybciej podróżować kolejnymi nowoczesnymi tramwajami - dodaje.

Pesa dalej będzie walczyć przed Krajową Izbą Odwoławczą. Dopóki nie zakończy się postępowanie w sprawie drugiego odwołania, spółka Tramwaje Warszawskie nie może podpisać umowy z Hyundai'em.
Mówi Magdalena Grabarczyk, rzecznik prasowy Krajowej Izby Odwoławczej
Mówi Maciej Grześkowiak, PR menadżer Pesa Bydgoszcz
Mówi rzecznik Tramwajów Warszawskich Maciej Dukiewicz

Wiadomości lokalne

2020-05-27, godz. 08:15 Dodatkowe testy u pracowników toruńskich przedszkoli i żłobków Toruń zleca dodatkowe badania na obecność koronawirusa u opiekunów toruńskich maluchów. Na dwa dni miasto zamknęło kilka miejskich placówek - przekazał we wto ... » więcej 2020-05-27, godz. 07:18 Marzenia o Wielkiej Pętli Fordonu. Czy się spełnią? Koncepcja już jest Społeczny Komitet Budowy Wielkiej Pętli Fordonu przedstawił koncepcję przebiegu trasy rekreacyjnej u podnóża fordońskich górek. To ponad 20-kilometrowy szlak ... » więcej 2020-05-26, godz. 20:25 W urzędzie zbierano podpisy pod kandydaturą na prezydenta? Sprawdza to policja Policja prowadzi postępowanie sprawdzające w związku z zawiadomieniem o zbieraniu w Świeciu podpisów pod jedną z kandydatur na prezydenta - poinformował ofice ... » więcej 2020-05-26, godz. 19:52 Ulicy Bydgoskiej w Warszawie nie będzie W stolicy są ulice Koronowska, Nakielska, Tucholska, Inowrocławska, nie ma zaś ulicy Bydgoskiej i... nie będzie. W tej sprawie do prezydenta stolicy Rafała Tr ... » więcej 2020-05-26, godz. 18:16 Aura zmienia plany. Most tymczasowy w Toruniu nie stanie Nie będzie tymczasowej przeprawy w Toruniu. Powodem jest susza i niski stan Wisły - poinformował podczas wtorkowej wideokonferencji prezydent miasta Michał Za ... » więcej 2020-05-26, godz. 16:20 Tęsknota i bajki zza krat. Dzień Matki w więzieniu Zza krat piszą wiersze i bajki dla swoich dzieci. Kobiety z Zakładu Karnego nr 1 w Grudziądzu w ten sposób spędzają ten wyjątkowy dla wszystkich matek dzień. » więcej 2020-05-26, godz. 15:41 Kujawsko-Pomorskie: Brak nowych zakażeń koronawirusem, 6 nowych ozdrowieńców O 6 kolejnych osobach, które zostały wyleczone z COVID-19 poinformowały we wtorek po południu służby wojewody kujawsko-pomorskiego. » więcej 2020-05-26, godz. 15:10 Kontynuacja i doskonalenie. Takie są plany rektora UKW na kolejną kadencję Nie zapowiada dużych zmian na uczelni. Zamiast tego mówi o kontynuacji i doskonaleniu tego, co już zostało zapoczątkowane. Nowy-stary rektor Uniwersytetu Kazi ... » więcej 2020-05-26, godz. 14:02 Rodziny zmarłych na Covid-19 chcą przeniesienia śledztwa do Gdańska Czy śledztwo w sprawie możliwych nieprawidłowości w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim w Toruniu zostanie przeniesione do Gdańska ? Chce tego część rodzin - d ... » więcej 2020-05-26, godz. 11:13 Znowu zmiany w okolicach Kujawskiej. Kolejny etap rozbudowy [grafiki] Będą kolejne zmiany w organizacji ruchu w rejonie ulicy Kujawskiej w Bydgoszczy. Od soboty (30 maja) wykonawca przystępuje do prac na odcinkach, po których ob ... » więcej
1234567