Czwartek, 23 maja 2019 r.   Imieniny: Iwony, Dezyderego, Kryspina
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-03-26, 21:15 Monika Siwak-Waloszewska/Redakcja

Otacza nas dym z XIX w. Bydgoskie Forum Obywatelskie o walce ze smogiem

Rakotwórczego benzoalfapirenu w Bydgoszczy jest zimą od 8 do 10 razy więcej niż dopuszcza norma. Fot. www.petycjeonline.com
Rakotwórczego benzoalfapirenu w Bydgoszczy jest zimą od 8 do 10 razy więcej niż dopuszcza norma. Fot. www.petycjeonline.com
To, że wiosną przestajemy ogrzewać mieszkania nie znaczy, że zabójczy smog magicznie zniknie - przestrzegali uczestnicy spotkania Bydgoskiego Forum Obywatelskiego, które tym razem poświęcone było walce z zanieczyszczaniem powietrza.
Źródłem smogu jest głównie palenie węglem w starych piecach - tzw. kopciuchach. By spełnić wymogi uchwały antysmogowej dla regionu, trzeba byłoby zlikwidować w najbliższych latach w Bydgoszczy kilka tysięcy starych pieców, a rocznie wymienia się kilkaset. Zdaniem uczestników spotkania należałoby przyspieszyć ten proces.

- Ratusz planuje podwyższenie dotacji do poziomu 8 tys. zł, co naszym zdaniem jest już znaczącą kwotą. Martwi nas to, że dotacje kierowane będą tylko do mieszkańców kamienic w Śródmieściu, natomiast na przykład na Miedzyniu dopuszczalne normy pyłów zawieszonych były w tym sezonie przekraczane czasami o 1000 proc. - zaznaczyła Kamila Gawrońska, autorka petycji z grupy Czyste Powietrze Powiedz Tak.

- Zaostrzenie takich procesów jak: astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc, przewlekłe zapalenie płuc i wszelkiego rodzaju stany alergiczne, zaostrzenie niewydolności wieńcowej, zwiększenie częstości incydentów udarowych - to są główne przyczyny śmierci spowodowane zanieczyszczeniem otaczającego powietrza - powiedział Janusz Kowalewski - dyrektor Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

- Rakotwórczego benzoalfapirenu w Bydgoszczy jest zimą od 8 do 10 razy więcej niż dopuszcza norma. Dym, który jest dookoła, nie czarujmy się, jest dymem z XIX wieku. W sposobie, w jakim ogrzewamy nasze domy jesteśmy jeszcze 100 lat za Europą i to musi się jak najszybciej zmienić - podkreślił Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

Według uchwały antysmogowej do 2024 roku w województwie kujawsko-pomorskim mają zniknąć piece bezklasowe. Zakazane będzie używanie najgorszej jakości paliw.
Relacja Moniki Siwak-Waloszewskiej
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2019-05-23, godz. 14:26 Klienci wierzą, że kupują jaja ze wsi, a dostają... jajka z niespodzianką Jaja wiejskie pod lupą inspektorów handlowych, którzy zapowiadają częstsze kontrole targowisk. Powód? Okazuje się, że na rynkach pojawia się nabiał niewiadome ... » więcej 2019-05-23, godz. 13:45 „Marchewa" dla strażaków z Gruczna. „Nowy” wóz bojowy za 1 euro „Marchewa” jest już w Polsce. To 28-letni wóz bojowy, który trafił do strażaków ochotników z Gruczna (powiat świecki, gmina Świecie). » więcej 2019-05-23, godz. 13:02 Kanał Bydgoski zmieni się nie do poznania. Tak widzą go studenci [projekty] Kawiarnie i restauracje, drewniane kładki, a także wypożyczalnia sprzętu wodnego i place zabaw, zaprojektowane przez studentów UTP, pojawią się nad Kanałem By ... » więcej 2019-05-23, godz. 12:42 Myślimy o wojnie tak, jak pokazał nam serial? O „Czterech pancernych” na konferencji Most łączący kulturę polską i rosyjską; Frontowy szyk - czyli jak wyglądały kostiumy bohaterek; Rudy 102 na froncie historycznym - to tylko niektóre zagadnien ... » więcej 2019-05-23, godz. 11:44 Wyciek gazu koło Świecia. Koparka uszkodziła gazociąg, ewakuowano mieszkańców Podczas prac ziemnych w Dolnych Morgach doszło do uszkodzenia gazociągu średniego ciśnienia przez koparkę. Na miejsce pojechało sześć zastępów straży pożarnej ... » więcej 2019-05-23, godz. 11:00 Prof. Roman Bäcker: Mamy do czynienia z rewolucją antypedofilską w Polsce - Rewolucja oznacza, że to społeczeństwo stawia wymagania i określa, co jest dobre, a co złe - mówił w porannej Rozmowie Dnia Polskiego Radia PiK prof. Roman ... » więcej 2019-05-23, godz. 09:36 Firmy czekają na nowych pracowników. Targi Pracy w Nakle nad Notecią Pracodawcy z różnych branż zaprezentują się w czwartek (23 maja) podczas 9. edycji Targów Pracy w Nakle nad Notecią. » więcej 2019-05-23, godz. 08:31 Nie chcą płacić więcej za śmieci. Protest w Inowrocławiu Przed Urzędem Miasta w Inowrocławiu protestowali w środę lokalni działacze Zjednoczonej Prawicy wraz z mieszkańcami. Z transparentami w rękach przeciwstawiali ... » więcej 2019-05-23, godz. 08:25 Samorządy i ochotnicza straż pożarna z regionu dostali 50 milionów złotych Pierwsze 20 mln złotych to pieniądze z rezerwy celowej państwa na usuwanie skutków klęsk żywiołowych i przeciwdziałanie nim. Promesy przekazał samorządom woje ... » więcej 2019-05-23, godz. 07:00 Historia wsi i budownictwa pod jednym dachem. Wspominamy „poniatówki” Zostało ich w Polsce tylko 3 tysiące. Małe wiejskie osiedla, drewniane domy z zagrodami stały się przedmiotem wystawy w Zespole Szkół Agro - ekonomicznych w p ... » więcej
1234567