Sobota, 22 lutego 2020 r.   Imieniny: Marty, Małgorzaty, Piotra
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-03-26, 21:15 Monika Siwak-Waloszewska/Redakcja

Otacza nas dym z XIX w. Bydgoskie Forum Obywatelskie o walce ze smogiem

Rakotwórczego benzoalfapirenu w Bydgoszczy jest zimą od 8 do 10 razy więcej niż dopuszcza norma. Fot. www.petycjeonline.com
Rakotwórczego benzoalfapirenu w Bydgoszczy jest zimą od 8 do 10 razy więcej niż dopuszcza norma. Fot. www.petycjeonline.com
To, że wiosną przestajemy ogrzewać mieszkania nie znaczy, że zabójczy smog magicznie zniknie - przestrzegali uczestnicy spotkania Bydgoskiego Forum Obywatelskiego, które tym razem poświęcone było walce z zanieczyszczaniem powietrza.
Źródłem smogu jest głównie palenie węglem w starych piecach - tzw. kopciuchach. By spełnić wymogi uchwały antysmogowej dla regionu, trzeba byłoby zlikwidować w najbliższych latach w Bydgoszczy kilka tysięcy starych pieców, a rocznie wymienia się kilkaset. Zdaniem uczestników spotkania należałoby przyspieszyć ten proces.

- Ratusz planuje podwyższenie dotacji do poziomu 8 tys. zł, co naszym zdaniem jest już znaczącą kwotą. Martwi nas to, że dotacje kierowane będą tylko do mieszkańców kamienic w Śródmieściu, natomiast na przykład na Miedzyniu dopuszczalne normy pyłów zawieszonych były w tym sezonie przekraczane czasami o 1000 proc. - zaznaczyła Kamila Gawrońska, autorka petycji z grupy Czyste Powietrze Powiedz Tak.

- Zaostrzenie takich procesów jak: astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc, przewlekłe zapalenie płuc i wszelkiego rodzaju stany alergiczne, zaostrzenie niewydolności wieńcowej, zwiększenie częstości incydentów udarowych - to są główne przyczyny śmierci spowodowane zanieczyszczeniem otaczającego powietrza - powiedział Janusz Kowalewski - dyrektor Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

- Rakotwórczego benzoalfapirenu w Bydgoszczy jest zimą od 8 do 10 razy więcej niż dopuszcza norma. Dym, który jest dookoła, nie czarujmy się, jest dymem z XIX wieku. W sposobie, w jakim ogrzewamy nasze domy jesteśmy jeszcze 100 lat za Europą i to musi się jak najszybciej zmienić - podkreślił Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

Według uchwały antysmogowej do 2024 roku w województwie kujawsko-pomorskim mają zniknąć piece bezklasowe. Zakazane będzie używanie najgorszej jakości paliw.
Relacja Moniki Siwak-Waloszewskiej
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2020-02-22, godz. 13:00 Huk, kurz, pył - kamienica przy rondzie Bernardyńskim znika z powierzchni ziemi (zdjęcia) O tej rozbiórce było głośno od kilku tygodni. Udało się nam pojawić na miejscu w chwili, gdy rozpoczęła się totalna demolka. W tym miejscu powstanie nowa jezd ... » więcej 2020-02-22, godz. 12:15 Klienci murem za piekarnią Bigońskich! Pieczywo kupują, petycję podpisują Kilkuset mieszkańców bydgoskiego Śródmieścia, ale i odleglejszych osiedli, w sobotę (22.02.) od rana podpisywało się pod petycją w obronie najstarszej bydgosk ... » więcej 2020-02-22, godz. 10:03 Mieli po 16 lat, ginęli jeden po drugim. Spotkanie z powstańcem warszawskim Jak wyglądało życie podczas wojny? O tym opowiedział młodzieży z regionu Artur Piechna - powstaniec warszawski. » więcej 2020-02-21, godz. 21:32 Pracowity rok strażaków, jaki będzie kolejny? Mówiono o tym w Bydgoszczy Ponad 25 tys. interwencji odnotowali w zeszłym roku kujawsko-pomorscy strażacy. Ponad 7 tys. razy wyjeżdżali walczyć z pożarami, a 16 tys. razy ruszali z pomo ... » więcej 2020-02-21, godz. 20:35 W Koronowie zniknęła bocznica kolejowa. Da się ją odbudować? Kto i dlaczego rozebrał w październiku ubiegłego roku w Koronowie bocznicę kolejową Gminnej Spółdzielni od dworca PKP do wielkich elewatorów zbożowych? » więcej 2020-02-21, godz. 19:32 Szymon Hołownia w Toruniu: „w tym układzie nie da się już wiele zrobić” Tylko polityka oparta na prawdzie, służbie i prostych wartościach ma sens - mówił w Toruniu Szymon Hołownia - bezpartyjny kandydat na prezydenta RP. » więcej 2020-02-21, godz. 17:29 Matka podejrzana o zabójstwo bliźniaków aresztowana Sąd Rejonowy w Bydgoszczy w piątek aresztował na trzy miesiące 40-letnią kobietę, której wcześniej przedstawiono zarzuty zabójstwa niespełna dwumiesięcznych b ... » więcej 2020-02-21, godz. 15:19 Jak badać kierowców? „Bezpieczna Jedynka” na żywo ze szpitala wojskowego Czy badania psychotechniczne kierowców są wystarczające i czy rzeczywiście weryfikują zdolność do wykonywania tego zawodu? Na te pytania będą szukać odpowiedz ... » więcej 2020-02-21, godz. 13:41 Kampus UMK w rejestrze zabytków! Jak go budowano? [film z lat 70.] Kampus Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu  został wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków. Od tej pory wszystkie zmiany remonty i modernizacje na ob ... » więcej 2020-02-21, godz. 12:59 Zarzut i wniosek o areszt dla kobiety podejrzanej o zabójstwo bliźniąt Zarzut dwóch zabójstw dla kobiety, która odebrała życie dwumiesięcznym bliźniętom. Został również złożony wniosek o tymczasowy areszt. Śledczy chcą, aby kobie ... » więcej
1234567