Wtorek, 21 maja 2019 r.   Imieniny: Wiktora, Kryspina, Tymoteusza
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-03-26, 21:15 Monika Siwak-Waloszewska/Redakcja

Otacza nas dym z XIX w. Bydgoskie Forum Obywatelskie o walce ze smogiem

Rakotwórczego benzoalfapirenu w Bydgoszczy jest zimą od 8 do 10 razy więcej niż dopuszcza norma. Fot. www.petycjeonline.com
Rakotwórczego benzoalfapirenu w Bydgoszczy jest zimą od 8 do 10 razy więcej niż dopuszcza norma. Fot. www.petycjeonline.com
To, że wiosną przestajemy ogrzewać mieszkania nie znaczy, że zabójczy smog magicznie zniknie - przestrzegali uczestnicy spotkania Bydgoskiego Forum Obywatelskiego, które tym razem poświęcone było walce z zanieczyszczaniem powietrza.
Źródłem smogu jest głównie palenie węglem w starych piecach - tzw. kopciuchach. By spełnić wymogi uchwały antysmogowej dla regionu, trzeba byłoby zlikwidować w najbliższych latach w Bydgoszczy kilka tysięcy starych pieców, a rocznie wymienia się kilkaset. Zdaniem uczestników spotkania należałoby przyspieszyć ten proces.

- Ratusz planuje podwyższenie dotacji do poziomu 8 tys. zł, co naszym zdaniem jest już znaczącą kwotą. Martwi nas to, że dotacje kierowane będą tylko do mieszkańców kamienic w Śródmieściu, natomiast na przykład na Miedzyniu dopuszczalne normy pyłów zawieszonych były w tym sezonie przekraczane czasami o 1000 proc. - zaznaczyła Kamila Gawrońska, autorka petycji z grupy Czyste Powietrze Powiedz Tak.

- Zaostrzenie takich procesów jak: astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc, przewlekłe zapalenie płuc i wszelkiego rodzaju stany alergiczne, zaostrzenie niewydolności wieńcowej, zwiększenie częstości incydentów udarowych - to są główne przyczyny śmierci spowodowane zanieczyszczeniem otaczającego powietrza - powiedział Janusz Kowalewski - dyrektor Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

- Rakotwórczego benzoalfapirenu w Bydgoszczy jest zimą od 8 do 10 razy więcej niż dopuszcza norma. Dym, który jest dookoła, nie czarujmy się, jest dymem z XIX wieku. W sposobie, w jakim ogrzewamy nasze domy jesteśmy jeszcze 100 lat za Europą i to musi się jak najszybciej zmienić - podkreślił Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

Według uchwały antysmogowej do 2024 roku w województwie kujawsko-pomorskim mają zniknąć piece bezklasowe. Zakazane będzie używanie najgorszej jakości paliw.
Relacja Moniki Siwak-Waloszewskiej
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2019-05-21, godz. 09:02 Dzieci chorują, więc są z nimi dzień i noc w szpitalu. To dla nich „Piękny Dzień Mamy” Służą w 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie Wojsk Obrony Terytorialnej. Spotkały się na poligonie w Toruniu, poznały, polubiły i stwierdziły, że chciałyby zrobić ... » więcej 2019-05-21, godz. 08:05 Perony są za niskie i nie spełniają norm UE. Włocławski dworzec do przebudowy Przebudowa dworca kolejowego we Włocławku coraz bliżej. W poniedziałek została podpisana umowa pomiędzy PKP SA i wykonawcą projektu włocławskiego dworca. » więcej 2019-05-21, godz. 07:04 Lisewo ma własną sieć gazową. "Priorytetem rządu poprawa jakości życia na wsi" 300 nowych gmin w Polsce będzie miało swoją sieć gazową. To założenia programu rządowego, ogłoszonego przez premiera Morawieckiego. Jednym z samorządów, gdzie ... » więcej 2019-05-20, godz. 20:55 Pikietują przeciwko amerykańskiej ustawie 447. I chcą odwołania ambasador USA Kilkadziesiąt osób protestowało w Toruniu przeciwko amerykańskiej tzw. ustawie 447. Pikietę zorganizowały Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy oraz Stowa ... » więcej 2019-05-20, godz. 20:03 Admirał Józef Unrug wzorem dla innych. Konkurs w „Dworze Marzeń” w Sielcu W Sielcu koło Żnina, w dawnym majątku przedwojennego dowódcy Marynarki Wojennej admirała Józefa Unruga zakończył się IV Rejs Admiralski - ogólnopolski konkurs ... » więcej 2019-05-20, godz. 19:04 Jan Szyszko w Grudziądzu: Lasy, gleby, zasoby geotermalne - tego w UE nam zazdroszczą - W Unii Europejskiej zazdroszczą nam tego, co związane z przyrodą i ochroną środowiska- mówił w Grudziądzu Jan Szyszko. Były minister środowiska odwiedził na ... » więcej 2019-05-20, godz. 17:55 Debaty przed Eurowyborami w Polskim Radiu PiK. We wtorek o pieniądzach Kolejne dwie debaty z udziałem kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego odbędą się we wtorek i środę (21 i 22 maja) w Polskim Radiu PiK. » więcej 2019-05-20, godz. 17:15 16 zagadek dotyczących Jana Pawła II. Nowy escape room „U Lolka” w Łochowie Pierwszy w Polsce, religijny escape room dotyczący Jana Pawła II powstał w Łochowie (powiat bydgoski, gmina Białe Błota). Pokój zagadek został otwarty w Szkol ... » więcej 2019-05-20, godz. 16:20 Schetyna w regionie: o kandydatach Koalicji Europejskiej i państwowej komisji ds. pedofilii - Chcemy powołania niezależnej, państwowej komisji ds. pedofilii - mówił w poniedziałek w Toruniu szef PO Grzegorz Schetyna. W Bydgoszczy - podczas konwencji ... » więcej 2019-05-20, godz. 14:35 Piesi są najważniejsi? W bydgoskim ratuszu o współczesnych miastach W ratuszu zorganizowano konferencję popularnonaukową pn. „Wyzwania dla współczesnych miast”. Wszyscy jesteśmy pieszymi to cykl konferencji organizowanych prze ... » więcej
1234567