Piątek, 24 maja 2019 r.   Imieniny: Joanny, Zuzanny
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-03-27, 15:25 Damian Klich/Redakcja

KIO uznaje pierwsze odwołanie Pesy. Hyundai ciągle bez umowy z Warszawą

Przetarg na dostawę tramwajów dla Warszawy wygrała firma Hyundai, a bydgoska Pesa (jej tramwaj na zdjęciu) uważa, że konkurent nie dopełnił warunków przetargu/fot. Archiwum
Przetarg na dostawę tramwajów dla Warszawy wygrała firma Hyundai, a bydgoska Pesa (jej tramwaj na zdjęciu) uważa, że konkurent nie dopełnił warunków przetargu/fot. Archiwum
Firma Hyundai musi przedstawić Krajowej Izbie Odwoławczej zeznania podatkowe. Tym samym KIO częściowo przychyliła się do pierwszego odwołania, jakie złożyła bydgoska Pesa.
Chodzi o rozstrzygnięcie przetargu Tramwajów Warszawskich na dostawę taboru. Przetarg wygrała firma Hyundai, a Pesa uważała, że konkurent nie dopełnił warunków przetargu. Bydgoska firma złożyła dwa odwołania. Wyrok w sprawie pierwszego zapadł dzisiaj.

Tramwaje przypłyną z Korei
Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła pierwsze odwołanie Pesy. - W treści dokumentów urzędowych, które były tworzone przez przystępującego nie wynikało wprost, że firma nie posiada zaległości podatkowych w zakresie podatku VAT. W związku z tym Krajowa Izba Odwoławcza nakazała zamawiającemu, aby kwestię tę wyjaśnił - tłumaczy Magdalena Grabarczyk, rzecznik prasowy Krajowej Izby Odwoławczej.

- Mamy mieszane uczucia po tej decyzji - mówi Maciej Grześkowiak, PR menadżer Pesa Bydgoszcz. - KIO uwzględniła tylko niektóre z naszych zarzutów uznając, że nie byliśmy w stanie ich właściwie udowodnić - tłumaczy. - Przyjmujemy jednak decyzję KIO z szacunkiem i nadzieją, ponieważ w toku postępowania Hyundai musiał ujawnić wiele nieznanych do tej pory informacji. Niektóre dotyczyły na przykład sposobu produkcji. Teraz wiemy już więcej na ten temat, stąd nasze drugie odwołanie. Uważamy, że są poważne przesłanki do odrzucenia tej oferty. Okazało się bowiem, że wszystkie obietnice fabryki i produkcji w Polsce to tylko marketing, a tak naprawdę wszystkie tramwaje powstaną w Korei, skąd będą statkiem przypływać do Polski.

Odwołania Pesy wydłużają procedurę
- W dużej mierze kwestie przedstawione przez Pesę w nowym odwołaniu zostały już rozstrzygnięte przez Krajową Izbę Odwoławczą - odpowiada na to rzecznik Tramwajów Warszawskich Maciej Dukiewicz. - W naszej ocenie składanie przez Pesę kolejnych odwołań ma na celu wydłużenie procedury. Jednocześnie też sprawia, że warszawiacy nie będą mogli szybciej podróżować kolejnymi nowoczesnymi tramwajami - dodaje.

Pesa dalej będzie walczyć przed Krajową Izbą Odwoławczą. Dopóki nie zakończy się postępowanie w sprawie drugiego odwołania, spółka Tramwaje Warszawskie nie może podpisać umowy z Hyundai'em.
Mówi Magdalena Grabarczyk, rzecznik prasowy Krajowej Izby Odwoławczej
Mówi Maciej Grześkowiak, PR menadżer Pesa Bydgoszcz
Mówi rzecznik Tramwajów Warszawskich Maciej Dukiewicz

Wiadomości lokalne

2019-05-24, godz. 09:40 Są dwa obozy. Który wybieracie? - pyta Radosław Sikorski na finiszu kampanii [wideo] „Będziemy walczyć o pozostanie Polski w UE i unijne pieniądze dla naszego regionu” - mówił o poranku przed bydgoskim dworcem PKP Radosław Sikorski. Były marsz ... » więcej 2019-05-24, godz. 07:13 Potwierdź swoje kwalifikacje! Bez tego jakbyś ich nie miał! Nie tylko świadectwo szkolne czy dyplom uczelni potwierdzają nasze kompetencje zawodowe. Wiedzę przydatną do wykonywania zawodu można zdobyć na kursach, szkol ... » więcej 2019-05-24, godz. 06:33 Rolnicy będą mogli zastosować kontrowersyjne zaprawy nasienne. Zezwolił minister Rolnicy po raz kolejny będą mogli stosować w tegorocznych sierpniowych siewach rzepaku zaprawy nasienne tzw. neonikotynoidy - zapowiedział dziś oficjalnie min ... » więcej 2019-05-23, godz. 23:01 Mówią, że będzie smród, dlatego nie chcą chlewni i protestują! Mieszkańcy Szelejewa protestowali dziś na sesji Rady Gminy w Gąsawie przeciwko planom budowy w ich miejscowości przemysłowych chlewni. » więcej 2019-05-23, godz. 22:45 Tomasz Latos uważa, że środki unijne są dzielone niesprawiedliwie - Nie wszyscy są równo traktowani jeżeli chodzi o podział środków unijnych - mówił w Grudziądzu Tomasz Latos. Kandydat Zjednoczonej Prawicy do Europarlamentu ... » więcej 2019-05-23, godz. 19:23 Nie marnujcie swoich głosów! Głosujcie na lewicę - apeluje SLD z Torunia Toruńska lewica apeluje do mieszkańców regionu o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. » więcej 2019-05-23, godz. 17:21 Jest kasa na Camerimage w Toruniu, ale nie odbędą się inne festiwale Toruń dołoży 1,7 mln zł do organizacji w mieście festiwalu Camerimage. Tak zdecydowali dziś radni. Kwota pozwoli przygotować tę edycję imprezy - powiedział dz ... » więcej 2019-05-23, godz. 14:26 Klienci wierzą, że kupują jaja ze wsi, a dostają... jajka z niespodzianką Jaja wiejskie pod lupą inspektorów handlowych, którzy zapowiadają częstsze kontrole targowisk. Powód? Okazuje się, że na rynkach pojawia się nabiał niewiadome ... » więcej 2019-05-23, godz. 13:45 „Marchewa" dla strażaków z Gruczna. „Nowy” wóz bojowy za 1 euro „Marchewa” jest już w Polsce. To 28-letni wóz bojowy, który trafił do strażaków ochotników z Gruczna (powiat świecki, gmina Świecie). » więcej 2019-05-23, godz. 13:02 Kanał Bydgoski zmieni się nie do poznania. Tak widzą go studenci [projekty] Kawiarnie i restauracje, drewniane kładki, a także wypożyczalnia sprzętu wodnego i place zabaw, zaprojektowane przez studentów UTP, pojawią się nad Kanałem By ... » więcej
1234567