Poniedziałek, 25 maja 2020 r.   Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny
Minister zdrowia: myślę, że dzisiaj lub jutro zapadnie decyzja ws. zniesienia obowiązku noszenia maseczek na ulicach.
Minister zdrowia: myślę, że dzisiaj lub jutro zapadnie decyzja ws. zniesienia obowiązku noszenia maseczek na ulicach.
Minister zdrowia: myślę, że dzisiaj lub jutro zapadnie decyzja ws. zniesienia obowiązku noszenia maseczek na ulicach.
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Apartamentowiec
2019-03-26, 21:15 Monika Siwak-Waloszewska/Redakcja

Otacza nas dym z XIX w. Bydgoskie Forum Obywatelskie o walce ze smogiem

Rakotwórczego benzoalfapirenu w Bydgoszczy jest zimą od 8 do 10 razy więcej niż dopuszcza norma. Fot. www.petycjeonline.com
Rakotwórczego benzoalfapirenu w Bydgoszczy jest zimą od 8 do 10 razy więcej niż dopuszcza norma. Fot. www.petycjeonline.com
To, że wiosną przestajemy ogrzewać mieszkania nie znaczy, że zabójczy smog magicznie zniknie - przestrzegali uczestnicy spotkania Bydgoskiego Forum Obywatelskiego, które tym razem poświęcone było walce z zanieczyszczaniem powietrza.
Źródłem smogu jest głównie palenie węglem w starych piecach - tzw. kopciuchach. By spełnić wymogi uchwały antysmogowej dla regionu, trzeba byłoby zlikwidować w najbliższych latach w Bydgoszczy kilka tysięcy starych pieców, a rocznie wymienia się kilkaset. Zdaniem uczestników spotkania należałoby przyspieszyć ten proces.

- Ratusz planuje podwyższenie dotacji do poziomu 8 tys. zł, co naszym zdaniem jest już znaczącą kwotą. Martwi nas to, że dotacje kierowane będą tylko do mieszkańców kamienic w Śródmieściu, natomiast na przykład na Miedzyniu dopuszczalne normy pyłów zawieszonych były w tym sezonie przekraczane czasami o 1000 proc. - zaznaczyła Kamila Gawrońska, autorka petycji z grupy Czyste Powietrze Powiedz Tak.

- Zaostrzenie takich procesów jak: astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc, przewlekłe zapalenie płuc i wszelkiego rodzaju stany alergiczne, zaostrzenie niewydolności wieńcowej, zwiększenie częstości incydentów udarowych - to są główne przyczyny śmierci spowodowane zanieczyszczeniem otaczającego powietrza - powiedział Janusz Kowalewski - dyrektor Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

- Rakotwórczego benzoalfapirenu w Bydgoszczy jest zimą od 8 do 10 razy więcej niż dopuszcza norma. Dym, który jest dookoła, nie czarujmy się, jest dymem z XIX wieku. W sposobie, w jakim ogrzewamy nasze domy jesteśmy jeszcze 100 lat za Europą i to musi się jak najszybciej zmienić - podkreślił Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

Według uchwały antysmogowej do 2024 roku w województwie kujawsko-pomorskim mają zniknąć piece bezklasowe. Zakazane będzie używanie najgorszej jakości paliw.
Relacja Moniki Siwak-Waloszewskiej
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2020-05-25, godz. 07:56 Uczniowie klas I-III wracają na zajęcia. Toruń otwiera podstawówki Zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla uczniów klas I-III toruńskich szkół zostaną w większości placówek przywrócone od poniedziałku (25 maja). Rodzice będą mogli ... » więcej 2020-05-24, godz. 18:30 Ojciec i nastoletnia córka nie żyją. Tragiczny wypadek w Tonowie koło Żnina Dwie osoby zginęły w niedzielę popołudniu w wypadku w miejscowości Tonowo (powiat żniński). Na powiatowej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo. » więcej 2020-05-24, godz. 18:12 Nowe zakażenie koronawirusem w regionie. Ile takich osób w powiatach? O jednym, nowym zakażeniu koronawirusem w Kujawsko-Pomorskiem informuje w niedzielę (24 maja) wieczorem Urząd Wojewódzki. » więcej 2020-05-24, godz. 16:06 Płyną wpław przez Wisłę, by zapobiec utonięciom. „Za dużo ludzi ginie w wodzie” Chcą zwrócić uwagę na przyczyny utonięć w Polsce. Pływacy Leszek Naziemiec i Łukasz Tkacz dotarli w niedzielę do Torunia. » więcej 2020-05-24, godz. 09:34 Samochód uderzył w latarnię, w środku zakleszczona kobieta. Wpadł w poślizg? Do poważnego wypadku doszło w sobotę po godz. 23.00 przy skrzyżowaniu ul. Armii Krajowej z Zamczysko. Samochód osobowy wpadł w poślizg i uderzył w uliczną lat ... » więcej 2020-05-24, godz. 08:56 Angielski barkarz pływa po Brdzie. Planuje dotrzeć do Szczecina Kilka dni temu w bydgoskim porcie zacumowała angielska barka kanałowa. Jak się okazało, to stara barka transportowa zbudowana w 1944 roku do przewożenia węgla ... » więcej 2020-05-24, godz. 07:30 Nowe miejsce wypoczynku i cumowania łodzi nad Wisłą. Rewitalizacja Starego Fordonu W bydgoskim Starym Fordonie będzie można odpoczywać nad Wisłą i cumować łodzie. Miasto uzyskało pozwolenie na budowę umocnionego nabrzeża. To kolejny etap rew ... » więcej 2020-05-23, godz. 21:27 Protest Obywateli RP w Bydgoszczy. Kazik: Jestem wolny, poparcia nie potrzebuję Lista przebojów Obywateli RP zabrzmiała w sobotę w centrum Bydgoszczy. W akcji protestacyjnej wzięło udział kilka osób. » więcej 2020-05-23, godz. 20:55 Mężczyzna zginął przygnieciony przyczepą rolniczą Do tragicznego zdarzenia doszło 23 maja w miejscowości Trzebiegoszcz w powiecie lipnowskim. » więcej 2020-05-23, godz. 17:00 Michał Wojtczak - były poseł i senator - zasiądzie w toruńskiej radzie miasta - Wierzę, że przyda się moje doświadczenie z polityki - powiedział Polskiemu Radiu PiK Michał Wojtczak. Były poseł i senator Platformy Obywatelskiej zastąpi w ... » więcej
1234567